Diplomová práce na téma Zvonící cedry

Diskuse, které nebyly zařazeny do kategorie.
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Diplomová práce na téma Zvonící cedry

Příspěvek od QNX »

Jan Vajzar: Prostý zákon akce a reakce. Kniha představující jeden extrém si sama přitahuje hodnocení, které se ti zdá extrémní. Já jsem tu diplomku hodnil docela kladně i když asi máš pravdu v tom, že trochu zaujatá je......... ale dílo Megreho také není příkladem objektivního dokumentu a tak je to vlastně spravedlivé. 


Jan Vajzr
Příspěvky: 2
Registrován: 15 led 2013 20:18

Re: Diplomová práce na téma Zvonící cedry

Příspěvek od Jan Vajzr »

Důležité je, že rady Anastasie opravdu fungují. Ona ta "věda obraznosti" má skutečně něco do sebe. Nevím, proč si autorka DP vybrala takovéto téma. Z celé práce vyznívá narážka na podřadnost všeho co v knihách stojí. Tak opravdu nevím, proč si nevybrala něco "většího", něco, co by pro ni stálo za to. Víš, může v tom být i závist, že autor, i když neměl literární vzdělání, tak napsal něco, co mělo v řadě zemí velký úspěch.


A psát jej musela  naučit opravdu Anastasia, tím jak říká, prapůvodním, "védickým" způsobem. Zajímavé je, že Megre na přednáškách dokáže zpatra citovat celé odstavce a stránky z kterékoliv z 10 knih, z kteréhokoliv místa. Vzděláním je tuším inženýr ekonomie, původně velmi úspěšný podnikatel (na jejich, ne na naše poměry). A zabruslí - li někdo do cizích vod a navíc úspěšně, to se těžko odpouští. To se prostě musí zesměšnit.


Navíc Anastasia popírá nutnost prostředníka mezi Bohem a člověkem. Tím de fakto popírá potřebu církví. A také všelijakých proroků zkázy, proroků smrti a konce světa. A tím je připravuje o jejich pozice. To budou asi tak ty hlavní argumenty.


A možná, nedej bože, může mít i pravdu v tom, o čem je tento blog. "Co si vůbec dovoluje kafrat nám do naší vědy?"

QNX říká:


Jan Vajzar: Prostý zákon akce a reakce. Kniha představující jeden extrém si sama přitahuje hodnocení, které se ti zdá extrémní. Já jsem tu diplomku hodnil docela kladně i když asi máš pravdu v tom, že trochu zaujatá je......... ale dílo Megreho také není příkladem objektivního dokumentu a tak je to vlastně spravedlivé. 





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Diplomová práce na téma Zvonící cedry

Příspěvek od QNX »

Jan Vajzr: Máš takové pěkně sektářské nadšení a tak chápu, že autorka diplomky ti pořádně hnula žlučí. Já si vystačím s faktem, že Megre je autor beletrie a ne literatury faktu. No, tak ať si píše co chce, to je jeho svobodná volba. Ať si to čte kdo chce a ať si to kritizuje kdo chce. Dokud ty knihy někdo nevnucuje ostatním jako reálnou skutečnost, tak vůbec o nic nejde. Ona už stejně módní vlna Anastasie opadla a tak je to jenom okrajová záležitost pro pár fanoušků. Když to někdo bere jako zdroj inspirace, tak to může být fajn ........ a stejně dobře mu mohou posloužit tisíce jiných knih. 


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Diplomová práce na téma Zvonící cedry

Příspěvek od Richard Ruibar »

Já jsem četl jak DP, tak knihy. DP jsem četl dřív, protože jsem byl zvědavý dovědět se o čem ty knihy jsou dřív než mi přijdou z eshopu knihy. A také jsem chtěl ještě před jejich přečtením získat nějaké skeptické názory, protože vím, že po přečtení knih by se mi hůře přijímaly. V DP jsem tyto skeptické názory předpokládal a také nalezl.


