Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Diskuse, které nebyly zařazeny do kategorie.
Odpovědět
PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

qnx: Obecně souhlas, ale proč ty jim vlastně určuješ co chtějí řešit ?. Pořád od počátku tu "knihovnu" označuješ jako permakulturní a já pořád ti říkám, že to co bude jejím obsahem vzejde z toho co bude lidi zajímat, a jestli to bude to nebo to, to se uvidí. Víš co definuj jasně co  podle tebe permakulturou vlastně není ? - jasné věci jako politiku vynechej, myslíš, že by mne bavilo řešit hovadiny a trávit nad tím svůj volný čas ?? Jsi značně naivní.


Permakulturní designér by měl mít hlavně předhled díky své praxi a realizaci, do té doby to bude jen našprtaný kočkopes :-). Nezapomínej, že ani ti mistři které si pozveš ti bez řádného obnosu nesdělí ty nejdůležitější znalosti a fígle, aby ti ten design taky fungoval. Jedna věc je totiž jen navrhování a druhá je realita toho návrhu.


Stejně kdybychom si tě pozvali jako odborníka na design, kolik bychom se toho od tebe dozvěděli zdarma a vůbec použitelného a ihned kopírovatelného kdekoliv jinde ???  Jsi vůbec sám schopen zplodit vlastně text, ve kterém bys ty jednoduše popsal (nemyslím tím opisování textů z literatury a webu) co je záměrem tvé činnosti designu, jaké si pro to dáváš cíle, i ty průběžné , co se splní jako viditelné výsledky a lidi pak mohou říci, OK, navrhnul design, navrhnul realizaci a světe div se ono to funguje a přitom to není nic co znali už naši dědové, aby za to člověk nelitoval utracených peněz.


Určitě mi tvé ego odpoví, že tím se nebudeš přeci zabývat, a ponižovat že  a raději skončíš s diskusí ? Útěk a přiblblé konstatování, že furt osobně útočím JE tvoje oblíbené řešení....jsem vypozoroval.



Od odborných info máme přeci hromadu literatury. I v té odborné PK je plno informací o ničem a bez použitelného využití a některé jsou dělány jen pro nalákání na kursy, ale pak se člověk stejně dozví na nich prd  a je tam kde byl. Na tvých jsem nebyl a asi ani nebudu, tudíž je nemohu hodnotit. Co mohu hodnotit je pouze přístup k celému řešení spolupráce a diskusi.


ALe použiji slova Eltariel (už jsem si to oblíbil) : mě je to jedno co si o tom myslíš, nic neřeším, jen si tak povídám a uvažuji.....



Nechej ty lidi v klidu pracovat, když se potrvdí tvá slova, alespoň budeš mít zase svůj oblíbený terč pro vysmívání a růst svého ega. Promiň ale jinak to napsat nelze a doufám, že jako inteligentní osoba to nebudeš brát jako útok.



Díky Moc QNX. Text co jsem psal coby příklad byl určen jiným vnímavým lidem u tebe mi bylo předem jasné, že se neshledá s pochopením..


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Petra Stejskalová:



Petro už jen krátce. 


Já se nedomnívám, že lidé kteří tu aktuálně diskutují toto téma nemají plány. Naopak všichni jak zde diskutujeme máme plány (ten design je mi taky proti srsti) jak a co uděláme a osobně bych si nedovolil tvrdit zde v tomto vlákně diskutujícím, že nemají plány. Možná by se dalo hovořit takto o těch pokusech něco zprovoznit - toto byl příklad hurá akce,bez analýzy proveditelnosti a možného výsledku, ale toto nastalo pouze díky malým zkušenostem v této oblasti, jak hovoří QNX díky malému mezioborovému rozhledu.  Ale od toho jsme spolupracující a já Vás na to upozornil předem, že si tímto vybíjíte baterky předčasně :-).  Měli jste tu volbu se nechat tou zkušeností ovlivnit či ne.



Tvoje zkušenosti s jedlým lesem. Proč se domníváš, že by takových osobních a praktických zkušeností nemohlo být více a z více oblastí života ??? Proč házíme svoje zkušenosti do místa zapomění, my z toho nepotřebujeme mít kšeft, ale děláme to jeden pro druhého bez potřeby si za to platit !!!.  To je zásadní rozdíl mezi námi a QNXem. On si zvolil,že se tím bude živit, tak je logické, že to díky dnešnímu systému musí dělat jinak než poskytovat zdarma či sdílet a těšit se naopak z přirozeného respektu nad jeho odborností. Vždy se totiž najdou lidi, kteří by jeho um a znalosti rádi nakoupili a sami by se tím nechtěli zabývat.



