Topinambury, divoké brambory

Informace, výměna, nabídka, poptávka
Odpovědět
Merlin
Příspěvky: 16
Registrován: 21 bře 2014 17:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Merlin »

Tak tady se filozoficky trošku rozcházíme, mě je permakultura sympatická právě proto, že kopání, pocení a tělocviky obecně minimalizuje a ponechává přírodě prostor postarat se sama o sebe ... fascinace vytrvalými a podobně bezúdržbovými poživatinami u mě pramení hlavně z do nebe volající lenosti ;)


Ale s tou jámou došlo z mé strany k nedorozumění, měl jsem na mysli pletivo zakopané pod celým záhonem. To odebírání úrody a skladování ve zvláštním prostoru se mi koncepčně popravdě moc nelíbí (viz. výše:). Myšákům asi jejich kamenné útočiště rozeberu, mají o kus dál rokli, ve které jim bude hej. Pokud se v kamení ovšem neusadily užovky, které jsem tam vloni vypustil, těm bych to neudělal. Záhon přestěhuju a možná zkusím po obvodě zakopat desky proti podhrabu, mohlo by to pohyb hlodavců do záhonu omezit. Uvidíme, nějak to dopadne, každopádně první pokus trochu zklamal, no ...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od QNX »

Pletivo i desky hlodavec přeleze.



Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Bebe »

Merlin: Když Ti zbytečná námaha cizí není a tou užitečnou pohrdáš, tak si to dělej jak chceš, jenom pamatuj, když budeš rozebírat to kamení, že tam možná bydlí i ještěrky, pavouci, čmeláci a jiná užitečná havěť.


Merlin
Příspěvky: 16
Registrován: 21 bře 2014 17:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Merlin »

Bebe, úhel pohledu je koukám pěkně záludná věc ... z mé perspektivy vnímám totiž jako užitečnou námahu snahu o řešení příčiny problému a za zbytečnou námahu naopak považuji permanentní řešení následků (i těch potenciálních) při zachování příčin. Ale dosti bylo filozofování.


Ještěrkám bych útočiště samozřejmě také nerozebral, pokud bych tam na nějakou narazil, ale jelikož jsem tu v životě žádnou nepotkal, příliš s nimi nepočítám. A případný hmyz si hravě poradí - jednu hromádku kamení dlouho oplakávat nebude, snad až na nosatce lískového, jelikož se kamení nachází přímo pod lískami, tuto havěť však zase nebudu oplakávat já ... shrnuto a podtrženo - nemám sebemenší morální problém a ještě možná budu mít pěknou kamennou zídku ;) ... ale jak už jsem řekl, možná se tam usadilo alespoň jedno ze tří vysazených užovčátek (což bych si nesmírně přál, jelikož jsem jim vloni nechtíc staré útočiště poničil a přišlo mi to moc líto) a had hospodáříček ke stavení rozhodně patří, pak by bylo kamení samozřejmě nedotknutelné a celá debata zbytečná. Rozhodně budu tamní pohyb dopředu bedlivě monitorovat, než sáhnu na první kámen.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Bebe »

Merlin:Z mého úhlu pohledu je zas úplne jedno, jestli se řeší následky, nebo příčiny, tak, či tak je to zásah do přirozeného vytvořeného přírodou. Vždyť i příčiny jsou tí prvotní a následné. A pokud se už jedná o zásahy do přirozeného prostředí, pak záleží na pohnutkách, ale ty si každý musí zhodnotit a posoudit sám za sebe.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Bebe »

Stala sa mi taká vec, že som vykopal topinambury a zabudol ich na záhrade. Keď som tam po pár dňoch prišiel, boli už dosť zvädnuté a mäkké. Dal som ich také zablatené do misky, zalial vodou a vložil do chladničky. Na druhý deň boli zase tvrdé, aj chuť bola normálna, iba na povrchu boli tmavšie a bolo treba použiť škrabku, inak ich len kartáčujem. Ďalšie som dal do polyetylenového vrecka a rozprašovačom s vodou postriekal, zabalil a dal ešte do ďalšieho vrecka. Na druhý deň topiny vpili všetku vlhkosť a boli na povrchu suché a ešte trochu mäkké. Tak som ich ešte znova pokropil a postup zopakoval ešte dvakrát, kým neboli zase úplne tvrdé. Až potom som ich umyl a spracoval. Oboma spôsobmi sa mi podarilo topiny obnoviť do pôvodnej tvrdosti i chuti. Pre uskladnenie sa teda javí ako najdôležitejší prarameter vysoká relatívna vlhkosť, resp. zabalenie čerstvo vykopaných do nepriedušného obalu, aby nevysychali a uloženie na chladnom mieste. Takto si zachovajú svoju čerstvosť minimálne 3mesiace, čo na zimné obdobie, kedy je zem zamrznutá postačuje.


Uživatelský avatar
Hanka Kunzfeldová
Příspěvky: 2
Registrován: 01 dub 2013 12:04

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Hanka Kunzfeldová »

Dobré odpoledne,


máte zkušenost jak moc vadí topinamburám vítr?


Mám nachystáno na zasazení, ale na zamýšleném místě poněkud fouká a kamarádka měla obavu, aby se nepolámaly.


VeronikaX02
Příspěvky: 26
Registrován: 06 srp 2012 08:10

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od VeronikaX02 »

Vítr jim nevadí.


Merlin
Příspěvky: 16
Registrován: 21 bře 2014 17:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Merlin »


Mě se vloni v plískanici pár statnějších kousků zvrátilo (možná jen moc mělkou výsadbou nebo příliš kyprou půdou, nevím, měl jsem je poprvé), ale rostli si dál i horizontálně, zlomenej nebyl myslím žádnej.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Bebe »

Hanka Kunzfeldová: Topinambury je vhodné nakopcovať zeminou, keď už majú tak 40-50cm, podobne, ako zemiaky.


Odpovědět