Nevím jestli bych se považoval zrovna za Anastáziovce, ale jsem ve velkém souladu s knihami. A i chci jít tou cestou, která tam je předložena (a vlastně pomalu a jistě jdu). K Anastazii se nemodlím. Možná bych si tu DP měl přečíst znovu, protože to už je asi 2 roky co jsem ji četl. Nepamatuji si, že by v těch vědecky objektivních aspektech byla nějak zásadně mimo. Samozřejmě je psána z vědeckého úhlu pohledu, proto musí být "nad věcí" nemůže přijmout duchovní aspekty popisované v knihách za své. A musí to zhodnotit z úhlu vědeckého pohledu, který dnes předpokládá neexistenci duchovna. Proto paradoxně, pokud duchovno existuje, není objektivní :-) a vlastně nemá valnou hodnotu. Proto pohlíží na Zvonící cedry jako na nějaký kult. Což vlastně i je :-) jakkoliv se to nám, stoupencům může nelíbit. V DP se mi nelíbily některé pasáže, které byly posměvačné. Jako např. když si autorka dělala legraci z fotografie (údajné nebo skutečné) Anastazie.


 


Rozhodně bych každému doporučil přečíst si serii knih Zvonící cedry Ruska, bez ohledu na to, jaký dojem na ně DP udělá. Pro toho, kdo si cedry přečetl DP asi nemá smysl.


 


Co se DP týče, očekával bych ještě hlubší zasazení do kontextu jiných učení, ale je možné že to jsou fakta, které autorka nezná nebo znát nemůže. Mám na mysli například identitu Anastazie. Zda existuje nebo ne. Bytost, která sama o sobě prohlásí: "Jsem pro toho, pro koho jsem". Na základě čistě vědecké úvahy nemůže existovat. Protože číkoliv existence není podmíněna tím, jestli na něj někdo věří. Pokud by ale autorka rozšířila úhel pohledu o subjekty, kterým se říká mahátmové a pochopila by kdo jsou nebo kdo mají být, pak by takto jednoznačný závěr učinit nemohla.


Pozn. Mahátmá Ghándí nebyl mahátmá :-) Mahátmové jsou bytosti, které jsou a nejsou zároveň. Objeví se na nějakém místě a pak zmizí a nejsou a pak se zase někde objeví atd. Běhají rychle jako Anastazie a mají podobné schopnosti jako Anastazie. Není jich v jeden okamžik na světě moc, jen pár jedinců. Pro mě může být Anastazie jak smyšlená, tak mahátmá, a je mi to jedno jestli je nebo není, důležité pro mě je to poselství, které v knize je.


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Diplomová práce na téma Zvonící cedry

Příspěvek od Richard Ruibar »



Jan Vajzr říká:


Ta práce vypadá jako záměrné kritizování něčeho na objednávku.





 


Samozřejmě. Vědecké paradigma předpokládá, že to jsou bludy a to je ta objednávka. Takhle věda funguje po staletí. A jak pravil sir Newton: "Nové paradigma zvítězí teprve tehdy, až stoupenci toho starého vymřou." Protože ty stoupence starého paradigmatu nikdy nikdo a nic nepřesvědčí. Taková je realita a z tohoto úhlu pohledu je potřeba se na ně dívat. Vlastně to jsou chudáci, kteří žijí v zajetí svých bludů a nic je z toho nevyléčí.




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Diplomová práce na téma Zvonící cedry

Příspěvek od QNX »

Mahátma nebyl mahátma :-) Ty jsi opravdu vypečený bavič :-) Kdysi jsem se snažil naučit základy sanskrtu, abych mohl studovat Védy (což se mi moc nepodařilo) ..... a moje chatrné pozůstatky tehdejšího snažení mi napovádají, že mahátma v originále महात्मा je složeninou slova Mahá (velký) v originále महा a  slova Átman (duše, duch, duchovní podstata) v originále आत्मन् Mahátma Gándhí velkým duchem nepochybně byl :-) Nakonec nevím o tom, že by proti tomuto označení jeho rodáci protestovali. Nakonec právě jeden z nich (a troufám si tvrdit, že to byl také mahátma - člověk velký duchem) ho tak označil. Ale ty jako Čech jistě můžeš dát Indům mnohé užitečné lekce ze sanskrtu :-)


Podobně veselé je i tvé chápání "Bytost, která sama o sobě prohlásí: "Jsem pro toho, pro koho jsem" ". Trochu ti totiž uniká, že o té "bytosti" to prohlásil někdo jiný a to autor knihy.


