Chov ovci na maso

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Chov ovci na maso

Příspěvek od mastnacek »

Zvazuju, ze bych se pustil do chovu ovci ve vetsim. Momentalne mam 4 bahnice a berana, vsechno suffolk. Z toho jedna bahnice staresina, ceka ji posledni vrh kazdym dnem. Letos se zadarilo a bilance je pet jehnat na tri ovce, nebyt uhynu, tak by to bylo sedm jehnat. Ctvrta bude mit myslim taky minimalne dvojcata. K tomu mame jeste dve kravky, obe zabrezly.


Vyplati se chovat ovce na maso? Je na to odbyt? Z myho blizkyho okoli jehnecimu natoz skopovymu nikdo moc neholduje, berou to spis jako nouzovy reseni nebo spestreni tak jednou dvakrat do roka, neljip na rozni. Je tady nekdo chovatel ovci ve vetsim kterej by se obcas podelil o zkusenosti a dal nejakou tu radu? Kravky bych chtel zredukovat na jednu, od jara do prvniho snehu se pasou vsichni spolecne a kazdorocni uvazovani polodivokyho skotu je obcas o roh v ... no kdekoli, jsou to divosky. Ovce jsou docela v klidu az na zdrhani z ohrad, kdyz uz neni nic moc co past a za plotem je prece vsecko lepsi nez pred nim :)


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Chov ovci na maso

Příspěvek od PilotPM »

řekl bych, že je rozdíl, jestli budeš prodávat skopové, nebo jehněčí.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovci na maso

Příspěvek od mastnacek »

Jehneci


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovci na maso

Příspěvek od jarda bon jovi »

Dovolím si podotknout, že skopové jest kus, kastrát starší jednoho roku a já osobně skopce miluju, páč na tom je hromada masa a dají se dělat klobásy, paštiky, salámy.


jehněčí je tedy do jednoho roku. Ano, exi


stují dodnes senochrupové, kteří kážou, že skopové smrdí, že se to nedá žrat. Jehněčí voní jako jehněčí, ryba voní po rybě a vepřové, a budeme se divit, voní po praseti, kuřecí voní po kuřeti z velkochovu, nebo malochovu.99 procent senochrupů žralo jehněčí naposledy za komárů, kdy se nechávali skopci vlnäřských ovcí rok i dva a päk to na jatkách nějakej ožralej dobytek stáhnul takovým způsobem, že se to fakt nedalo žrat.Nebo to nejedli vůbec a opakují, co kdesi slyšeli.Každej rok prodám kolem 350 mněhnat a mám potíže nechat si pro sebe.  stačí hvízdnout na prsty a na podzimní ramadán ti tam přilítne na koštěti několik muslimskejch firem a porvou se o zvířata, co budeš mít. Nebo tucet českejch, co s tím obchodují. Počítej 38 až 40 za kilo živé váhy, když toho budeš mít víc, dají za kilo víc, páč můžou přijet s kamionem....Nebo ti tam pošlu židy, když budeš chtít,.Pouze čecháčkové mlaskají blahem nad kuřecím ze supermarketu a tvrdí o jehněčím cokoli. Naopak , všichni kromě čechů si toho váží.A je to jedno z drahých mas.


Senochrupů si nevšímej, zajeď se podívat k někomu, kdo to dělá dobře a pokecej s ním. Joo, loni napodzim mi zbyl beran, pětiletej a nikdo ho nechtěl. Tak jsem ho sejmul,vykostikl a na radu kámoše naložil do škopka na uzení. Hele, celej škopek se změni v prvotřídní biftekovinu, neuvěřitelně dobrou a prudce jedlou. Celýho berana jsme sežrali v biftekách a vypili u teho nejedno víko a pivo. Lidi kecaj, páč to neznaj.


Já sám ovšem půjdu do pár kusů nějakýho biftekutvornýho dobytka, Přecijen telecí je taky hergot dobrý.....Taky po mě chtějí ¨sušený telecí.

mastnacek říká:


Jehneci





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovci na maso

Příspěvek od jarda bon jovi »



jarda bon jovi říká:


Dovolím si podotknout, že skopové jest kus, kastrát starší jednoho roku a já osobně skopce miluju, páč na tom je hromada masa a dají se dělat klobásy, paštiky, salámy.


jehněčí je tedy do jednoho roku. Ano, exi


stují dodnes senochrupové, kteří kážou, že skopové smrdí, že se to nedá žrat. Jehněčí voní jako jehněčí, ryba voní po rybě a vepřové, a budeme se divit, voní po praseti, kuřecí voní po kuřeti z velkochovu, nebo malochovu.99 procent senochrupů žralo jehněčí naposledy za komárů, kdy se nechávali skopci vlnäřských ovcí rok i dva a päk to na jatkách nějakej ožralej dobytek stáhnul takovým způsobem, že se to fakt nedalo žrat.Nebo to nejedli vůbec a opakují, co kdesi slyšeli.Každej rok prodám kolem 350 mněhnat a mám potíže nechat si pro sebe.  stačí hvízdnout na prsty a na podzimní ramadán ti tam přilítne na koštěti několik muslimskejch firem a porvou se o zvířata, co budeš mít. Nebo tucet českejch, co s tím obchodují. Počítej 38 až 40 za kilo živé váhy, když toho budeš mít víc, dají za kilo víc, páč můžou přijet s kamionem....Nebo ti tam pošlu židy, když budeš chtít,.Pouze čecháčkové mlaskají blahem nad kuřecím ze supermarketu a tvrdí o jehněčím cokoli. Naopak , všichni kromě čechů si toho váží.A je to jedno z drahých mas.


