Sháním štětku soukenickou a křídlatku japonskou

Bylinky, léčivky, všemožné rady babky kořenářky, ...
Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Sháním štětku soukenickou a křídlatku japonskou

Příspěvek od Samodiva »

Zdravím,



po dlouhé době jsem se přihásila, abych zjistila, zda někdo zde náhodou neví o nalezišti těchto dvou bylin. Štětku potřebuji jednoletou (tzn. nevykvetnou, jen tu růžici s kořenem).



V okolí nemůžu nalézt, takže bych byla ráda za tip (třeba i do zpráv). Potřebuji je pro vlastní léčení, nikoli na kšeft. Přijela bych skoro kamkoli. :)



Díky,


S.


Andrea Hlaváčková
Příspěvky: 2
Registrován: 28 úno 2017 12:29

Re: Sháním štětku soukenickou a křídlatku japonskou

Příspěvek od Andrea Hlaváčková »

Zdravím. U nás rostou obě. Štětka nevím v jakém stádiu. Křídlatky hodně. Střední Čechy - Příbramsko




Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Sháním štětku soukenickou a křídlatku japonskou

Příspěvek od Samodiva »

Ahoj, díky za info. Daleko to je, to je pravda, ale v případě nouze bych se domístila. Byla bys prosím tak hodná a podívala se, jestli se tam někde povaluje i ta jednoletá štětka?



Pro jistotu přidávám odkaz na obr.:


http://www.sebeleceni.cz/tinktura-na-leceni-boreliozy/





Andrea Hlaváčková říká:


Zdravím. U nás rostou obě. Štětka nevím v jakém stádiu. Křídlatky hodně. Střední Čechy - Příbramsko







Markéta Španělová
Příspěvky: 2
Registrován: 31 črc 2017 15:37

Re: Sháním štětku soukenickou a křídlatku japonskou

Příspěvek od Markéta Španělová »

Zdravím také. Mohla bys mi upřesit kde na příbramsku rostou obě? bydlím nedaleko, dojela bych si.


Díky. Markéta

Samodiva říká:


Ahoj, díky za info. Daleko to je, to je pravda, ale v případě nouze bych se domístila. Byla bys prosím tak hodná a podívala se, jestli se tam někde povaluje i ta jednoletá štětka?



Pro jistotu přidávám odkaz na obr.:


http://www.sebeleceni.cz/tinktura-na-leceni-boreliozy/





Andrea Hlaváčková říká:


Zdravím. U nás rostou obě. Štětka nevím v jakém stádiu. Křídlatky hodně. Střední Čechy - Příbramsko










bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Sháním štětku soukenickou a křídlatku japonskou

Příspěvek od bobek »

Nebudu komentovat odkaz na sebeléčení, jen si dovolím krátkou botanickou poznámku.
Štětka soukenická je velmi vzácná, jestli má běžně se vyskytující štětka lesní stejné léčebné účinky nevím.
Stejně tak je třeba rozlišovat křídlatku sachalinskou a křídlatku japonskou.
S pozdravem "bacha na šarlatány"
Aleš


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Sháním štětku soukenickou a křídlatku japonskou

Příspěvek od Samodiva »

Existuje i Křídlatka česká - jejich kříženec. Jsou od sebe rozpoznatelné? Fakticky jsem je zatím viděla jen na obrázku...



Štětky doufám budou mít podobné účinky. Taky je od sebe nerozpoznám. Storl dokonce tvrdí, že jeden člověk si spletl štětku s bodlákem a vyléčil si boreliózu jím. Jsou to podobné druhy.


Kupovaným tinkturám se opravdu nedá věřit - kdo ví, z čeho vlastně jsou a v jakém ředění.



bobek říká:


Nebudu komentovat odkaz na sebeléčení, jen si dovolím krátkou botanickou poznámku.
Štětka soukenická je velmi vzácná, jestli má běžně se vyskytující štětka lesní stejné léčebné účinky nevím.
Stejně tak je třeba rozlišovat křídlatku sachalinskou a křídlatku japonskou.
S pozdravem "bacha na šarlatány"
Aleš





Andrea Hlaváčková
Příspěvky: 2
Registrován: 28 úno 2017 12:29

Re: Sháním štětku soukenickou a křídlatku japonskou

Příspěvek od Andrea Hlaváčková »



Samodiva říká:


Existuje i Křídlatka česká - jejich kříženec. Jsou od sebe rozpoznatelné? Fakticky jsem je zatím viděla jen na obrázku...



