Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Diskuse, které nebyly zařazeny do kategorie.
Odpovědět
PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Petra Stejskalová říká:


..... Dokážu si představit, že napíšu text Jak jsem založila bylinnou skalku, nikoli však text Jak zakládat bylinné skalky. Doufám, že teď je můj postoj k vlastnímu přispívání zřejmý :-)





Petro pěkná práce. 



Jedno zamyšlení - není tak trochu jedno, že zveřejníte "pouze" svou práci, svůj výsledek, který by se dal samozřejmě po informační stránce ještě dosti vyšperkovat ?. 



Psát téma "Jak zakládat skalky" můžete i Vy, jistě jste totiž při teoretické přípravě prošla hromadu literatury a určitě ne vše co tam bylo napsáno, bylo OK či funkční a určitě jste při realizaci přišla i na věci, které jse v knihách neobjevila - a tady jsou pak vlastní zkušenosti k nezaplacení.



Takže pořád je to jen jiná filtrace a jiný pohled na věc.



Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

ještě chybí encyklopedie : JAKOU BLBOST JSEM UDĚLAL , mohla by být dost zábavná...


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Cyril »

Budˇ klidný. Příklad dobře ilustruje dobře Tvůj záměr. I záměr projektu je pochopitelný. Pouze za svoji osobu (a jen za tu) říkám, že forma se mi zdá poněkud náročná. 

PetrNJ říká:


mastnacek říká:


..............nevim co to se mnou je, ale uz me to vazne prestava bavit, takze se radsi vratim ke svemu shaneni informaci pro sebe a na "svet" kaslu.





No a tímto způsobem to zbytečně dělá každý z nás samostatně, namísto abychom využili společné již jednou udělané práce a tvorby. Dal jsem příklad pro pochopení záměru toho projektu, ale ani ten se nějak nechytl s pochopením. 


Všechna spolupráce je jen o tom jak opustit předsudky a o tom jak koordinovaně tvořit.






Uživatelský avatar
Jan Kršňák
Příspěvky: 10
Registrován: 20 úno 2013 14:25

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Jan Kršňák »

zdravím,


já jsem teda nečetl celou diskuzi, už je to moc dlouhý, tak to možná už někdo říkal, ale podle nálad na prvních stranách a těch posledních příspěvků, se mi zdá, že spíš ne, že se debata utopila v teoretizování. to se stává, z toho nemá cenu dělat problém. je to spíš symptom. existuje jedno permakulturní rčení: problém je řešení.


není snad permaweb takovou knihovnou? já myslel, že jo...


mně se zdálo, že to je stránka, kam lidi, co něco vědí-nevědí o zahradě píšou svoje nápady a zkušenosti a ukazujou si zahrady a dýně a slepice a navzájem si to stahujou a tisknou, třeba aby věděli, až jednou budou muset šetřit obnovitelnou energií všechno, co je potřeba


o vytvoření čeho jste tady všichni mluvili půlku listopadu?


dyť se většina z toho tady už dávno dělá. co jinýho, než to, co se nám stalo zatímco děláme permakulturu, bysme sem měli psát? dyť nic jinýho nevíme, než to, co jsme si sami vyzkoušeli...dyť je to to nejdůležitější, co si teď můžeme navzájem říct...bydlíme od sebe daleko a jsme příliš zcivilizovaní, abychom se sestěhovali dohromady do několika pár utopických komunitních zákoutí, bylo by to krásné, ale ještě na to není doba, ještě to jde ztěžka, neděje se to samo...zatímco děláme permakulturu, zatímco nevíme a experimentujeme a předáváme a sdílíme. těším se na příběhy všech záhonků, šneků a zákoutí. o tom jsou permakulturní znalosti, o multiplicitě možností, protože každý místo to má jinak a aby byl člověk zdatným tvůrcem permakulturních řešení musí znát co nejvíce možností řešení co nejvíce míst...a protože není možný si sám vybudovat tisíc různých permakulturních míst, existuje permaweb, knihovna permakulturních řešení všech aspektů života


jak chceme rozjet celorepublikovou síť soběstačnejch a zdravejch míst, kde budou lidi pracovat, žít, pohybovat se a vyměňovat a bavit se, a bude to dávat smysl, když spolu ještě ani nesdílíme naše vlastní informace. permakulturní knihovna má smysl jedině jako síť lidí a míst. síť musí být otevřená a lehce postahovatelná. jen tak se časem může proměnit v páteřní komunikační systém (založený třeba na bitcoinech nebo něčem úplně jiném) pro komunitu lidí, kteří dávají přednost pobytu v přírodě a spíš mimo davy, ale zároveň se nepotřebují tak docela odpojovat od obrazovek zapadajícího světa.


pojďme místo teoretizování o tom, jaká by knihovna mohla být, přejít k vytváření samotné knihovny


ono to nějak vyplyne samo, jaké to bude


můžeme tomu klidně říkat naše kolektivní vědomí


ale samo se to neudělá


to je taky hodně permakulturní


mějte se hezky


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od mastnacek »

Tak kde jsi popsal co se prihodilo tobe? Kdepak se muzu od tebe neco priucit nebo dozvedet? Kde nic tu nic.

