Tvrdý sad místo obilného pole ?

Vše o pěstování obilnin, luštěnin
QNX

Re: Tvrdý sad místo obilného pole ?

Příspěvek od QNX »

Jitka M: 1) proti kadeřavosti křen nestačí 2) výsadba ořešáku s dusíkáčem do jedné jámy znatelný efekt nepřinese 3) sázení bagrem je faj, ale názory na vylepšování zeminy pouze ve výsadbové jámě jsou dost rozporuplné.

jarda bon jovi

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, je to tak, zejména růst mladých výhonů v lepší půdě je překotný, což vede k mizernému vyzrání na podzim  a vymrzání přes zimu následkem právě nevyzrálých letorostů.Pak jeden kroutí hlavou, až to křupe...
QNX říká:

Jitka M: 1) proti kadeřavosti křen nestačí 2) výsadba ořešáku s dusíkáčem do jedné jámy znatelný efekt nepřinese 3) sázení bagrem je faj, ale názory na vylepšování zeminy pouze ve výsadbové jámě jsou dost rozporuplné.

Simona Karolik

Příspěvek od Simona Karolik »

To znamená, že vobec nevylepšovat pudu vo výsadbovej jáme pred vysadením? A keby sa zem okolo kmienka chránila na zimu vrstvou slamy nakopčenou do výšky 50 cm? Mám to tak vyskúšané u chúlostivých trvaliek-50 až 70 cm široký kruh navrstvím organickým materiálom do výšky 50cm a navrch prikolíkujem geotextíliou-letos vydržali -22°C. Navalilo na to snehu a krásne držalo teplo. Či u stromkov to nepomáha? Na jeseň som chcela sadiť a teraz som na pochybách, či vobec. Podu máme bývalú ornú, ca.40 rokov neobrábanú, rada by som z toho postupne urobila sad.

Martin Gross

Příspěvek od Martin Gross »

Stromky bývají o něco vyšší, než trvalky a ať jeden dělá, co dělá, vždycky budou o kus trčet ze sněhu. Mráz ve spojení s větrem vycucají vodu z jakékoliv nevyzrálé zelené hmoty. Mohlo by to poomoci u malin a ostružin. Ohnou se k zemi a pokud je sníh nepoláme, a hraboši neokoušou, snesou i sebesilnější mrazy. Pohnojení lepší hlínou by mohlo být ještě únosné. Jde o druh dřeviny a konkrétní polohu. Můžu 100%ně púotvrdit. Nádherné předpěstované semenáče s balem z kompostové zeminy vymrzi do poloviny, nebo až k povrchu půdy. Kaštany, tomely, i švestky....

Lépe žít

Příspěvek od Lépe žít »

Ivetko, proč stále píšeš "jedlí les", to je jako by byl ze samých jedlí, les k jídlu se správně česky jmenuje jedlý les (jedlý je tvrdé přídavné jméno). Nic ve zlém, ale tahá mě to za oči. Mezi námi děvčaty....

Přeji hodně úspěchů se samozásobením a nezapomeň na bílkoviny - fazole, hrách, čočka a pod, lze skladovat několik let bez újmy na kvalitě. Mám dojem, že to my češi trošku opomíjíme. Dýně Hokaidó  mi vydržely do dubna - velká mňamka.

Iveta Meinlschmidtová říká:

Jardo děkuji...perfektně napsané, vše si píšu ....hned Tě využiji....tam kam přijde jedlí les, mám smrky jako plot, jsou tak 3 mtr.vysoké, štříhají se, ale vypadá to hrozně.Chtěla bych je nechat, budou tedy na okraji jedlového lesa a později je použít jako palivo....je to dobrý nápad?Myslím, že jeřabiny a bez by se dal k nim vysázet?Co myslíte?

děkuji

Helena

Příspěvek od Helena »

Ivetko, nenašla jsem aktualizaci, co loni, jak ti to rostlo?  Mě pro změnu, co nezmrzlo a vypadalo loni  po zimě nadějně - někdo vykopal a odnesl... Zůstaly  tam pěkně zasazené podpůrné tyčky, uhrabáno, super!  Letos tam asi, až sleze sníh,(zatím cca 15-20cm) dám cedulky s prosebnými výzvami o solidaritě. :-( H.

Lépe žít říká:

Ivetko, proč stále píšeš "jedlí les", to je jako by byl ze samých jedlí, les k jídlu se správně česky jmenuje jedlý les (jedlý je tvrdé přídavné jméno). Nic ve zlém, ale tahá mě to za oči. Mezi námi děvčaty....

Přeji hodně úspěchů se samozásobením a nezapomeň na bílkoviny - fazole, hrách, čočka a pod, lze skladovat několik let bez újmy na kvalitě. Mám dojem, že to my češi trošku opomíjíme. Dýně Hokaidó  mi vydržely do dubna - velká mňamka.

Iveta Meinlschmidtová říká:

Jardo děkuji...perfektně napsané, vše si píšu ....hned Tě využiji....tam kam přijde jedlí les, mám smrky jako plot, jsou tak 3 mtr.vysoké, štříhají se, ale vypadá to hrozně.Chtěla bych je nechat, budou tedy na okraji jedlového lesa a později je použít jako palivo....je to dobrý nápad?Myslím, že jeřabiny a bez by se dal k nim vysázet?Co myslíte?

děkuji

Odpovědět