Senochrupů si nevšímej, zajeď se podívat k někomu, kdo to dělá dobře a pokecej s ním. Joo, loni napodzim mi zbyl beran, pětiletej a nikdo ho nechtěl. Tak jsem ho sejmul,vykostikl a na radu kámoše naložil do škopka na uzení. Hele, celej škopek se změni v prvotřídní biftekovinu, neuvěřitelně dobrou a prudce jedlou. Celýho berana jsme sežrali v biftekách a vypili u teho nejedno víko a pivo. Lidi kecaj, páč to neznaj.


Já sám ovšem půjdu do pár kusů nějakýho biftekutvornýho dobytka, Přecijen telecí je taky hergot dobrý.....Taky po mě chtějí ¨sušený telecí.


Jo, jehnata mají nějakou cenu od 35 do 40kilo. před tím a po tom to stojí za prd. nejcenější jsou velikonoční mněhnata, ty stojí kolem 70kč za kilo.

mastnacek říká:


Jehneci







jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovci na maso

Příspěvek od jarda bon jovi »

Má cenu prodávat od 35 do 40 kilo, a na velikonoce platí skoro dvojnásobek, ale to musíš bahnit doma.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovci na maso

Příspěvek od mastnacek »

Takze rikas ze odbys se deje spis ze zahranici pripadne nasi prekupnici, ktery te ale zakonite oberou o cast zisku protoze taky musej z neceho vydelat. Prave letos mam jednoho podzimniho berana a chlapek me nabizel 80kc za kilo porazenyho tak jsem mu rek ze ne a zejtra jde kluk pod kudlu. Akorat je teda uz dost velkej cca 5-6 mesicu. Vahu podle oka jeste nemam v oku :)


Zatim to je jen v zarodku, napad, musel by do toho jit jeste nekdo se mnou protoze bych si musel pronajmout poradnej kus obecni louky, postavit ploty, salas apod. Jak jsem tak neco po netu procital, melo by to jit vschno rychlejs nez treba s kravkama. To mas cca dva roky nez jalovici muzes pripoustet, pak to dlouho nosi a dlouho roste. Ale teleci je dobry to jo :) Ted cekam na limuzince jerseye a na druhy stary limuzince je angus, na toho jsme zvedavej. Vloni jsme zabijeli pulrocniho jersejaka a byl to peknej macek divokej.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovci na maso

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ne, nejen obchoníci a exportéři, ale i přímo konzumenti, třebas židi a moji oblíbení muslimové.... naučej tě vykřikovat korektně alláh akbbarr, ale i modlit se kořán, dobře upléct karabáč na bezvěrce,  a kopec dalších dobrot. Jsou to veselí kucí a je fajn js nimi obchodovat.Nesmíš to brát vážně, je to jen hra. Pozemků se neboj, ovcí taky ne. Kdybys byl blíž, pomohl bych ti.


Já bych chtěl bizony , nebo yaky, nebo třeba zubry, nebo west highland.... nějakou divotvornost. Nebo osminohý krávy z černobylu. Angusáci jsou dobří....jerzey je moc kapesní. To si nevybereš, asi koupím čestry a hodím na to limuzín, nebo charoláka, ovšem pouze nsa sežrání. Do chovu asi angus.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovci na maso

Příspěvek od mastnacek »

Uz to čekuju po netu moznosti odberu :) Sice se me moc nelibi jak to pak kde skladujou nez to jde pod kudlu a kdovi jak to porazej treba pro ty zidy, jestli to neni jak s kravama ty jejich koser jatka kde to ani neomracej snad a pririznouo krk a cekaj az pojde. Ale nejak tu rodinu zivit musim  a kdyby se darilo, tak bych snad i tu praci povesil na hrebik.


To je fakt, ty mas techniku, pocitam ze i zatloukacku za trachtor, ja mam jen 35kilo beranidlo a nacnuty slachy z posledniho staveni ohrad okolo baraku. Mas to za ohradnikem nebos postavil solidni plot z ovciho pletiva? Nedovedu si predtavit mit v stadu mrchu jako mam ted co jen zavetri volnost a trosku zelenejshiho za plotem tak strhne zbytek a hura pod ohradnik at je tam 10 joulu nebo 360V :)



Ten jersejak pokud to mas na teleci podle me vyroste stejne rychle jako mastny plemeno v tomhle verku, rozdily bych rez ze budou minimalni. Jojo, bizoni a zubri, jenze to je divocina, prej se to neda normalne porazit ( chytnout a dat tomu mezi voci ) ale pekne pusku, pak si pro to dojet se lzicej a odtahnout.


Limuzina aspon bejk ( inseminator )co jezdi nas rajon sebou ani nevozi ze to lidi uz nechtej. V mode je prave ten angus. A na stejky je to udajne to nejlepsi maso.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovci na maso

Příspěvek od jarda bon jovi »

Beranidlo je stará vesta, dnes vezmu to lžíce tunu hlíny, nebo co je, zvednu to a zatlačím tou lžící kůl do země, jako mrtvýmu oči.Ta tuna je fajn, páč na traktoru závaží nemám a tak se zvedá občas celej předek. Jináč mám vrták za trachtor, pražce zavrtám metr hluboko, a mezi ně zdatlačím nějaký kulany a natáhnu ovčí pletivo. Útěkářky zabiju nebo vyřadím ze stáda, nestojí to za to. mám 7 kiláků plotů, takže za den uděláme 400 metrů plotu komplet ve třech. Zatloukačkou to jde moc pomalu a je to hlučný. Když je po zimě mokro, rozvezu ve lžíci kůly a pak už jen zatlačuju, 2 km denně. Ještě lepší je těžší bagr, ten je nekompromisní, i když těžší a dělá koleje do h¨líny. Elektrický ohrady mne už neberou.


první kilometry jsem zatloukal palicí....


Odpovědět