Jan Kršňák říká:


zdravím,


já jsem teda nečetl celou diskuzi, už je to moc dlouhý, tak to možná už někdo říkal, ale podle nálad na prvních stranách a těch posledních příspěvků, se mi zdá, že spíš ne, že se debata utopila v teoretizování. to se stává, z toho nemá cenu dělat problém. je to spíš symptom. existuje jedno permakulturní rčení: problém je řešení.


není snad permaweb takovou knihovnou? já myslel, že jo...


mně se zdálo, že to je stránka, kam lidi, co něco vědí-nevědí o zahradě píšou svoje nápady a zkušenosti a ukazujou si zahrady a dýně a slepice a navzájem si to stahujou a tisknou, třeba aby věděli, až jednou budou muset šetřit obnovitelnou energií všechno, co je potřeba


o vytvoření čeho jste tady všichni mluvili půlku listopadu?


dyť se většina z toho tady už dávno dělá. co jinýho, než to, co se nám stalo zatímco děláme permakulturu, bysme sem měli psát? dyť nic jinýho nevíme, než to, co jsme si sami vyzkoušeli...dyť je to to nejdůležitější, co si teď můžeme navzájem říct...bydlíme od sebe daleko a jsme příliš zcivilizovaní, abychom se sestěhovali dohromady do několika pár utopických komunitních zákoutí, bylo by to krásné, ale ještě na to není doba, ještě to jde ztěžka, neděje se to samo...zatímco děláme permakulturu, zatímco nevíme a experimentujeme a předáváme a sdílíme. těším se na příběhy všech záhonků, šneků a zákoutí. o tom jsou permakulturní znalosti, o multiplicitě možností, protože každý místo to má jinak a aby byl člověk zdatným tvůrcem permakulturních řešení musí znát co nejvíce možností řešení co nejvíce míst...a protože není možný si sám vybudovat tisíc různých permakulturních míst, existuje permaweb, knihovna permakulturních řešení všech aspektů života


jak chceme rozjet celorepublikovou síť soběstačnejch a zdravejch míst, kde budou lidi pracovat, žít, pohybovat se a vyměňovat a bavit se, a bude to dávat smysl, když spolu ještě ani nesdílíme naše vlastní informace. permakulturní knihovna má smysl jedině jako síť lidí a míst. síť musí být otevřená a lehce postahovatelná. jen tak se časem může proměnit v páteřní komunikační systém (založený třeba na bitcoinech nebo něčem úplně jiném) pro komunitu lidí, kteří dávají přednost pobytu v přírodě a spíš mimo davy, ale zároveň se nepotřebují tak docela odpojovat od obrazovek zapadajícího světa.


pojďme místo teoretizování o tom, jaká by knihovna mohla být, přejít k vytváření samotné knihovny


ono to nějak vyplyne samo, jaké to bude


můžeme tomu klidně říkat naše kolektivní vědomí


ale samo se to neudělá


to je taky hodně permakulturní


mějte se hezky





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Bebe »

Petro, máte to veľmi pekne urobené i dobre zdokumentované, z rôznych uhlov, ročných období a za rôznych svetelných podmienok. Mám podobný svah a na takéto suché múriky sa chystám, takže ako inšpirácia je to výborné a je úplne jedno, ako by ste to nazvala, keby to bolo spracované v nejakom ucelenom súbore aj s popisom, postupom, alebo skúsenosťami, či problémami pri výstavbe. Je to skutočná štruktúra, krásne prirodzene umiestnená do okolitého terénu. Myslím, že až to raz niekto zdedí, tak Vás bude spomínať v úplne inom kontexte než vy vašu poručiteľku.

Petra Stejskalová říká:


PetrNJ: Přidala jsem do své fotogalerie nějaké snímky na téma Moje (především) bylinná skalka. Jakýsi starší text/komentář je zde. Dokážu si představit, že napíšu text Jak jsem založila bylinnou skalku, nikoli však text Jak zakládat bylinné skalky. Doufám, že teď je můj postoj k vlastnímu přispívání zřejmý :-)


Fotografie jsou zde, tedy doufám.





Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od FSP »

..... jen k tomu co se tu snaží někteří tvořit,nekteří shazovat a tak jek je tu obecně zvykem ...skutek nakonec utek :-)


dal jsem sem printscreen mé vlasní a cca už více než rok tvořené knihovny....ve složkách jsou pak podsložky s dalším dělením...vybrané uložené dokumenty,jsou pak pojmenovány tak aby se dalo vyhledávat pomocí vyhl.okna v file manageru...Co chci zdůraznit,dělám si to podle sebe a pro sebe a nikomu to nechci nabízet a sdílet ... ne proto že jsem lakomý ale proto že každý z nás má úplně jiné představy o obsahu takové knihovny a co je pro někoho životně důležité,to jiný třeba vůbec neřeší protože to třeba ví a nebo to ani nepotřebuje.... jinými slovy....makejte nebuďte líní a dělejte sami co můžete a pokud se jiný ptá o radu a pomoc tak mu informaci poskytněte pokud ji máte....jak si s ní dotyčný naloží je jeho věc.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od mastnacek »

pekny :) Zalohujes si to? Ja bych zajem mel o takovou tvoji zalohu :)

FSP říká:


..... jen k tomu co se tu snaží někteří tvořit,nekteří shazovat a tak jek je tu obecně zvykem ...skutek nakonec utek :-)


dal jsem sem printscreen mé vlasní a cca už více než rok tvořené knihovny....ve složkách jsou pak podsložky s dalším dělením...vybrané uložené dokumenty,jsou pak pojmenovány tak aby se dalo vyhledávat pomocí vyhl.okna v file manageru...Co chci zdůraznit,dělám si to podle sebe a pro sebe a nikomu to nechci nabízet a sdílet ... ne proto že jsem lakomý ale proto že každý z nás má úplně jiné představy o obsahu takové knihovny a co je pro někoho životně důležité,to jiný třeba vůbec neřeší protože to třeba ví a nebo to ani nepotřebuje.... jinými slovy....makejte nebuďte líní a dělejte sami co můžete a pokud se jiný ptá o radu a pomoc tak mu informaci poskytněte pokud ji máte....jak si s ní dotyčný naloží je jeho věc.





Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Bebe: Zkusím o Vánocích to skalkové téma zpracovat trochu podrobněji, fotodokumentace mám víc než dost :-)


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Jan:


Ahoj, pěkně si to sepsal, přesně chápu i význam toho co jsi chtěl sdělit. Nicméně trvám na tom, že permaweb ještě není dobrý nástroj pro skutečnou výměnu a pohodlný tisk toho podstatného. Je zatím jeden z nejvíce používaných, ale to neznamená, že je dostatečný nástroj.


Vždyť tvoje konstatování  "já jsem teda nečetl celou diskuzi, už je to moc dlouhý, " je například jedna z věcí, která zde není vůbec pořešena a navíc k tomu nejsou ani potřebné nástroje, aby to mohlo být pořešeno elegantně a s co nejmenším vydáním energie. 


Jak bys zde řešil tento problém: hafo dlouhých diskusí, kde když jdeš poprvé do vlákna bys rád věděl o čem je, jaký je aktuální stav řešení tématu (nikoliv stovky odboček mimo téma) či jaký je souhrn informací pokud je téma hotovo/ukončeno. 



Vem si ukázku od Petry (skalka). Má to celkem pěkně zdokumentováno fotkama, ale ty fotky nám neřeknou, kde by dnes něco udělala jinak, kterým rostlinám se v tom pravděpodobně trvalém stínu pod stromy daří, které by chtěli něco jiného, klidně mohla popsat i tu techniku jak to skládala, mixovala výplň z jílu. Samozřejmě můžeme to samé udělat pomocí mechanizace za mnohem menší čas, ale kdo má vždy k dispozici bagr, traktor apod. ? .


Ono je prostě dobré, když Petra popíše finty, když to vše skládala ručně a no někdo jiný to udělá např. strojně (myslím tím hlavně přesuny kamene, odkopy, protože smaotné ukládání kamene by se strojně asi hodně prodražilo.


Když se jí to povede dopopsat, tak jeden člověk zde dá alespoň tu jednu věc ostatním ke sdílení a kopírování. A to, že není permakulturní designér je druhořadé, počítají se hlavně realizace a zkušenosti z nich ne teorie, které si draze někdo zaplatí a ověřit zda skutečně fungují může až po delších čase, na to aby to pak mohl dotyčnému případně otřískat o hlavu :-) nebo požadovat vrácení peněz. Jenže tento obor je stejný jako klimatologie, vždy to lze ukecat na milion věcí proč se dílo nepovedlo.


A takto může udělat každý, když se to pak sečte, pak budeme mít v knihovně celkem slušně materiálu




Odpovědět