Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Diskuse, které nebyly zařazeny do kategorie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

PetrNJ: V tomto případě jste vedle jak ta jedle :-) Já totiž nemám problém něco kvalitně popsat, doložit obrázky a poslat do světa. Pochybuju o věci samé, o tom něčem, co mám popsat. Vykládat se dá v zahradě na vlastní hubu ledacos, ale jakmile se to napíše, předpokládá se (tedy rozumný čtenář by předpokládat měl), že věc je vyzkoušená, že takhle to obvykle funguje/nefunguje. Ale já nemám možnosti věci "vyzkušovat", navíc nemám k tomu kvalifikaci, ani tu tradovanou, co staříček říkali... 



PetrNJ: Toho zajíce jsem dostala, takže spíš bych užila to přísloví o darovaném koni :-) 



U mě funkce funguje...



PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

No myslím, že s tím psaním určitě problémy nemáte. Jinak sorry za to tykání, nějak mi to ujelo :-)


Jen pochopit zda šlo o ironii nebo jen radost z práce, je někdy u Vás těžké :


Jediné, čím bych mohla přispět, k lepšímu pochopení fungování jevu zvaného jedlý les, s tím mám fakt zkušenosti bohaté, přebohaté :-)  




Domnívám se, že ne vždy je nutné mít kvalifikaci v tom či oném a přitom i odborník může civět s otevřenou bradou na amatéra, který ale umí a má to jako srdeční záležitost. A toto je v každém oboru...


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

PetrNJ: A v tom to právě je, já to prostě neumím (zatím).


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Takže hledáte a budete ráda, když někdo něco nasdílí nebo byste raději zaplatila ty kurzy v domění , že z nich přijdete a budete hotovým poučeným permakulturníkem a nově zapáleným odborníkem ? 


Myslím, že touto cestou postupně přijdeme na to proč a jak tu domácí "knihovnu" zrealizovat. 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

PetrNJ: Řekla bych, že nehledám, ale že pozoruju. A co se týká kurzů, obávám se, že nejsem kurzový typ, natož rychlokvašně kurzový typ. A ani si nejsem úplně jistá, jestli zrovna já jsem cílový čtenář :-)


To vůbec není marné - zjistit, jaký je cílový čtenář/uživatel. Vida, pohnuli jsme se vpřed!


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Cyril »

Abys mohl mluvit o permakulturním designu, musíš vědět CO chceš designovat. Odpovědi na tuto otázku se vyhýbáš jako čert kříži. Vypadá to, že jsi podstatu permakultury vůbec nepochopil. Nebudu nosit dříví do lesa, přečti si znovu příspěvky J. Danihela zde, vystihl to docela přesně. Lépe bych to nedovedl. Ale hlavně se ZAMYSLI. 


Báj-d-vej. Marně čekáme až hodíš místo spousty řečí do placu nějakou skutečnou "permakulturní" realizaci. Třeba na permakultuře.cz .

QNX říká:


PetrNJ: Přečet jsem jenom kousek a pak jsem to zase přeskočil, protože znovu sklouzáváš  do osobních útoků. Čekal bych, že inteligentní člověk připomínku, že věnovat se v PERMAKULTURNÍ knihovně politice, ekonomii a průmyslu, ale nevěnovat se v ní tomu nejdůležitějšímu z permakultury, tedy PERMAKULTURNÍMU DESIGNU, vezme alespoň v úvahu. Víš co, já tady fakt končím. Udělejte si permakulturní knihovnu bez permakultury a hádejte se tam o politice. Já se dál budu věnovat PK designu a dál budu fušovat do mnoha oborů, protože bez poznání těch oborů nelze dělat PK design a jsem smířený s tím, že téměř ve všech těch oborech budou mé znalosti hluboko pod úrovní mistrů ........ ale bez toho, abych znal ty základy těch oborů, tak nikdy nebudu schopný přizvat si ty mistry a spolupracovat s nimi. Permakulturní designér by měl mít všeobecný přehled. Je mi fuk, že ty to nechápeš. Síla permakulturního designu spočívá právě v celostním přístupu a slabost současné civilizace spočívá v nadměrné specializaci díky které lidem úplně uniká celek.





Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Cyril »

V té knize je spousta chyb a nedoložených doměnek. Bohužel se stala neoprávněně populární. Lidé zřejmě více dají na slib "světlých zítřků", než na skutečná relevantní fakta. Myslím, že nadělala více škody než užitku. Uznávám však, že skutečně odborná kniha se hůře čte. Jedlý les je jen jednou z mnoha líbivých iluzí.

Petra Stejskalová říká:


Ivan Permawebovič: Pošumaví, 550 m n. m., jev jedlý les bohudíky už téměř nemáme. Rozhodně realita se v našich podmínkách ani vzdáááleně nepodobala ráji na dosah ruky Jaroslava Svobody :-)





PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Cyril říká:


Abys mohl mluvit o permakulturním designu, musíš vědět CO chceš designovat. Odpovědi na tuto otázku se vyhýbáš jako čert kříži. 






No Cyrile obávám se, že kdyby to QNX udělal, tak můžeme být hodně překvapení a to oběma směry. Zatím jsem od něj na toto téma nečetl nic, ale asi si udělám na to čas, abych zjistil konečně co to ten design vlastně je a co obsahuje :-)




Jinak např. kniha  od Holmgrena není složitá, naopak je to pěkně popsáno po stránce procesů a pozorování. Ale není určena pro to abys v tom našel návody a zkušenosti jak to vlastně realizovat a navíc by to byly stejně zkušenosti z jiného podnebného pásu. Kdyby měl toto napsat pro naše pásmo, byl by v praktických zkušenostech úplný zajíc - takže je dobře, že na to máme zde QNXe. Ale jinak teorie je popsána pěkně. Navíc mnohé je podobné tomu pozorování procesů našich babiček a dědů. Akorát to tehdy nenazývali permakulturou.....








Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od mastnacek »

Pustim sem kapku negativismu... podtrzeno secteno, sbalte to.


Odpovědět