Topinambury, divoké brambory

Informace, výměna, nabídka, poptávka
Odpovědět
VeronikaX02
Příspěvky: 26
Registrován: 06 srp 2012 08:10

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od VeronikaX02 »

Samodiva: Taky podle toho,jak jste je sázela hluboko. Nám taky ještě všechny nevzešly a určitě ještě další vzejdou :-)

Hraboši tam většinou nějaké kousky topinambur nechají a i z kousku vyrostou.


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Samodiva »

Dobrá, pomodlím se na ten účel růženec. Ale pro sichr půjdu zdecimovat slizáky, svátek nesvátek. 


Věra Siváková
Příspěvky: 5
Registrován: 09 úno 2014 20:14

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Věra Siváková »

Já mám od QNX také letos prvně topinambury a myslím, že mi vzešly skoro všechny. Na záhonku i u stromků, kam jsem je dávala na severní stranu kvůli hryzcům jako návnadu. Tam také vylezly. Je pravda, že některým to trvalo déle. Takže QNX díky.



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od QNX »

Jen si na ně dejte pozor. Já jsem to loni neodhadl a vypěstoval jsem jich asi dva metráky ......... pak jsem nevěděl co s nima :-) Letos jsem vysázel mnohem méně.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Martin Gross »

Vyejdou. Leda by je totál sbaštil arion. Našel jsem pěkné slimejše při sklizni brambor, jak si dřepí ve vyhlodané díře. Úkryt a jídelna v jednom. Ale u výsadeb je to spíš vyloučené. Podle toho, zda byl topinambur šťavnatý, nebo zavadlý, může vzejít o něco déle.

Samodiva říká:


Musím s politováním říct, že mi z celého kila t. vzešly 4, ostatní zatím ani náznak. A ježto jsou v půdě asi měsíc, nepočítám, že ještě vyraší. Obyčejné brambory mají teda větší klíčivost...





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Bebe »

Samodiva: Tento rok je po miernej zime niektorých škodcov neobvyklé množstvo. Ak si sadila pravidelne, skús jedno-dve miesta opatrne vyhrabať, či nájdeš nejaké zbytky sadby, alebo stopy po škodcovi. Mulčovať je vhodné až keď dorastú na 25-30cm a nevysádzať hlboko, lepšie po vyrastení nakopcovať podobne ako zemiaky. Kto odšťavuje, tak šťava je vynikajúca a nemal by byť problém spotrebovať i väčšie množstvo, zvlášť pri priebežnom vyberaní od začiatku zimy.


Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Martin Lipenský »

Vzhledem k průběhu počasí jsem čekal, že topinambury polezou rychleji, ale teď už konečně lezou, jak "klasické", tak "Karina" od Jardy, co jsem si nakopal začátkem jara - děkuju :) Překvapil mě rozdíl v chuti, ale chutnají obě:)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od jarda bon jovi »

No chvála bohu, že ti to fičí, já dělám pokus, ponechal jsem kariny na tom samém místě, tak jsem zvědavej na dvouletou, nebo pak i tříLeté nadělení....

Martin Lipenský říká:


Vzhledem k průběhu počasí jsem čekal, že topinambury polezou rychleji, ale teď už konečně lezou, jak "klasické", tak "Karina" od Jardy, co jsem si nakopal začátkem jara - děkuju :) Překvapil mě rozdíl v chuti, ale chutnají obě:)





Uživatelský avatar
Magda
Příspěvky: 42
Registrován: 20 bře 2012 18:10

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Magda »

Také jsem nechala Kariny na tom samém...něco jsme snědli, něco jsem darovala...a zbytek jsem tam nechala...a dosadila jinou odrůdou, co jsem dostala...



Lenka Richtrová
Příspěvky: 16
Registrován: 15 úno 2011 13:17

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Lenka Richtrová »

Ahoj, neměl byste někdo pár hlíz těch velkých topinambur na rozdávání příp. na prodej? Nedaří se mi je nikde v okolí (Choceň, Vysoé Mýto) sehnat a s 2 malíma capartama jsem trochu cestovatelsky omezená... díky Lenka


Odpovědět