Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Diskuse, které nebyly zařazeny do kategorie.
Odpovědět
PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

FSP říká:


Co chci zdůraznit,dělám si to podle sebe a pro sebe a nikomu to nechci nabízet a sdílet ... ne proto že jsem lakomý ale proto že každý z nás má úplně jiné představy o obsahu takové knihovny a co je pro někoho životně důležité,to jiný třeba vůbec neřeší protože to třeba ví a nebo to ani nepotřebuje.... jinými slovy....makejte nebuďte líní a dělejte sami co můžete a pokud se jiný ptá o radu a pomoc tak mu informaci poskytněte pokud ji máte....jak si s ní dotyčný naloží je jeho věc.





No pak nechápu proč jsi to zde ukazoval a zároveň nechceš být lakomý :-)  ?  



Co jsi chtěl tímto říci ?.


Přestože má tedy každý jiné přestavy o obsahu takové knihovny, pak i když to kompletně nasdílíš, nemusíš vůbec řešit či se zabývat tím co je pro někoho důležité a co ne. Každý si projde ty materiály a vybere si sám co ho zajímá, ale věřím že každý by tam něco k dispozici našel.


Pomoc by spíše byla v té hromadě materiálu nějak vyfiltrovat ty tvoje nejoblíběnější.


Nikdo rozumný ti nebude za poskytnouté informace a hlavně ochotu je nasdílet vyčítat, že tam máš i  nějaké zbytečnosti apod..  to by dotyčný musel být padlý na hlavu, což myslím zde nehrozí.....



Prostě zde jsem tvé vyjádření moc nepochopil. 



Uživatelský avatar
Jan Kršňák
Příspěvky: 10
Registrován: 20 úno 2013 14:25

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Jan Kršňák »

Ahoj Petře,


přesně jak říkáš. každý vypráví o svých zkušenostech, o svých fintách, o svých lokálních specifikách - Petra je dobrej příklad. promiň, Petro, že tě takhle stavím do role modelu. A zároveň: to, co Petra napíše o svých fotkách, je to, jak to je. Nemusí existovat žádnej mustr pro všechny a není žádná úroveň permakultury od kdy by bylo povoleno o ní veřejně vyprávět. každej si jede svoje tak jako tak. jeho profil se všema obrázkama a textama, je zároveň studií jednoho permakulturního místa (může to být soustava statků s lukami a lesy a může to být balkón) a zároveň vyprávěním o tom, jaká je permakultura na začátku 21. století v čechách. mě to, popravdě řečeno, jde dost ztuha ta praxe. a jde to pomalu, pomaleji než si to mysl představuje. jaké informace chce každý sdílet, je na něm.


já to hlavně myslel tak, abysme se neztratili v teoretickém designování knihovny, když to můžem rovnou zkoušet, vyvíjet na permawebu. designovat prakticky, protože spíš se stane, že to tu nějak zlepšíme přispíváním a přispíváním, než že by skupina lidí byla schopna se dohodnout na nějakém plánu, a pak ho realizovala. i ta dohoda, jestli to vůbec dělat nebo ne, je komplikovaná, jak už se ví. buď se knihovna stane, nebo ne. něco podobnýho jako vyvěsil FSP má doma spousta lidí - takže je třeba naplnit všechny ty místa, který na webu už jsou a třeba graficky někde nalevo vytvořit  něco a lá FSP - to je na diskuzi - a tam prostě všichni našoupat kdo, co máme za soubory. nevím, kdo je adminem tady... někteří si některé soubory budou syslit jen pro sebe a je to v pořádku, některé texty mají zůstat skryté a neobjevovat se v digitální podobě na síti. ti, kteří je v budoucnosti budou potřebovat, je včas potkají v krajině...


To s dlouhejma diskuzema je těžký. aby se nám objevilo kolektivní myšlení, musí to plynout, takže nejde nikoho nijak omezovat a když někdo zcela odběhne od tématu a řeší si osobní problémy, tak to musíme v knihovně respektovat, protože součástí našeho permakulturního virtuálního soužití jsou i skutečné mezilidské konflikty. možná by se dala zavést nějaká nová indexace, nebo možnost označovat signifikantnost příspěvku, něco jako like-nelike, ale tady by to mohlo být: k tématu-mimo téma, každej, kdo má pocit, že příspěvek je moc mimo (ale ne ve smyslu nelíbí se mi nebo nesouhlasím, ale ve smyslu už to ujelo někam jinam - viz rozhovor o dýních zde) - a pak by třeba existovala funkce zobrazit jen příspěvky k tématu, čímž by se to lehce profiltrovalo, aniž by se něco mazalo, protože to ne, to je jasný.


