Chov ovcí

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

hosi, tak kdyz jsem mel letos u kazdy ovce minimalne dvojcata tak jsem na 2, cili 200% ? kdyz jsem mel u jedny safolky 3 ale prezilo diky moji blbosti jen jedno tak jsem na 1 cili 100% nebo mam pocitat 3 cili 300? To jsou pocty to jsou pocty. Pro zacatek shanim plemenika suffolk a jednu jehnicku cistou romanovku  a zkusim si to jak potomci porostou. 


Tohle je zajimave: http://www.beraniraj.cz/uzitkove-krizeni-ovci-zkusenosti-vysledky



Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Caso »

Plodnost se pocita podle porodu, odchov podle toho co se odchova, takze to byla 3 plodnost a 1 odchov. Normalne to pocitam tak, ze 1 odchov jsou pokryti nakladu na chov, a vse co je nad 1 zacina jit do plusu.


Je jasne, ze je velky rozdil podle velikosti stad. Pokud mas stadecko 20 - 30 bahnic, tak to jde vsechno individualne lepe osetrit, flaskaci jdou zvladnout a snaze ohlidas ruzne rizika, takze se muzes blizit v odchovech plodnosti. Tohle neplati u vetsich stad. Hodne zalezi na tom, jak prodavas jehnata, kdyz je to na kusy, tak je lepsi mit vice romanovske krve a vetsi odchovy, kdyz v rozporcovanem mase, tak se mi vice vyplati mensi odchovy zmasilejsich kusu.


Jediny duvod pro chov cistych plemen pro mne by byl odchov plemennych beranu (a bahnic), ale k tomu potrebujes vetsi stado a vstupni investice jsou take vetsi.


Jeste k tem ruznym plemenum, ono to je vsechno dost individualni, v ramci plemene existuji ruzne razy Ja jsem nikdy problemy se suffolky nemel, s texelem ano, ale jak jsem uz psal, v Dansku slechti texel na male hlavy. Clun forest je u nas relativne vzacny, takze tech zkusenosti zas tak neni a spise jsou slyset ty pozitivni, ale to je od nadsencu co vozi plemenny material ze zahranici. Trochu mne prekvapuje, ze tu jeste moc nejedou  dorper, ktere se nemusi strihat a jsou pekne zmasile. V americe jsou ted velice popularni, usetri se na strihani a navic jsou velmi odolne vuci parazitum.


Jak velke stado planujes? Pokud tomu rozumim dobre, tak mas bahnice suffolk, nechces to spise zkusit naopak, plemenika romanovskeho a potom jehnicky pripoustet necim zmasilym? Plodnost mit budes, a muzes obejit problemy s porody.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Momentalne mam 4 bahnice suffolk, dve 100%, jednu nejspis kdysi davno krizenou asi s tou romanovkou ta muze byt tak 90-95 procent, jediny co ma tak na hlave malou bilou skrvnu a trosku splaclejsi cumak. A jeji dceeeru to je uz bez skrvni, s vic suffolk cumakem a bez skrvny. Do nedavna jsem mel i berana cistyho sufolka. Snazil jsem se mit vzdycky cistyho jehnata i kdyz s beranem bez POP. Ale JBJ me nasadil brouka s tou romanovkou. Na maso jsem prodaval jedinkrat vloni. Vetsinou se postesti prodat nekomu na chov jak beranky tak jehnice. A co se neproda to bacim pro nas. Co do vlastnosti me suffolk vyhovuje, letos i s tema jehnatama kdy nejmensi pocet byl dve ( porozeny ). Ale to muze byt vyjimka. Tak proto uvazuju o nakrizeni s necim plodnejsim, ale s co nejvic podobnym suffolkoj. A varianta s jednou novou bahnicej by me vyhovovala asi nejvic abych videl na vlastni kuzi, ale mel i zase cisty suffolky. I proto jsem se pidil po tom, po kom z rodicu maji ovce vic vlastnosti.


PS: a je fakt ze ta nejstarsi s tou lisinou je nejvetsi utekarka!


