Slepičí les + slepičí traktor.

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od jarda bon jovi »

To ne, u nás se hajtry říká odjakživa a není v tom nic hanlivýho.... jinde se říká begani....navíc jsem veliký příznivce a milovník koní.


Ta louka, na které jsem sbíral semínka pro slepičky byly staré zanedbané louky, spíše stepní porosty. Je jich u nás dost.


Dobrý je i pýr , Když někdo neosije pole a vznikne pýrová monokultura....


u nás je docela dost zanedbaných luk  i pozemků
Skvělá věc je pro pipinky oset proso, slunečnici, konopí a tak vůbec a ony si prostřou stůl samy.


Zrovínka včera jsem slepičkám věnoval zděný domek pro hosty, co byl na zahradě.... 5x3metru. Mají tam komín na větrání a skvělý výběh s hlohem, aronií a bezy. K tomu půlhektarovej starej sad s švestkama, jabloněma a hruškama. Dnes jsem byl pro australky a nic jsem nedovezl, páč byly v otřesným stavu.


Semínka jsem nechal v pytli den a pak rozprostřel a usušil na půdě na sýpce. Vždy v tom byla fůra nejrůznějších hmyzáků, pro slepičky to nejlepší......



RADIM BUFFALO TOBIAS říká:


taky si myslím, že permakultura není nic nového na světě...akorát, že se ty staré postupy používané po staletí sloučily pod tento název...


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

no jo...ale began je hanlivý výraz pro chlaďase...koncem měsíce ( myslím že 27.8. ) má být v klokočově den slezského norika na farmě františkův dvůr...to jsem si i říkal, že u toho smýkání to muselo být plné hmyzu...ale taky ten pytel neměl 50 kg jak u pšenice...takže těch tvých 20 pytlů mohlo mít třeba jen 3 - 4 q...zděný, nepromrzající kurník je pro slepice to nejlepší...a ještě jak jim uděláš třeba z recyklovaných starých oken na zimu závětří kde se můžou i v zimě slunit, tak to bude o.k....!!! to máš v pohodě, že je u tebe tolik zanedbaných luk...můžeš aspoň na tom pást...díval jsem se na nabídku nějakých těch baráků na jesenicku a tak některá jsou solidní i za o. k. cenu ovšem bez nějakého významného pozemku vhodného třeba pro aspoň 50 - 100 ks. stádo koz...všechno už mají pod palcem špekulanti, co na to berou dotace...

Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od drudriger »

slepice na strome i to jde tady je kratke video trochu humorne ten nezvyklej pohled


 


http://www.youtube.com/watch?v=y_eRU4eCnc8


 


tak takhle se mi to libi


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

to nocování slepic na stromě je celkem dost běžné...je to patrně zaviněno chovatelem, který své drůbeži neposkytl to co potřebuje a nenavykl do kurníku...také kurník bude asi silně zahmyzem parazity a tak slepice aby se vyhly nočnímu vyrušování, tak tam v noci radši nejdou...je třeba asi kurník důkladně odhmyzit třeba roztokem chloraminu nebo sava a vybílit...je možno také následně použít na podestýlku suché ořechové listí z vlašského ořešáku a nadtrcený květ kopretiny vratiče.( benátský prach )...vždy by se měly nové slepice na pár dní do něj zavřít aby si na něj zvykly..nebo mají nevyhovující kurník...také je mohly z něj vyhánět i starší slepice, když ty mladé - nově přikoupené, přidávali do hejna...byvá to téměř vždy, když se přidají nové slepice k hejmu a ty staré ty nově přikoupené pak pronásledujou...v každém případě to nocování venku není vhodné neb pak slepice trpí rozmary počasí - horko, zima, děšť aj. a to v žádném případě nepřispívá k rentabilitě snůšky...chovatelka by ty slepice měla v noci vždy z těch větví sezbírat a dávat je zpět do kurníku...však ony by si zvykly...to nocování na stromech je celkem běžné např. u plemene araukána nebo vlašek a jiných lehkých plemen...já myslím, že to může být atrakce jen pro lidi co chovu slepic nerozumějí, prfotože kdyby ano, slepice by nehřadovaly po větvích...

Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od drudriger »

slepice mame ale jen mne to prekvapilo videl sem v jedne komunite v anglii ze mneli slepice uprostred sve osady a v kruhovom oploceni a uprstred byl kul jako by s tocivim rebrikem dost vysokej 3 - 4 metry a na nem byl malej domecek se slepicema docela sem cumnel ale anglie lisky no znate to...ale taky dobry reseni

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

a jaký to mělo praktický význam...??? že lezli 3 - 4 m po kuřincema posraným žebříku sbírat vejce...???měl jsi ten konstrukční  výtvor vyfotit...



drudo drudriger říká:
slepice mame ale jen mne to prekvapilo videl sem v jedne komunite v anglii ze mneli slepice uprostred sve osady a v kruhovom oploceni a uprstred byl kul jako by s tocivim rebrikem dost vysokej 3 - 4 metry a na nem byl malej domecek se slepicema docela sem cumnel ale anglie lisky no znate to...ale taky dobry reseni


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

to měli radši vybudovat někakou větší voliéru místo kurníku ve 3 - 4 m...



drudo drudriger říká:
slepice mame ale jen mne to prekvapilo videl sem v jedne komunite v anglii ze mneli slepice uprostred sve osady a v kruhovom oploceni a uprstred byl kul jako by s tocivim rebrikem dost vysokej 3 - 4 metry a na nem byl malej domecek se slepicema docela sem cumnel ale anglie lisky no znate to...ale taky dobry reseni


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od drudriger »

nejak sem to nefotil,ale uz tam bydleli takhle cez 20 let,mneli permakulturni zahrady a to je zivilo(uz pred bio boomem) konstrukcne to nejak vyreseni urcite mneli, nevidel sem ze by tam lezli, spise to byla jako ochrana proti liskam, kazdopadne ja se tenkrat o slepice este moc nezajimal ale vim ze na tom sloupu malej domecek byl ale jestli mneli i nejakej kutloch dolu to nevim, a nejak se tam nechystam...