Navíc naše témata málokdy jsou ukončena a tak to musí být, v noosféře moc neprostupných horizontů neexistuje a noví příchozí na web musí mít možnost otevřít všechna témata, já myslím, že tohle funguje docela dobře, příkladem může být diskuze o bitcoinech, rok stará, autora to mezitím otrávilo (což je normální), ale je tam spousta informací a třeba se to jednou rozjede. škoda, že se tak nestalo, protože teď mohla mít permakultura v čr hafo finančních prostředků. to, co by se možná hodilo, by byla možnost odeslat příspěvek do knihovny: někdo napíše odpověď, která je informačně fakt zajímavá, takže klikneš na odeslat do knihovny - kam - vybereš do jakýho oddělení, voda, kovy, dýně...a když má příspěvek třeba 20 stejnejch kliknutí, tak se tam zkopíruje. nebo něco takovýho...já nejsem moc dobrej s počítačema, tak nevím, jak moc je to složitý:-) momentální nápad, třeba to někdo dotáhne:-)


Ať žije klimatologie, která zná milión důvodů, proč se to povedlo, proč každý den svítí slunce


zatím čau


Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od FSP »

..když jsi nepochopil co jsem napsal tak se tím netrap,jiní to třeba pochopí...

PetrNJ říká:


FSP říká:


Co chci zdůraznit,dělám si to podle sebe a pro sebe a nikomu to nechci nabízet a sdílet ... ne proto že jsem lakomý ale proto že každý z nás má úplně jiné představy o obsahu takové knihovny a co je pro někoho životně důležité,to jiný třeba vůbec neřeší protože to třeba ví a nebo to ani nepotřebuje.... jinými slovy....makejte nebuďte líní a dělejte sami co můžete a pokud se jiný ptá o radu a pomoc tak mu informaci poskytněte pokud ji máte....jak si s ní dotyčný naloží je jeho věc.





No pak nechápu proč jsi to zde ukazoval a zároveň nechceš být lakomý :-)  ?  



Co jsi chtěl tímto říci ?.


Přestože má tedy každý jiné přestavy o obsahu takové knihovny, pak i když to kompletně nasdílíš, nemusíš vůbec řešit či se zabývat tím co je pro někoho důležité a co ne. Každý si projde ty materiály a vybere si sám co ho zajímá, ale věřím že každý by tam něco k dispozici našel.


Pomoc by spíše byla v té hromadě materiálu nějak vyfiltrovat ty tvoje nejoblíběnější.


Nikdo rozumný ti nebude za poskytnouté informace a hlavně ochotu je nasdílet vyčítat, že tam máš i  nějaké zbytečnosti apod..  to by dotyčný musel být padlý na hlavu, což myslím zde nehrozí.....



Prostě zde jsem tvé vyjádření moc nepochopil. 






PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

FSP: No OK - tu ale nejde o útěk, ale spolupráci, tzn. i pomoc pokud tě naporvé někdo nepochopí.
Pokud jde o doporučení, že si má každý filtrovat a shromažďovat informace sám, pak opět mohu zase položit otázku, tak na co jakékoliv forum ??? , když vše si můžeme postahovat, uzavřít na externí disk sami a hotovo. Spokojení, vyřízení bez problémů...... a bez zbytečných diskusí.
Znova se tedy ptám, jaký byl tedy přínos tvého příspěvku pro tuto diskusi ? - děkuji za odpověď, holt jsem občas trochu nechápavý :-)


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Jiří Danihel »

Cyril: K těm bodům:


