Můžu dělat polykulturu obilovin?

Vše o pěstování obilnin, luštěnin
Odpovědět
Neon Proto

Můžu dělat polykulturu obilovin?

Příspěvek od Neon Proto »

Moc tomu zatím nerozumím. Na gengelu mě zaujala spousta starých obilovin. Můžu je klidně smíchat a sít takovou směsku, aniž bych něco extra zkazil? A pokud ano, tak třeba jen směsku třech ječmenů a nebo můžu klidně smíchat ječmen, žito, proso, pšenici a hurá na to?

V podstatě, nejvíce se mi líbilo video se Seppem Holzerem, kde si po přebagrování pozemku nachystal takovou směsku 50ti semen (kde měl i obiloviny) a prostě to rozesel. Byl by v něčem problém? Děkuju

jarda bon jovi

Re: Můžu dělat polykulturu obilovin?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Permakulturní to bude. Ale co s tou směskou budeš dělat?? Pro slepice dobrý, pro prase po našrotování taky, ale pro lidi moc nic moc.

Každá z plodin zraje jindy a ta druhá pak přezraje nebo nedozraje.... Přezrálá vypadává a pouštějí se do nich různé houby a plísně.

Nejaké ty mykotoxíny jednomu na ničem nepřidajou. Takže dle mého kontraproduktivní..... Leda to posekat ještě zelené do senáže.... to jo. Dělá se pšenice a ječmen, to funguje pro prasátka, nebo i tritikale s ovsem pro koníky. sichr je odděleně.

Martin Gross

Re: Můžu dělat polykulturu obilovin?

Příspěvek od Martin Gross »

Toť otázka. Lipnicovité budou mít stejné (velmi podobné) nároky na živiny. Bude to chtít rotaci s jinými čeleděmi a volit mnohoklasé trsy. Dle literatury ve Státech zkoušejí nějaké vytrvalé druhy, kdy různé dozrávání je v korelaci s různou výškou klasů. Zdroj si už bohužel nepamatuju (jsem věhlasný sklerotik). Současné plodiny, které by připadaly v úvahu by mohly být například z jiných skupin obilovin. Například merlíky, laskavce, doplněné třeba o dejme tomu, nic mě aktuálně nenapadá. Snad luštěniny, třeba fazole, či hrách - ten zraje v obdobném čase.

Každopádně by to bylo jen pro ruční sběr, bylo by nutno počítat s jednostranným vyčerpáním živin. Při podsevu plazivým jetelem a občasným vpuštěním drůbeže (draslík), zkrátka variace na Fukuoku a Bonfillse. Ten sběr v mixu mi rozhodně přijde  dost na obtíž. Pokud by se namixovaly trávy a merlík/laskavec - dalo by to o něco méně práce.

Odpovědět