Tvrdý sad místo obilného pole ?

Vše o pěstování obilnin, luštěnin
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Tvrdý sad místo obilného pole ?

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: "Každopádně jsem toho názoru, že podíl práce/úroda při dobrém designu nemůže být horší, než na konvenčním poli." To jako, že dobrý PK design vyprodukuje víc potravin s menším podílem práce než konvenční zemědělství? Viděl jsi už někdy traktor, kombajn a další zemědělské stroje určené pro velkovýrobu? V konvenčním zemědělství je podíl ruční práce nepatrný.  To se vůbec nedá srovnávat!  Pracnost i v dobrém PK designu bude o několik řádů větší než u konvenčního zemědělce. Konvenční zemědělec má armádu fosilních otroků, kteří pracují za něj!


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Tvrdý sad místo obilného pole ?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Iveta Meinlschmidtová: S přesazováním z lesa bych byla opatrná :-) Místo malin a ostružin byste mohla totiž sklízet leda listí, i když i to je na čaj dobré. Máme v lesíku za domem "divoké" maliní a ostružiní, daří se mu dobře, ostružiní dokonce lépe, než bychom chtěli. Vykvete, zaplodí, ovšem plody jsou nesbíratelné, tak maličké, že to nestojí za tu námahu. Na zahradě před domem máme šlechtěné maliny, obyčejný odkopek od sousedů "za děkuju", rozrůstají se podobně divoce jako ty v lesíku, zato úroda je každoročně vydatná. 


Co se týká úrody pod stromy, souhlasím s Cyrilem Proseckým a jardou bon jovi a můžu dodat odstrašující příklad babiččiny džungle. Z dědečkovy slunné, na druhy pestré a dobře vedené zahrady se během několika let stal v podstatě neprostupný tmavý prales, kde bršlice nahradila luční trávu a ze všech strání zmizely divoké jahůdky, pod stromy prosperoval jen červený rybíz, černý plodil jen listí a angrešt ve stínu odešel na nějaké plísně, meruňka a broskev bez slunce zmrzly a třešně vytáhly tak, že je mohli sklízet leda špačci. Maliník pod stromy měl přepychové listí, ne však maliny :-) Staré jabloně vydržely plodit nejdéle a dosud odcházejí stářím, kdežto ty mladší z dědečkových posledních let se vytáhly podobně jako třešně někam do sedmého nebe. Švestkám, rynglím a mirabelkám se ta tma taky moc nezamlouvala a postupně přestaly plodit. Dokonce bez černý, u nás pro množství považovaný za nezdolný plevel, málo kvetl. Takhle tedy dopadl babiččin zapojený nejedlý les po zhruba pětadvaceti letech :-) 


Uživatelský avatar
Iveta Meinlschmidtová
Příspěvky: 45
Registrován: 03 lis 2011 19:14

Re: Tvrdý sad místo obilného pole ?

Příspěvek od Iveta Meinlschmidtová »

Děkuji všem za vaše rady a inspiraci.Pro mě začátečníka Permakultury velký přínos.Ale čím více vše studuji, tak se vracím ke svému nádhernému dětství, které jsem prožila u svých prarodičů a na tom pozemku, která jsem zpět zakoupila.Víkendy a prázdniny jsem tam trávila do svých 20 let, než mi prarodiče odešli.Jak to zde sleduji, kteří jste opravdový "profici" a máte velké zkušenosti z nezdarů, bude asi lépe použít učení mých prarodičů.Fugovalo to takto:


Pozemek byl striktně a přísně rozdělěn plotem na:


okruh 1.-1 částk domu...zeleninová,ovocná(jahody), kvetiny,bylinky...žádné ze zvířat neměla přístum, ani pes!


okruh 2.-2há část domu..zadní část...zvířecí, všechna dom.zvířata,jejich příbytky, kolna na seno,dřevník.


okruh 3-spodní část- sad s  keři rybízu,angrěštu atd. políčko brambor,máku a skleník.zakázán přístup zvířat, kosení pouze kosou a spodní část , která byla pronajmuta...louka, sečená samozřejmě kosou na seno.


Faktum je, kolem dokola podél lesa roste vše..maliny,ostužiny,černý bez,hloh atd...atd..


 


permakultura objevuje Ameriku?


ale přínosem je určitě, mnoho dobrých rad a fajn lidičky, kteří jsou již součástí přírody a rozumnějí ji...


 


děkuji moc..:-))


 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Tvrdý sad místo obilného pole ?

Příspěvek od QNX »

Iveta M.: Permakultura Ameriku neobjevuje, permakultura naopak čeká na své objevení. Potenciál PK je velký, ale pouze v případě správného praktikování. Chybné postupy nepřinášejí dobré výsledky v žádném oboru. Problém zdejší PK je nedostatek zkušeností a nadbytek nadšených věrozvěstů, kterým ten nedostatek praktických zkušeností ani trochu nebrání v šíření jejich všespasící víry.


