Jak pěstovat dýně Hokaido, aby byla semena rok od roku kvalitnější a odolnější?

Informace, výměna, nabídka, poptávka
K
Příspěvky: 3
Registrován: 30 bře 2013 18:13

Jak pěstovat dýně Hokaido, aby byla semena rok od roku kvalitnější a odolnější?

Příspěvek od K »

Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli někdo pěstuje dýně Hokaido třeba 10 let a má pořád svoje semena. Já zatím pěstuji 3 roky ze semen, které jsem vzal z kupované dýně a zatím jsem měl vždy pěknou úrodu, ale slyšel jsem že dýně  a jejich semena po pár letech degradují až se nakonec neurodí nic. Nevím jestli je to pravda a pokud ano, jak tomu zabránit? Napadlo mě jestli část dýní nemám třeba pěstovat v horších podmínkách, bez hnojení a ve větší konkurenci rostlin, aby dýně musela více bojovat o přežití a tím se i vyvinou kvalitní semena i když budou menší.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jak pěstovat dýně Hokaido, aby byla semena rok od roku kvalitnější a odolnější?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jediná možnost, jak bezpečně semenařit dýně je s ručním sprášením, opylováním. jinak geneticky degeneruje zprášením nejrůznějšíma tykvema, cuketama f1, které bývají křížené s různejma dýněma a včela donese špatnej pyl kilometr daleko.


gengel vydal príma sešit pěstujeme vlastní semena, což je opravdu dobrej rádce.


Dýně hokkaido netřeba zlepšovat, nebo zodolňovat, páč k tomu jsou jiné dýně.Já osobně vidím v semenaření hokkaida tyhle body zlomu. začít pěstovat kvalitní semeno.


Nechat je dobře vyzrát k získání kvalitních semen. Nenechat si zkrátit vegetační dobu plísní, suchem či mrazy v marginální oblasti. Důležitý je odběr semen z dýně až po uskladnění 4 měsíce doma. Před tím nechat dopéct sklizené na sluníčku. Není to naše původní rostlina, je stavěná na jiné podmínky.Za konkretních semínek lze úspěšně semenařit.


Já pokusně loni sázel dýně do nejjrůznějších odmínek a nejodolnější a nejskromnější je právě tetsukabuto, které se mocdobře skladuje.


 


K
Příspěvky: 3
Registrován: 30 bře 2013 18:13

Re: Jak pěstovat dýně Hokaido, aby byla semena rok od roku kvalitnější a odolnější?

Příspěvek od K »



Díky za odpověď a cenné rady, nevíš kde bych sehnal ten sešit pěstujeme vlastní semena? Myslím, že právě sázení do horších podmínek by podle mě mohlo zlepšit odolnost odrůdy, mělo by to být jako v přírodě, dýně o které perfektně pečujete a pravidelně podlíváte a hnojíte jsou sice velké, taktéž i semena, ale nebudou tak životaschopné jako semena s dýní, které rostou ve větší konkurenci a v nepříznivých podmínkách, kde se snaží a vynakládají úsilí ke svému růstu a přežití. Je to stejné i třeba s očima, když budeš trvale nosit brýle , nebo čočky, oči se ti budou neustále zhoršovat a každý rok si půjdeš pro silnější a silnější brýle. Na co všechno se dá dýně tetsukabuto v kuchyni využít? Nevíš jak dlouho(kolik let) je možné uchovávat semena dýní, tak aby ještě vyklíčili?


woodoo
Příspěvky: 45
Registrován: 18 čer 2012 21:17

Re: Jak pěstovat dýně Hokaido, aby byla semena rok od roku kvalitnější a odolnější?

Příspěvek od woodoo »

jarda bon jovi jasně píše že ten sešit vydal gengel. tak si to přečti a nemel tady kraviny jako že podle tebe by to mělo fungovat tak a onak a že je to stejné jako s očima.


Helena
Příspěvky: 68
Registrován: 09 úno 2013 19:53

Re: Jak pěstovat dýně Hokaido, aby byla semena rok od roku kvalitnější a odolnější?

Příspěvek od Helena »


www.gengel.webzdarma.cz/   :-)



woodoo říká:


jarda bon jovi jasně píše že ten sešit vydal gengel. tak si to přečti a nemel tady kraviny jako že podle tebe by to mělo fungovat tak a onak a že je to stejné jako s očima.





K
Příspěvky: 3
Registrován: 30 bře 2013 18:13

Re: Jak pěstovat dýně Hokaido, aby byla semena rok od roku kvalitnější a odolnější?

