Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Diskuse, které nebyly zařazeny do kategorie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Eltariel »

jarda bon jovi: To je hezké:-)) a plně souhlasím  s tím , že setkání lidí zde , je zázrak , protože tady je to nahusto ale plodně řídké.


QNX:jojo:-) ty jsi optimista křížený s realistou.


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

QNX říká:


Pokud si tento řetězec událostí autor/editor dokáže uvědomit včas, tak si to dílo raději celé napíše sám a "kolektivní inteligencí" se nenechá terorizovat.





Já ani proti této myšlence nejsem, však kdokoliv by mohl jak tu knihu složit z několika vybraných článků té knihovny, nebo přímo napsat ze zdrojů např. alá JBJ pro ostatní přesně jak píšeš.




Jinak kde a kdo zaručuje např. i ve tvém případě, že kniha bude stát za to ač už zpracováním či samotným obsahem ?


Moc nechápu proč by měl někdo někoho terorizovat, proč by někdo měl něco psát do jejich textů atd.. Vždyt může kdokoliv vytvořit další sekci a v ní tu knihu tvořit i sám.





To co navrhuje PetrNJ je opravdu moc hezké, ale zatím to je jen pouhá utopie. Někdy k realizaci té utopie možná jako společnost dospějeme, ale zatím to je někde za obzorem.





No a kdy si myslíš, že bude vhodná doba či že vůbec dospějeme, když budem před tím furt utíkat ? - řeknu to jednoduše, to bude v době kdy už počítače a předeším net nebudou funkční....jenže pak už bude spíše pozdě



Celkový problém vidím spíše v tom, že i v této diskusi furt nalézáme pouze problémy namísto abychom hledali predevším možné cesty řešení a těchto problémů. Vlastně tu mezi lidmi není ani dost ochoty a enegie se na tom podílet.




Nevím, jestli jsem pesimista, nebo jenom realista a zatím mi opravdu připadá efektivnější práce jednotlivců a motivovaných skupinek než práce mas.





Efektivnější při stejných nástrojích asi nebude, maximálně o mnoho jednodušší a to je asi hlavní hledisko.








Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od QNX »

PetrNJ: Zaručené nemáš nic. Pokud něco napíšu sám, tak se sice můžu snažit, ale určitě se najde spousta lidí, které by ta kvalita neuspokojila. Já se sebou mám ještě jeden problém. Kdybych nějakou knihu napsal, tak ještě dřív než by ta kniha vyšla, tak bych měl strašně blbej pocit z toho, že jsem spoustu věcí mohl napsat lépe. Přišlo by mi nefér ke čtenářům, kdybch věděl, že se něco dalo popsat, vysvětlit lépe, že tam mám nedokonalosti, nebo chyby. Na knihu si tedy troufnu možná až těsně před smrtí, abych už ty své vědomosti a zkušenosti nemohl vylepšit :-) Zatím se raději budu držet médií, která můžu průběžně vylepšovat, upravovat a aktualizovat.


Kdy bude vhodná doba ........... nevím kdy to bude, ale mám pocit, že pozdě je už teď.


Není dost ochoty a energie ........ ano, to souhlasí. Jenže to už píšu několik let. Nemám z toho radost, ale opakovaně se to potvrzuje.


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Petra Stejskalová říká:


PetrNJ: 


Pokud kniha (e-encyklopedie - nebo jak to nazvat) nemá připomínat snůšku podlaviční korespondence ze 7. B třídy, bude do textů (až se najdou přispěvatelé :-) ) třeba zasahovat více než radikálně, nějaké gramatické, nebo dokonce jen pravopisné šolichání nestačí ani zdaleka. Hudrování JBJ na úředníky může tady v komentářích působit osobitě, upřímně, zaníceně, pravdivě a leckdy i vtipně, a jistě takové i je, ale totéž, tatáž slova či věty budou v jiném kontextu působit nepatřičně, trapně, uboze - což uškodí věci samé a milému JBJ také.




Ano finální kniha by měla mít nějakou tu úroveň gramatiky a stylizace. Opět iniciativě v tomto směru se nikdo nebude bránit  a technika to unese. Ale do té doby si kdokoliv bude moci sestavit co bude chtít jen o sám.



