Dodací lhůta na stareodrudy.org

Informace, výměna, nabídka, poptávka
Uživatelský avatar
Jana P.
Příspěvky: 20
Registrován: 26 zář 2012 11:08

Dodací lhůta na stareodrudy.org

Příspěvek od Jana P. »

Za jak dlouho vám přišly objednané sazenice? Chápu, že je zde dodací lhůta delší než je obvyklé u běžného e-shopu se zabaleným naskladněným zbožím, ale ráda bych věděla orientačně, kolik asi týdnů budu čekat. Objednávala jsem v polovině října, zatím nic.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Dodací lhůta na stareodrudy.org

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, je to dílo, pokud se sazenice někde álejí připravené k transportu nebo během transportu, tak ujímavost a prognoza rozvoje je bídná. většina DOBRÝCH školkařů tvrdí, že ze země do vody max do 24 hodin a ti striktní tvrdí 6 hodin.pak odumírají vlásečnicové kořínky a sazenice se zabrzdí a mnohdy krní.Je otázkou, zdali nebude produktivnější vzít v potaz alternativní zdroj, nebo osobní odběr.


staré odrůdy org to nezvládají delší dobu, třeba se z toho dostanou......


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Dodací lhůta na stareodrudy.org

Příspěvek od bobek »

V září jsem u nich objednával nějaké hrnkované sazenice a přišly za dva dny, perfektně zabalené a sám bych si nevybral lepší. Teď ale zrovna vypukla školkařská sezona a pokud jsi objednávala v půlce října tak to jsi teda zaspala a jsi patrně v dlouhém pořadníku. Prostě jim pošli dotaz mailem a je to.


Druhá věc je jakým způsobem balí prostokořenné sazenice. To nevím a zajímalo by mne jak to dělají. Jistě to půjde, vždyť stromky se běžně ze školky vyorají a pak zahrůbkujou na prodejně kde klidně vydrží až do jara. Ale raději bych také volil osobní odběr. Radim Pešek je dobrý školkař a kdyby neznal způsob jak bezpečně poslat prostokořennou sazenici poštou, nedělal by to. Si myslím.


Uživatelský avatar
Jana P.
Příspěvky: 20
Registrován: 26 zář 2012 11:08

Re: Dodací lhůta na stareodrudy.org

Příspěvek od Jana P. »

Ano, to si myslím, že teď v sezóně mají dlouhý seznam čekatelů. Prostě mě zajímalo, jak moc (časově) může být dlouhý :o). Psala jsem jim dotaz mejlem, ale asi bych musela zavolat, asi toho mají tolik, že nemají kdy odepisovat. Dnes jsem se byla podívat v nedalekém zahradnictví a výběr byl oproti tomuto mizivý, koupila jsem tam dětem nějaké trvalky, ať nejdeme s prázdnou, ale stromy a keře - jen základní ovocné druhy a jedna nebo dvě odrůdy, vše roubované. Pokud mi někdo poradí kamenné zahradnictví podobné tomuto e-shopu někde v Praze nebo v okolí Litoměřic, budu ráda. 

bobek říká:


V září jsem u nich objednával nějaké hrnkované sazenice a přišly za dva dny, perfektně zabalené a sám bych si nevybral lepší. Teď ale zrovna vypukla školkařská sezona a pokud jsi objednávala v půlce října tak to jsi teda zaspala a jsi patrně v dlouhém pořadníku. Prostě jim pošli dotaz mailem a je to.


Druhá věc je jakým způsobem balí prostokořenné sazenice. To nevím a zajímalo by mne jak to dělají. Jistě to půjde, vždyť stromky se běžně ze školky vyorají a pak zahrůbkujou na prodejně kde klidně vydrží až do jara. Ale raději bych také volil osobní odběr. Radim Pešek je dobrý školkař a kdyby neznal způsob jak bezpečně poslat prostokořennou sazenici poštou, nedělal by to. Si myslím.





Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Dodací lhůta na stareodrudy.org

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Slyšela jsem pochvalnou zmínku o http://www.petrburil.webgarden.cz/, ale je to info z druhé ruky :-) Ostatně také záleží na tom, co sháníte.


My jsme zrovna minulý týden sázeli stromky a keře z Bojkovic, a i když to máme z dost dlouhé ruky, raději jsme si pro těch třiadvacet kousků dojeli osobně - známe totiž Českou poštu, s. p., co umí.


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Dodací lhůta na stareodrudy.org

Příspěvek od bobek »

U pana Buřila V H.Beřkovicích jsem byl minulý pátek s kamarádama, kupovali jsme cca 60 stromků. Musím říct že ve mne on i jeho školka zanechali ten nejlepší dojem. Pokud jde o staré odrůdy, Radim Pešek se na ně specializuje a má jich větší sortiment. Ale i tady mají třeba Matčino, Průsvitné letní, James grieve, Holovouské malinové ...
Jo a taky Golden Delicious které R. Pešek vůbec neprodává, protože prý při pěstování bez chemie značně trpí strupovitostí.


Cestou z Prahy do Litoměřic to máš prakticky po cestě, doporučuji. 


A aby nedošlo k nedorozumění, píšeš o zahradnictví kde měli "vše roubované". Tak to je normální, pozor na záměnu slov prostokořenný a zpravokořeněný.


