Topinambury, divoké brambory

Informace, výměna, nabídka, poptávka
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od QNX »

JBJ: to ti neřeší problém, že jim to bude chutnat, ale nanarostou ti po tom.


Merlin
Příspěvky: 16
Registrován: 21 bře 2014 17:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Merlin »

Zdravím vás a prosím o radu a pomoc. Jsem absolutní zahradní začátečník naplavený z paneláku na venkov a hodlám jako první zahradnický počin založit permanentní topinambuřiště na ploše cca 3x6m. Dost se po internetu liší údaje o optimálním sponu, poradíte prosím? Budu zakládat na nyní travnaté louce, zpočátku tedy bude počítám velký boj s plevelem, proto si myslím, že by bylo vhodné topinambury sázet co možná nejtěsněji, aby pod sebou udělali tmu. Jaký spon je ještě rozumný? Topinambury chci pro kuchyňské využití, tedy s co nejsnazším zpracováním, doporučovali jste tu odrůdu Karina, platí ještě za nejpraktičtější, nebo doporučí někdo něco jiného? A v neposlední řadě, podaří se mi tu od někoho vyžebrat kvalitní sadbu? Cenu řešit nebudu. Nejlépe na Semilsku nebo poštou, hrozně moc by mi to pomohlo.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Bebe »

Merlin: Všetky odpovede sú v tomto vlákne, takže stačí len čítať, pri odburiňovaní neznásilňovať spon, ale zamulčovať.


Merlin
Příspěvky: 16
Registrován: 21 bře 2014 17:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Merlin »

Plochu mám teď zakrytou plachtou, samozřejmě příjde přerýt na celou hloubku rýče a poctivě vybrat, ale zásadním zdrojem mulče budou pro mě právě topinambury (mulčovač trávníku mám bez sběru). Tedy nadzemní části topinamburů zůstanou po uschnutí ležet na místě (možná přejetý mulčovačem). Ptal jsem se "jaký spon je ještě rozumný" né proto že bych chtěl spon "znásilňovat", ale právě proto že nechci. Údaje se opravdu silně rozcházejí a nemohu se ubránit pocitu, že často počítají spíše s intenzivním pěstováním nežli s extenzivním.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od QNX »

Merlin: stáhni si to PDF co sem dával Jarda, tam o pěstování najdeš všechno potřebné. Pokud budeš potřebovat sadbu Kariny, tak ti ji můžu poslat. V pondělí se chystám udělat rozesílku. Pokud máš zájem, tak napiš PM


VeronikaX02
Příspěvky: 26
Registrován: 06 srp 2012 08:10

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od VeronikaX02 »

Na tomto odkaze je spousta zajímavých a užitečných informací o topinamburách:


http://www.archanamori-nce.cz/archa/prirodni-zahrada/topinambury/



My sázíme asi 50 cm od sebe. A s plevelem si starosti neděláme, většinu topinambur zvládne sám.


Letos jsme poprvé vyzkoušeli sklizeň vyorávačem brambor,je to určitě o dost jednodušší než jen vyrývat,když toho máte sklízet desítky kil najednou. Takže díky JBJ za doporučení!




Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Bebe »

Merlin: Musíš si vybrať, buď hustejší spon a menšia úroda, alebo väčšia úroda a menší tieň. Ja by som volil doporučovaný spon zo spomínanej príručky, nakosil kosou trochu trávy a uložil okolo stoniek.


Merlin
Příspěvky: 16
Registrován: 21 bře 2014 17:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Merlin »

Moc děkuji všem za odpovědi. Tu vzpomínanou Kasalovu metodiku jsem samozřejmě četl, ale právě mi přišlo, že jako s určitým dogmatem počítá s řádky 75cm, aby bylo možno používat bramborářské technologie, což u mě samozřejmě není významné. Každopádně jsem věnoval víkend studiu, mám z toho taaaakovouhle hlavu, ale došel jsem nakonec k číslu cca. 40x50, pokud mi to někdo nevymluví. Už se těším na první výhonky (jak malej kluk) :)



Pro zajímavost přikládám link na zajímavou bakalářku:


https://wstag.jcu.cz/StagPortletsJSR168/KvalifPraceDownloadServlet?...



QNX by mohlo zajímat (stejně jako mě), že letos vzniká diplomka ohledně hydrolýzy inulinu z topinambur:


http://student.vscht.cz/dipl_st/index.php?id=&tid=&do=main&...



Nemůžu se dočkat pokusů s topinamburovým "pivem" a podobnýma pochutinama ;) ... nezkoušel už někdo?


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Bebe »

Merlin: Je v podstate jedno, kde začneš, odpoveď na otázku optimálneho sponu Ti dá až sama prax v súvislosti s Tvojimi miestnymi podmienkami a Tvojim vlastným spôsobom pestovania. Všetko v intervale 35x50 až 75x75 bude asi v pohode. Naviac, väčšina dopestováva túto plodinu na jednom mieste viac rokov, pričom ďalšie roky je spon aj tak narušený tým, že v zemi zostanú nejaké nevybrané hľuzy.



Inak, čo sa týka hydrolýzy inulínu z topinambur, ide zas len o izoláciu niečoho konkrétneho z celého komplexu užitočných a cenných látok. Každá plodina obsahuje jedinečnú skladbu živín, enzýmov, prvkov, ich kombinácií a koncentrácií. Ich izoláciou sme sa už dávno dostali do slepej uličky. Netvrdím, že to nemá istý význam, ale tento význam by som v žiadnom prípade nepreceňoval. Konzumovanie potravín predovšetkým v ich prirodzenej forme je pre naše telo to najlepšie, čo existuje. Topinambur poskytuje svoju čerstvosť práve v čase, kedy je k dispozícii málo zeleniny, preto je vhodné konzumovať ho hlavne v surových zeleninových šalátoch. Pridaním mletej kurkumy je možné obmedziť už spomínané nadúvanie, teda vznik plynov pri trávení.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od QNX »

Merlin: Dík za link, mrknu se na to. Pokud ten inulin rozložíš na fruktózu, tak nenude s výrobou piva problém. Bude to chutnat jinak než běžné pivo, ale pivo v minulosti jinak chutnalo.


Bebe: při hydrolýze inulinu samozřejmě nejde o "izoláciu niečoho konkrétneho z celého komplexu užitočných a cenných látok." To jsi vůbec nepochopil smysl.


Odpovědět