Primitívní plemena hospodářských zvířat

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Primitívní plemena hospodářských zvířat

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

chová tady někdo tyto plemena...??? doporučoval bych www.magyar-racka.estranky.cz , nejsou to sice česká plemena ale dle mého soudu jsou pro použití v permakultuře velice zajímavá a vhodná pro svou nenáročnost na obsluhu, veterinární péči a ustájení, jakožto i highland cattle, galoway, vřesová, romanovská, kamerůnská ovce, jacob a pak české - původní valaška, přeštické prase, česká červenka, aj...


Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Primitívní plemena hospodářských zvířat

Příspěvek od Maly Nomad »

Tak je sranda ze zrovna na madarska plemena jsem taky vysazeny :) Nemam jeste zadne (madarske), ale zrovna racky a hlavne mangalicy planuju.


Jacob je taky zajimava ovecka, myslim ze bude i pouzitelna, ale jak moc jde o puvodni/primitivni plemeno si nejsem jisty. To ze vypada primitivne byl pravdepodobne dusledek krizeni za ucelem vyslechteni pohledne ovce k panskym sidlum. Stejne tak romanovka je urcite sikovna ovecka, ale puvodni plemeno bych v tom nehledal. Ja osobne se rozhoduji co za ovci plemeno zvolit, racky jsem zamitl, protoze jsme v kopcich, cca 550m.n.m a rikam si ze jsou to primarne nizinne panonske ovce, tak jim v tom nechci delat gulas. Asi zvitezi romanovky, nebo cigaje(to je pekne puvnodni balkanske plemeno). Jacoby tak nejak postupne prikupovat, treba se casem namnozi. Taky je sranda ze jsem si roky cetl o puvodnich plemenech a nakonec jsem poridil frisky, a vylecilo me to. Sice jedna z nejproduktivnejsich ovci, ale narocna na vyzivu, ustajeni...



Highland by me nelakal, pripada mi to moc hrube zvire. Na to by byly potreba manipulcani ohrady a vubec vybaveni jak kdyby to htel clovek delat ve velkem, i kdyby mel jen par kusu. Spis by me lakala slevenska pincgavka (pinzgauer


cattle, puvodme Slovinsko, Alpy) Slovaci to asi nejak pokrizili. Ale nemohu o nich nic moc najit, sem tam se na slovensku mihne inzerat, ale malo. Vypada to jako klasicka karpatska vseucelova krava (maso, mleko, tah). Tak jak byly kdysi zamerene i nase straky, nez je komanci zuslechtili.



Osobne myslim ze nemuze fungovat permakultura bez zvirat, to je jak ekosystem bez obsazenych nik. A presto se o nikach furt pise a zaroven clovek cte maximalne o slepicich. CO se tyce prezvykavcu, tak je IMHO vhodne mit vicero druhu. Treba takoveho skromneho hucula jsem ted zjistil, ze uzivim temer "odpadnim" senem, co zustava ovcim v jeslich a uz ho nechteji, pro kone je furt jeste dost dobre. A pres sezonu na pastvine jakbysmet, proste jine niky :)


Jo a presticke uz asi taky neni moc puvodni. Co jsem cetl s cim vsim se to krizilo. Zda se mi ze jedinym opravdu puvodnim zustava uz jen ta mangalica, mozna vietnamec, ale to je slaby odvar, pro nas stredoevropany :-D


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Primitívní plemena hospodářských zvířat

Příspěvek od jarda bon jovi »

Původní ovce je muflon. Není potíž je sehnat, i křížence, ale skočí 2,5metru...


Jácob je pěkně rohatý zvíře, ale na ploty to je kadet, furt se někde sukuje. Romanovky jsem měl jako původní stádo a sice rodí často a hodně, ale z něčeho ty kopce hubených jehnat vyrůst musí.. Já ze tří romanovek namnožil za pár let 180 ovcí. Už to nechci ani vidět.


Jde o to, co od těch zvířat očekáváš.... Jestli tě uspokojí ta hrudka masa u cigájky, nebo romanovky, šumavky  nebo fríšky, pak v tom není potíž. já křížím, páč kříženci jsou nejzdravější. Taky záleží, jestli to máš na venku, nebo ve stáji. Já mám celé stádo celoročně venku, ale mají přístup do stáje.Zajímavý je zwartbles, oxford down, kent, berichon du cher, sufolk.


