P

Vše o pěstování obilnin, luštěnin
Brrtrr
Příspěvky: 39
Registrován: 08 srp 2010 15:44

P

Příspěvek od Brrtrr »

S
Naposledy upravil(a) Brrtrr dne 25 dub 2020 08:45, celkem upraveno 1 x.

lenkah
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2011 06:25

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od lenkah »

Máte někdo zkušenost , zda vyklíčí špalda koupená ve zdravé výživě - potravinářská? Díky

bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od bobek »

Zkušenost s tím nemám, nenapadá mne důvod proč by neměla vyklíčit pokud je od poctivého obchodníka, tedy že je relativně čerstvá a byla kvalitně skladovaná. Jenže i poctivého obchodníka může někdo napálit, motivace k tomu je veliká, podívej se kolik stojí kilo špaldové mouky v biokvalitě ... Takže by se ti klidně mohlo stát že to i pěkně vyklíčí a vyroste, akorát to možná nebude úplně opravdická špalda. Ale to bychom se dostali úplně jinam.


Osiva bych prostě radil brát z co nejdůvěryhodnějších zdrojů, pšenici špaldu má například Gengel.


Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od Neon Proto »

lenkah: si ji kup a nechej namočenou 2 dny a hned uvidíš ;)


Mě zatím zaklíčila každá.


 


Ale ohledně špaldy - vzhledem právě k její velké popularizaci a moderní touze ze všeho dělat byznys, tak se ze špaldy stalo stejně tak přešlechtěné zrno jako z pšenice. Prostě se řekne špalda a lidi zaplatí 100kč za kilo.


 


Původní špalda bylo oproti pšenici drobné, houževnaté zrno. Moderní jsou velké jako pšenice.


Ale v tomto lze najít i výhodu - takový byznys se ještě neudělal z dvouzrnky.


Je to také stará odrůda. Zrno je stále drobné. Kupované z obchodu dobře klíčí a cenově je na tom o něco lépe.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od Martin Gross »

Vyklíčí. Nám roste.

Uživatelský avatar
eMČa
Příspěvky: 39
Registrován: 18 kvě 2011 00:29

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od eMČa »

Pěstujete ji na zahradě? Pro vlastní potřebu?



Martin Gross říká:
Vyklíčí. Nám roste.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od Martin Gross »

Letos je to jen zkouška. Vypadá to, že bude ozimá, nebo ji budu muset vyset o mnoho dřív. Pro nedostatek času šla do země až na začátku dubna. Mám ji ze zdravé výživy a roste velice dobře. Dnes po několika týdnech zapršelo a tak snad něco předvede. Budu chtít do kuchyně nějaké obilí s malými nároky na živiny a podmínky celkově. Už mi kvete křibice a několik "bonfilských" pšenic. Snad to neozobou ptáci. S obilím experimentuju a hledám schůdné cesty. Teprve od loňska. Pro letní setí je nutné, aby rostliny nebyly v zimě na hlíně, nebo a by neměly mnoho natě. Sněžná plíseň mi zničila spoustu vysetých pšenic.

Uživatelský avatar
eMČa
Příspěvky: 39
Registrován: 18 kvě 2011 00:29

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od eMČa »

Zajimavé! A máš ji na poli, nebo jsi pro ni upravoval zahradu? Zajímá mne, v jakých podmínkách roste, jak je nutné pudu připravit - abych si dokázala představit, zda je to pro mne schudne.

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od Martin Gross »

Sel jsem ji na vyvýšený záhon a na nově budovanou terasu. Na obojím je jen svrchní půda z louky. Nakypřená, ale jinak neupravená. Na záhonech vlastně s trochou kompostu z trávy, sena a stařiny. Jinak - pokud by tohle obilí trvalo na velkém hnojení, jdu do něčeho jiného. To nakypření dvakrát podtrhuju. na jedné lokalitě jsem zasel bonfillskou pšenici na zem, zbavenou drnu a rostlo to, vyklíčilo, ale stagnovalo to na několika cm. po nakypření krumpáčem (rýč, nebo rycí vidle bych tam zlikvidoval) to nakonec bude snad i do pasu. Veškerá úprava je v tom, zajistit si, že to, co tam poroste bude opravdu obilí a ne jiné traviny. Mám se za člověka slušně zběhlého v rozeznávání rostlin, ale traviny podle listů poznám tak na 30%. Nicméně - pokud stojí osivo té špaldy za něco, měla by být po vzejití slušně konkurence schopná a měla by být i oproti jiným travinám z naší přírody vyšší a tím z velké části mimo nebezpečí.

Uživatelský avatar
eMČa
Příspěvky: 39
Registrován: 18 kvě 2011 00:29

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od eMČa »

To zní dobře, to bych mohla výhledově zkusit - jen co budu mít čas nakypřit ten kousek zahrady, co pro to můžu použít. Teda: kyprá tam půda je, ale roste tam buřina a ta má tuhý kořínek. Díky moc!!! Ááááá - jak pak odděluješ zrno od plev?

Odpovědět