Topinambury, divoké brambory

Informace, výměna, nabídka, poptávka
Odpovědět
Uživatelský avatar
teoretik
Příspěvky: 67
Registrován: 08 bře 2012 15:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od teoretik »

Je-li topinambur především zelenina (souhlasím), tak po ní prase ve srovnání s bramborama se šrotem asi moc na váze přibývat nebude. Myslím že právě proto je ve Francii, která topinambur na počátku 17. stol. dovezla z ameriky) nahradily v 18. stol. brambory a topinambury si tam podnes udržely pouze postavení zeleniny.

Člověk (a myslím že ani vepř) neprodukuje vlastní enzym (inulinázu) potřebný ke štěpení inulínu. Obsah linulázy v samotných hlízách nebude velký a navíc se tepelnou úpravou ničí. Většina inulinu tak funguje pouze jako prebiotikum (rozpustná vláknina) a je částečně zužitkována až bakteriemi v tlustém střevě, z jejichž činnosti kromě té trochy tepla mnoho energie tělo nezísklá. Jiná bude situace u přežvýkavců a možná částečně i u králíka nebo koně.

Jinak že se snadno pěstují a mají mnohostranné využití, tomu rozumím, jen strategickou energetickou zásobu bych v nich neviděl, spíš nouzovou.

jarda bon jovi říká:


Jistě.... lidi jsou monogastři, stejně jako prasata. a ty se běžně vykrmily právě topinambury. Ovšem i králíci, kozy, krávy. Pokud se výživy a energetických benefitů týká, tak zelenina obecně je k prdu. energeticky k nepotřebě, a  přesto je důležitá. ..





Uživatelský avatar
teoretik
Příspěvky: 67
Registrován: 08 bře 2012 15:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od teoretik »

V mnohých výživářských tabulkách se udává využitelná energie topinamburu okol 340 kJ/100g, tedy nepatrně vyšší než u brambor. Je to mýtus který nebere v úvahu nestravitelnost inulinu u člověka a pravděpodobně vznikl mechanickým převodem hmotnosti sacharidů na energii. Reálné čílos uvádí např. německá wikipedie (de.wikipedia.org/wiki/Topinambur) a je 130 kJ/100g.

Také výnos hlíz a tím opět výnos přímo stravitelné energie je u brambor o polovinu vyšší (topinambur dává o dost víc do nadzemní části), takže počítejme:

topinambury: 20 t/ha * 130 kJ/100g = 26.000 MJ/ha
brambory:     30 t/ha * 320 kJ/100g = 96.000 MJ/ha = téměř 3.7 x víc

Tolik k představě, že v případě nouze se na topinamburech snadno vyzimuje ..




VeronikaX02
Příspěvky: 26
Registrován: 06 srp 2012 08:10

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od VeronikaX02 »

Teoretik:


S bramborami je práce,ale topinambury se o sebe postarají samy. Tak proč na zahradě nemít kus topinambuřiště...?


I kdyby měly méně energie, tak zase obsahují spoustu jiných látek příznivě působících na zdraví. Jak psal Jarda, tak jsou cenné i tím,že jsou první jarní zeleninou (případně i v zimě při rozmrznutí)


A inulín - vždyť se přidává do různých výrobků (jogurty, doplňky stravy...) Tak není třeba to kupovat,stačí sníst pár syrových topinambur.


Přikládám starší článek z Regeny o léčebném využití topinambur. Ale dá se toho o nich najít na netu daleko více.


Já jsem za topinambury ráda, moc nám chutnají, krásně kvetou ...



Bebe: Vypadají pěkně. Určitě ty klíčky nevadí, sázet se dají klidně i s většími klíčky.


Jen na Slovensku je prý zakázáno je volně pěstovat, zařadili je do invazivních rostlin, ale na zahradě to snad zakázat nemůžou! Proč je vlastně zakázali na Slovensku? Takovou dobrotu... Nám se tedy šíří jen tak půl metru za rok. Ty planější druhy se šíří víc? Mám tu i červené malé plané, tam se zdá,že by se mohly šířit třeba metr za rok, ještě je budu pozorovat :-)


VeronikaX02
Příspěvky: 26
Registrován: 06 srp 2012 08:10

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od VeronikaX02 »

Zkoušel jste někdo topinambury sklízet i mechanizací? A jestli ano, jakou, jak to šlo, nepoškodí se moc?