Jedná se o snadné porody, uživatelskou jednoduchost a užitek.všechny plemena jsou starší 100 let a všechna jsou nněkde původní. Vypouštím hřmotné merino landschaf, merino, texel skrze těžké porody, cigájku  a ostatní vyhublé skrrze malý užitek, romanovky skrze kožešinářskou podstatu chovu.


Vše se dá křížit, nějak vymyslet. Čistý chov presentuje náročnost na otcovskou linii, nemalé problémy s udržením čistoty i linie....


Původní plemeno skotu je česká straka, má kombinovanou užitkovost a ani v mase, ani v mléce se není zač stydět. Není to však in, ani coool, ani superatraktivní. Stáří plemene je více než 250 let, což je asi nejvíc.O stáří plemen se lže nejvíc v anglicky mluvících zemích....nevím proč. Sám si je budu pořizovat k ovcím, můžou se chovat čistě na maso a když si řeknete krleš, můžete dojit. Tenhle luxus není běžný. Naopak.


Vždy člověk musí vědět, co chce. Pak může logicky vyhodnotit tu nejlepší variantu.


Maďarské stepní skoty nebrat, maqjí sice dlohé rohy, ale jináč bídný průměr. Proto je nikdo nedělá,páč stojí za prd.Navíc choulostivé na zimu.


Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Primitívní plemena hospodářských zvířat

Příspěvek od Maly Nomad »

Jarda: hele, to co ted napisou jsou moje teorie, na zaklade kterych uvazuji, mohl bys mi je prosim potvrdit/vyvratit?



- Vychazim z toho ze krizenci jsou nejlepsi - nejzdravejsi i nejproduktivnejsi, ale to plati hlavne pro F1 a F2 generaci. Takze to pak znamena nekde brat cista zvirata...


- Romanovky - chtel jsem je presne z toho duvodu jak pises, rychle se da namnozit vetsi stado. Takze neni problem mnozit si ciste romanovky na par dobrych oveckach a na zbytek poustet nejakeho slusneho masneho berana. To by s jinyma malyma oveckama, ktere nemaji tolik vycecetnych porodu tak lehce neslo (cigaja, valaska, racka...) Ale zas ty valasky i cigajky se daji dojit. Jasne ze proti frisce daji malo, ale jakmile nebudes mit par super-narocnych frisek, ale poradne stado cigajek, tak to mleko se nastrada. Pro predstavu vyteznosti - kamaradka doji frisku uz ted (mrtve jehne) a ma z 2l mleka kazdy den 600g cerstvy syr + neco na mls ze svarene zincice. Takovy syr my od dvou koz delali za tyden...


-Suffolky cistokrevne jsou IMHO nesmysl. To plemeno vzniko jako finalni otcovska linie a cistokrevna plamanitba ma vyznam hlavne v produkci beranu/plemeniku. Protoze jinak ta plodnost je nizka a bahnice pry nejsou zadne dobre matky.


- Kdybych chtel ciste ovce na maso, tak se budu divat ne po masnych plemenech (vesmes pouzivanych jako otcovske linie) ale spis po kombinovanych - Kent, Zirne merino, Zwarbles


- Ty Zwarblesky mi okouzlily, ale bojim se jejich naroku. Ty Vychodo-friske jsou hrozne. Mam ted nekvalitni seno a malem mi umiraji hlady. Bez prikrmovani(vecne nakupovani) nerealne neceho dosahnout. A pry v Zwarblech je friska krev, navic nizinne plemeno, nemate nekdo zkusenosti s chovem ZB bud pres zimu venku, nebo ve vyssich namorskych vyskach?


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Primitívní plemena hospodářských zvířat

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

já měl za to, že lidi v permakultuře nehledí moc na užitkovost toho či onoho plemene...jak už jsem četl v 1 diskuzi o slepičím lese, kde by si drůbež měla obživu najít sama, což je u slepic holý nesmysl...!!! pokud ale někomu stačí od slepice 30 vajec/rok...já mám za to, že ty primitivní plemena dovedou přežit v podmínkách, kde by jiné plemeno šlo do hoven...a také, když má někdo nějaký ten business v agroturistice, tak taková ta plemena se zvláštními rohy mu můžou přilákat i nějaké návštěvníky do kšeftu...a malá výtěžnost v mase se mi nějak vrátí v dotaci na ta málo chovaná plemena nebo pak produkcí kříženců po nějakém solidním masném plemeníkovi...já bych přihlížel k nenáročnosti na krmivo, ustájení a snadnost porodu...


