Inspirace Seppem Holzerem - pokus o využití vietnamských prasat v hospodaření na 1,2ha.

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Inspirace Seppem Holzerem - pokus o využití vietnamských prasat v hospodaření na 1,2ha.

Příspěvek od Martin Gross »

Po shlédnutí videí z Krametterhofu jsem začal snít o čtyřnohých brigádnících. Zároveň mě napadlo, použít vietnamáčky na spásání trávy na ploše, kterou právě nevyužívám k pěstování zeleniny. Právě probíhá příprava. Zakoupil jsem už dvě bachyňky vietnamáčka a v podstatě jsem tak poprvé mohl mít představu, jak "velká" zvířata to budou v dospělosti. Chci se tímto obrátit na přítomné chovatele tohoto plemene a velikostně odpovídajících kříženců. Předesílám, že jsem začátečník, ale nějakou teorii už mám nadrcenou. Hlavně to, že "čistého" vietnamáčka v ČR sotva potkáte a že pod tento pojem se vejde neskutečná škála kříženců od x Gottingen až po  x landrasse. Zajímá mě názor těch, kdo toto plémě už měli a znají jeho návyky (každé zvíře má návyky jiné, ale v rámci plemene se dají najít společné rysy). Zajímá mě hlavně jak moc vymakaný bude muset být výběh - tedy ohrazení. Zda je nutné podkládat velkými kameny, podbetonovat, položit kmen, nebo zda stačí, když si v ohradě nevypasou a tím nebudou mít potřebu migrovat. (plánuju několik "košárů", nebo ohrad, v kterých bude v každé keř, či strom kvůli stínu, koryto atd. Chlívek asi jeden, popřípadě víc, pro případné oddělení bachyně při porodu - bude li třeba.


Pak - doporučená síla hrázek na plot, aby je nepřelomili, nebo neohryzali. To by z nudy mohli.... Plánuju hrázky vodorovně, domnívaje se, že pokud je budou podlézat, vleže nebudou mít tolik síly, jako kdyby se drali mezi svislými tyčkami. Za dřevěný plot chystám dát pletivo do cca 1,2 - 1,6m, aby k nim nemohli kolemjdoucí hafani tak snadno.  Prosím o rady:

Přílohy
2632709734_o.jpg
2632709734_o.jpg (99.58 KiB) Zobrazeno 3845 x
2632671468_o.jpg
2632671468_o.jpg (133.18 KiB) Zobrazeno 3845 x

Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Inspirace Seppem Holzerem - pokus o využití vietnamských prasat v hospodaření na 1,2ha.

Příspěvek od Caso »

Tak ja pridam svou zkusenost. Netyka se pouze vietnamcu (kteri v cistokrevne forme pravdepodobne v CR neexistuji), ale obecne pastevniho chovu prasat.


Prvni co je potreba si ujasnit je pripadny dalsi chov, neb predpokladam ze 2 svinky budou k dalsimu chovu. To muze znamenat tak 20 - 30 kusu rocne. Pokud jsou svinky bez dalsiho chovu, tak je vse samozrejme jednodussi. Obecne plati to, ze vse za plotem je lakavejsi a zavrene zvire ma cele dny na objevovani moznosti uniku. Z tohoto pohledu se mi velmi osvedcilo pouziti elektrickeho ohradniku (trenink probihal pred pevnou zdi, aby jej pri kopnuti neprobihala, ale couvala zpatky). Jakekoliv podbetonovani a pod je radove narocnejsi. Dalsi faktor je dostetek pastvy, coz u mne znamena max 4 - 7 dni na stejnem miste (i kvuli zhutneni). Zaroven se timto omezuji paraziti. Pastva samotna staci v mych podminkach tak 2 - 3 mesice, s tim, ze maji dost leguminoz. Seno je potreba aby se naucili zrat (nekteri jedinci to umi hned), u mne to zaridily ovce. Vietnamacky neni potreba prilis prikrmovat, ale nejakou bilkovinu mit musi (zejmena lysin). Pro 2 kusy to snadno pokryjes kuchynskymi zbytky, pro odchov je potreba nejaky zdroj (ja davam syrovatku a mlecne zbytky, selatum vajicka na tvrdo). Dalsi vec je slozeni pastvy - pro vykrm je potreba co nejvice leguminoz (mam tak odhadem 50% v pastvisku pro prasata), a kazdy rok dosevam, dale ji seju vsechnu moznou zeleninu, kterou si sami sklizi hlavne na podzim a zacatkem zimy. Vim, ze jsem neodpovedel na otazky ohledne vybehu, ale hlavni moji zkusenost je, ze pokud maji co zrat a cim se zabavit, tak uteky nejsou takovy problem a staci mi lanko ve 3 radach a v opacnem pripade je vse prekonatelne (umi si otevrit i branku).


