s

Bylinky, léčivky, všemožné rady babky kořenářky, ...
Brrtrr
Příspěvky: 39
Registrován: 08 srp 2010 15:44

s

Příspěvek od Brrtrr »

p
Naposledy upravil(a) Brrtrr dne 08 úno 2020 14:28, celkem upraveno 1 x.

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Stévie sladká - Stevia rebaudiana

Příspěvek od jarda bon jovi »

Stevii pěstuju 3 roky a zkoušel jsem vyrobit i extrakt na vakuové odparce.Zatím používám jako doplněk do bylinkových čajových směsí jako nositele sladké chuti. Bez ohledu na fakt, že to je jednoletá rostlinka, mám ji v květináči za oknem 3 roky a funguje.Občas uloupnu zenený lístek do zeleného čaje.... Na záhonek předpěstované sazeničky z vlastních semínek ze skleníkové rostlinky.....U kupovaných semínek mi vadila malá klíčivost.Možná něco dělám špatně, že mi blbě klíčí, ale to i mnoho jiných semínek.Chtěli jsme extrakt ze stevie do dětských přesnídávek, ale zvítězil syrup z jablečné a hruškové štávy...u stevie při větší koncentraci nastupuje nádech hořkosti. Mě to neva, děti to vidí jináč.

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Stévie sladká - Stevia rebaudiana

Příspěvek od Martin Gross »

Stevii lze zimovat v květináči ve sklepě. Vyžene dík zásobním kořenům velice dobře. Množit se dá po nakopčení ze zakořeněných stonků.

Uživatelský avatar
Lucie Pařízková
Příspěvky: 30
Registrován: 27 zář 2010 18:52

Re: Stévie sladká - Stevia rebaudiana

Příspěvek od Lucie Pařízková »

mě stévie zklamala - kupovaná semínka měla velmi špatnou klíčivost, tři kousky, které jsem přivedla na svět mi po přezimování ve sklepě skomírají, hořká chuť mi přebíjí tu sladkou a k oslazení kaše potřebuji těch listů opravdu hodně... můj závěr: není nad lžičku medu...

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Stévie sladká - Stevia rebaudiana

Příspěvek od Martin Gross »

Venku bych to rozhodně nezkoušel.


Moje stevie nebyla hořká ani v náznaku.


Uživatelský avatar
Jitka Kytka
Příspěvky: 99
Registrován: 23 čer 2011 12:15

Re: Stévie sladká - Stevia rebaudiana

Příspěvek od Jitka Kytka »

zkoušela jsem dvakrát vysít a dvakrát mi nevzešla ani jedna rostlinka

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Stévie sladká - Stevia rebaudiana

Příspěvek od Martin Gross »

výsev do země  - K.O. Ale zbylá semena na vatě šla jedna báseň.

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Stévie sladká - Stevia rebaudiana

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

okoštoval jsem v čaji několik lístků stévie a je to patrně na bzummm...vůbec to nesladí...asi bych musel toho nasekat jak řebříčku do krmení pro kuřata...


 


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Stévie sladká - Stevia rebaudiana

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

moje řeč, cérko...není nad med...s tou stévií to je zase nějaký zahradnický humbuk...asi...

Lucie Pařízková říká:
mě stévie zklamala - kupovaná semínka měla velmi špatnou klíčivost, tři kousky, které jsem přivedla na svět mi po přezimování ve sklepě skomírají, hořká chuť mi přebíjí tu sladkou a k oslazení kaše potřebuji těch listů opravdu hodně... můj závěr: není nad lžičku medu...


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Stévie sladká - Stevia rebaudiana

Příspěvek od Eltariel »

Stevii jsem zkoušela ze sazeničky , ale utrápila jsem jí přes zimu. Pak jsem sehnala semínka, klíčila celkem dobře. A zjistila jsem , že předešlé utrápení vlastně nebylo utrápení , ale že bych rostlinu asi v pohodě oživila. Což se mi povedlo u rostlinek ze semínek. Měla jsem je venku v samozavlažovacím truhlíku a byly velice bujné , jakmile poklesla teplota venku v noci pod 10 stupnů, přestěhovala jsem jí dovnitř, sklidila , hořká nebyla vůbec a sladila asi jako stevie:-)) je to jiné nežli cukr nebo med ,ale sladí to, což záleží na míře citlivosti či otupělosti chuti každého ochutnávače. Po zimě vypadají ořezané rostliny všelijak, ale k oživení u mě došlo ....tak když se zadaří je to trvalka.


Co se týče klíčivosti....zajistit stálé vlhko (minipařníček na okno) a teplo....myslím si , že nerada klíčí , pokud nedosáhnete určité ustálené teploty ....něco podobného je u čekanky na puky nebo hlávky.


Pokud poklesne teplota u stevie při přezimování pod asi 7 stupnů , šance na oživení klesá. Venku v našich podmínkách ČR přes zimu raději nezkoušejte, celkem jistá ztráta.


Odpovědět