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Chlapi, co myslite, dal jsem si do profilu fotku ty moji utekarky stary, je to cross s romanovkou? Jo dalsi detail, ma "kozi" oci narozdil od suffolku.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Caso »

Nejsem schopen to takhle posoudit, ale mozne to je (i ta plodnost tomu napovida). No uvidis, jak se to osvedci. Moje zkusenost je, ze romanovky jsou jine nez ostatni ovce, vynalezavejsi v prekonavani prekazek, i chute maji jine. Kdyz mas velke pastviny a stado, tak to nepoznas, v par kusech to bude videt. Proto jsem doporucil berana, ale s tim, ze si nechas jehnicky do chovu a teprve v dalsi generaci to prinese vetsi efekt. Berany mas stejne vetsinu roku odelene od bahnic, takze neni takovy problem jim udelat lepsi ohradu.


Ale v podstate, kdyz nad tim tak uvazuju, tak nemas co ztratit. Plodnost mas dobrou, berana budes mit noveho, takze muzes jehnice nechat dochovu, takze proc nezkusit jednu romanovku.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Zaujaly me ty Dorper mrsky, tak jsem zkontaktoval cesky chovatele jestli maj jeste nejaky ty jehnice nebo ovce a slehnul bych to suffolkem.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Chov ovcí

Příspěvek od drudriger »

pohravam se s myslenkou porodot si ovci, jakoz vegetarian preferuji ovci na mliko, muzete mi poradit. a oplati se vlastne ovce na mliko.kolik spotrebuje ovce za zimu sena...myslim prumernou zimu. je mi jasny ze musim mit i ovci i berana nechat pripustit a pak az jehnata sou vetsi zacit dojit, jak dlouho se pak da dojit...?


dik za odpovede


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovcí

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jasně, ovce spotřebuje za zimu 3 metráky sena, tedy 300kg, nebo jeden kulatej balík 130cm.


ovce dojit jde, používá se k tomu východofrížská ovce da nadojí jeden litr denně.  půllitr ráno a zbytek večer. Koza je mnohem lepší kšeft. Laktace je tak 5 měsíců, když je tráva, pak musíš senáže a jádro, ale ona stejně musí zaprahnout pár měsíců před porodem, takže max 7 měsíců.


Jde to, mě vadí na ovčím mlíku ta plná, slanější chuť a nevhodnost k použití pro vaření nasladko. Zmrzliny, pudingy a vše slatké nelze. Raději tři kozy na řetazu. Kozla buráčka a kozlata prodat a je to. To bych udělal já a jednou to udělám, až se oprostím všech světských povinností.

drudriger říká:


pohravam se s myslenkou porodot si ovci, jakoz vegetarian preferuji ovci na mliko, muzete mi poradit. a oplati se vlastne ovce na mliko.kolik spotrebuje ovce za zimu sena...myslim prumernou zimu. je mi jasny ze musim mit i ovci i berana nechat pripustit a pak az jehnata sou vetsi zacit dojit, jak dlouho se pak da dojit...?


dik za odpovede





Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Chov ovcí

Příspěvek od drudriger »

kozu na retezu, jako videl sme to ze to nektery lidi delaji, poradnej kul a koza na retezu, ale k tomu asi nepujdu.spsie tu ovci, to co popisujes mi staci a dik za informaci. take bych chtel vedet jestli ta východofrížská  ozira stromy a kere...


jo a urcite se vyznas v tom co obnasi se zdravotniho hlediska ovce. kdyz sme delal s ovcema jednou ci dvakrat za rok tam prisel zverinar a myslim je ockoval. nevim, ci odcervoval. co to obnasi a co to zhruba stoji.....


co sem se docetl tak východofrížská  je lepe kdyz je rovnou s beranem na stalo..


jaka je to povaha ci typ, myslim nektere sou line nektere sou zive.


dik za rady


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovcí

Příspěvek od jarda bon jovi »

určitě bych bral chovný materiál od dojícího chovatele.S beranem ovce být mohou, v tom nebude potíž, ale zbavíš se možnosti volby termínu bahnění. Odčervování je nezbytné a určitě bych to nezanedbal. dávka stojí kolem dvacetikoruny na kus, používá se přípravek na bázi ivermectinu, ty jsou injekční subkutálně i intramuskulárně, a pak jsou na bázi albendazolu a ty perorálně. Při obojím máš potíž s dojením, páč to má ochrannou lhůtu 14 dní, v ekologickém režimu tři nebo 4 týdny. Takže odčervovat mimo laktaci, což může být mimo hlavní tlak parazitů, ale dá se s tím žít.....


Stromky ožírají všechny zvířata


Odpovědět