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Inspirace Seppem Holzerem - pokus o využití vietnamských prasat v hospodaření na 1,2ha.

Příspěvek od Martin Gross »

Díky. Zamezit únikům je podle mě alfa a omega. Ohradník zvažuju. Zatím shromažďuju hrázky na stabilní ohradu. (nehrozí u ní poruchy, jako u elektriky)Sám mám zkušenost s 5měsíční holkou, která po vypuštění do výběhu u domu v něm setrvala asi 10minut. Viděla, co já ne a v mžiku byla u souseda. Jak labužnicky v té trávě stála..... Ani by se mi do toho nechtělo, ji hnát zpátky, ale ten pan soused mě nějak nemusí a bylo by zle. Jak mě viděla, že k ní jdu, zdrhala na 10 metrů. Věděla, že jí to jdu překazit.



Zajímá mě třeba: Zažil jste, že by zvířata překonala ohrazení vrchem? (přeskočit, překulit se apod.) - pokud by na to neměla, pak stačí ohrada na jejich výšku. Dál řeším kolik pastvy na jedno zvíře. Ale to je asi dlouhé téma - podle zmíněné skladby na pastvině, podle intenzity růstu na lokalitě a podle velikosti zvířat. Variantu "sežrat+zorat" taky na několika místech plánuju, ale nespěchám na ni. :-) Vím, že u prasat musím fixovat dolní řadu aby ji nenadzvedla podlézající zvířata, každé další řady pak zajistit proti roztažení od sebe. Počítám tak po 2-3 metrech dát svlak, nebo kůl  do země. Na kůly si chystám moje zamilované modřínové větve a na hrázky smrkovou hrázovinu/tyčovinu/tak něco - nevím přesně, jak se těm tyčkám říká. Kmínky z probírky, do síly tak 10cm. Silnější k zemi, kde se prasata budou moci zapřít a v tom mají max sílu.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Inspirace Seppem Holzerem - pokus o využití vietnamských prasat v hospodaření na 1,2ha.

Příspěvek od Martin Gross »

Při té zmínce o výšce neberu jejich kohoutkovou výšku, ale výšku, když se o něco opřou předníma. Řeněme, "když se "postaví na zadní"".


MilanX02
Příspěvky: 50
Registrován: 20 bře 2011 18:50

Re: Inspirace Seppem Holzerem - pokus o využití vietnamských prasat v hospodaření na 1,2ha.

Příspěvek od MilanX02 »

Loni jsem je zkoušel a sad vypadá jako velké oraniště.Plot mám s lesnického pletiva a utekli jenom jednou nadzvednutím plotu.Po přitlučení pletiva 40cm kolíky po jednom metru už neutekli.Byli dohromady s ovcema,takže i po útěku se drželi pořád okolo plotu a chtěli se sami vrátit.Pokud mají co žrát a nějakou zábavu tak se drží uvnitř.Plot je 160cm kvůli psům a ovcím.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Inspirace Seppem Holzerem - pokus o využití vietnamských prasat v hospodaření na 1,2ha.

