Topinambury, divoké brambory

Informace, výměna, nabídka, poptávka
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od jarda bon jovi »

Chtěl bych jen upozornit, že kulturní formy topinamburů mají nejen mnohem vyrovnanější hlízy, tvarově použitelnější, chuťově nesrovnatelně lepší a obsahem užitečných látek  na tom taky nejsou vůbeč špatně.Topinambury lidi nepěstují masově právě z důvodů, jak jsem jje popsal. Jsou hrbatý a rozeklaný, mívají divnej šmak a jsou malé. Pokud to s nima někdo myslí vážně, musí kulturní odrůdu. pokud jjen jako kratochvíli, pak klidně vlézt myslivcům do krmiště. bacha ale, aby vás netrefilli, páč je mezi nima fůra senilních idiotů, co nevidí nic a střílet do živého by chtěli.Taky pěstování na užitek se výrazně liší od mysliveckého pěstění....


Helena
Příspěvky: 68
Registrován: 09 úno 2013 19:53

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Helena »

Jsem asi kousek vedle, ale přijde mi to trošku příbuzné - co BATÁTY ? Teď jsem koukala, že se dají koupi v nejmenovaném obchodním řetězci s gogounama, ale  mají 30 cm nejmíň. Jak se to,asi, pěstuje, poradí mi někdo? Mimo toho, že prý je to chutné, dělá to prý  taky hezké živé ploty, když se to má po čem pnout. Kdo to ví, ať prosím odpoví. Díky Helena


Helena
Příspěvky: 68
Registrován: 09 úno 2013 19:53

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Helena »

Ještě dodávám, že jsem je koupila a uvařila a upekla s kuřátkem a tymiánem - recept z netu - a byla to bašta! Jen jsem si preventivně říkala, že nebudu jíst brambory.... Nakonec mi ta nasládlá chuť přišla lepší než bramborová klasika! Takže teď jde jen o to, jak je napěstovat! Říká se, do poloviny píchnout do květináče, prý to vyhodí očka? 14 dní a nic. No, uvidíme... Podělte se o zkušenosti! H.
Taky mi to trochu připomínalo pečené kaštany!?
Helena říká:


Jsem asi kousek vedle, ale přijde mi to trošku příbuzné - co BATÁTY ? Teď jsem koukala, že se dají koupi v nejmenovaném obchodním řetězci s gogounama, ale  mají 30 cm nejmíň. Jak se to,asi, pěstuje, poradí mi někdo? Mimo toho, že prý je to chutné, dělá to prý  taky hezké živé ploty, když se to má po čem pnout. Kdo to ví, ať prosím odpoví. Díky Helena





Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od drudriger »

nejake rady ohledne topinambur a hlodavcu...?


Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Urban Grower »

Letos se chystám vysadit Užanku psí jazyk, údajně se kdysi používala na výhánění hlodavců


http://www.vhpress.cz/clanky/bio0507_1112.pdf


jinak samozřejmě hadník :-)  http://www.rozhlas.cz/priroda/zvirata/_zprava/894051

drudo drudriger říká:


nejake rady ohledne topinambur a hlodavcu...?





Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od ATropa »

No to koukám, a kde se dá užanka pořídit, bys neporadil?  Chtěla bych si ji zavléct na zahradu. díky


Aleš Smékal
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2010 16:03

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Aleš Smékal »

Užanku nabízí třeba Gengel, ale letos je už pozdě.


Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Urban Grower »

Mám jí z Gengelu ale letos asi už nepořídíš, klidně se podělím přišlo cca 50 semen.

ATropa říká:


No to koukám, a kde se dá užanka pořídit, bys neporadil?  Chtěla bych si ji zavléct na zahradu. díky





Michaela Křivánková
Příspěvky: 8
Registrován: 18 pro 2012 22:40

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Michaela Křivánková »

proti hlodavcům máme hadník a vlastního jestřába, ovšem ne že by to nějak pomohlo. Zahrada mezi dvojíma stájema a polem se jimi jen hemží. 


Nejlepší je mít topinambur víc, rostou jako plevel, tak to není problém. Polovina padne za oběť hryzcům, ale ty nechám v zemi a i když jsou úplně vyžrané, vyrazí z nich klíčky a na jaře nemusím nic vysazovat. Druhou polovinu mi hryzci laskavě nechají a spokojeni jsme všichni.


Batáty jsem zkoušela, mají hezké listy, ale to je tak asi všechno. Nikdy mi nevykvetly a hlízy taky nebyly. Podle rad jsem je nechala v teple v igelitovém pytlíku a až vyhodily očka, zasadila do květináče.


Co zkusit raději lichořeřišnici hlíznatou? Nádherná popínavka s jedlými hlízami a rozhodně nepotřebuje tolik tepla jako batáty.


Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od ATropa »

to je laskavá nabídka, Díky! Tak dvě, tři rostliny a budu spokojená. 4 semínka by se Ti mohla zakutálet směrem k Praze? Nic zajímavějšího než CZK pro Tebe mít nebudu. Kam s adresou?

Urban Grower říká:


Mám jí z Gengelu ale letos asi už nepořídíš, klidně se podělím přišlo cca 50 semen.





Odpovědět