Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Diskuse, které nebyly zařazeny do kategorie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od mastnacek »

Tady jsem udelal pokusny vytah z wordpressu. Kategorie ala Petra Stejskalova.


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Eltariel »

Bebe : jojo, tohle se dá naučit, ale nestane se tak jen tak , když si člověk řekne. Je tam tolik zkoušek , kterými človk musí projít a velmi šikovně zamaskové , aby se jakože "chytil". Něco jako dyž se po kapkáh naplnuje pohár , jednoho dne přeteče a pak člověk prostě vidí , vnímá jinak. Každý má svůj čas v tom daném směru. Vše je jak má být.


Jinak mimochodem to mě pobavilo . Mezi napsáním těchto dvou posledních mých příspěvků mi zavolal člověk IT, co pěstuje a zajímá se o soběstačnost a pod ....  Je to hezké skloubení zájmů tohoto člověka , že? :-)) Jsme tvůrci.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od mastnacek »

Clovek IT = novy zivocisny druh, projevuje se tendenci ztracet vlasy, zrak, tvar tela a rozum :)


A co ten ajty chtel? Bude nam programovat generator knizek? A co pestuje? Jen aby to bylo legalni...


(humor)

Eltariel říká:


Bebe : jojo, tohle se dá naučit, ale nestane se tak jen tak , když si člověk řekne. Je tam tolik zkoušek , kterými človk musí projít a velmi šikovně zamaskové , aby se jakože "chytil". Něco jako dyž se po kapkáh naplnuje pohár , jednoho dne přeteče a pak člověk prostě vidí , vnímá jinak. Každý má svůj čas v tom daném směru. Vše je jak má být.


Jinak mimochodem to mě pobavilo . Mezi napsáním těchto dvou posledních mých příspěvků mi zavolal člověk IT, co pěstuje a zajímá se o soběstačnost a pod ....  Je to hezké skloubení zájmů tohoto člověka , že? :-)) Jsme tvůrci.





Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

PetrNJ: 


I když se v té všeprostupující postmoderní mlze může leckomu zdát, že my poutníci na cestě jsme všichni jedno, každý z nás puzzlíček vesmírného celku atd. apod., vůbec nic se nemění na tom, že jen někteří z poutníků (bohužel nemnozí) umějí psát srozumitelně, z nich jen někteří věcně a úplně nejméně je těch, kteří mají co říct :-)


Pokud kniha (e-encyklopedie - nebo jak to nazvat) nemá připomínat snůšku podlaviční korespondence ze 7. B třídy, bude do textů (až se najdou přispěvatelé :-) ) třeba zasahovat více než radikálně, nějaké gramatické, nebo dokonce jen pravopisné šolichání nestačí ani zdaleka. Hudrování JBJ na úředníky může tady v komentářích působit osobitě, upřímně, zaníceně, pravdivě a leckdy i vtipně, a jistě takové i je, ale totéž, tatáž slova či věty budou v jiném kontextu působit nepatřičně, trapně, uboze - což uškodí věci samé a milému JBJ také.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

mastnacek: Co mám podniknout, abych otevřela tu Vaši dýni? :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od jarda bon jovi »

Chtěl bych upozornit, že se bez lidí, kteří umí třídit informace neobejdeme, páč ze mne vyleze pouze kakofonie. A můj postoj je dán tím, že žiju v úplně jiném světě, takže se ani nemusíte pokoušet to pochopit. Páč žijete v jiném světě. zde se potkáváme, což je zázrak, věřte mi. A protože mám duši dítěte, sice fousatýho, obtloustlýho, přesto mi ta ukázněnost bude cizí a pochopení autorit jakbysmet. Ovšem, když ty moje hemzy někdo vymaže, ani trošku mne to nezamrzí, páč si to po sobě nečtu. a nic si nepamatuju.... Ale vím přesně, jak mičurin křížil hrušku s citronem......


Mastnacek.... já to taky nevodevřu, a to jsem to zkoušel 3x


pak mi začal počítač podbízet nějaký řešení se zásuvnejma modulama a raději jsem to vytáhl ze zdi....


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Eltariel »

mastnacek: chtěl ode mne práci:-) pomoc v jeho ušlechtilém projektu. Je hodně zaneprázdněn :-) to snad sedí na všechny IT.


