Jak cítit energie?

Diskuse, které nebyly zařazeny do kategorie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Jak cítit energie?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Pokud "ta Rusava" je Rusava v Hostýnských vrchách, pak jsem tam byla i já: ovšem kdysi, v dobách, kdy tam nic neťukalo, nebo ťukalo, ale nikdo se nad tím nerozplýval :-) Ta rusavská chata už nebyla ROH a ještě nebyla alternativní, louky kvetly, děti řádily, Svatý Hostýn byl velebný (pokud jsme odhlédli od fosforeskujících madonek ve stáncích u chrámu), zkrátka kout naší vlasti s atmosférou a kouzlem, na který ráda vzpomínám - stejně jako na mnoho a mnoho dalších. Paranormální síly a bytosti jsem tam nehledala a ani mi tam nechyběly. Nalézá-li je tam někdo, dobře - nenalézá-li je, taky dobře. Budu snad lepší člověk, poběží-li za mnou celá kumpanie vodníků a divoženek? Budu snad lepší, když moje mentální (nebo jaká) síla nadzdvihne duchařský stoleček? Budu snad lepší člověk, upadám-li do vytržení nebo funguji-li jako médium? Obávám se, že lepší nebudu... A ještě víc se obávám toho, že pokud v sobě najdu takové ne-normální schopnosti, přispěje to leda ke zbytnění mého ega - jako kdyby ta dávka pýchy v Adamově/Evině jablku nestačila :-) 


Věřím, že zázraky se dějí. Ty obyčejné zázraky.Třeba že jsem se dnes ráno probudila a celá moje biochemie ještě jakžtakž drží pohomadě, a nejen to - i internetoví trpaslíci ty moje aminokyseliny poslouchají a zobrazí, kterou stránku si moje neuronová elektřina přeje :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak cítit energie?

Příspěvek od QNX »

Ano, ve světle obyčejných zázraků blednou i zázraky neobyčejné. Duchovno je nejvydatnější stravou ega.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Jak cítit energie?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Rozdíl mezi duchovnem a "duchovnem" se zjistí obvykle poměrně snadno: po ovoci poznáte je... A jsme zpátky u těch kytek :-)


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Jak cítit energie?

Příspěvek od Jiří Danihel »

A ták, jedlé kytky.:-D Tak na ty snad trochu kvalifikaci mám. K těm okrasným jsem nějak nepřilnul, i když doma mám několik živých kousků. Umělé mi do bytu nesmí. Svůj vztah ke kytkám jsem tak nějak nedopatřením objevil už v letech školou povinných, kdy jsem pomáhal babičce s pletím. Krásně jsem jí vyčistil záhon mrkve. Pak jsem se dozvěděl, že ten plevel mezi tím byly mimo jiné Astry. Měla ve zvyku pestrou zahrádku. Sousedi ji obdivovali, já až dnes začínám objevovat tajemství, proč to asi dělala. Symbióza? Vím, že některé rostliny dokážou zahánět různé škůdce a tak chrání jiné.


V tomto vláknu končím. O duchovnu a otázkách ducha bych sice mohl diskutovat dál, ale raději bych řešil otázky životní filozofie a vztahu člověka k přírodě, než to, co je tématem tohoto vlákna: "Jak cítit energie." Tedy možná nashledanou v "Duchovnu" pod jiným tématem. A jinak kdekoli. Je tu dost jiných zajímavých témat.

Petra Stejskalová říká:


Rozdíl mezi duchovnem a "duchovnem" se zjistí obvykle poměrně snadno: po ovoci poznáte je... A jsme zpátky u těch kytek :-)





Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Jak cítit energie?

Příspěvek od Richard Ruibar »



Jiří Danihel říká:



Richard Ruibar: Neznám skupinu lidí bez ohledu na její zaměření, kde by se nevyskytoval nějaký pitomec nebo člověk, který tam nemá co dělat a celé skupině kazí reputaci. I mezi vědci se najdou takoví, kteří rychle "vyrostli" a jejich ego přesahuje jejich schopnosti. Stejně tak jsem nepoznal nikoho neomylného, jen spoustu lidí, kteří se tak tváří. Naneštěstí zřejmě rčení: "Moudřejší ustoupí" funguje a tak ti, kteří mají co říci, ustupují egoistům s ostrými lokty. Kdybychom podle těch, co se derou nahoru, posuzovali celé skupiny, dojdeme k výsledku, že pitomá je celá lidská populace. A to (alespoň doufám) není pravda.





