Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Diskuse, které nebyly zařazeny do kategorie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od QNX »

Jenom drobná poznámka :-) Je zajímavé, že jako permakulturníci máte ambice mluvit do politiky, ekonomie, průmyslu atd., ale zatím jsem si nevšiml, že by se třeba tady na permawebu řešil permakulturní design. Pokud permakulturníci nedokážou řešit ani svůj vlastní obor, jak můžou být přesvědčení, že jsou ti správní na fušování do oborů ostatních? Možná jsem se s tím nedonošeným mamuťátkem unáhlil ......... asi by to chtělo začít nejdřív s nějakou malinkatou mamutí spermií a s vajíčkem. Příliš mnoho psů - zajícova smrt.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od mastnacek »

Asi tak nejak, me se to take nelibi ale to je tak jedine co s tim muzu delat :))

QNX říká:


Jenom drobná poznámka :-) Je zajímavé, že jako permakulturníci máte ambice mluvit do politiky, ekonomie, průmyslu atd., ale zatím jsem si nevšiml, že by se třeba tady na permawebu řešil permakulturní design. Pokud permakulturníci nedokážou řešit ani svůj vlastní obor, jak můžou být přesvědčení, že jsou ti správní na fušování do oborů ostatních? Možná jsem se s tím nedonošeným mamuťátkem unáhlil ......... asi by to chtělo začít nejdřív s nějakou malinkatou mamutí spermií a s vajíčkem. Příliš mnoho psů - zajícova smrt.





Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

: QNX,


jako permakulturníci máme ambice mluvit do ekonomie, průmyslu atd. stejně jako do permakultury, protože silný "hráč"  na koncepci trvalé udržitelnosti zatím  v politice ani v ekonomice není, (u strany zelených je to spíše iluze), i když je to na PERMAWEBu na úrovni tlachání, je dobré vědět, že existuje více spřízněných duší, požadujících změnu, obecné povědomí se přece jen trochu mění...


 


: k autorům potenciální encyklopedie,


už se těším co si přečtu,


temata:  ekonomika, obchodní systémy, ekonomicko-sociální systémy, bártr, LETS, komunitní a mezikomunitní obchodováni, trhy a trhoviště jsou velmi důležitá, jako řadový zaměstnanec odvádím a daním téměř 2/3 svého příjmu,


pokud je šance aspoň částečně se tomu vyhnout,  je to šance pro mnoho lidí na venkově, jak se slušně uživit, už teď preferujeme nákupy od sadařů a farmářů, kolem kterých jezdím služebně (tj. cca 10% nákupů potravin naší rodiny) , pro to abychom takto nakupovali třeba 30% potravin je třeba pouze lepší informovanost.   


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Bebe »

Tady snad nejde ani tak o ambice, jako o soubor možností a perspektivy. Nevidím možnosti, nebo alternativy v politice, nebo průmyslu, ale někdo možná ano. V ekonomice je to jiné. Všechny instituce i domácnosti jsou její součástí. Dokud bude mít stát a politici monopol na tlačení peněz, tak se tu budem na permakulturu jenom hrát, ale stále to nebude ono, protože ten tlak ze strany státní měny je enormní. Pokud by však došlo k legalizaci alternatívních měn a tím pádem k jejich rozšíŕení, pak by se i víc lidí zajímalo o permakulturu a s možností existovat i bez oficiální měny a třeba by to byl podnět k nějaké samostatné ekonomické činnosti. Je tedy nutné, aby byli lidé s touto možností obeznámeni a vytvořili potřebný tlak na politiky již dnes, nebo lépe již včera. Základní princip, možnosti a funkce by měl znát každý permakulturník, aby bylo zřejmé, co je možné očekávat. Takže nejde o fušování, ale o osvětu a informace.


Tohle to je myslím diskusní forum a řešení komplexního designu tady není na prvním místě, jak vyplývá i z prvního odstavce na hlavní stránce. Řešení jednotlivých prvků ano, řešení problémů nevyžadující si dokumentaci, nebo obhlídku terénu ano, hlavné dílčích, nebo teoretických věcí. Dále praktické rady a doporučení a potom jednoduchá technická řešení a postupy. A někteří tady možná i souteží v počtu příspévků.



QNX říká:


Jenom drobná poznámka :-) Je zajímavé, že jako permakulturníci máte ambice mluvit do politiky, ekonomie, průmyslu atd., ale zatím jsem si nevšiml, že by se třeba tady na permawebu řešil permakulturní design. Pokud permakulturníci nedokážou řešit ani svůj vlastní obor, jak můžou být přesvědčení, že jsou ti správní na fušování do oborů ostatních?





