Topinambury, divoké brambory

Informace, výměna, nabídka, poptávka
Odpovědět
Michaela Křivánková
Příspěvky: 8
Registrován: 18 pro 2012 22:40

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Michaela Křivánková »

Já mám celkem slušné topinambury přímo v Brně Žebětíně. Už rozmrzla půda, tak můžu nabídnout. Zplanělé, zato krásně kvetoucí, máme taky. kdyby někdo chtěl :-)
 
vadbal říká:


Ja jizdim do Brna pravidelne a mam topinambury na sadbu. Pokud mate zajem: vadbal@seznam.cz

Petra Nárožná říká:


Chtěla bych, ale jsem od Brna :)








Michaela Křivánková
Příspěvky: 8
Registrován: 18 pro 2012 22:40

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Michaela Křivánková »



Helena říká:


Semínka, případně hlízy té Lichořeřišnice hlíznaté - nevíš o zdroji? Já znám (a jím) obyčejnou - květy.


Bohužel je už nemám, zůstaly na zahradě v Polabí.  Sehnala jsem ji přes ebay.de., nebo možná z anglického? Už nevím, nakupuji tak skoro všechno, takže mám v těch dodavatelích zmatek.





Uživatelský avatar
Laďa Odvářka
Příspěvky: 13
Registrován: 11 led 2013 22:41

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Laďa Odvářka »

Do Brna občas jezdím, ale opravdu jen občas. Vidím, že se už ale ozvali místní :-)

Petra Nárožná říká:


Chtěla bych, ale jsem od Brna :)





Uživatelský avatar
Laďa Odvářka
Příspěvky: 13
Registrován: 11 led 2013 22:41

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Laďa Odvářka »

Jestli bude zas někdy v Budějovicích, tak se můžete pro ně zastavit. Množí se podobně jako brambory, takže čím víc zasázíte, tím víc jich bude.

Jindřiška Kolářová říká:


Ahoj, jsem moc ráda, že tady potkávám někoho od nás z jihu. Teprve se tu rozkoukávám a zjišťuji, jak to na PERMAWEBU vlastně chodí. O topinambury bych měla zájem - včera jsem si zrovna asi 4 hlízy (víc jich neměli) koupila v Budějovicích U Dobráka. Poradíte, jaké je vlastně optimální množství na zasazení? Kolik se například z jedné rostlinky sklidí hlíz? To jsou hodně laické dotazy, že? Jsem fakt začátečník.





Jindřiška Kolářová
Příspěvky: 3
Registrován: 11 led 2013 21:19

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Jindřiška Kolářová »

Děkuji za nabídku. Jste přímo z Budějovic? Jedu tam v sobotu 20. dubna.

Laďa Odvářka říká:


Jestli bude zas někdy v Budějovicích, tak se můžete pro ně zastavit. Množí se podobně jako brambory, takže čím víc zasázíte, tím víc jich bude.

Jindřiška Kolářová říká:


Ahoj, jsem moc ráda, že tady potkávám někoho od nás z jihu. Teprve se tu rozkoukávám a zjišťuji, jak to na PERMAWEBU vlastně chodí. O topinambury bych měla zájem - včera jsem si zrovna asi 4 hlízy (víc jich neměli) koupila v Budějovicích U Dobráka. Poradíte, jaké je vlastně optimální množství na zasazení? Kolik se například z jedné rostlinky sklidí hlíz? To jsou hodně laické dotazy, že? Jsem fakt začátečník.








yarga
Příspěvky: 15
Registrován: 02 dub 2013 15:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od yarga »

Dnes na mě z netu vypadl tenhle odkaz: http://www.dynovysvet.cz/topinambury/


Kromě dýní pěstují i topinambury (Golčův Jeníkov).


Ondřej Šrubař
Příspěvky: 2
Registrován: 11 dub 2013 15:37

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Ondřej Šrubař »

Zdravím,


sháním pro naši zahrádku též sadbu topinamburů a narazil jsem na tuto diskuzi. Protože jsem z Brna, rád bych využil Vaší nabídky. Mohl bych přijet třeba o víkendu.


Kdyžtak napište na ondrejsrubar@seznam.cz



Děkuji


Ondřej Šrubař






Michaela Křivánková říká:


Já mám celkem slušné topinambury přímo v Brně Žebětíně. Už rozmrzla půda, tak můžu nabídnout. Zplanělé, zato krásně kvetoucí, máme taky. kdyby někdo chtěl :-)
 
vadbal říká:


Ja jizdim do Brna pravidelne a mam topinambury na sadbu. Pokud mate zajem: vadbal@seznam.cz

Petra Nárožná říká:


Chtěla bych, ale jsem od Brna :)











jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od jarda bon jovi »

Dnes jsem získal povolení od autora na metodiku pěstování topinamburů. je to snad jediné rozsáhlejší dílko, sice konvenční, ale to si každej moula překonvertuje do organiky.Co však považuju za  důležité....


Je opravdu neuvěřitelný rozdíl mezi divokými a ušlechtilými odrůdami., a je fakt potřeba to vidět na vlastní oči  .


Sám jsem měl možnost vybrat si sadbu topinamburů podle velikosti, tvaru a úrodnosti. mohl jsem si šáhnout.


Šílené je, že jsou všechny topibrambory  uživatelsky příjemné, netrpí chorobami, avšak ten užitek je fakt rozdílný. Páni z výzkumáku, jimž patří můj obdiv byli ochotní a tak jsem vybíral a vybíral a nakonec to byla karina.


Důležitá je sklizeň po uschnutí nadzemní části, protože do té doby hlízy rostou. Pokud mi zbude nějaké množství hlíz , rád nabídnu.  Myslím, že zlatý věk topinamburů teprve přijde.


Snad  tu metodiku dokážu zde umístnit.....


 


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Marek Parek »

Sadil jsem (tedy rozesazoval z původních hnízd) předevčírem .. Pomalu získává místo u nás na stole, ta téměř bezpracnost, i vzrůst (používám jej jako větrolam a součást sluneční pasti na severní straně záhonů) .. O jakou odrůdu se jedná netuším (Od Tomáše Mana tady z PermaWebu) .. Největší hlízy jak pěst, s výrůstky .. poslední do polívky jsem vyhrábl před týdnem :)


jarda bon jovi byls pro ně v Havlíčkově Brodu?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od jarda bon jovi »

No jasně, v havlbrodě. Velikost hlíz je naprosto irelevantní, když jich dvě třetiny proměníš na odkrojky. Jde o vyrovnaný, zpracovatelný tvar. A vůbec bych si z odrůd či původnosti  nic nedělal. Naše původní topinambury vůbec nejsou ani divoké, ani původní. Fakt, že tento druh u nás zplaňoval  byl dán tím, že si jej prostě myslivci koupili dříve, než jiné druhy.


Může si je sice každej nakopat v pankejtu, ale je to rozdíl, jako v třešních třešeň ptačí a karešova. S obsahem zdraví prospěšných látek je to nemlich to samý a  chuťově , jako s třešněma.


Vše pramení z dogmat, nevědomosti a vlastně i z nedostatku zájmu a nedostatku použitelné sadby a informací. Ale přicházej věrozvěsti a ti budou ty myslivecký křivule hanit.


 


Odpovědět