Příspěvek od K »

Woodoo jsi moc hodný a pozorný, že jsi se zapojil do diskuze, ale neodpověděl jsi mi na všechny otázky:-)!

woodoo říká:


jarda bon jovi jasně píše že ten sešit vydal gengel. tak si to přečti a nemel tady kraviny jako že podle tebe by to mělo fungovat tak a onak a že je to stejné jako s očima.





woodoo
Příspěvky: 45
Registrován: 18 čer 2012 21:17

Re: Jak pěstovat dýně Hokaido, aby byla semena rok od roku kvalitnější a odolnější?

Příspěvek od woodoo »

Na to kde se dá sehnat ten "sešit", jsem ti odpověděl já i Helena. Jestli čekáš že ti tu někdo bude vysvětlovat co s dýní v kuchyni ... To jsi minimálně ve špatném vláknu.

No a tvůj poslední dotaz "Nevíš jak dlouho (kolik let) je možné uchovávat semena dýní, tak aby ještě vyklíčili?"


Nevýýým ani jak dlouho ani kolik let.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jak pěstovat dýně Hokaido, aby byla semena rok od roku kvalitnější a odolnější?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Pokud uskladníš semena vyzrálá, vyschlá, v suchu, chladnu, temnu, ve stabilních podmínkách  v hermetických nádobách, pak se dají udržet semena dýní 5 let klíčivá při klíčivosti kolem 50%. V mrazáku dvojnásobnou dobu.


Tolik teorie, v praxi to postrádá smyslu. Potřebujem potravu, nikoli semínka. Při semenaření je třeba pro vlastní potřebu vzít v potaz nejen potřebné množství, ale i míru bezpečnosti při výsevu, otázku klíčivosti, neúrody v semenaření, přesívání nevzešlých....


Množství pěstovaných potravin jistě zjistíme prostým výpočtem potřebné kalorické hodnoty, já však násobím dvěma, někde i třema.. Jednak přijde neúrda, skladovací ztráty a pak můžete pozvat pocestného na talíř polívky, která je obvykle nad poklady světa.


Dýně v kuchyni.... tetsukabuto, syn iron cup má narosto stejné využití, jako klasické hokkaido, syn red cury. chuťově spadá do velké skuupiny kabocha, tedy japonsko korejské tykve.Využití je všestranné, univerzální.jen se musí oproti hokkaidu loupat.


Uživatelský avatar
Maddog
Příspěvky: 50
Registrován: 13 bře 2013 11:58

Re: Jak pěstovat dýně Hokaido, aby byla semena rok od roku kvalitnější a odolnější?

Příspěvek od Maddog »

No pokud máme zohledňovat, že jsou někteří méně chápaví tak tedy. Když nepohnojíš nebo nezaleješ dýni bude živořit její plody nebudou nic moc ale nebudeš se o ni muset tolik starat. Je to jak s tim psem co ho soused cvičil na to aby nepotřeboval žrát a když už to skoro uměl tak chcípnul.


Naproti tomu jsou kříženci dýní F1 u kterých jde o co nejchutnější velké plody které ale potřebují péči a semena z nich neuděláš, protože by se štěpily podle rodičů.


2. Já nosím brýle pořád a každoročně se mi nezhoršujou, kdybych si brejle nevzal, tak se svejma 3 dioptriema už mě dávno přejel vlak vzhledem k tomu že jsem v zimě odhrnoval sníh na nádraží brigádně.


3. recepty z dýní si najdi na internetu, nebo si kup kuchařku.


4. Když dáš semena dýně do mrazáku vydržej ti tam dýl než ten mrazák. V teple stárnou, čím větší teplo, tím víc % klíčivosti ročně ztratěj.


5. Ano semena degenerují a zabráníš tomu tím, že si koupíš každý rok nové certifikované osivo.



Doufám, že tyto mé odpovědi nespustí lavinu dalších nejapných otázek. S pozdravem Maddog nebo jak se tady jmenuju.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Jak pěstovat dýně Hokaido, aby byla semena rok od roku kvalitnější a odolnější?

Příspěvek od Caso »

Naprosto souhlasim s Maddog, pekne shrnul vsechny odpovedi. Jeste bych doplnil jeden obecny fakt o semenareni (nemluvim o hybridech F1), samozrejme vybirame k semenareni co nejkvalitnesi (vitalni, trvanlive, dobry vynos, atd) jedince, ale predpoklad je, ze se snazime pripravit optimalni podminky (stanoviste, hnojeni, ph pudy, ostatni mineraly) pro rust. Pokud semenarime na zivoricich jedincich, tak nemusime slechtit na vynos, ale proste jen na schopnost prezit, a pokud se dostane do lepsich podminek, tak se vynosy mohou i zhorsit (rostlina muze hodne rust, ale mene plodit, nebo nedozraji).


Odpovědět