Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Diskuse, které nebyly zařazeny do kategorie.
Odpovědět
PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Reaguji na téma kde se řešil podstatný problém každého webu. Tzn. tvorba , ale také i využití daného obsahu, který tvoří určitá komunita lidí.


Upozorňuji, že bych si přál, abychom v tomto tématu měli klidně opačné názory, ale ty si vždy pouze vysvětlovali zcela jasnými argumenty či podklady. Kdo toto nechce či neumí, ať se prosím zdrží této diskuse.


Děkuji




Navážu na tento příspěvěk:



JCM říká:


Napadá vás nějaká vhodnější forma, jak své zkušenosti zveřejňovat, aby byly nalezitelné a použitelné? Nějaká forma wikipedie? Nebo si každý děláte vlastní web?





Vhodná forma je a je jen jedno rozumné řešení, variant sice může být mnoho, ale ze zkušenosti jen jedna cesta nabízí v daný čas nejlepší řešení. Jenže to naráží na potřebné SW, které bohužel dnes moc k dispozici není a to ani v open source komunitě v takovém formátu, aby na něm mohli pracovat , ale jej i plně využívat, jak lidé znalí příkazové řádky v linuxu, tak ti co zvládnou jen klikat myší . Forum jako Permaweb apod. jsou sice fajn na poklábosení, ale pro rychlé nalezení, vzájemnou inspiraci a předávání si jak zkušenosti z nezdarů/omylů, ale hlavně i ty povedené věci se takto strukturované weby prostě nehodí.


Než v takovém objemu informací totiž člověk rychle najde to co hledá a také s hodnocením jak to funguje,tak  tak jak se zde psalo: 300 hodin něco člověk študuje a 1h realizuje !. A osobně bych to ještě upravil: 300h studuje, 300h až roky realizuje a pak z toho může být i prd, ale hlavně zkušenost, která nesmí zapadnout někde v koutě knihovny. A navíc toto je naprosto zbytečné, defacto je to naprosto naopak než uvažuje permakultura či soběstačnost. Jsou to neskutečné ztráty času i mnohdy zbytečné práce každého z nás.



Je to jako cizí knihovna, kde sice máš štítky či nějaký seznam, kde co je za téma, ale stejně nevíš jaký balast nebo poklad nakonec v knize najdeš.


Naopak ve své dobře strukturované knihovně máš rozdělené a přesně víš, kde najdeš opravdu inspiraci i cesty prověřené praxí, nebo i experimenty, které se staly převratnými až později, než v době kdy byl za to daný člověk obecně popotahován a vysmíván. A samozřejmě tam jsou i ty, o kterých víš, že buď se dosud nepotvrdily jako funkční, nebo byly prokázány a jasně popsány jako nefunkční. To vše je knihovna, stejně jako život. Mnoho pokusů jde do háje, ale některé z nich posunou člověka řádně dopředu, i přesto, že si častokrát nabije "hubu" a to často i zbytečně, kvůli tomu, že to samé nabytí huby už proběhlo u někoho jiného, ale ten to nedal ostatním k dispozici. Ale i bez toho, že si člověk někdy prostě udělá něco zbytečně jako marný pokus by se nedošlo v mnoha oborech, tam kde jsme nyní. 



Co je potřeba pro takové kolektivní vědomí alá kolektivní knihovnu ? - návrhy:


1) musí být od základu otevřená, protože balast, který je také poznání, lze společně nikoliv zlikvidovat či pranýřovat, ale uložit na správné místo knihovny, kam patří. Kdo chce jakékoliv knihy "spálit" není hoden účasti v jakékoliv knihovně.


2) každá "knihovna" pokud její obsah zůstane k dispozici jen pár jedincům (uzavřenost), není knihovna. Obavy z řešení nadměrného množství balastu vznikají pouze tehdy, neumí-li někdo stanovit pravidla ve své knihovně nikoliv jen pro její provoz, ale i pro pořizování knih a taky pravidla umět udržovat.


3) při budování knihovny lze jedním šmahem řešit i budování slušného chování a jednání při její správě a využívání.


4) Nejdůležitější podmínkou knihovny je, aby hlavně ten co ji tvoří i svými "rukopisy" mohl jak ty své, tak ale i celou knihovnu, jednoduše migrovat, zálohovat a pracovat s ní kdekoliv, tzn. když vypadne net, bouchne zálohování serveru apod.., bude k dispozici xx kopií knihovny, které si průběžně ukládají ti co mají svou knihovnu opravdu rádi.


Když to obrazně přeženu, tak by se celá struktura knihovny dala uložit do lehce uložitelného formátu, který zvládne každé novější zařízení (asi HTML stránky) pak zobrazit jako kdyby se člověk díval na to samé na tom netu. Něco jako obdoba SW pro stahování celých stránek daného webu.


