P

Vše o pěstování obilnin, luštěnin
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od Martin Gross »

Nemám tucha, Koupil jsem loupanou, doposud neplodila. A loňskou setbu se teprve chystám požnouti.

Markéta Dvořáková
Příspěvky: 5
Registrován: 19 dub 2012 08:49

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od Markéta Dvořáková »

Ahoj, vypěstovali jsme špaldu, pokosili, jen teď řešíme jak jí vymlátit. Nemáte s tím někdo zkušenosti? 



KláraX03
Příspěvky: 10
Registrován: 10 srp 2012 10:18

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od KláraX03 »



svázat do snopů, snopy rozprostřít na plachtu do tvaru hvězdice, přičemž klasy jsou orientovány doprotřed, pak si podoma vyrobit cep, jsou prý na netu postupy, zrno vyčistit od plev přesypáváním venku, když je trochu vítr.


Markéta Dvořáková
Příspěvky: 5
Registrován: 19 dub 2012 08:49

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od Markéta Dvořáková »

Díky, to vše jsme zvládli, ale netušila jsem jak špatně jde zrno dostat ven. U normální pšenice je tento postup zcela bez problému, ale u špaldy to moc nešlo. Vyčetla jsem někde na webu, že špaldu "loupají" od plev na nějakých válcových třídičkách... 

Klára říká:




svázat do snopů, snopy rozprostřít na plachtu do tvaru hvězdice, přičemž klasy jsou orientovány doprotřed, pak si podoma vyrobit cep, jsou prý na netu postupy, zrno vyčistit od plev přesypáváním venku, když je trochu vítr.





Pavol Pavlovič
Příspěvky: 3
Registrován: 04 zář 2012 20:22

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od Pavol Pavlovič »

Zdravím, som tu nový. Mám vymlátenú špaldu, vyšli mi dva vrecia. Teraz je problém ako ju olúpať.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od jarda bon jovi »

Tak to vyřeš jako naši předkové. z kusu pařezu si udělali žrnu, po které se vrtěl kus kulatého dřeva jako mlýnské kameny. Nemlely, jen loupaly. Dělali to i s prosem a pohankou.... Je to v knize..... Osedlý sedlák od Ludvíka Kunze. Je tam opravdu mnoho odpevědí na otázky, jak to dělali naši předkové. vřele doporučuju....Vydáno muzeem v Rožnově pod Radhoštěm..
 
Pavol Pavlovič říká:


Zdravím, som tu nový. Mám vymlátenú špaldu, vyšli mi dva vrecia. Teraz je problém ako ju olúpať.





Markéta Dvořáková
Příspěvky: 5
Registrován: 19 dub 2012 08:49

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od Markéta Dvořáková »

Díky moc za rady. Mám ještě jednu radu od zkušenějších - prý jí stačí nechat hodně vysušit a zrno by se mělo více uvolnit a pak to prý jde snadno. Mám zkusit pověsit snopy na půdu, pod to se má dát plachta ..no a uvidíme. 


Pavol Pavlovič
Příspěvky: 3
Registrován: 04 zář 2012 20:22

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od Pavol Pavlovič »

Ja mám stroje, mlátil som ju kombajnom. No nič skúsim si vyrobiť dáku lúpačku doma. Stačilo by mi vedieť princíp tej strojnej lúpačky. Ja ju mám suchú ale zrno nechce vypadnúť ani tak.


Pavol Pavlovič
Příspěvky: 3
Registrován: 04 zář 2012 20:22

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od Pavol Pavlovič »

A nebol by dáky nákres na to lúpanie špaldy? Neviem sa k tej knihe dostať.


havlenam
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2011 11:46

Re: Pšenice špalda

Příspěvek od havlenam »

Dobrý den,


kniha je bezvadná. Doporučuji i ostatní knihy z této řady. Dá se koupit na http://www.vmp.cz/cs/navstevnici-prohlidka-muzea/internetovy-obchod/publikace.html



Martin



Odpovědět