Má kritická slova nemířila na vědu a vědce jako celek, ale právě na tu jejich část, o které možná zde mluvíte i Vy. Kritizuji například přístup francouzské akademie věd v době, kdy odmítla existenci meteoritů. Tedy tupé odmítání všeho, co se mi nelíbí. A jednoznačné soudy, že to co nemohu dokázat neexistuje. Kdyby místo toho říkali: "je to neprokazatelné současnými vědeckými postupy", "je to v rozporu se současným vědeckým poznáním", "nemá to oporu v současném vědeckém poznáním" - nenamítal bych ani slovo a naopak bych se s jejich tvrzeními ztotožnil. Pokud ale někdo řekne: "toto neexistuje, protože to věda nezná" - pak je to ten mnou kritizovaný přístup, který například dnes u nás praktikuje spolek Sysifos - je to jen jiná forma iluzionismu. Jen místo iluzionistických pomůcek používají oficiální vědu, aby diváky přesvědčili o svých klamech.




Skeptikem jsem proto, že jsem neobjevil lepší způsob, jak posuzovat význam věcí a dějů na tomto světě.





I já volím skepticismus při svém vědeckém poznání. Poznávám svět ale i jinými způsoby. Ve vědě praktikuji skepticismus na všechny strany, tedy i na obecně uznané a uznávané vědecké pravdy. Nemyslím si, že by světonázor vědce musel nutně obsahovat pouze vědecké závěry - cožpak je mezi vědci málo věřících?




Od lidí duchovně založených nemohu dostat důkaz, neboť ty hledá věda, byť s rizikem nedokonalostí a omylů.





Jen technická poznámka. Není pravda, že na své duchovní cestě nedostanete důkazy.




Víra není věda, stejně tak jako skutečná iluze není skutečnost. Mohu uvěřit, že jste viděl to a to, ale teprve až to uvidím i já a ne jen z jednoho úhlu pohledu, uvěřím, že je to skutečnost a ne jen iluze.





V tomto se shodujeme.




Můžete volit ze dvou cest. Buďto důvěřovat tomu, co vidíte nebo co slyšíte od někoho jiného. Pak je vaše poznání založeno na víře, že to, co vidíte není iluze a to co slyšíte od jiných není omyl nebo podvod. Nebo si můžete vše ověřovat vlastím pozorováním, porovnáváním informací z různých zdrojů a pochybovat tak dlouho, dokud nenajdete dostatečně jasný důkaz, že je to skutečně tak, anebo že jste se stal obětí klamu, podvodu či omylu. Pak jste skeptik.





Ano - to zní hezky. Souhlasím s tím a řídím se tím!


To se o Vás ale bohužel zřejmě říci nedá, alespoň v této diskuzi předvádíte opak! Já jsem zde v reakci na úvodní příspěvek napsal, že si paní/slečna může zkusit jednoduchý experiment. Tedy jak píšete: vidět a vyzkoušet na vlastní oči. Nikomu jsem neříkal: Já jsem udělal tohhle a udělalo to toto a "Světe věř mi - jsem mág, jsem guru." Na své cestě poznání jsem prostě podle tohoto pravidla, které tu popisujete udělal experiment. A protože u mě dal nějaký výsledek, tak jsem ho zde popsal, aby si ho mohli zkusit i jiní. Nikdy jsem se nestavěl do role, že: "věřte mi", ale "vykoušejte si to". A do toho přijdete Vy, který věříte svým iluzím a něčím prohlášením, že toto nemůže fungovat. Označíte mě za šarlatána a lháře (svým tvrzením, že jsem ten experiment ani nedělal). A místo toho, abyste dle zde prezentované VLASTNÍ zásady uděla experiment a přesvědči se na vlastní oči, že to (ne)funguje, tak tady mrháte čas svůj a dalších jalovou diskuzí, kterou nemůžete opřít o experiment.