5) Nevím jak moc kdo z vás uvažoval nad silou, kterou nám dává internet k dispozici  co se týče spolupráce na nějakém tématu či úkolu, který by zajímal mnoho lidí. JE tu totiž dosti velká síla, která nám umožňuje zpracovat to co by sám dělal kdokoliv z nás např. destíky hodin, zkrátit tu práci při kolektivním vědomí na řády minut či o něco více. 


A je zcela zbytečná debata kolik lidí bude tahouny v daném tématu knihovny a kolik lidí ho bude jen sledovat. Vždy bude ve společnosti část lidí co umí, znají a baví je makat v dané oblasti více. Ti ostatní to zase umí v jiném tématu.


Debata kdo, kde a kolik je zbytečná a k ničemu nevede. Smysl má pouze debata chci, nechci, mohu, nemohu.


Díky za Vaše podněty a názory



 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

PetrNJ: 


1 Kořenová zelenina


                1.1 Pěstování


                1.2 Skladování


                1.3 Upotřebení


2 Košťáloviny


                2.1 Pěstování


                2.2 Skladování


                2.3 Upotřebení


3 Dýně


                3.1 Pěstování


                3.2 Skladování


                3.3 Upotřebení


                               3.3.1 Dužina


                               3.3.2 Semena


                              Semena vybíráme ručně a dáme sušit na papír, neboť máme jednu nebo dvě rostliny,                               žádné plantáže (PilotPM).


                                               3.3.2.1 Loupání


                                               3.3.2.2 Drcení/mletí



Na nějaké podrobnější legrácky začínám být poněkud ospalá a formát tohoto okna nepříliš vhodný.


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Jo díky, jen jsem chtěl mít jistotu, že jde o tuto třídící klasiku co se týče možností struktury dat.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od mastnacek »

Proc jsem udelal zkusebni provoz ja, to ti vysvetlim jednoduse. Nedelam konkurenci permawebu ani tvymu projektu. Uz jsem to tady urcite psal, chtel jsem si osahat moznosti toho co se da pouzit a otestovat to. Naplnit to trochu datama abych si vyzkousel hledani, export do epubu atd. Pokracovat s tim nebudu protoze uz podle reakci tady na permawebu je jasny, ze tam ani nikam jinam prispivat nikdo nebude. Ani ja protoze se necejtim dost silnej v kramflecich abych nekomu daval zaruceny typy natoz nezaruceny. Jak rika muj sef, nejde snis mamuta naraz... a to jak jsi to pojal je mamut. Ja jsem naporcoval kejdu a zacal ji opejkat a mam plnej brich, takze nejak tak. Lepsi udelat neco castecne funkcni a pak pokracovat. Dle meho nazoru i ten wordpress zvladne pulku mamuta pojmou v zakladu s par pluginama navic.

PetrNJ říká:


mastnacek říká:


Muj nazor, vykaslat se na ty slozitosti co jsme tady navymejsleli. Ale docela me bavis tim co pises, nejdriv halo hura akce a pak cekas az nas to prestane bavit... divny. Mas vidinu milionu uzivatelu, zamerne nerikam kolik prispevovatelu, ale ono to nikdy nebude tak horky jako to neni tady.




Kde jsi přišel na tu hurá akci ??? - někde jsme o tom psal ? celé vlákno je momentálně o diskusi nad potřebami takové knihovny a aktuálními možnostmi jak SW, tak dostupné kapacity lidí.


Ne já nejsem přítelem hurá akci, bez nějakého popřemýšlení, analýzy možností jak to má vypadat a co z toho má vzejít. Hurá akce lze nazvat to co jste se pokusili spustit ty a slečna Petra S.. Já se přiznám, moc jsem jejich záměr  resp. cíl nepochopil a dosud hledám alespoň rozdíl v tom co je dnes na permawebu a co jste se pokusili založit.


Nechci aby to vypadalo, že Vaši snahu nějak shazuji či něco podobného. Nic takového.


Jen bych rád znal momentálně Vaši představu v tom, co si myslíte, že jste dosáhli tím, že jste pouze založili nová místa a udělali +- stejné rozdělení kategorií jako zde či kdekoliv jinde ?. A je jedno, zda je to zatím prázdné a taky prázdné zůstane. 


Prostě mi připadá, že jsme se absolutně nepochopili a především ani tu myšlenku co jsem zde popsal celkem detailně hned v úvodu.



