Divoké Rajče

Informace, výměna, nabídka, poptávka
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Divoké Rajče

Příspěvek od Eltariel »

Lea Bal: Ano, napište mi adresu na       eltariel(zavináč)eltariel.cz     semínka nejsou žáruvzdorná:-)

Jaroslava Barbora Seifertová
Příspěvky: 3
Registrován: 09 bře 2011 21:39

Re: Divoké Rajče

Příspěvek od Jaroslava Barbora Seifertová »





Jitka Mayerová říká:
Ahoj, začínám zakládat permakulturní zahradu a ráda bych si od tebe koupila semínka divokých rajčat, máš je prosím ještě? Moc děkuju za pomoc, případně kontakt kde by se dali ještě sehnat, pa Jitka

Eltariel říká:

Ingrid Tacinová: Také mám nějaká navíc, ráda se rozdělím. Na výsev divokých rajčat není v březnu pozdě, to je tak akorát a klidně podle oblasti ještě vyčkat. Ony se chovají trošku jinak a všechno doženou . Když je příliš brzo vysejete, nic neurychlíte. Stejně si počkají až na svůj čas.


:-) 






Jaroslava Barbora Seifertová
Příspěvky: 3
Registrován: 09 bře 2011 21:39

Re: Divoké Rajče

Příspěvek od Jaroslava Barbora Seifertová »

Moc prosím, máte někdo ještě semena divokých rajčat? Děkuje Barbora

Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Divoké Rajče

Příspěvek od Eltariel »

Jaroslava Barbora Seifertová: Ano, napište mi adresu , kam je chcete zaslat, email na mě je někde v této diskusi a občas nefunguje :-) , zatím se ale  všem povedlo mě zkontaktovat.


Doufám , že všem , kteří chtěli ode mne semínka , také došla. Pokud ne dejte vědět, ať to mohu napravit.


Uživatelský avatar
Jarka Kollárová
Příspěvky: 40
Registrován: 03 úno 2011 13:30

Re: Divoké Rajče

Příspěvek od Jarka Kollárová »

Semienka prišli v poriadku, veeeeľmi za ne ďakujem :-) a siať mám už teraz do kelímkov doma v teple, ako to robím s inými rajčinami? Či až neskoršie do skleníka, či ako?

Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Divoké Rajče

Příspěvek od Eltariel »

Jarka Kollárová: Moc Tě zdravím. Já sama jsem si už nějaká vysela doma , skleník zatím nemám, ale mám ateliér, zatím nevytápěný. Je tam hodně světla a když svítí slunko, je tam i teploučko:-)


Jestli jsi z oblasti , kde pozdní mrazíky nehrozí , tak bych je přesto vysela do květináčku (kelímku, jako jiná rajčata) a pak v příhodnou dobu vysadit ven.V teplé oblasti se divoké rajče pravděpodobně v dalších letech ujme svého výsevu samo. Proto i vy (což jsem i já) , co jste z oblastí , kde mrzne ještě dlouho, dejte svá rajčátka na místa, kde by se jim případně mohlo líbit v letech mírných na mráz. Já je mám u domu na jižní straně a první silnější podzimní mrazíky je loni nechaly na pokoji. Mikroklimata mohou prodloužit,ale i urychlit sklizeň. Když divoké rajče vysejete do kelímků brzo, tak oni tam narostou do takového mrňavého stavu(a víc se jim prostě nebude chtít a to je normální)  v porovnání s běžnými rajčatami , které rostou celkem v silné rostliny i v těch kelímcích. U běžného rajčete vyštipujeme vedlejší výhony a má skleník rádo.


Divoké nevyštipujeme a do skleníku bych ho nedávala.Ale třeba někdo jiný má zkušenost s divočátkem ve skleníku.


Ta mrňavá sazenička po výsadbě trošku zdivočí :-))  udělejte jí opravdu dobrou oporu , zajištěnou a počítejte s tím , že jí všechny výhony nějak přichytíte . Mě narostla do podoby přes 2m vysoké křoví.  A nezapomeňte na to , že to je rajčátko velmi společenské  a proto jej choďte navštěvovat a nejradši má , když se o něj citlivě ,ale důkladně otřete tak , aby sebou zatřáslo :-)) odvděčí se vám za to bohatou násadou pidirajčátek  a některá nemusí být ani uplně červená  a přesto si na nich pochutnáte.


:-)


Uživatelský avatar
arid
Příspěvky: 24
Registrován: 15 bře 2011 09:28

Re: Divoké Rajče

Příspěvek od arid »

Pro Eltariel:


Kontaktoval sem vás přes email, napoprvé to vyšlo, ale následující emaily sou mě vraceny.


Posílal sem tu adresu.


Uživatelský avatar
Jarka Kollárová
Příspěvky: 40
Registrován: 03 úno 2011 13:30

Re: Divoké Rajče

Příspěvek od Jarka Kollárová »

Eltariel, ďakujem za obšírnu odpoveď...idem teda siať do kelímkov, tak, ako to robím s inými rajčinami. Nevieš ešte, v akej vzdialenosti by mali byť od seba rôzne odrody rajčín, aby sa nepokrížili? Lebo pestujem aj iné druhy, a samozrejme budem chcieť semienka z divokých, aby ostali divokými :-))

Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Divoké Rajče

Příspěvek od Eltariel »

Jarka Kollárová: Tak to bude asi problém:-)   Odněkud mám informaci aspoň 200m , když mezi tím nic není . Nespoléhala bych na to. Je to dost individuální. Záleží třeba na členitosti terénu, převažující směr větru....no a zrovna v tu dobu může fouknout opačně:-)  , nebo na samotném druhu rostlin , způsob opylení (vítr, hmyz).....


Na druhou stranu bych se složitostí problému nenechala odradit.  :-)


Já to řeším tak , že se je snažím dát , co nejdál od sebe. To , které chci na semeno dávám jako první ve směru převládajících větrů. A snažím se mít mezi nimi nějakou barieru (porost vysokých rostlin , stavbu,....nějakou hmotnou zátarasu). A když to nevyjde? No prostě semenaření je někdy náročné. Jsem tolerantní k druhým , od kterých získám semena , protože ne vždy se nám to podaří podle našich představ.  Ať už se stane , že třeba semeno neklíčí, nebo jej sežere nějaký zrnokaz anebo prostě celý proces semenaření (př . zelí,....) je natolik náročný , že se nepodaří uchovat rostlinu přes zimu, aby mohla další rok vytvořit semena. Na druhou stranu je to pro mě zázrak , když se to celé povede a točíš semena a rostliny dál a dál..... Mám za sebou mnoho semenářských neúspěchů :-) , přesto vybízím každého ať to zkusí a dělá to....i když se to nepovede , přinese to každému mnohem více z toho nehmotného.


Důležité je pokračovat a nevzdávat to, prostě hledat řešení. :-)


 


arid: beru to na vědomí , ozvu se a něco vymyslím. :-)


Uživatelský avatar
Iveta M.
Příspěvky: 25
Registrován: 17 bře 2011 11:46

Re: Divoké Rajče

Příspěvek od Iveta M. »

Prosím, máte někdo ještě semena divokých rajčat? Děkuji Iveta

Odpovědět