Štětky doufám budou mít podobné účinky. Taky je od sebe nerozpoznám. Storl dokonce tvrdí, že jeden člověk si spletl štětku s bodlákem a vyléčil si boreliózu jím. Jsou to podobné druhy.


Kupovaným tinkturám se opravdu nedá věřit - kdo ví, z čeho vlastně jsou a v jakém ředění.



bobek říká:


Nebudu komentovat odkaz na sebeléčení, jen si dovolím krátkou botanickou poznámku.
Štětka soukenická je velmi vzácná, jestli má běžně se vyskytující štětka lesní stejné léčebné účinky nevím.
Stejně tak je třeba rozlišovat křídlatku sachalinskou a křídlatku japonskou.
S pozdravem "bacha na šarlatány"
Aleš








Markéta Španělová
Příspěvky: 2
Registrován: 31 črc 2017 15:37

Re: Sháním štětku soukenickou a křídlatku japonskou

Příspěvek od Markéta Španělová »

Ahoj Andreo, prosím Te mohla bys mi napsat lokalitu kde roste kridlatka japonska na pribramsku. Diky . Marketa





Andrea Hlaváčková říká:


Zdravím. U nás rostou obě. Štětka nevím v jakém stádiu. Křídlatky hodně. Střední Čechy - Příbramsko









Uživatelský avatar
Doktorka se srdcem
Příspěvky: 1
Registrován: 01 lis 2017 22:38

Re: Sháním štětku soukenickou a křídlatku japonskou

Příspěvek od Doktorka se srdcem »

Křídlatka česká se od japonské poměrně snadno rozezná (tvar listů, viz článek) a se sachalinskou se díky velikosti a chlupům na spodní straně tak snadno nesplete. K. česká má podle mého názoru celkově, jako léčivka, také dobré účinky. Existují studie dokumentující účinky k. sachalinské (např. neuroprotektivní vlastnosti), což je jeden z rodičů. A křídlatka japonská, druhý rodič, je prověřená časem dostatečně, protože první zmínka v tradiční čínské medicíně pochází z 5. století n. l. To, zda křídlatka pomůže proti borelióze, je věc druhá, každý jsme jiný a bylinné směsi by se měly sestavovat vždy individuálně.



http://doktorka-se-srdcem.blogspot.cz/2017/11/kridlatka-japonska-reynoutria-japonica-kridlatka-ceska-bohemica-boreliosa.html



Jinak, ke štětce: Podle mě je to skvělá léčivá rostlina s detoxikačními vlastnostmi (a to i její nať), ale na JINÉ nemoci. Neznám nikoho, komu by na boreliózu pomohla - a našla jsem i studii z roku 2016, která dokládá, že alkoholový extrakt je proti spirochetám prakticky neúčinný (určité výsledky byly jen u ethylacetátu, což je nepoživatelné ředidlo). Ty komentáře, které u článků jsou, bývají od ne-nápadných prodejců (ke mně na blog se taky občas snaží vloudit pod zástěrkou komentáře). Štětka v kombinaci určitě může pomoci, např. se mi líbí Buhnerův protokol, ale za hlavní bylinu na boreliózu, tak jak se prezentuje, bych ji určitě neoznačila.


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Sháním štětku soukenickou a křídlatku japonskou

Příspěvek od Samodiva »

Nakonec jsem s vypětím sil vše sehnala.



Řídila jsem se podle knihy W. - D. Storla -  píše mj., že štětky je potřeba užívat až 3 lžíce tinktury denně a kombinovat s dalšími  jako je právě křídlatka (tu zmiňuje na 1. místě i Bühner a hlavně termoterapií (saunou) a dietou či půstem. Nejlépe 3-4 měsíce a pak ještě pokračovat až dva roky každý měsíc několik dní. Alternativa by prý byla guajaková pryskyřice, ale ta se dnes nedá sehnat v ideální kvalitě, jaká je potřeba.


O vilkakoře, kterou Bühner doporučuje, jsem někde četla zmínku, že může naopak borelku zhoršit. Nevím, mě čaj vůbec nepomáhal.



Každopádně díky moc za tip, myslím, že když nějakou bylinu přidám, nic nepokazím. Všechno je jen otázka peněz a pevné vůle.


Odpovědět