Narozdil od jinych, neco jsem si zkusil abych vedel ze to je nejde a jsem toho nazoru nevylamovat si zuby na nemoznym ale udelat co jde. Ale budiz, stejne bych se tomu nemoh venovat, penez na rozhazovani taky nemam, takze si budu listovat v knizkach a guglovat pripadne jestli qnx s arven udelaj nejaky ebucky, klidne jim dam nejakej ten donat prez paypal :)





Bylo-li myšleno to vylamování zubů na tom zpracování  nového pojetí "knihovny" zkušeností, pak chápu.


Já si zuby zatím nelámal (tím myslím podobné dřívější projekty), protože jsem tušil, že ani to free a zdarma open source nebude zdarma v použitelné verzi a proto jsem k tomu přistupoval vždy s tím, že to nemusí vyjít.


A zatím se potvrdilo jen to, že když už je k dispozici systém, který by s jistou úpravou toto zvládl, tak se nenajde IT, který by to zprovoznil a naopak když je k dizpozici IT, tak je to omezené co do použitelnosti filtrace dat dle potřeb každého z nás. A lidi ? - no s tím malým množstvím ochotných přispívat počítám, takže mě to ani nijak nevzrušuje.


I kdyby nás bylo jen 5 z celého permawebu, tak i tam za nějaký čas jsme schopni vytvořit použitelné místo pro získávání informací a jejich sdílení. Vždyť si to můžeme vypisovat a dělat jen pro sebe, ale to bychom se okrádali o často velmi dobré zkušenosti jiných a zpětnou vazbu.



Na závěr bych pak vznesl dotaz: proč potom každý hledá informace resp. zkušenosti po netu, namísto aby si sehnal či koupil odbornou literaturu a udělal si to filtrování informací sám ? Nač ty fora a vůbec jejich pročítání a filtrace potřebných informací ?






Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

PetrNJ: K tomu stačí ČSN ISO 2145, nemusíte hned žádat o synopsi :-)


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Petra Stejskalová říká:


PetrNJ: K tomu stačí ČSN ISO 2145, nemusíte hned žádat o synopsi :-)





To už kapku ujíždíme ne ? :-) . Jde o to to udělat, tak aby to lidem poskytlo maximum možností filtrace a zůstalo to ještě uživatelsky přívětivé. Každopádně díky za tip, ten dokument se bude hodit. Diplomku jsem psal před xx lety a už si pamatuji jen základy normalizovaného psaní, ale v tomto projektu využijeme jiné věci toho dokumentu.




PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

mastnacek říká:


Proc jsem udelal zkusebni provoz ja, to ti vysvetlim jednoduse. Nedelam konkurenci permawebu ani tvymu projektu. Uz jsem to tady urcite psal, chtel jsem si osahat moznosti toho co se da pouzit a otestovat to. Naplnit to trochu datama abych si vyzkousel hledani, export do epubu atd. Pokracovat s tim nebudu protoze uz podle reakci tady na permawebu je jasny, ze tam ani nikam jinam prispivat nikdo nebude.





Ano nebude, protože proč přispívat někam, kde je to strukturou a funkcemi zatím ještě horší než zde. Jinak samozřejmě plně chápu, že jde o pokus to otestovat, ale kvůli tomu tam nikdo nemusí nic psát, stačí si tam sám nakopírovat nějaký text odjinud.


Když prostě nenajdeme lepší nástroje pro spolupráci, je logické a smysluplné pokračovat po staru, ikdyž by každý rád chtěl využívat něco rozumnějšího na práci  kvůli jedinému důvodu - úspoře vlastního času a minimalizaci případných zbytečných vlastních chyb. Nic jiného za tím v počátku není.



Snažme se celou věc chápat jako tvorbu Linuxového systému, ten může mít mnoho distribucí, ale mezi sebou si nekonkurují, tak jak ten termín běžně chápeme, ale spíše nabízejí jiné řešení a všechna ta práce tisíců lidí je komukoliv volně k dispozici,aby to mohl popotáhnout on sám přidanou rukou k dílu, až nedejde jeho čas a zvládne to. 


Tzn. kdokoliv si může z jiné distribuce vzít cokoliv jako vzor do té své a nikdo kvůli tomu v jejich komunitě nebrečí, neřeší kolik lidí přispívá či ne. Kdyby to takto měli v počátku brát ti, co jej vybudovali do dnešní podoby, tak žádný Linux dneska neexistuje.


Moc dobře ví, že úspěch je jen v tom jaké dobré nástroje pro svou myšlenku zvolí  jak ho vybudují. To kolik lidí se v počátku na tom podílelo je druhořadé. Skutečné tahouny tyto malichernosti ohledně práce ostatních moc neberou, pokud se rozhodnou do něčeho vstoupit po pořádné analýze vstup/výstup/výsledek, pak jdou dopředu a nedívají se furt zpátky za sebe.



