Semenaření z F1 hybridních odrůd

Informace, výměna, nabídka, poptávka
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Semenaření z F1 hybridních odrůd

Příspěvek od QNX »

Máte zkušenosti s výsevem semen pocházejících z hybridů F1? Jde mi o praktické zkušenosti s využitím generací F2 a následujících, především u zeleniny. Podle toho co jsem zatím nastudoval by v použití osiva získaného z F1 generace neměl být tak velký problém a generace F2 sice nebude vyrovnaná jako F1, ale s poměrně velkou pravděpodobností bude F2 generace velice dobře využitelná a bude vykazovat dobré vlastnosti. V letošním roce bych chtěl semenařit nějaké F1 odrůdy okurek a ověřit si v praxi jak to dopadne u F2, F3, F4, F5 ..... generace a jak rychle dojde k ustálení vlastností (vlastně k vytvoření nové odrůdy touto cestou z F1 osiva). Snažím se tedy vybrat vhodné odrůdy F1 okurek pro tento pokus, ale marně hledám informace o parentálních odrůdách pro jednotlivé F1. Nevíte kde je najít? Dále mi není úplně jasné jak půjdou semenařit partenokarpické odrůdy okurek pokud umožním jejich opylení. Jak je to s partenokarpií okurek?


Uživatelský avatar
Marian Both
Příspěvky: 11
Registrován: 28 úno 2012 10:45

Re: Semenaření z F1 hybridních odrůd

Příspěvek od Marian Both »

zdravím, môj dedko tako pestoval paradajky pôvodne F1 časom Fn  a rozdiel medzi tým čo bolo a čo vzniklo bol z pohladu smrteľníka minimalny.dokonca si ani nepametám že by dalšie generácie boli nevyrovnané. Možno velkopestovatel by skrachoval pre pokles úrody o pár percent, ale dedko bol spokojný.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Semenaření z F1 hybridních odrůd

Příspěvek od QNX »

Marian Both: Čekám, že tak nějak to dopadne, ale zatím jsem semínka F2 nevyséval, tak si to chci ověřit. Permakulturníci pořád blázní s osivem starých odrůd (teď jsou v kurzu divoká rajčata) a tak si říkám, že bych rád poznal jak se semenaří ochočené F1 :-) Předpokládám, že po ustálení po nějaké F5 by z těch experimentů mohlo vzniknout pár nových zjímavých nehybridních odrůd.


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Semenaření z F1 hybridních odrůd

Příspěvek od Jitka MX01 »

Ahoj,


o dehybridaci píše Carol Depp. Já jsem zkoušela rajčata a papriky. Obojí je v F2 Ok z pohledu plodnosti, ale je potřeba se podívat na odolnost, některé rostliny podléhají stresu (zálivka, teplo, zima) a ty je potřeba vyházet, jinak rychle oslabují a nemocní.


Semínka z nich v F3 už klíčí a rostou rozdílněji, takže selekce na odolnost se dá udělat už u sazeniček. Plodnost dobrá a zase pak jen likvidovat ty "vystresované" . Dál už jsem nešla, nevím, jak by se to měnilo.


Letos mám nehybridní semínka rajčat z Brown envelope seeds, tak na podzim budou k dispozici. 
Jinak divoký rajčata jsou fajn, jen se blbě trhají, jak malý višně a dozrávají pozdě. Což tedy třeba loni byla výhoda, protože když po srpnových deštích lehly normální rajčata, tak jsme vlastně sklízeli jen divoký. U těch divokých záleží na jaká narazíš. Některá mají malinké plody, chuťově výborné, některá trochu větší ( jako chrupka) a chu´tově nic moc ( subjektivně). Doporučuji je na zpestření, ale rajčatový základ bych v divokých nepěstovala.


S těmi okurkami nevím.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Semenaření z F1 hybridních odrůd

Příspěvek od QNX »

Jitka M: S pěstováním starých odrůd, divokých rajčat a spol jsme začali už kdysi dávno, ale F1 jsme se nikdy nevěnovali. Tak si říkám, že by bylo fajn se s chováním F1 konečně seznámit a to včetně semenaření na F2 a dál. Před 20 lety se množení starých odrůd věnovalo pár lidí, ale dnes už jich je podstatně víc. Tak snad se nic nestane, když po letech odložíme divoká rajčata stranou a budeme experimentovat s Fn :-)


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Semenaření z F1 hybridních odrůd

Příspěvek od mastnacek »

A to jsem cet ze rajcata nejsou pro lidi nic moc, spis skodej.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Semenaření z F1 hybridních odrůd

Příspěvek od jarda bon jovi »

to si spletli, protože o lykopenu dnes už nikdo nepochybuje. Kdo zkusil gersona a potřeboval jej, rajčatům bude věřit.


Ty ze supermarketů jsou asi opravdu jeduplná......

mastnacek říká:


A to jsem cet ze rajcata nejsou pro lidi nic moc, spis skodej.





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Semenaření z F1 hybridních odrůd

Příspěvek od mastnacek »

Kdo vi? U cholesterolu to mas jak na houpacce, jednou vadi podruhy nevadi. Stejne tak mligo. Jednomu by z toho jeblo. Nebo maso. Co jednomu prospiva, tak druhymu skodi. Stejne tak u rajcat.

jarda bon jovi říká:


to si spletli, protože o lykopenu dnes už nikdo nepochybuje. Kdo zkusil gersona a potřeboval jej, rajčatům bude věřit.


Ty ze supermarketů jsou asi opravdu jeduplná......

mastnacek říká:


A to jsem cet ze rajcata nejsou pro lidi nic moc, spis skodej.








jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Semenaření z F1 hybridních odrůd

Příspěvek od jarda bon jovi »

ano, představ si, že jsem zjistil, jak v tibetu a nepálu jedí šíleně nutričně špatně a.... jsou nekřesťansky zdraví a dluhověcí.


Nejdůležitější je stav mysli, takže........ pokud to je v pohodě, nic nás nedostane


.Ani ty jedovatý paradajky. Vlastně se jedná o rajky v para provedení. Jako parašutista, parakotoul, parabela, paradentoza a tomu podobně.....přeju veselej víkend.


A taky paraple.....


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Semenaření z F1 hybridních odrůd

Příspěvek od Cyril »

?

jarda bon jovi říká:


ano, představ si, že jsem zjistil, jak v tibetu a nepálu jedí šíleně nutričně špatně a.... jsou nekřesťansky zdraví a dluhověcí.


Nejdůležitější je stav mysli, takže........ pokud to je v pohodě, nic nás nedostane


.Ani ty jedovatý paradajky. Vlastně se jedná o rajky v para provedení. Jako parašutista, parakotoul, parabela, paradentoza a tomu podobně.....přeju veselej víkend.


A taky paraple.....





Odpovědět