Ono je mnohdy dost i jediného autora :-) Zkušenostmi se člověk učí v kterémkoli věku - a možná, že si na tohle potřebuje přijít PetrNJ sám.



Petro, tu zkušenost už mám bohudík za sebou, ale jsou věci za kterými prostě půjdu dokud nebudou  fungovat jak jsem zamýšlel, protože všechna ta činnost sice závisí i na technice, ale hlavně závisí a lidech a dokud člověk nenajde tu správnou partu či komunitu, tak by to neměl vzdávat.



Jenže když to tak od všech čtu, vlastně je lepší nedělat nic.......no asi je to to nejlepší řešení namísto jakékoliv snahy ......




PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Jiří Danihel říká:


PetrNJ: Protože se živím jako programátor, nedělám si iluze o tom, jak stačí vytvořit šablonky a uživatelé budou poslušně a svědomitě vyplňovat kolonky. Kdykoli napíšu nějaký program a pečlivě proženu betatesty, mám dojem, že se časem ještě může najít nějaká drobná chybka a jinak je to hotové. V momentě, kdy k tomu pustím libovolnou fyzickou osobu odlišnou od mé maličkosti, vyvede mne z omylu během několika sekund. Ne že bych tam dělal hrubé chyby znemožňující funkčnost softu. Ale dotyčný dokáže vymyslet obratem naprosto neuvěřitelné pitomosti, ba přímo je chrlit. Udělat to skutečně blbuvzdorné a přitom tak, aby si uživatel okamžitě neprosazoval změny, protože ho má opatření příliš omezují v kreativitě, to je téměř nadlidský úkol.




Jiří, moc dobře vím o čem píšeš co se týče tvorby příliš nesešňerovaného, ale kvalitního programu. 



Přesvědčit skutečného programátora, aby zadarmo věnoval část svého života na vylepšení funkcionality fóra, které slouží laické veřejnosti, bude proto velmi těžké. 




Je pak otázka zda se má člověk  tedy snažit cokoliv dělat, protože pokud budu stavět to co udělám v rámci volného času pro jiné do pozice "věnování části života laikům", pak takových věcí bude naprostá většina. Za peníze to snad umí každý a kvůli tomu chodíme vydělávat. Pak ale nehledejme zdarma zkušenosti v oborech kde jsem laik na internetu, ale nakupujme si odbornou literaturu, nebo raději to nechejme udělat za peníze nějakému odborníkovi z oboru



Přesvědčit ? - to mohu pouze vlastním příkladem a bohužel bez možnosti mít k dizpozici ty nástroje,které by mi pomohl spravovat ten koho mám převědčovat. Takže řešení je takové, že si budu muset pomoci nějak sám, a až to bude téměř hotové, pak se teprve začnou hrnout na pomoc ti co měli možnost dříve přidat ruku k dílu.



No nic, asi to tu nemá opravdu cenu dál to celé téma řešit. Názory téměř většiny stejně konvergují stále ke stejnému bodu  - tzn. že z toho stejně nic nebude a není ani s kým a také by byl problém domluvit na určitých pravidlech.



QNX: máš asi pravdu i toto stejně jako tu knihu nemá smysl zkoušet dělat jako spolupráci většího počtu lidí, a navíc tu knihovnu zase neuděláš v tom malém počtu lidí, protože než ji naplníš tím jen odborným obsahem, tak vyhoříš naprosto stejným způsobem jako u spolupráce s více lidmi.  Navíc zatím se vlastně téměř nikdo snad kromě Bebeho nevyjádřil či nenavrhnul další možná řešení, že by to mělo smysl a byl by ochotný pro to i nějaký čas věnovat.  



PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

QNX říká:



Není dost ochoty a energie ........ ano, to souhlasí. Jenže to už píšu několik let. Nemám z toho radost, ale opakovaně se to potvrzuje.




No jo ale jsou jen dvě cesty řešení - bud se na to vykašlat a nedělat nic a ať si každý sám od začátku dělá jak umí, nebo prostě člověku to nedá a půjde za svým a najde způsob  či spíše kolegy se kterými zrealizuje to,  jak tu neochotu a vyhazování energie každého znás zbytečně na tu samou věc prostě vyřeší a dá lidem potřebné nástroje do ruky, aby vůbec měli zájem přispívat do nečeho co bude fungovat a nespadne po prvních měsících růžového nadšení.