Ani ja protoze se necejtim dost silnej v kramflecich abych nekomu daval zaruceny typy natoz nezaruceny. Jak rika muj sef, nejde snis mamuta naraz... a to jak jsi to pojal je mamut. Ja jsem naporcoval kejdu a zacal ji opejkat a mam plnej brich, takze nejak tak. Lepsi udelat neco castecne funkcni a pak pokracovat. Dle meho nazoru i ten wordpress zvladne pulku mamuta pojmou v zakladu s par pluginama navic.




Mastnacku ty jsi tu myšlenku od začátku ještě nepochopil ? Zaručený a nezaručený typy ?? - moc tě nechápu, když ti přeci něco odzkoušeného funguje a popíšeš to do detailu, aby to kdokoliv mohl vyzkoušet tak samo, tak tu "zaručenost" ti pak potvrdí lidi, kteří si tvůj postup na otestování vybrali jako jeden z mnoha co by v té knihovně byli. Pak už jen počet dobrých referencí bude automaticky určovat co je plevel a co ne. Pochopils tu jednoduchost řešení ?



Tzn. žádný mamut na začátek, nikoliv ! - články budou přibývat postupně dle časových možností každého z nás, především v zimních měsících, když jsme mimo toto období převážně venku a nesedíme po večerech  za PC, ale venku pod oblohou užíváme přírody.


Ano Joomla, Drupal či WP atd. mají ten základ pro toho "mamuta", ale jak sám zjistíš pro offline prohlížení se absolutně nehodí, knihu vybraných sekcí či článků si z toho nesestavíš (o takovém pluginu) a mohl bych pokračovat dále. 



Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od mastnacek »

Ano nebude, protože proč přispívat někam, kde je to strukturou a funkcemi zatím ještě horší než zde.


Tim jsem myslel nove zamejslenej system, ne ten muj.



Zaručený a nezaručený typy ??


To bude asi moje chyba, ze si v tuhle chvili nedokazu predstavit co bych komu popisoval jak co u me funguje.



Tzn. žádný mamut na začátek, nikoliv !


Mamutem jsem myslel system, ne hromatu clanku.






 


 


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

mastnacek říká:


Ano nebude, protože proč přispívat někam, kde je to strukturou a funkcemi zatím ještě horší než zde.


Tim jsem myslel nove zamejslenej system, ne ten muj.





si mě dostal :-), ale flintu do žita neházím, pokud najdu toho ochotného IT maníka + odpovídající SW, tak to alespoň zkusím. Ne vždy musí všecho stát statisíce a ne nadarmo se někdy používá i věta : "nejlepší věci jsou zadarmo"



Zaručený a nezaručený typy ??


To bude asi moje chyba, ze si v tuhle chvili nedokazu predstavit co bych komu popisoval jak co u me funguje.





 To opravdu o ničem co dobře umíš a jiným by to pomohlo u sebe nevíš ??? Vždyt soběstačnost rodiny je obsáhlý záběr možných vzájemných informací a rad



Tzn. žádný mamut na začátek, nikoliv !


Mamutem jsem myslel system, ne hromatu clanku.





Ten systém, nemusí vůbec velký, ale musí být chytrý a to je rozdíl - no uvidíme, nechejme se překvapit co se podaří.



Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od mastnacek »

Covece, mamutem je mysleno velkej cil a to ze to bude chytry a bude to umet to co bys rad tim to je velky. Ale tak pockam s cim prijdes casem.

PetrNJ říká:


mastnacek říká:


Ano nebude, protože proč přispívat někam, kde je to strukturou a funkcemi zatím ještě horší než zde.


Tim jsem myslel nove zamejslenej system, ne ten muj.





si mě dostal :-), ale flintu do žita neházím, pokud najdu toho ochotného IT maníka + odpovídající SW, tak to alespoň zkusím. Ne vždy musí všecho stát statisíce a ne nadarmo se někdy používá i věta : "nejlepší věci jsou zadarmo"



Zaručený a nezaručený typy ??


To bude asi moje chyba, ze si v tuhle chvili nedokazu predstavit co bych komu popisoval jak co u me funguje.





 To opravdu o ničem co dobře umíš a jiným by to pomohlo u sebe nevíš ??? Vždyt soběstačnost rodiny je obsáhlý záběr možných vzájemných informací a rad



Tzn. žádný mamut na začátek, nikoliv !


Mamutem jsem myslel system, ne hromatu clanku.





Ten systém, nemusí vůbec velký, ale musí být chytrý a to je rozdíl - no uvidíme, nechejme se překvapit co se podaří.






Odpovědět