Topinambury, divoké brambory

Informace, výměna, nabídka, poptávka
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od QNX »

Dnes jsem začal s vybíráním topinambur. Pokud by měl někdo zájem o odrůdu Karina, může se mi ozvat a domluvíme se.



Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Romana SM »

Já bych si jich pár vzala :-)

QNX říká:


Dnes jsem začal s vybíráním topinambur. Pokud by měl někdo zájem o odrůdu Karina, může se mi ozvat a domluvíme se.






Merlin
Příspěvky: 16
Registrován: 21 bře 2014 17:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Merlin »

Naivně se domnívaje, že bych mohl sousedce ze Semil vypomoci jsem se taky pustil do rytí a bohužel jsem sklidil o dost míň, než byla ta trocha co jsem vloni zasadil, jsem to teda Mičurin :( ... ale hlodavci se měli přes zimu mooooc dobře.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od QNX »

Romana SM: a uvidíme se, nebo je chceš poslat?


Merlin: Já jsem po minulé nadúrodě snížil plochu asni na 1/3, ale poslední úroda je ještě lepší, takže mám zase nadúrodu. Nějaké hlodavce jsem také nakrmil, ale je to přijatelné míře. Pořád lepší, než když žerou kořeny stromů.



Merlin
Příspěvky: 16
Registrován: 21 bře 2014 17:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Merlin »

Asi nezbyde než najít pro topinambury větší plochu, aby myšáci nestíhali a něco zůstalo i pro lidi :)


Měl jsem od Tebe ca.100 hlíz na 3x6m a většinu stihli požrat hned po zasazení, takže mi vylezla ze země tak třetina a tu zlikvidovali teď přes zimu, takovej malej plácek maj hold slupnutej co by dup ...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od QNX »

Merlin: Já jsem to loni vysadil na podobně velkou plochu a v pohodě. Jenom plochou to tedy nebude. Vzešlo mi všechno, ztráty jsem měl až na úrodě nových hlíz, ale okousaná je tak jedna z dvaceti.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Bebe »

QNX: Akú majú tie Karin skladovateľnosť? Pravdepodobne budú rozdiely v jednotlivých sortách, pretože niekto má také, že vydržia v chladničke, alebo pivnici aj pol roka a niekto hlási, že jeho sú už po mesiaci mäkké a zvädnuté.



Merlin: Ak by mali tie, čo pestuješ dobrú skladovateľnosť, vybrať v decembri zo zeme a uskladniť, alebo vykopať jamu, vyložiť hustým pletivom proti hlodavcom a zasypať sypkou zeminou, alebo rašelinou do spotreby, či ďalšej výsadby. Iná možnosť je nájsť inú lokalitu, napr. aj mimo tvojho pozemku, ale v tom prípade zabezpečiť aby sa nekontrolovateľne nešírili do okolia.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od QNX »

Bebe: Pokud se budou skladovat ve vlhku a zasypané pískem (zeminou, rašelinou), bude skladovatelnost dobrá. Když se dají do sucha, tak se scvrknou docela rychle.


Merlin
Příspěvky: 16
Registrován: 21 bře 2014 17:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Merlin »

S tím pletivem by to asi šlo, mám ho nadbytek a není to špatnej nápad, jen s kopáním té jámy to bude horší :)


Vybírání ze země se mi moc nelíbí, na topinamburech mě láká právě to, že se vybírat nemusej a člověk si vykopne jen to co zrovna potřebuje.


Asi letos těch pár hlíz co mi zbylo zkusím namnožit v maltovnících a na příští sezónu založim větší záhon a na opačnym konci zahrady. V tom místě kde byl záhon vloni se těm potvorám hlodavejm opravdu asi nějak daří, jsou tam třeba i lísky, který maj od nich zlikvidovanou úrodu snad ještě dřív než dopadne na zem, maj tam hromadu kamení se spoustou úkrytů a tak ... budu jim v tom místě muset ten život nějak znepříjemnit.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Bebe »

Merlin: Ano, člověk si vykopne, když potřebuje, pokud ho ovšem nepředběhne hlodavec. Kopání je vynikající telocvik, nevyhýbal bych se mu, pokud si telesně v pořádku, aby byl člověk zdráv, musí se občas pořádně zapotit a tohle není nic, než skvélá příležitost. Ta jáma pro topiny nemusí být nijak veliká, možná zakopat starej děravej zinkovanej hrnec, alespoň na část úrody, protože hlodavci se zabydlí zrovna tam, kde mají co žrát. Bez kopání a bez krechtu to v permakultuře a soběstačnosti půjde asi těžko. Já bych, pokud to není nevyhnutný nikomu život neznepříjemňoval, zvlášť s tvým jménem. Místo toho energii věnuj na podporu pozitivního, což se pak odrazí i na životě tvém vlastním.


Odpovědět