Proč vlastně hledáte nějaké zázraky v tom tajemném světě skrytých energií? Ač jsem skeptik, nemohu si stěžovat na nedostatek "zázraků", které si dovedu i vysvětlit a jsem schopen je prakticky využít. Hmotný svět je pro mne tak pestrý a složitý, že za svůj krátký život nestihnu objevit ani malý zlomek jeho tajemství. Udělat dojem dokážu i svojí prací, kterou dělám rád a se zápalem. Proč tedy cítit energie, které jiní necítí?:-)





Proč si myslíte, že hledám nějaké zázraky? Já jen toužím po poznání a tahle touha mě k poznávání přivádí. Že to co jsem poznal považujete za zázraky, to nemohu nijak ovlivnit. Zaostalý kmen domorodců v Africe také považuje letadlo za zázrak, ačkoliv jím v podstatě není (i když z jejich pohledu v podstatě je :-))).


 




Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Jak cítit energie?

Příspěvek od Richard Ruibar »



Petra Stejskalová říká:


A ještě víc se obávám toho, že pokud v sobě najdu takové ne-normální schopnosti, přispěje to leda ke zbytnění mého ega - jako kdyby ta dávka pýchy v Adamově/Evině jablku nestačila :-) 





Můj skromný názor je, že pokud by u Vás objevení se duchovních schopností způsobilo zbytnění Vašeho Já, tak že to samo o sobě klade dost velkou překážku k tomu, aby se u Vás duchovní schopnosti objevily. Takže můžete být naprosto klidná: neobjeví se a ego nezbytní :-).




Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Jak cítit energie?

Příspěvek od Richard Ruibar »



QNX říká:


Duchovno je nejvydatnější stravou ega.





Tohle si nemyslím. Myslím si, že je to naopak. Jednak ego je překážkou pro duchovní růst a zároveň duchovní růst snižuje význam Já. Takže osobně bych spíš řekl opak: "Duchovno je smrtí ega" :-))




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak cítit energie?

Příspěvek od QNX »

Richard Ruibar:  Lidé se vydávají po snadných cestách a tak sáhnou raději po pseudoduchovnu, které jenom nakrmí jejich ego. Pracovat na sobě se nechce nikomu. Nejvíce stoupenců jde za "mistry", kteří na své žáky nekladou velké požadavky. Naopak za mistrem, který vyžaduje od svého žáka tvrdou dřinu přijde jenom pár lidí. Proto v 99,9% procent případů platí, že duchovno (ve skutečnosti pseudoduchovno) je potravou ega. V případě té desetiny procenta bude platit opak, ale to se týká lidí co tím skutečně žijí, praktikují ......... a to nebývají ti co o duchovnu tlachají na diskuzních forech. V této oblasti platí, že čím míň toho člověk o duchovnu napovídá, tím víc stojí za to, aby mu byla věnovaná pozornost. Platí to i v extrémech. Ten kdo o duchovnu pořád mluví/píše, toho vůbec nemá cenu posloucha/číst a dokonce platí i to, že největší smysl má poslouchat toho, kdo nepromluví vůbec :-)


To máš stejné jako s permakulturou. 99,9% lidí přitáhne pseudopermakultura, která od nich téměř nic nevyžaduje (udělat si bylinkovou spirálu není tak hrozná práce), ale skutečná permakultura, která by vyžadovala bolestivé zásahy do našeho pohodlného životního stylu  ............. tu nikdo nechce.


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Jak cítit energie?

Příspěvek od Patrik Stach »

Nejlépe se přejímá duchovní potrava v rámci moudra získaného věkem. Například můj táta. Raubíř, holkař, kamarád, pivař, divadelník. Zcela jistě baví právě teď celé nebe, takže pokud u vás právě prší, tak to slzej všichni svatí smíchy. Nebylo to s ním lehké. Ale ke konci získal úžasný nadhled. Předával mi myšlenky naprosto nechtěně, uchované v obyčejných větách, které na mě dopadaly jako satori. Jenom moje, ostatní to asi nemohou pochopit. Vešli jsme spolu třeba do nejzaplivanější putyky v okolí. Táta se rozhlédl a na celý sál řekl: "Vidíš, chlapečku, to je přehlídka charakterů!" A byl jejich.


I tady je to přehlídka charakterů. A tak se to musí brát.


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Jak cítit energie?

Příspěvek od Richard Ruibar »

QNX: ano, tak to pak jsme asi skoro zajedno. Nejsem si úplně jistý tou úměrou: čím víc mluví, tím méně je daleko - jestli to platí zcela obecně, ale ve většině případů si myslím, že ano. Takže pro tuto drobnou nejistotu jen "skoro" za jedno :-)


Odpovědět