Příspěvek od Martin Gross »

Samé lepší zprávy. Holzer má na fotkách taky lesnické pletivo. Mě napadlo doplnit ještě cca 60 - 90cm vysokým oplůtkem z hrázek. První řada na zemi, nebo asi 5cm nad ní, a pod plot pokud budou, tak kameny. další asi s 6-7cm mezerou a další zas o kousek víc od sebe. celkem tak 5 - 6 řad hrázek, za to plot proti psům - okolo chodí lidi venčit. Pití asi v kýbli, přípaně v sudu s plovákovým doplňováním, nebo až zainvestuju, tak přímo koupím spešl napaječky. Pokud mě naše dvě dámy nevypečou a stejně nezdrhnou.... :-)


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Inspirace Seppem Holzerem - pokus o využití vietnamských prasat v hospodaření na 1,2ha.

Příspěvek od Caso »

Dle me zkusonosti prasta ani tak nepreskakuju, jako se spise probouravaji, takze vyska okolo metru staci. Je to velmi individualni, meli jsme jedince, ktery utekl z jakekoliv ohrady, i kdyz pak vetsinou jen glondal okolo. Taky mel jako svoje poslani poustet vsechna ostatni zvirata. Tebou vyse popsany zpusob jako zaklad urcite staci a uvidis jak to pujde v praxi. Dalsi vec je, ze casem urcite utecou, takze je dobre je naucit na nejakou dobrotu (=kybl, ve kterem se neco nosi), a pote neni odchyt zadny velky problem.


Jinak vsechny nadoby musi byt zajistene proti prevraceni, jinak je okamzite prasata vyliji. Kybl tedy urcite ne.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Inspirace Seppem Holzerem - pokus o využití vietnamských prasat v hospodaření na 1,2ha.

Příspěvek od Martin Gross »

Kolik (plocha) měli k pastvě? Zatím mám připraveno k oplocení cca 400m čtver. Další košár bude podobný/větší. Mám dospělou sviňku a 6měsíční mrně.

Milan říká:


Loni jsem je zkoušel a sad vypadá jako velké oraniště.Plot mám s lesnického pletiva a utekli jenom jednou nadzvednutím plotu.Po přitlučení pletiva 40cm kolíky po jednom metru už neutekli.Byli dohromady s ovcema,takže i po útěku se drželi pořád okolo plotu a chtěli se sami vrátit.Pokud mají co žrát a nějakou zábavu tak se drží uvnitř.Plot je 160cm kvůli psům a ovcím.





Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Inspirace Seppem Holzerem - pokus o využití vietnamských prasat v hospodaření na 1,2ha.

Příspěvek od Martin Gross »

Mám vyzkoušeno. Dnes, podle původního plánu měly bejt moje holky už na parcele, ve výběhu cca 400m čtver. Nevím přesně, mám to takový kruh vykrojený jiným kruhem.... Těžko (pro mě) vypočítat. A poté v dalším takovém stabilním "košáru". Ve chlívku zpřevrací jakékoliv nádobí během pár hodin. Mám z betonu splácané korýtko, To nepřevrátí. Má cca 80kg (40x40cm) A další takové plánuju uplácat přímo na místě na parcele. Možná s výpustí a takovými vychytávkami.... 




Caso říká:


Dle me zkusonosti prasta ani tak nepreskakuju, jako se spise probouravaji, takze vyska okolo metru staci. Je to velmi individualni, meli jsme jedince, ktery utekl z jakekoliv ohrady, i kdyz pak vetsinou jen glondal okolo. Taky mel jako svoje poslani poustet vsechna ostatni zvirata. Tebou vyse popsany zpusob jako zaklad urcite staci a uvidis jak to pujde v praxi. Dalsi vec je, ze casem urcite utecou, takze je dobre je naucit na nejakou dobrotu (=kybl, ve kterem se neco nosi), a pote neni odchyt zadny velky problem.


Jinak vsechny nadoby musi byt zajistene proti prevraceni, jinak je okamzite prasata vyliji. Kybl tedy urcite ne.





Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Inspirace Seppem Holzerem - pokus o využití vietnamských prasat v hospodaření na 1,2ha.

Příspěvek od Martin Gross »

Hahá. Včera jsem viděl video na youtube a ejhle. Sepp má z vnitřku toho pletivového plotu natažené dráty. Natažené na izolovaných očkách. :-)


Odpovědět