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od jarda bon jovi »

No právě..já si myslím, že právě ta celková koncepce bude pro novice důležitá, aby věděl, jaké má možnosti, co je a není proveditelné a třebas i energetika a vodní hospodářství. i když se o sebe umím hodně postarat, celková koncepce, tedy design mi chybí, protože jen celek může být smysluplný. A samozřejmě počítám s vyloučením z majoritní společnosti a jejich pravidel, zákonů a zvyklostí, či žebříčků hodnot. Nelze sedět na více židlích jednou zadnicí....


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Cyril »

Co je vlastní obor permakulturníka?

QNX říká:


Jenom drobná poznámka :-) Je zajímavé, že jako permakulturníci máte ambice mluvit do politiky, ekonomie, průmyslu atd., ale zatím jsem si nevšiml, že by se třeba tady na permawebu řešil permakulturní design. Pokud permakulturníci nedokážou řešit ani svůj vlastní obor, jak můžou být přesvědčení, že jsou ti správní na fušování do oborů ostatních? Možná jsem se s tím nedonošeným mamuťátkem unáhlil ......... asi by to chtělo začít nejdřív s nějakou malinkatou mamutí spermií a s vajíčkem. Příliš mnoho psů - zajícova smrt.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od QNX »

Cyril: Tvorba permakulturního designu?


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od PetrNJ »

Hej lidi, ačkoliv nyní budu jen sledovat vaši diskusi, navrhuji vykašlat se teď na řešení kolik kategorií by to mělo mít apod..


QNX připomínky o fušování do jiných oborů si nevšímejte. Jestli si někdo myslí, že aby mohl kdokoliv diskutovat nad nějakou oblastí, tak musí být v ní profík, tak to je pak podivný názor a měl by se podívat nejdříve na své portfolium do všeho čeho se doslova hňápe, co řeší a přitom v tom odborník nemůže být ani coulem....


To není narážka nyní na tebe QNX, ale obecné zamyšlení nad zájmem člověka o určité oblasti. Vše je totiž postupné, nejdříve zájem, pak samotné studium podkladů, pokud je to možné tak to ihned proložit potřebnou praxí a hmatatelnými výsledky a až pak se člověk může dostat do potřebné "kvalifikace" pro daný obor. 


Kdybych to měl totiž brát tvojí metrikou QNXi, tak každý z nás by do té knihovny měl přispívat pouze tím, co dokonale zná a ovládá. A teď si odpověz co sám vše dokonale ovládáš abys mohl fušovat např. do Bitcoinu, stavařiny apod. ?.


Je snad tvůj zájem o tu oblast fušování ??? - tady bys měl tak trochu rozlišovat a udělat úpravu ve tvých názorech na věc.


Neber těm lidem jejich vizi řešení společné práce, sami dospějí či dospějeme k tomu, kde to smysl má a kde je to prozatím ztracený čas.



Lidi navrhuji abyste se spíše nyní věnovali diskusi jinak. Každý máme rodinu a z toho vycházející potřeby. Potřeby na bydlení, stravu, výchovu i tu zábavu, tak pojdme ty věci postupně rozklíčovat a zjistit, kde jsme vůbec jako tým ve spolupráci něco zrealizovat, co už sami dnes  doma děláme s ohledem na trvalou udržitelnost a co je pasé a co zůstane ve stadiu úvah, ale tyto dobré zkušenosti mezi sebou z různých důvodů nesdílíme. 



Toto bude mnohem lepší než se nyní mastit s velkým přesahem témat  u věcí které ovlivníme až později, až nás bude více. Já mám rád osobně příklady toho co bych rád viděl v té naší domácí knihovně, tak tu máte jeden



*******************************************************************


Malá věc ze stavařiny (hodně ořezáno a nerozvedeno k detailům, které bych mohl ještě doplnit).



Kdo staví, nebo uvažuje o tom, jistě přemýšlel o využití např. nopové folie. Když si dnes chcete tento materiál koupit, zjistíte že je více výrobců a více typů. Půjdu k věci a jen zkráceně.