Ad 1) Možná by tam mělo být v jednom podtématu obojí, tj. vliv člověka na počasí i klima. Když o tom tak uvažuji, vliv naší činnosti na počasí (tedy spíše lokální) může být zajímavé téma z hlediska PK designu, protože ten řeší harmonii mezi našimi dílčími počiny a naše zásahy do počasí mohou působit disharmonicky (viz. pokusy v Číně). Např. shodím déšť na vlastní území a u souseda způsobím sucho. Vliv na klima je spíše o našem podílu na globální oteplování. Začínám být na toto téma lehce alergický. Co nám bude platné, když se dozvíme, nakolik můžeme za nárůst teplot? Nebylo by lepší zabývat se otázkou, jak se připravit a jak reagovat na změnu klimatu, která v budoucnu nastane i bez našeho přispění? Tím nijak nenapadám snahu kohokoli jednat jako dobrý hospodář a neplýtvat energiemi nebo materiálem. Jen bych rád věděl, jakou direktivou zakáže EU vulkanickou činnost, pády asteroidů nebo změnu sluneční aktivity, které mohou změnit klima mnohem rychleji než nedodržování emisních limitů.


Ad 4) No já myslím, že kdyby nedej bože došlo na lámání chleba a museli jsme si tu PK vyzkoušet v praxi, budeme rádi za cokoli, co je stravitelnější než kámen. Samozřejmě počítám s tím, že někde pod tématem Potrava budou i recepty a ty by bylo praktické rozdělit podle takových zaměření.


Ad 7) Třeba právě kvůli hrozícím změnám klimatu bych ten kočovný způsob života nezavrhoval ani v našich končinách. Kdo ví, kam budeme muset migrovat. Hlavně jsem ale chtěl posoudit PK možnosti v globálním měřítku, protože PK společnost nezná hranice států. Problém neudržitelnosti životního stylu se týká celého lidstva.


Ad 9) Ano, průmysl je rozsáhlé téma. Ale nelze je vynechat. Společnost bude permakulturní jen tehdy, zbaví-li se všeho neudržitelného a udrží-li vše, bez čeho se neobejde. Zde by měl být prostor pro technické koumáky, aby PW nebyl doménou jen pro zahradníky. Protože zahradničení je podmnožinou problému, zvaného permakultura, nikoli synonymem. Jsem téměř přesvědčen, že určitá forma a rozsah průmyslové výroby má v PK své místo. Asi narážíš na to, že toto téma nebude manuálem řadového permakulturníka. Musím uznat, že přesvědčit průmyslníky, aby se zapojili do našeho hnutí bude běh na dlouhou trať, možná nekonečně dlouhý. Dlouho to téma asi bude jen prostorem pro teoretizování technicky založených diskutérů. Ale bez řešení v této oblasti nemůže PK jako celek existovat. Jde mi skutečně o konzistenci.


Ad 12) Téma udržitelné velikosti populace nesmíme opominout. Je to jedna z klíčových proměnných. Kdyby bylo na Zemi pár tisíc lidí, spousta problémů zmizí automaticky. Jen zatím nemám jasnou představu, kam to téma nejlépe zařadit. Asi právě proto, že populace ovlivňuje pohled na mnohá témata. Možná bude dobré uvést to jako podtéma ve více větvích. Neboli vliv populace na zajištění potravy, vody, vzduchu, udržitelnost průmyslu (potřebuje určitý odbyt), apod. Nápady, jak řešit nedrastickou cestou přemnožení lidstva by ale měly být na jednom místě. Ale je šance, že někdo něco takového vymyslí, aby to za to téma stálo?



Bebe: Mnohé z toho by asi zapadlo pod téma služby. Témata jako Ekonomika a Politika se v PK společnosti asi hodně scvrknou. Je třeba obchodovat s vlastními přebytky a nakupovat to, co se nám nedostává. Tedy obchod do PK přirozeně patří. Velká část toho, čemu dnes říkáme ekonomika je ale o příživnictví mazaných na pracujících. To nebude mít v PK společnosti místo. Politika se musí scvrknout na zákonodárství a vymáhání práva. Ostatní je podobně jako v ekonomice jen příživnictví mazaných...


K příspěvkům samozřejmě patří různé formy příloh. Fórum by tedy mělo umět upload a download alespoň těch několika nejdůležitějších formátů souborů. Nevím, jestli by bylo praktické ukládat tyto zdroje na zvláštní místo. Možná něco ano a něco k příspěvkům podle povahy těch dokumentů.



