Staré odrůdy obilovin

Vše o pěstování obilnin, luštěnin
Odpovědět
Dava

Staré odrůdy obilovin

Příspěvek od Dava »

Rád bych se prostřednictvím permawebu poptal na zkušenosti s pěstováním planě rostoucích, popř. kulturních, obilovin. Jak se dostat k osivu a jak vybrat správné odrůdy do n.v. okolo 380 m. Nebo jestli o tom pojednává nějaká literatura. Za všechny odkazy a rady všem děkuji.

jarda bon jovi

Re: Staré odrůdy obilovin

Příspěvek od jarda bon jovi »

Vždy nejdříve musíš vědět, k čemu to potřebuješ a v jakém rozsahu. Já pěstoval staré žito, žito svatojánské tedy křibici, a nahý oves, nahý ječmen. Odrůdy sice neznám, matroš jsem měl z výzkumáku od známého.

. K pěstování mne vedl vždy racionální důvod, nejen touha po starém a dobrém.....U ovsa nahého, bezpluchého obsah živin a použitelnost, u křibice hektolitrová hmotnost a specifický chleba, u ječmene použitelnost zrna jako krup.

Staré odrůdy je víceméně mýtus, protože šlechtění a nechtěné křížení probíhá min 500 let, a tedy těžko říct, co jsou a nejsou staré či původní odrůdy. Zabývám se historií zemedělství a většina odrůd obilovin pochází sice z novošlechtění, ovšem z dvou starých odrůd z první republiky.Tyto jsou však v dobové literatuře uváděny, jako moderní a výkonné.Takže vše je relativní a záleží pouze na důvodech pěstování. Ne vše staré je však dobré, a naopak. Planě rostoucí neznám, aby z nich něco bylo. Třebas  kolegové budou vědět víc.Jináč u gengelu, vú kroměříž, kniha osedlý rolník, milotický hoispodář, rádce z předmostí,  roalníkův rádce a ročenky vaňkova semenářství.

Odpovědět