Uživatelský avatar
Ján Štefko
Příspěvky: 48
Registrován: 15 lis 2011 18:19

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Ján Štefko »

Sliepka je domestikované zviera. Jej prednosti sú že dokáže byť zavretá v malom priestore bez velkej újmy, dokáže zjesť kadečo v extrémnom prípade sa nachová sama. Ale treba dať pozor kedže je to domestikované zviera hodí sa na hospodársky dvor v divokej prírode resp. v prírodnom prostredí by napáchala značnú spúšť. Doslova slepačí traktor v kombinácii slepačí valec, slepačia kosačka - rozhrabe, udupe, vyďobe. Z toho dôvodu sa môže javiť vhodnejšie riešenie mať sliepky v oplotenom dvorku a na výbeh na trávnik ich púšťať iba občas. Račej im nakosiť trávu, našušiť sečkovicu. Z ich dvorka spraviť hnojisko - kompostovisko, ktoré občas prehádzať čím sa sliepky dokrmujú. Kompost je pekne pohnojený slepačincami. Sliepky treba mať račej pod kontrolou. To že je lacné zrno, to je fakt. Otázka akej kvality je to zrno ak je hnojené chemicky. Ale v rozumnej miere snáď neuškodí. Ale je fakt rozumné uvažovať o večšej pestrosti stravy než ich iba krmiť zrnom. Veď aj špecialne zmesky pre sliepky majú v sebe viac druhov obilovín, kukurice, a kadejaké výživové doplnky zeolit a kadečo. No asi sú tam aj produkty chemického pôvodu. Ak by sme chceli nahradiť tzv. komerčné zmesky bio zmeskami z divo rastúcich rastlín tak je to dobrý nápad. Ale na volnochov neviem či sú sliepky moc vhodné. Sliepky totiž VŠETKO ZNIČIA. Na jednej strane je to fajn že si dokážu vyhrabať červíčka aj z pod betónového chodníka ale keď vám rozbijú dvor ako po prechode tankom tak už to nemusí byť zábavné. Takže treba domyslieť realizáciu a overiť ju v praxi. Pravdepodobne veľkú hustú lúku divo rastúcich tráv neznička pokiaľ tých sliepok bude málo napr 5 a budú mať výbeh na všetky strany. Také divo rastúce trávy lúky majú veľmi bohatú druhovú zmes a dokážu sa selektovať prispôsobiť aj náročnejším podmienkam. Ale ruku do ohna za to nedám že tá lúka bude stále pekná a zdravá. Ide o to že to nie je prirodzené prostredie pre sliepku domácu. Pre sliepku domácu je prirodzené prostredie oplotený chránený domáci dvor. V inom prostredí môžu napáchať velké škody, les aj trávnik je citlivé prostredie a nie sú vývojovo prispôsobené na také zvieratá. Ako ked vypustily králikov do Austrálie. Preto je vhodnejšie trávu pokosiť a dať im hotovú trávu resp. ich púšťam iba občas. Dobrý nápad autora članku je intenzívne pestovať určité druhy bobulovín, tráv ktoré sú dobre výživné a netreba ich každý rok sadiť ako obilie. Ak sa husto nasadia aj ručný zber už môže byť v pohode. Také mam skusenosti so sliepkami. Iné som ešte nechoval v zmysle ako sa správajú iné domestikované zvieratá ako vodná hydina či iná hydina ako perličky, morka vo voľnej prírode resp. mimo oploteného domáceho dvorka.


Uživatelský avatar
Ján Štefko
Příspěvky: 48
Registrován: 15 lis 2011 18:19

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Ján Štefko »

Ešte som chcel doplniť že sliepka ako domestikované zviera má malý akčný rádius okolo svojho kurníka. Domestikovaním je nejak naviazaná na svojho pána človeka domestikovatela a teda žije v blízkosti jeho obydlia, najračej by bola stále pri ňom. Tým že má malý akčný rádius väčšinu rastlín v danej zóne skôr či neskôr zničí - rozhrabe, udupe. Svojim intenzívnym hrabaním je zdá sa dosť špecifická v porovnaní s inou domácou hydinou. Iste riešením by bolo kočovať s nimi, mať prenosný kurník na nejakých tenkých nožičkách napr hladká oceľová trubka s podlahou napr 1m od zeme tak aby iba sliepka mohla vyletieť do kurníka a nepožralo ich dačo v noci. A pri tom volnochove je stale problém so znáškou, nemusia totiž vždy prejavovať záujem znášať na vyhradené miesto. U mňa napriklad som zistil ked som ich začal viacej púšťať po zahrade dávajú prednosť vlastnému hlinenému hniezdu neprístupnému schovanému v kope haraburdia pod prístreškom. 


Odpovědět