Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Diskuse, které nebyly zařazeny do kategorie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Bebe: Proč zrovna dva tisíce let?


O sumerských tabulkách toho vím jen jako každý druhý, leda byste chtěl rozebírat Gilgameše :-)


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Bebe »

Petra Stejskalová: Ne, nechci nic rozebírat, omnoho raději skládám dohromady rozbité a stracené střípky. Ale epos o Gilgamešovi se do permakultury svou hlavní myšlenkou hodí zcela jistě.


Možná to není celých dva tisíce let. Co jsem vypátral z historie, tak se mi to jeví tak, že ještě za prvních křesťanů to bylo všechno celkem vyvážené. Mám na mysli lidi a příroda, muž a žena, vnitřní a vnější ve smyslu vyvážení ducha i těla a tak. Pak však došlo snad vlivem nepochopení až překroucení slov Ježíše Nazaretského k úpadku a nastalo období vychýlení ve smyslu lidé nad přírodou, muži nad ženami, rozum nad intuicí, vyzdvižení zbožnosti a potlačení potřeb tela. Začalo se to lámat snad kolem roku 200 n.l. a završilo se pádem římské říše kolem roku 500. Pak lidé začali zapomínat a strácet vědomosti. Země začala být zase centrální plotna s nebesy a sluncem obíhajícím kolem. Lidé se umyli, aby se zalíbili bohu a nikomu nevadilo, že jim zahnívají útrobya to se děje doposud, jenom z toho téměř vypadl ten bůh. Proto hledám ty sumerské tabulky, protože slova a obrazy na nich byli zřejmě překroucené podobně, jako slova Ježíše a tedy zcela nepochopeny. Domnívám se, že tam je ten klíč, který hledáme. Daleko v historii a daleko před křesťanstvím. Podívejte se na ten náš svět. Všude samé pozlátko a pod ním hniloba, plíseň, parazité, korupce a prostituce ne jenom ta sexuální. A my na tomhle smradlavém močále chceme vybudovat permakulturní společnost. Někdo se tomu směje, někdo pláče, ale všichni jsem v tom až po uši. Ono jde nalézt pravdu i dnes, jenom se to dneska málokomu chce. Je tak sladké nepřemýšlet, nebo věřit na neexistenci neviditelného.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Bebe: Je to taková věčná iluze, že kdysi dávno, v jakémsi zlatém věku (za komančů, za první republiky, za mocnářství, před Bílou horou, za Karla IV., za prvních křesťanů atd. atd.) bylo lépe. Podívejte se na toho sumerského Gilgameše - rozmachanej frajer bez kouska slitování, ten pupík světa se navzdory všem předpokladům spřátelí a jeho přítel zemře. Co když umřu i já, řekne si náš hrdina, a začne hledat nesmrtelnost, už už ji má, ale ona se mu rozplyne v rukou. Změnilo se něco za ty čtyři tisíce let, co vyrýpali první verzi do hlíny? Změnilo se něco za těch pět, šest, deset tisíc let, co si ten příběh vyprávěli? Změnilo se něco od doby, kdy první potůčky vyprávění směřovaly k budoucímu mýtu? Samozřejmě ne, protože jsme lidi. Kdybychom byli zvířata nebo andělé, byla by to jiná. Ale my jsme líné, sebestředné, závistivé, mstivé, pyšné a hloupoučké lidské bytosti, každý v různé míře, žijeme ve svém hnilobném močále (bez ohledu na to, zda je to chýše či hi-tec domácnost) a jsme přesvědčeni, že za jeho smrdutost může někdo jiný. Je to celé směšné, že... Permakultura nepermakultura.


Není třeba se prokousávat knihovnou v Ninive nebo Aristotelem v klasické řečtině, každý příčetný člověk má svědomí a to moc dobře ví, co je dobré a co je zlé. Záleží jen a jen na nás, jestli mu budeme naslouchat a občas využijeme i svůj mozek, když už máme v hlavě ty šedé závitky :-).


 


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Eltariel »

Petra: jojo.


Bebe: už nevidím smysl hrabat se v minulosti je to ztráta času. Informace jsou , minulost překroucená a dost i záměrně. Nemůžeš si bý t jistý , co tam je za pravdu a čí to pravda je. Jak píše Petra svědomí tě vede. Jestli vládneš AJ a jestli natolik dobře, mohl bys dostat odpovědi z knihy Enochovy klíče. Já ji nečetla, jen jsem slyšela tlumočené uryvky a i ty za to stály. Upozornuji , že to není kniha pro každého.


Petr NJ: Tady bylo spousta návrhů předloženo. Ale nebyly ti dost dobrý. Lidi se tu taky aktivně pustili do vyzkoušení svých nápadů. Byli aktivní , ale zase na něčem , co se ti nehodilo, nebo si byl přesvědčený o zbytečnosti toho. Uhel pohledu. Náročné požadavky?  Já nevím.



Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Bebe »

Petra Stejskalová: Přemýšlíte o tom vcelko dobře a máte v mnohém pravdu. Mohu oponovat, že jsem se změnili od té doby my už jenom proto, že nám nevadí, že se topíme ve svích odpadcích. Změnil se vzduch, který dýcháme do plic, tedy poněkud zesmradnul. Slunce se stalo našim nepřítelem, vodu jsme si otrávili kde se dalo, tedy mnohdy se nedá pít a jídlo se nedá jíst. Zvěř sme obrali o svá přirozená teritoria a ryby, zdroj jódu tady ve vnitrozemí, jsou plna težkých kovů. Bylo by to snad na dvé stránky a vy se ptáte co se změnilo. Taky trpíte slepotou, hluchotou a mlčíte, jako my ostatní. V jaké míře jsme líní, sebestřední, závistliví, mstiví a pyšní je něčím dáno. Jsou to jenom důsledky, je zcela zbytečné se na to odvolávat, když nehledáme toho příčinu. Ty tabulky jsem nehledal kvůli nalezení, ale kvůli potvrzení. Nalézt možno jenom v sobě samém, jak správné píšete, ale nejde tady jenom o mozek, to by bolo velice omezené. Jsem názoru, že jsme v tomhle srabu právě proto, že se fetišisticky jenom na ten mozek obracíme a zkrz něj zas pohlížíme na svět. Mozek nás dovedl až sem, tak přece někde bude chyba. Taky všechny ty alegorie z historie filtrujem jenom zkrz nozek, pak nám z toho všeho výjde, že civilizace před námi byli přimitivní, jenomže právě že naše civilizace je primitivní tak, jako je primitivní naše nahlížení na svět. A svědomí? To je to samé, konat dobro nejde jenom na základé rozumu. Můžete udělat i dobrou věc a někomu to ublíží. Toto dilema je zcela běžné. K rozumu potřebujete i cit, aby jse si byli vědomi i této možnosti, počítali s ní a odpověď našli. Tu odpověď však nesprostředkuje mozek, na to nemá bunky. Jsou na to jiné orgány v těle, ale které to jsou a jak je cibrit? Kdo se tím zabývá, kdo to učí, kdo to trénuje a kdo o to stojí, když je to v našem světě přehlížno a považováno za něco nepotřebného?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od QNX »

Bebe: Je nefér klást mozku za vinu současný stav světa ....... už jenom z toho důvodu, že většina lidí ten mozek vůbec nepoužívá :-( Právě naprostá absence racionálního uvažování nás dovedla do .......


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Bebe: Naši předci neměli ty možnosti a nebylo jich tolik. Ale principiálně není rozdíl antickou krajinou sežranou od koz a spláchnutou erozí a naší dnešní krajinou rozoranou veletraktory a spláchnutou erozí... Nic nového pod sluncem.


Špatně nasměrovaný cit (kupř. opičí láska u některých matek nebo náckovská "láska" k vlasti), okoralé či zadupané svědomí a nepoužívaný mozek se na stavu našeho světa projevují měrou společnou a nerozdílnou od chvíle, kdy náš praprapředek slezl ze stromu a chopil se práce (pro materialisty) nebo kdy Adam svedl konzumaci jablka na Evu (pro nás křesťany) nebo kdy se stalo něco archetypálně podobného (třeba pro vyznavače postmoderního náboženství-nenáboženství).


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Eltariel »

Bebe: Problém je možná v tom , že to tak hodnotíš. Nemyslím si , že by se tím nikdo nezabýval nebo se tomu nevěnoval.Já si nedělám iluze o lidech dříve. A ten vývoj tam je a že ted je to tu zdevastované, k tomu přispěli civilizace před náma také. A tím je nemám potřebu vinit. Prostě ted je to tu takové jaké je a má to opodstatnění vzhledem k vývoji lidstva a právě pro změnu každého jednotlivce. To jsou ty postupné kroky. A člověk má překonat překážky jejích přijetím. Prostě někteří odpadnou dřív , ale pořád je rovnováha , i když se to nezdá na první pohled. Spíš bych řekla , že na základě toho musí být adekvátní extrémy.  Já vidím , že všechny upadky a povýšenosti a extrémy ,... mají své opodstatnění a v momentě uvědomění dochází k postupným změnám . Je to jak štafeta.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Bebe »

QNX: Je nefér vinit z toho absenci racionálního uvažování. Chtěl jsem po tobě zapojení jiné části tvého vlastního mozku v jedné minulé diskusi a tys napsal, že tomu nerozumíš. Tak když nerozumíš, tak z jaké pozice argumentuješ, když se teď bavíme o tom samém. Tobě možná stačí racionální uvažování, protože máš svou Eltariel, která to skvěle vyvažuje, ale kdybys chtěl, zvládl bys to i sám.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Bebe »

Petra Stejskalová: Tak mi odpovězte, proč jsme si v západní civilizaci zvykli odkládat své rodiče a staré rodiče někam stranou. Proč s nima nebydlíme a proč nemají své místo a své slovo v rodinách? Proč jsou spíš hloupí, než moudří, proč jenom vzácně oplývají moudrostí starcú a stařenek a proč si k nim nechodí mladá generace pro skušenosti a rady. Proč se to děje jenom v křesťanských rodinách, když v moslimským to funguje? Je to nedostatek racionálního myšlení, nebo špatně nasměřovaného citu, vždyť jsem se podle vás nezměnili. Dneska hledáme staré lidi, aby nás učili jak se hospodařilo, ale život není jenom hospodaření.


Odpovědět