Zdá se , že pěstitelské snahy jsou ohledně zeleniny, ....jídla.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová:  Jakmile dojde na zásah do textů (i oprávněný) začnou přispěvatelé kvičet. Následkem tohoto kvičení dojde k otravě editora. Následkem otravy editora dojde k odpadnutí editora ....... a následkem odpadnutí editora dojde k otravě knihovny a následně i k rozpadu knihovny. Pokud si tento řetězec událostí autor/editor dokáže uvědomit včas, tak si to dílo raději celé napíše sám a "kolektivní inteligencí" se nenechá terorizovat. To co navrhuje PetrNJ je opravdu moc hezké, ale zatím to je jen pouhá utopie. Někdy k realizaci té utopie možná jako společnost dospějeme, ale zatím to je někde za obzorem. Nevím, jestli jsem pesimista, nebo jenom realista a zatím mi opravdu připadá efektivnější práce jednotlivců a motivovaných skupinek než práce mas.


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Jiří Danihel »

PetrNJ: Protože se živím jako programátor, nedělám si iluze o tom, jak stačí vytvořit šablonky a uživatelé budou poslušně a svědomitě vyplňovat kolonky. Kdykoli napíšu nějaký program a pečlivě proženu betatesty, mám dojem, že se časem ještě může najít nějaká drobná chybka a jinak je to hotové. V momentě, kdy k tomu pustím libovolnou fyzickou osobu odlišnou od mé maličkosti, vyvede mne z omylu během několika sekund. Ne že bych tam dělal hrubé chyby znemožňující funkčnost softu. Ale dotyčný dokáže vymyslet obratem naprosto neuvěřitelné pitomosti, ba přímo je chrlit. Udělat to skutečně blbuvzdorné a přitom tak, aby si uživatel okamžitě neprosazoval změny, protože ho má opatření příliš omezují v kreativitě, to je téměř nadlidský úkol. Přesvědčit skutečného programátora, aby zadarmo věnoval část svého života na vylepšení funkcionality fóra, které slouží laické veřejnosti, bude proto velmi těžké. Myslím že jinak IT se současnou zálibou v zelenině se najde dost.


Bebe: Tady bude zádrhel. Vibrace a fluida se neslučují s mojí vírou ohledně tvorby věcného obsahu čehokoli. Já hledám fakta. Tím nijak nenapadám fakt, že je třeba mít silnou víru, aby člověk dokázal jít za svým cílem - včetně permakultury.


Eltariel: I mne Jardovy průpovídky pobaví. I při živé diskusi patří k věci odlehčit hovor nějakým tím vtípkem, aby posluchači neumdlévali. Ale v průvodci odrůdami dýní hledám něco jiného než zábavu. Tam by mi to vadilo. Pokud se snažím zorientovat v nějaké problematice (lhostejno zda v technické či botanické), potřebuji se soustředit na problém a rozptýlení v podobě průpovídek činí opak. Stejně tak je obtížné získávat cenné informace z textu, kde musím usilovně přemýšlet o významu každého druhého zkomoleného výrazu. Na vytvoření si obrazu o zkoumaném problému mi pak nezbývají síly. Proto mám rád naučnou literaturu prostou vtipů, bonmotů a emocí a psanou čistým jazykem bez překlepů a stylisticky stravitelně. Kdyby ovšem jednou Jarda dostal nápad sepsat paměti svého sedlačení, bude to literatura pro odlehčení. I takovou knihu si přečtu rád, ale nebudu se přitom snažit soustředit se na získávání informací, jak co pěstovat. Pokud by v takové knize bylo psáno více o stavbě obranné linie proti vpádu úředníků než o sedlačení, asi bych ji brzy odložil. Všeho je třeba užívat s mírou. Dovedu si představit i třeba kuchařku s vtipnými úvodníky před klasickými recepty. Musím přiznat, že Jardův komentář k dýňovým receptům mi dokázal probudit slinné žlázy víc, než samotné jídlo. Když je recept takovým komentářem protkaný, hrozí nebezpečí prodlení při vaření, protože než najdu další postup, dořehtám se a polknu slinu, už je něco připálené nebo rozvařené. Zkrátka literatura má dle účelu různé formy a ty se od diskuse zpravidla podstatně liší. Proto nevidím jinou možnost, než pro daný účel formu sdělení upravit. Pro software je to moc velký bochník, takže to bude muset oddřít nějaký živočich u PC.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Ono je mnohdy dost i jediného autora :-) Zkušenostmi se člověk učí v kterémkoli věku - a možná, že si na tohle potřebuje přijít PetrNJ sám.


Odpovědět