QNX: Nad PK designem rozhodně nechci ohrnovat nos. Je to něco, co mne na PK ohromně baví, takže si to raději budu vymýšlet sám. Nechat se vyškolit, to bych vnímal jako stavebnici pod stromečkem, kterou mi rodiče dají už složenou. Ale každý je z jiného těsta, takže určitě klientelu najdeš. Říkám si, že i Tobě by prospělo, kdybychom tu rozjeli diskusi o udržitelnosti v mnohem větším záběru. Kdo si redukuje PK na zahradničení, těžko bude chápat snahu kombinovat čističku a domácí elektrárnu se zahradou nebo něco dokonce ještě hůře představitelného. Především si myslím, že ani takový na míru zpracovaný projekt z nikoho permakulturníka neudělá. Je třeba spíš v člověku zažehnout snahu začít permakulturně myslet sám. Zapálit ho pro hledání těch propojení, které z obyčejných věcí dělají systém hrající v harmonickém akordu místo té kakofonie moderních domácností.:-)


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Jan:


Ano, není to o tom kdo a o čem chce psát, ale jen a jen o filtrech.


Kterýkoliv dobrý program či projekt se vždy pozná až podle toho jak dobré má možnosti filtrace dat (už při vstupu dat) a jejich vyhledávání. A tuto podstatnou věc tu zatím nikdo moc neřešil. Přitom zde leží to hlavní (samozřejmě mimo potřebného obsahu webu), co bude celý projekt posunovat do vyšších pater, nebo zapadne do šedi běžného internetu.



Zde jako na každém jiném foru, jsou tuny informací a vyselektuj si rychle informace z 20stránkové diskuse, tak abys mohl z toho udělat alespoň malý návod ? Prostě musíš zbytečně prolézt i odbočky od tématu, abys měl jistotu, že ti nic důležitého neuteče.



QNX např. bude psát do čistě odborných témat na téma design a je jen na něm, zda jeho vložené texty budou někdy k něčemu či ne. Ale v případném novém místě ho stejně neuvidíme, když bude makat na tom svém, nemělo by to smysl aby byl na dvou místech. A Petra zase bude bez ohledu na design, prostě tvořit a získávat tu praxi ve skalce, kde může pak díky své zkušenosti a s porovnáním s odbornou literaturou, kterou jistě nastudovala ostatním pomoci v tom, kde knihy pomůžou a kde ne.  A u JardyBJ mám zase jistotu, že letité zkušenosti z hospodaření prostě budou k dispozici, on se jejich prodejem zatím neživí, takže je možné, že to bude dobrá studna informací hlavně z praxe.


Všechny typy osob i jejich znalostí se dají celkem v pohodě nějak rozfiltrovat a otagovat. Pak už jen otázka SW co umí a co neumí za práci s nima.


Byl tu i příklad Svobodovy knihy. Ja ji ještě neměl čas projít, ale jak tak poslouchám, tak je to přesně to, co bych nechtěl aby česká PK byla. Tzn. hromada nepoužitelné teorie v "odborných" knihách, napůl sdělené postupy "jak na to",  coby vábnička pro nákup dalších placených kursů apod..


Vzhledem k tomu, že ze zde dostupných IT se nikdo nenabídnul k potřebné konzultaci nad potřebným SW, pracuji na jeho výběru resp. ověřování co vše umí, zatím sám. Doufejme, že najdu potřebný soft, kde bude jak pokročilá možnost historie, tak i tolik potřebné značkování textu, dokonalé filtry a ještě lepší vyhledávání (nejlépe stromové).


Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od FSP »

...neboj tvoji nechápavost chápu...přečti si znovu co píšu...právě na třeba takovém fóru můžou lidé hledat  a požadovat informace a jiní jim je pak mohou poskytovat a tak informace sdílet


pokud zde někdo požádá o informaci a budu mít pocit že ji mám a je pro něj použitelná - poskytnu mu ji,pokud budu já chtít získat nějaké informce požádám o ně a ostatní se zachovají podobně...to je přece princip diskuzních vláken na forech nebo ne?   většinou to takto funguje ...jen tady občas ne :-)   prostě jsem měl pocit ukázat jak to může vypadat..ukázat jiným co mohou třeba zatím sami pro sebe udělat...než se zde domluví a vytvoří ta báječná perm knihovna....i když mi to trochu připadá jako hledání svatého grálu :) 