Proč bys měla být "biolog-teoretik/zemědělec-praktik". Máš něco funkčního odzkoušeného i bez těchto oslovení,tak nemáš jediný důvod proč bys nemohla toto poskytnout ostatním a nechat čistě na nich jak s danou informací budou schopni naložit či ji ještě díky svému zkoušení a experimentování dále rozšířit.


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

PETRA: plány jsou velmi důležité, ale uděláš dobrý plán ihned, byť dle zkušené šablony a receptu, nebo třeba až za rok ?  Důležité jsou varovné signály co nedělat. Já jsem zahradník amatér,  předělával jsem 2 zahrádky 400 a 600 m2 s chatama, první pozemek byl dost smetiště s cca 25 cm hlíny na skále, byl jsem překvapen, jaké byly úrody ovoce a zeleniny s malým množstvím práce, ale chyb jsem se nevyvaroval. V minizahradách je ta sukcese nejvíce vidět. JEDLÝ LES - kde ho máš, v kterém kraji ?


ENCYKLOPEDIE - nejdůležitější jsou témata zatím nikde nezpracovaná, na webech je už toho relativně dost, tj. až něco začne vznikat, budeme klást otázky (možná vznikne encyklopedie otázek), hlavní je objektivní přístup a hodnocení, v klasickém chemicko-vysokoenergetickém zemědělství je skoro vše vyzkoušeno a změřeno, nutno to dělat i v permakultuře, časté téma je stavění, ne každý si chce uplácat chýši z hlíny a slámy, spíše  bude hrozit přestavba různých trosek se špatnými základy, zase ke své stavbě podejte objektivní hodnocení, např. tepelné ztráty a potřeba energie na topení se u stavby hodnotí jednoduše W/K a ne tím, že někdo sděluje své pocity ...


PERMA podnikání, -  včera se mne dotazoval známý, který staví dle nějaké příručky pyrolýzní vysokoteplotní kamna a shání keramickou trysku do kamen cca 24 kW, (tryska funguje i jako jakýsi výměník pro ohřev sekundárního vzduchu), vyrábíte to někdo ???  Popř. další díly ???


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Ivan Permawebovič: Pošumaví, 550 m n. m., jev jedlý les bohudíky už téměř nemáme. Rozhodně realita se v našich podmínkách ani vzdáááleně nepodobala ráji na dosah ruky Jaroslava Svobody :-)


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Petro: ono ten problém se spoluprácí lidi bude asi v nečem úplně jiném. Pravděpodobně v nějakým zbytečných předsudcích....viz tvá jedlá zahrada, kterou ještě neznáme a z nějakých důvodů ti něco říká nedělej to - co jsou to za hlasy či důvody, zkus to zanalyzovat prosím.

Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

PetrNJ: Právě proto, že vidím rozdíl mezi tím, když návštěvníka vláčím po zahradě a přímo ukazuju, co se povedlo, co nepovedlo a co budu příště dělat jinak, a mezi tím, když totéž napíšu. Ono to totiž nikdy nebude totéž. Aby moje praktické poznatky měly vůbec nějakou výpovědní hodnotu, musela bych svou činnost co do času i rozměrů alespoň zdesetinásobit.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

PetrNJ: Analýza našeho nejedlého jedlého lesa je poněkud mimo toto téma. Jestli stojíte o lehce ironické pojednání na toto téma, bude třeba založit nové vlákno a především si budu muset vzpomenout, komu jsem půjčila ten Svobodův výtisk, abych mohla konfrontovat svou zkušenost s jeho představou :-)



PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

No takže teď si ale rozlouskla jádro problému. ANo je časově mnohem jednodušší to někomu přímo ukázat, ale mnohem náročnější je to kvalitně popsat, ukázat foto rostlin, a mít ochotu to pak nasdílet. A pak se ti stane a byla bys z toho špatná, že ti nějaký chytrák toto obšlehne do materiálu, kde za to lidi nedej bože platí a ani se nesnaží alespoň odkázat na autora.
Vnímám to správně ??
Osobně si nemyslím, že ten rozdíl, když se to dobře sepíše a doloží grafikou je až tak markatní, je tam, ale ne takový aby to nemělo smysl publikovat. To by si totiž mohlo říci hafo lidí co už to tak mnohde publikovalo....

PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Docela by mě zajímalo kdo mi vypnul možnost "upravit" svůj článek v řádu 15 minut ?. Že by místní admin ? Děkuji za informaci, protože chyba prohlížeče to určitě nebude a testoval jsem to několikrát.

PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně zajímavou "závadu", tak musím změnit styl textu i odpovědí, než mi to nějaký člověk zase zprovozní.

Petra: takže chápu dobře, že ta jeho líbivá kniha (je to odborná či není ?) byla zajícem v pytli ?

Odpovědět