Tak se zatím loučím a jdu vyrývat topinambury :-)


Uživatelský avatar
teoretik
Příspěvky: 67
Registrován: 08 bře 2012 15:06

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od teoretik »

No však nemám nic proti topinamburům jako takovým, jen se snažím upozornit, že náhrada brambor to ani náhodou není (dokonce i ti divočáci dávají před hlízami topinamburu přednost kdečemu, nejspíš je po nich zebou nohy).

A inulín jako dpoplněk stravy nemusíš 'kupovat' ani od topinambur .. je ho dost v cibuli, pórku, česneku a z obilnin v ječmeni a žitu.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od jarda bon jovi »

Topinambury se pěstují jako brambory, tedy klidně do hrůbků, což usnadní mechanizovanou sklizeň.TEK je nejlepší, dá se i čertem.Invazivní je v teplejších podmínkách a bez herbicidů se ho nezbavíte...Klidně škrtněte u topinamburu nálepku potravina a nalepte nálepku LÉK. nebudete mít potíže ani s výživovou hodnotou, ani s obsahem jakýchsi látek.Prase kámoš krmí každej rok a ještě se nestalo, že by nerostlo. Nutriční hodnota je samozřejmě závislá na úpravě, stejně jako u mnoha dalších potravin či surovin.Stačí sníst syrovou čočku, kolik z ní organismus vyždíme....


Jeden známej žid si to pěstuje ve velikých koflíkách a ty pak na podzim odnosí do krechtu. Chodí na ně celou zimu, mrazy nemrazy.


Netvrdím, že je topibrambor základem výživy, to snad není nic. ale patří mezi důležité  rostliny, které stojí za pozornost. stejně jako červená řepa, mrkev, fazole, dýně, cibule, česnek, pečenej bůček, brambory a zelí.


Žádná z těch věcí sama  nespasí svět, ale když to dáš trochu do kupy, vznikne fajn mozajka, z které můžeš žít.


Dlouhodobý průměr u kariny je  40 ton po hektaru. pokud můžete zavlažovat, nebo máte vlhčí stanoviště, je téměř nemožné vypěstovat méně. v polním hospodářství počítejte 20 tun, což je 200 metráků po hektaru. 2 metráky si vypěstuje každej příštipkář. Přivezli mi hrobkovací radličky, jdu sázet....


Hlavně se teho nebojte, nejhorší smrt je z vyděšení.


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Samodiva »

Kdyby tu byl náhodou někdo od Brna nebo od Kyjova, kdo by mi byl ochoten prodat 3-4 kg sadb. topinambur, nechť se mi laskavě ozve do schránky. Možná se dají sehnat i na netu, ale nechci  platit sta za poštovné...


Díky!



Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Marek Parek »

Samodiva Rekl bych ze topinabury jsou jiz narasene a na sadbu je nejvyssi cas, ne-li pozde. Jsem se tedkom rypal ve starem zahone a zapomenute hlizky uz mely listky.. Pokud je teda nedko nemel ve sklepe na 7 stupnich


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od Bebe »

No, škoda, že to u nás zakázali pestovať, tieto vyzerajú veľmi dobre, hoci vyrástli len tak pri plote. Našiel sa tam kúsok, čo mal 100g, aj chuťovo sú dobré, len ich namám s čím porovnať, lebo som ich jedol prvý raz. Tak teraz mi zostáva len likvidovať tento invázny porast pri spomínanom plote konzumovaním, alebo riskovať pokutu za jeho pestovanie v záhrade. Veď ten zákon priamo nabáda na rozšírenie tejto rastliny mimo kontrolovanú oblasť a tam ich potom chodiť likvidovať. Na obrázku je ten 10dkg kúsok.



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Topinambury, divoké brambory

Příspěvek od jarda bon jovi »

bebe, vykašli se na ty bukvy úřednický a pěstuj, co chceš. Já měl v ruce obrovské hlízy , čtvrt kila měly jistě, ale skrčenina členitá s mraky výrustků. Než to okrájíš, budou vánoce a taky se to blbě myje. Zbylo mi pár kilo topinambur,měl jsem velký oči.  tři ary budou pro začátek stačit, takže dám v plen ty kariny. napište si, kdo budete chtít, však víte kam.....Sázijouu se jako erteple, takže máte 14 dnů čas....


Odpovědět