 


Uživatelský avatar
Jana P.
Příspěvky: 20
Registrován: 26 zář 2012 11:08

Re: Dodací lhůta na stareodrudy.org

Příspěvek od Jana P. »

Jo, máme to vesměs po cestě, už jsem se dívala na nabídku. Já vím, že u nás běžné ovocné dřeviny se prodávají jen roubované, taky je zatím nesháním, budu rok dva pozorovat ty, co na zahradě máme. Ale pokud budu sázet něco dalšího, ráda bych pravokořenné, tj. zpravokořenit. Mám předběžně vybranou jednu letní odrůdu jabloně, v těch Beřkovicích ji zrovna mají, ale zákrsek, takže kdybych zahrabala celou podnož, budu mít z jabloně keř :) Nebo zahrabat celý stromek a namnožit, přebytečné sazenice rozdat nebo posměňovat. V Bojkovicích jsem objednávala jen méně tradiční ovocné dřeviny a rybíz, vše pravokořenné.

bobek říká:


U pana Buřila V H.Beřkovicích jsem byl minulý pátek s kamarádama, kupovali jsme cca 60 stromků. Musím říct že ve mne on i jeho školka zanechali ten nejlepší dojem. Pokud jde o staré odrůdy, Radim Pešek se na ně specializuje a má jich větší sortiment. Ale i tady mají třeba Matčino, Průsvitné letní, James grieve, Holovouské malinové ...
Jo a taky Golden Delicious které R. Pešek vůbec neprodává, protože prý při pěstování bez chemie značně trpí strupovitostí.


Cestou z Prahy do Litoměřic to máš prakticky po cestě, doporučuji. 


A aby nedošlo k nedorozumění, píšeš o zahradnictví kde měli "vše roubované". Tak to je normální, pozor na záměnu slov prostokořenný a zpravokořeněný.


 





Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Dodací lhůta na stareodrudy.org

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Kdybyste zákrsek zahrabala do země až po uši, mohla byste mít za osmdesát let takovýho "keř" :-) Na snímku je jedno naše ubohé Matčino, totiž jeho troska. Pamatuji se, že strom míval pět či šest hlavních větví, nám dětem se po něm dobře lezlo a ze štaflí se strom snadno česal. Měli jsme tři takové nízkokmeny - či spíš nekmeny, zabírají trochu prostor, ale člověk nemusí šplhat pro jablka do nebe :-)


Otázka je, co by udělala zahrabaná podnož, nevyrazila by a nevyčerpala by roubovaný stromek? To by mohl vědět jarda bon jovi :-)


Našla jsem na netu tento kontakt, nabízejí i jabloně, které Radim Pešek nemá v katalogu. Příští podzim se k nim vypravím a vezmu Bojkovice i je při jedné cestě. Máte s nimi někdo zkušenost?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Dodací lhůta na stareodrudy.org

Příspěvek od jarda bon jovi »

Zdravím, podnož, čistě nenaroubovaná by Vyhnala neplodné, resp bůhvíco plodící mrzgéle, nebo klidně pláňata, nebo klidně jaderničku, záleží na podnoži. Pokud by se jednalo o zákrsek, s nějakýma kosterníma větvema, pak by se tyto zpravokořenily a nyní jest otázkou, zdali by to bylo přínosem či nikoli. Dle mého ano, ovšem pak by se ze zákrsku, jenž měl být kompaktním sstane něco, co kompaktní nebude. Navíc může být roubovaná odrůda náchylná na houbové choroby ze země a tak by stromek mohl dříve podlehnout zkáze.  Hele, lidičky, utíkejte do holovous, prodávají tam ušlechtilé bezy.... Je to superplodina , rodící vždy a jjsou vyšlechtěny pro lepší chutě a nulový obsah alkaloidů....větší květy a větší květy.... Více účinných látek. Kdo zaváhá..... Kontejnerované jsem praktikamente vykoupil, ale i prostokořenné budou dobré.... Jo, zaklínadlo je haschberg

Petra Stejskalová říká:


Kdybyste zákrsek zahrabala do země až po uši, mohla byste mít za osmdesát let takovýho "keř" :-) Na snímku je jedno naše ubohé Matčino, totiž jeho troska. Pamatuji se, že strom míval pět či šest hlavních větví, nám dětem se po něm dobře lezlo a ze štaflí se strom snadno česal. Měli jsme tři takové nízkokmeny - či spíš nekmeny, zabírají trochu prostor, ale člověk nemusí šplhat pro jablka do nebe :-)


Otázka je, co by udělala zahrabaná podnož, nevyrazila by a nevyčerpala by roubovaný stromek? To by mohl vědět jarda bon jovi :-)


Našla jsem na netu tento kontakt, nabízejí i jabloně, které Radim Pešek nemá v katalogu. Příští podzim se k nim vypravím a vezmu Bojkovice i je při jedné cestě. Máte s nimi někdo zkušenost?





Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Dodací lhůta na stareodrudy.org

Příspěvek od Petra Stejskalová »

jardo bon jovi, díky za odpověď a taky za holovouský tip :-)



Koukám, že se mi ztratila ta demostrační fotografie ke keři odrůdy Matčino...


Zde je:




Odpovědět