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Primitívní plemena hospodářských zvířat

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

tak podle tebe česká červinka není původní české plemeno...??? říkáš, že maďarský stepní skot je choulostivý na zimu...na pláních maďarské pusty je v zimě mírné počasí...??? o jersekách to taky říkají, že je choulostivá a přitom je po ní sháňka pro její nejlepší mlíko...já bych je bral...holštýnka může jít do řiti co do kvality mlíka vedle jerseyky...a že má o pár l. menší nádoj...??? pořídil bych si 2...na školnim statku lány ve středisku požáry ty jerseyky mají a býčci jsou k mání po 1500 kč na výkrm i když výtěžnost tam je cca 40 % ale když má někdo prostor, tak si jich může vzít třeba 10...co to je - krleš...???


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Primitívní plemena hospodářských zvířat

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

já bych právě highlandy bral pro jejich plnou soběstačnost...postavit manipulační ohradu a uličku snad už není takový prolém ne...??? trochu práce navíc mi ale highland vyváží svou zcela nenáročností...ještě jsem zapoměl...v maďarsku chovají také ty vodní buvoly, co tam zůstali po turcích nebo po kom...a prý je pak i používají k vypásání neobdělávaných ploch...


Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Primitívní plemena hospodářských zvířat

Příspěvek od Maly Nomad »

No ja osobne na uzitkovost hledim. Permakultura je pro me jen zdrojem informaci a nastrojem, ne dogmatem. Kdyz chci do budoucna nejak fungovat v hospodarstvi, tak nemuzu zanedbavat nastaveny ekonomicky ramec. To muze nekdo kdo "permakulturi" ve volnem case po dobre placene praci.



Ja doufam ze aplikaci PK principu pujde casem slusne fungovat i bez zem.dotaci. Clovek furt musi pocitat s tim, ze tu dotace nebudou vecne. Btw. ofiko zacinam zemedelcit letos a to zrovna dotace pro nove temer zrusili :-x


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Primitívní plemena hospodářských zvířat

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

no, tu pomoc v programu 1. instalace mladého zemědělce ještě prodloužili o 1 rok...takže ještě bys mohl ten 40 000 € ranec snad i urvat...informuj se na nějakém tom vaším místním zemědělském odboru na obci...jinak s tebou plně souhlasím o přihlížení k té užitkovosti a rentabilnosti chovaných zvířat...taky není pro mě permakultura fanatickým dogmatem, kdy bych měl žít v někde v lese a živit se výhradně sběrem bobulí a kořínků, jak to někteří permakulturní extrémisté, chápou...já se právě stále hádám s magorama co by chtěli chovat drůbež extenzívním způsobem někde v lese bez nijakého příkrmu, jako někde v prvobytně pospolné společnosti...u těch primitivních plemen nebude nikdy výtěžnost nijak vysoká, jako u ostatních prošlechtěných plemen...o tom žádná...já myslím že se u nich hlavně cení ta nenáročnost a odolnost...pokud to nědělám výhradně na kšeft ale jen na samozásobení domácnosti a občasnému prodeji ze dvora, tak mi ty primitivní plemena úplně stačí i když zde zazněl názor, že je na nich hrudka masa...tak místi 10 jehňat zabiju 12 - 13 a to se mi vyrovná...a maso z vřesové ovce nebo highlandu je určitě kvalitnější než z nějakého masného plemene...jde tady také hlavně o zachování genofondu...!!! 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Primitívní plemena hospodářských zvířat

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Radim BT: Krleš je staročeská zkomolenina řeckého Kyrie eleison, což znamená Pane, smiluj se!  Jarda BJ to patrně použil ve smyslu panenko skákavá nebo třeba kurnikšopa :-) S dobytkem to má pramálo společného :-)


Odpovědět