Uživatelský avatar
Iveta Meinlschmidtová
Příspěvky: 45
Registrován: 03 lis 2011 19:14

Re: Tvrdý sad místo obilného pole ?

Příspěvek od Iveta Meinlschmidtová »

QNX...souhlasím, základ postavím na předcích , jejikož to fungovalo a zbytek experiment.je mi jasné, že velmi záleží na lokalitě...já jsem cca.500 mtr/nad...takže se musíme přizpůsobit.Určitě začnu s mulčováním a kosením...pro začátek.použiji také pařeniště a skleník....a budu pěstovat pro začátek to, co jsem jako dítě s prarodiči také sklízela a nebylo to málo!!!!ani jsme se nazastavili....toť předsevzetí na příští rok...moc a moc těším...:-)))


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Tvrdý sad místo obilného pole ?

Příspěvek od Martin Gross »

Vše, co PK používá už bylo někým objeveno. PK vše dobré toliko spojuje do funkčních a energii šetřících komplexů. Na jiném místě bude fungovat trochu jiná skládačka. Mojer vlhká louka v 550mnm, okyselovaná dešti a smrky kolem, žijící z břidlice v podloží, bude naprosto jiná, než pozemek v 300mnm, na vápenci a bez dešťů.


Objevování v PK se soustředí na to, jak vrátit půdě úrodnost, a jak přežít na této půdě bez hektolitrů nafty.


Uživatelský avatar
Iveta Meinlschmidtová
Příspěvky: 45
Registrován: 03 lis 2011 19:14

Re: Tvrdý sad místo obilného pole ?

Příspěvek od Iveta Meinlschmidtová »

souhlasím....proto první krůčky k mým předkům  ale učitě vyzkouším PK, tak jak jsem již psala...určitě mulčování, sázení druhů kteří si pomáhají a kosení...pro první rok PK to bude stačit...si myslím.Ale výsledky potřebuji také, jinak mne to odradí.:-)))))


Uživatelský avatar
Ján Haluška
Příspěvky: 7
Registrován: 14 pro 2011 21:42

Re: Tvrdý sad místo obilného pole ?

Příspěvek od Ján Haluška »

Mozno k teme: Pod ovocnymi stromami, aj velkymi, pouzivam zelene mulce z bylin - zihava  (kopriva), chren, oregano, kostihoj, ligurcek, mata, iskiernik, vratic. Kosim ich len raz do roka, po vegetacnom obdobi, aby na jar nove rastliny z korena neprerastali zvysky  lanskych rastlin. Kosim v zahrade len chodniky, kadial sa chodi a hned travou zamulcujem nieco blizko. Tie byliny z mulcu su sice slabsie a redsie, ale to nevad, iako mulc stacia. Myslim, ze je to lepsie ako nechat rast travu pod stromami. Tato sa tu samozrejme samorozsieva, ale pri malej namahe stiham ju jednoducho vytrhavat rukou.  V Bavorsku som videl, ze zihlava je vseobecne rozsireny zeleny mulc na tento sposob. Tiez pod vysoke stromy (koruna zacina vyssie) sadia siroke  kolesa  zo zmiesanych bylin aj okrasnych  kvetov. Kvoli korienkom stromov hned pod povrchom sa poda pod stromom neokopava, len rylovacimi vdlami trochu prevzdusnuje a  dosypa humusom a na zimu zakryva napr. listovkou.


Uživatelský avatar
Miloš Möhwald
Příspěvky: 26
Registrován: 08 bře 2010 21:43

Re: Tvrdý sad místo obilného pole ?

Příspěvek od Miloš Möhwald »

Studuju zrovna v německu krajinářství a ochranu přírody, při učení na zkoušku jsem narazil na tuto docela zajímavou tabulku, a vzpoměl si na Vaší diskuzi. Jsou tam jednotlivé druhy stromů, počet vysázených, počet stromů kteří po roce nepřežily a podíl jejich. Je to jen po roce výsadby bez péče, pouze byly namulčovány a ohrazeny plotem proti zvěři.




Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Tvrdý sad místo obilného pole ?

Příspěvek od Simona Karolik »

Jitko, píšeš, že máš naroubovaný červenoplodý orešák-roubovala si to sama alebo Ti to niekto urobil? Máme v meste nádherný 50-ročný červenoplodící orešák a rada by som rouby z neho preniesla na semenáče na svojom pozemku, ktorých mám neúrekom. Prípadne nejaký odkaz kde nájdem ako na to? Veľmi pekne ďakujem.


Odpovědět