PetrNJ říká:


FSP: No OK - tu ale nejde o útěk, ale spolupráci, tzn. i pomoc pokud tě naporvé někdo nepochopí.
Pokud jde o doporučení, že si má každý filtrovat a shromažďovat informace sám, pak opět mohu zase položit otázku, tak na co jakékoliv forum ??? , když vše si můžeme postahovat, uzavřít na externí disk sami a hotovo. Spokojení, vyřízení bez problémů...... a bez zbytečných diskusí.
Znova se tedy ptám, jaký byl tedy přínos tvého příspěvku pro tuto diskusi ? - děkuji za odpověď, holt jsem občas trochu nechápavý :-)







PetrNJ říká:


FSP: No OK - tu ale nejde o útěk, ale spolupráci, tzn. i pomoc pokud tě naporvé někdo nepochopí.
Pokud jde o doporučení, že si má každý filtrovat a shromažďovat informace sám, pak opět mohu zase položit otázku, tak na co jakékoliv forum ??? , když vše si můžeme postahovat, uzavřít na externí disk sami a hotovo. Spokojení, vyřízení bez problémů...... a bez zbytečných diskusí.
Znova se tedy ptám, jaký byl tedy přínos tvého příspěvku pro tuto diskusi ? - děkuji za odpověď, holt jsem občas trochu nechápavý :-)





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od mastnacek »

FSP to shrnul dobre, tohle je pokus o nelzeni svateho gralu PK. Ohromila me moznost sestavit si knihu z komentaru pod prispevkem. Takovou ficuru bych nechtel. Mel jsem za to ze nekdo popise svuj projekt, lidi si pod nim pokecaj a autor treba na zaklade toho do toho sahne a upravi a ja si vyzenu jeho clanek, ne deset komenaru pod tim. Tim by se cela vec ohromne zkomplikovala.


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

FSP:


Moc díky za vysvětlení, už mám jasno. No ale přiznej, že dotazovat se na xx věcí, které mě zajímají namísto pohodlného procházení informací a podkladů, samozřejmě za přepokladu, že budou vhodně zatřízeny a popsány je hodně, hodně neefektivní a zbytečně zdlouhavé. Domnívám se, že i ty bys rád měl k dispozici prostor, kde tak jak si vybíráš a selektuješ své podklady z netu měl toto na jednom místě a navíc doplněné o zkušenosti lidí s danou informací, postupem atd.   


ALe vidím, že každému spíš vyhovuje vydávat zbytečně energii na něco co by šlo i jinak a každý raději na svém písečku,je pravda že toto vnímám z celé diskuse jako hlavní pocit plus i ta vyjádření, že to stejně bude k ničemu a nic to nepořeší.


No nevadí, když není ten zájem jak jsem předpokládal a bohužel až na pár jedinců ani samotná chuť, asi nemá smysl to zatím zde dál diskutovat. Ať si to tedy každý řeší jak uzná za vhodné, klidně po staru, s větším vydáním času pro nalezení zrna mezi tunami plevele. Nicméně budu na tom pracovat dál, však se nějací lidi najdou, kteří budou mít zájem a  budou se k tomu stavět jednak pozitivně a také i aktivně s tím pomůžou. Jak jsem říkal kompletně to stvořit není úkol pro jednoho člověka.


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

mastnacek říká:


Ohromila me moznost sestavit si knihu z komentaru pod prispevkem. 






Nechci to psát znovu, přečti si znovu o tom co jsem psal dříve, vše zatím potřebné jsem popsal dost podrobně, dál to nechci rozepisovat jinak byste byli ještě více mimo zorné pole. Takové hovadině bych určitě čas nevěnoval :-) .Doufám, že to tvoje "ohromení" byla jen ironie :-) a ne vážné konstatování  




Je to tak, jak píšeš v dalších větách, ale nevím kde vidíš ty komplikace. Všechno je to o struktuře  a stylu práce, tím si mnoho komplikací odbouráš. Ale teď nemá smysl to zde popisovat, když si ani nedokážeš toto zatím představit.




Odpovědět