Pecky odolných broskvoní

Informace, výměna, nabídka, poptávka
Odpovědět
PavelRabek
Příspěvky: 2
Registrován: 13 črc 2020 11:21

Pecky odolných broskvoní

Příspěvek od PavelRabek »

Ahoj,
rád bych sehnal pecky z odolných broskvoňových semenáčů, nebo meruněk - tedy takových, které byly samotné vypěstovány z pecky a nesou dobré znaky - chuť a odolnost k nemocem.
Sám mohu na oplátku nabídnout pecky ze svého broskvoňového a meruňkového semenáče.

Pozn. Mám 2 broskvoňové semenáče, sehnal jsem od pána z Olomoucka, které pěstuje ze semínka po několik generací. Vůbec netrpí nemocemi, plodí každoročně, plody středně veliké, chutné (ikdyž na chuť velkoplodých šlechtěných nemá), dozrává podle počasí cca od půli srpna. Mám ještě 3 další broskvoně koupené ze zahradnictví - vybíral jsem bělomasé odolné odrůdy (Amsdenova, Prissimina Delbart, Benedikte) ale když vitálnost stromků a plodnost porovnám se semenáči, tak ty to vyhrávají na celé čáře (např. letošní jarní mrazíky dost zúžily úrodu, ovšem nikoliv na semenáčích !)

Meruňka je ze stromu, který je sám semenáčem rostoucím v Prostějově, roste tam minimálně 40 let bez chemického ošetření. Můj stromek zaplodil loni poprvé (po 7 letech od stratifikace), loni byl obsypán, letos má také slušnou násadu. Meruňky velmi chutné, je to nejodolnější strom na mé zahradě (mám dalších 10 odrůd), vůbec netrpí nemocemi a letos jako jediný z mých meruněk pořádně zaplodí (na ostatních kvůli jarním mrazíkům a invazí mšic skoro nic nezbylo).

Po těchto zkušenostech chci vysadit více semenáčů z prověřených rodičovských semenáčů (tedy jejichž geny byly víceméně ustáleny), protože chci větší variabilitu chuti a období sklizně.

Pozn. má lokalita je předěl Hané a Nízkého Jeseníku - cca 280m.nm
Přílohy
broskev02.jpg
broskev02.jpg (237.19 KiB) Zobrazeno 574 x
broskev01.jpg
broskev01.jpg (206.1 KiB) Zobrazeno 574 x
Naposledy upravil(a) PavelRabek dne 13 črc 2020 23:13, celkem upraveno 3 x.

PavelRabek
Příspěvky: 2
Registrován: 13 črc 2020 11:21

Re: Pecky odolných broskvoní

Příspěvek od PavelRabek »

Ještě fotky meruňky
Přílohy
merunka2.jpg
merunka2.jpg (227.18 KiB) Zobrazeno 573 x
merunka1.jpg
merunka1.jpg (217.01 KiB) Zobrazeno 573 x

Odpovědět