Semena z pěstitelské pálenice

Informace, výměna, nabídka, poptávka
Uživatelský avatar
luk
Příspěvky: 19
Registrován: 11 dub 2012 11:46

Semena z pěstitelské pálenice

Příspěvek od luk »

Dobrý den,


v knize Seppa Holzera jsem četl, že využívá odpad z pěstitelských pálenic jako zdroj semínek, které tak vysévá ve velkém...Což bych také rád praktikoval pro vytvoření základny semenáčků všeho druhu, které by sloužili jako matečnice, plané stromky a kdo ví i ovocedárné stromy:)


Používá někdo tento způsob? 


Není semínko po vaření kvasu zničeno?


Na co je třeba dát pozor?


Potřebuji vědět jak to funguje, stačí mi odkaz na nějakou literaturu atd. 


Díky za čas.


Lukáš Ostřížek


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Semena z pěstitelské pálenice

Příspěvek od QNX »

Je to blbost. Teplota při pálení semena zničí.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Semena z pěstitelské pálenice

Příspěvek od jarda bon jovi »

ano, je to blbost. ovšem rozhazování výlisků po moštování bych jiste prubl. Takovej les neužitečných jabloní odsouzený svojí zbytečností k úpadku bude zajímavým mementem.

QNX říká:


Je to blbost. Teplota při pálení semena zničí.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Semena z pěstitelské pálenice

Příspěvek od QNX »

JBJ: Jabloňové dřevo je moc pěkné a rád s ním pracuju ........ takže jednou z toho jabloňového lesa může být užitek :-)


Uživatelský avatar
luk
Příspěvky: 19
Registrován: 11 dub 2012 11:46

Re: Semena z pěstitelské pálenice

Příspěvek od luk »

Díky za odpovědi. Chtěl jsem tuto metodu použít třeba k živému plotu, remízku apod. A kvalitní jedince bych přesadil a narouboval atd. Jak to děláte Vy? Když potřebujete hodně podnoží. Díky Lukáš O.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Semena z pěstitelské pálenice

Příspěvek od jarda bon jovi »

pokud potřebuješ hodně podnoží, pak musíš set pláně, nejraději však jaderničku moravskou.  Pokud máš léta na výrobu stromků, pak ti nic nestojí v cestě. pokud čas nemáš, kup si stromek u dobrého školkaře a máš po starostech. já sázel sice jen 1100 jabloní před třemi lety, a dobře jsem udělal, páč bych musel další tři roky čekat, kdybych si pěstoval svoje. Navíc nemožu pracovat s kvalitním materiáem, takže riziko neúspěchu tady je. Ale když potřebuju něco namnožit, řeknu šikovnýmu sadařovi, řeknu mu, co a jak, jakou podnož a stane se nejlépe, jak lze.


Takže, zaklínadlo je jadernička moravská na dobré podnože.


Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Semena z pěstitelské pálenice

Příspěvek od Petr Donát »

Knihu Seppa Holzera jsem nečetl, ani  v pálenici jsem nikdy nebyl. Takže netuším jak probíhá pálení.
Ale co vím je, že kvašení je běžný postup pro získání většího množství semen z dužnatých plodů.


Uživatelský avatar
David Sedláček
Příspěvky: 17
Registrován: 12 bře 2010 13:34

Re: Semena z pěstitelské pálenice

Příspěvek od David Sedláček »

U nás se třeba pálí bez becek, na peckách se pouze nechává vykvasit, následně se přecedí a pecky odstraní.


Možná používá Sepp Holzer tento zdroj. To by fungovat mohlo.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Semena z pěstitelské pálenice

Příspěvek od QNX »

David Sedláček: pokud se pálí bez pecek a jader, tak samotné kvašení by semena mohla přežít. V případě jablek by to tak dokonce mělo být, tam by se dokonce mělo i  kvasit bez jader a jádřinců.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Semena z pěstitelské pálenice

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, každopádně j třeba znát kýžené množství. Kvašení se používá, ovšem u třešní, u jabloní netuším. Jabloně a hrušně se získávaly rozplavováním moštovaných výlisků.


Jináč jsem viděl na vlastní bulvy  set secímstrojkem švestky v polsku a smál jsem se jim a nadával do trotlů.... a když jsem letos tu wagenheimovu švesku ochutnal v plné zralosti a pochopil jsem.A v duchu jsem se prošepánům omlouval......ergo, pokud by někdo chtěl nějaké pecky wagenheimovy po vykvašení před pálením, jistě najdu dostatek duševní síly, abych zespoda ze sudu nabral kýbl či dva. I merunkové pecky jsem schopen poskytnout.


Jaderničku moravskou jsem zasklil, ta bude až napodzim.Ale hrušek škvrklých mám ve skladu taky něco, takže i hruškové semenáče by byly k disposici, pokud by byl zájem.....Jen mne rožčiluje, že nemůžu vysázet broskovej hájek z vinohradnických broskvoní...Kdybyste někdo měl vinohradnické broskve, co jdou od pecky, rád bych získal pecky, v množství kýble či dvou....




Odpovědět