Beru druhou cestu, a je jedno kde (jestli tu na permawebu) a s kým to bude. Ale jednou bude. :-))



Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

PetrNJ:


Marně pátrám po tom, co navrhl Bebe - tedy kromě přepisování sumerských tabulek :-)


Editor (ve Vašem případě spíš nakladatel) má v podstatě dvě možnosti: buď si vybírá z mnoha nabídek nejrůznějších rukopisů (a autory musí odhánět), nebo téma sám volí a zadává (a autory musí prosit). Ta druhá pozice je nezáviděníhodnější, a tu jste si vybral Vy.


Dokážu si docela dobře představit, že bych se pustila do psaní sbírky povídek nebo mnohem spíš do práce na nějaké odborné (a pro veřejnost nezáživné) téma, ale dost těžko si dokážu představit, že si sednu a napíšu populárně naučnou knížku o práci na zahradě (poli, v lese, na statku...), aniž by se jednalo o kompilát z již existující literatury. Nejsem žádný Mičurin ani bratranci Veverkovi :-) Pochybuju, že bych jako naprostý laik přišla na něco zvláštního, ledaže jsem postupem času vypozorovala, že na naší zahradě některé děje probíhají řekněme lehce specificky - ale koho taková věc zajímá, že? Chce si snad někdo přečíst, jak skládám suché zídky? Nebo podle kterého klíče jsem vybírala ovocné stromy do obnovovaného sádku? Či snad proč se nedomlouvám s plzáky? Obávám se, že takových nepřispěvatelů je tu víc...


Zkrátka potřebujete IT podporu, potřebujete někoho, kdo má o čem psát, potřebujete někoho, kdo tomu napsanému dá přijatelnou podobu, potřebujete čtenáře (aspoň jednoho) a především potřebujete čas - dnes je patnáctého, tak se není co divit, že přešlapujete na místě, za dvanáct dní a s náborem na tomto fóru by permakulturní tezaurus vznikl jedině pomocí nějakého mocného kouzla :-)


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od mastnacek »

Ten epub uz ani nezkousejte, plugin na export se chova divne, do pdfka to mrsi cestinu a epub nebere strukturu kterou jsem mu podsunul, kapitoly jsou prehazeny. Dlabu na to .)


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Bebe »

Nic proti tomu, že používáš v převážné míře mozek i to je v dnešní době docela vzácné. Člověk má ale i míchu a nervovou soustavu. Ale taky hypofýzu, nebo thymus. To jsou fakta. Málokdo ví, že je vůbec má, téméř nikdo, že mají i jisté funkce, kromě tvorby hormonů. Když něco nepoužíváme, tak to zakrne a člověk je pak takřka poloviční mrzák. I ten mozek má dvě zcela odlišné půlky, s odlišnými funkcemi. Když budeš zkoumat věci jeno levou půlkou mozku, to pak dostaneš výsledek, který není ůplný a je tudíž k ničemu, protože zase jenom podporuje poloviční mrzáky. Ty pak zaplaví svět a máme tady obraz světa jako nyní. Jak chceš starými metodami vybudovat nový svět? To mi řekni. Nestačí ti dvatisíce let špatných zkušeností?

Jiří Danihel říká:


Bebe: Tady bude zádrhel. Vibrace a fluida se neslučují s mojí vírou ohledně tvorby věcného obsahu čehokoli. Já hledám fakta. Tím nijak nenapadám fakt, že je třeba mít silnou víru, aby člověk dokázal jít za svým cílem - včetně permakultury.





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Bebe »

Asi měl na mysli ten manuál zdravotní prevence na udržení fyzického a psychického zdraví a vitality.. to bych snad zvládl a vlastně hledám pro to vhodnou platformu, protože knihu vydávat taky neplánuju a ta knihovna by se na to snad hodila. No, kdyby ste něco vědela o těch tabulkách, tak to by mne taky moc zajímalo.

Petra Stejskalová říká:


Marně pátrám po tom, co navrhl Bebe - tedy kromě přepisování sumerských tabulek :-)





Odpovědět