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Diplomová práce na téma Zvonící cedry

Příspěvek od Richard Ruibar »

QNX: V tomto se my dva nikdy neshodneme, protože ty jsi v duchovnu teoretik a já praktik. Můj názor na to, co je mahátmá je prostě odlišný.


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Diplomová práce na téma Zvonící cedry

Příspěvek od Richard Ruibar »

QNX: pokud tě to zajímá, tak si třeba sežeň Mystický slovník od Květoslava Minaříka, tam jsou tyto termíny obstojně vysvětleny. Jinak ho ale doporučuju moc vážně nebrat. Mě moc neoslovuje. Spojuje nás v podstatě jen to, že mám velkou úctu k jeho guruovi (který už nežije). A také to, že se v jeho pozůstalosti dochovaly překlady pro mě cenných textů. Jeho komentáře k nim je ale lépe přeskakovat :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Diplomová práce na téma Zvonící cedry

Příspěvek od QNX »

Richard Ruibar: Hmm, Minařík ...... nic proti němu. Jenže jak to ty velký duchovní praktiku asi tak bylo? Nepřečetl on si náhodou Květoslav Minařík něco na téma "mahátma" z textu Heleny Blavatské, která si ......... a jejda :-) pojem mahátma vypůjčila právě od těch Indů a ti to zase mají ze sanskrtu? Ale jistě, Helena Blavatská jako Ruska a Minařík jako Čech jsou další v řadě lektorů sanskrtu :-)  Ono by ti vůbec neuškodilo, kdybys místo studia theosofické literatury sáhnul po primárních pramenech jako jsou například .... a jejda, zase ty védy. Hele, ještě mám doma někde schovanou takovou malou knížečku, která je dobrým úvodem do jejich studia, to by se ti duchovní mistře mohlo hodit, já jako sprostý šudra to neužiju ..... dokonce se jedná o zcela geniální překlad od Joan Mascaró ze sanskrtu do angličtiny (který jsem si koupil v Anglii, když jsem tam pobýval v hinduistickém ašrámu, ale to už je staršně dávno.) Možná by ti to na téma atman dalo víc než Minařík a Blavatská :-) Pojem mahátma je v hinduismu něco jako svatý v křesťanství. To znamená člověk z masa a kostí obdařený velkým duchem. Indové ten pojem opravdu používají pro skutečné masokostlivce, jako třeba pro "svatého Lalona", Gándhího, nebo mahátmu Phule. Nojo, tak dobrou noc mistře ...... vlastně,  lze přát dobrou noc člověku co sní?


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Diplomová práce na téma Zvonící cedry

Příspěvek od Richard Ruibar »

QNX: opět, kdybys četl pořádně, tak bys viděl, že Minaříka moc neuznávám. Theosofie mě taky moc nebere, i když některé knihy Steinera se mi líbily a zpětně mi potvrdily to, co jsem poznal jinde.


Sanskrt ani védy bych do toho moc nemotal, byť termín o kterém se bavíme pochází odtud. Myslím si, že pouhým studiem véd se nedá nikam dostat. Byť mohou být inspirativní.


Mám zato, že teprve Dharma vede k cíli (byť mnozí její stoupenci částečně čerpají i z véd). A především pak praxe. Pro začátek bych doporučil například Jógu Velkého symbolu, později třeba Nauku o psychickém teple. Nebo Drtikolovo cvičení čakramů. Pokud nebudeš dělat praxi, pak nic nepoznáš.


Odpovědět