Gutta - "vyrábí" nyní mimo jiné  i folie s názvem BASIC. Ano vyrábí, protože jsem jim třikrát vracel nopovou folii (nop 8mm, gramáž 500 g/m2) a poté (to už je rok stará záležitost) zavedli pro svoji nekvalitní výrobu odbyt tím, že tuto nepovedenou folii prodávají pod označením BASIC. Je to šunt - nic jiného, memá stejnou tloušťku v celé šírce pásu a jen tak slabá a trhá se, že bych ji možná tak použil na záhony, nic víc.


Oni totiž ani tu základní folii, která kdysi měla běžně tloušťku 0,6 mm (600g/m2) a byla opravdu dostatečně odolná a kvalitní (alespoň u jiných výrobců)  a dnes už kvůli cenové konkurenci všichni dělají jen 0,5mm, neumí vyrobit. 


Důvod ? - já měl od nich objednanou tu 0,5 mm a 500g/m2,  došlo to a když jsem zjistil, že za prvé měla role o cca 20 % nižší hmotnost než měla mít, tak jsemsi ještě zkontroloval i tloušťku. Rozdíly byly od 0,3mm- 0,7mm.


No a co Vám taková folie bude při pokládce dělat ? - zaprvé na okrajích role je při 0,3-0,4 mm tak tenká, že se trhá pouhou manipulací. U původní 0,6mm, vyráběné ještě tak 2 roky zpátky to nemáte šanci poškodit ani přervat v rukách. Samozřejmě jde to, ale speifickými pohyby. Na to je třeba mít um a cit.


Za druhé jelikož jde o plast a ten má doceal velkou roztažnost, bude Vám ta nestejná gramáž v šířce role dělat problém, při pokládce, protože se Vám bude rozdílně roztahovat v podélném směru, tzn. pak nemáte šanci ty pásy k sobě napojit, prostě nopy pak na sebe nesedí. A to hlavně kvůli takové věci jako je síla materiálu a tomu odpovídající prodloužení vlivem roztažnosti při působení tepla. Kdysi jsem projektoval i topení a kotelny, a tam se běžně řešili tyto věci na soustavě např. různými kompenzátory apod., ale to je jiný obor.


Prdel byla, že když jsem si vyžádal protokoly ze zkušebny, tak nějaký neznalý obchoďák , poslal protokoly, kde navíc ta nekvalita (gramáž) byla uvedena i v tom protokolu. No docela prdel, pro člověka znalého z fochu.



Mohl bych to ještě dál rozepsat a doplnit o foto,protokoly apod. o fígle v jejím použitím do staveb. ALe to teď není tím hlavním !!!


********************************************************************************************************************************


Chci Vám jen nastínit jak by měla vypadat spolupráce lidí z různých oborů ne žádné mistrování několika egoistických rádoby profíků, kteří díky tomu, že se tím snaží živit, tak neumí najít cestu jak spolupracovat a přitom je víc než jasné, že později budou sami kopírovat podobné informace o sto šest; kdo to bude vyvracet je obyčejný lhář a nevidí si do ksychtu.



Navíc když se podíváte čím vším se sami zabývají, tak jednoduše z toho vychází, že se věnují mnoha věcem, ale málo co bude opravdu dovedeno do patřičné podoby či použitelnosti. Prostě tím sledují jen udržet v lidech falešný  pocit, kolik toho dotyčný nezná, neovládá apod.. a pak se takové "zkušenosti" zabalí do líbivých obalů a prodávají formou různých vzdělávacích podob.


Myšlenka té knihovny měla hlavně tuto podobu, výměnu zkušeností z vlastních oborů či zájmů, které člověk řeší tak trochu na vyšší úrovni než amatérské apod., společné přemýšlení nad řešením věcí, které jsme schopni nějak ovlivnit, zrealizovat ve svém životě atd..  ale i pouhá radost z aktuální úrody. A když to bude bitcoin měna, nebo vyprojektujeme společně vzorový PK dům, kde bude vše popsáno a kžadý si pak už jen pomění dispozici, nebo spolu sepíšeme zcela nové možnosti pěstování ve sklenících jak o tom píše zde pan Čuba je už jen otázka toho co bude mít aktuálně prioritu a dostatek lidí k tvorbě.


Já si taky nehraju na mistra světa (a ani nechci - můj obor je rozsáhlý a ne ve všem mám praxi, abych mohl opravdu poradit) ve svém oboru a tak vím, že např. izolaci proti vodě či vlkhosti zatím není výhodné dělat jinak než pomocí konvenčních materiálů. Proč ?, protože ty alterativní možnosti jsou náročné na technologii (většinou ruční práce) a tudíž i na čas, kterého v dnešní době nikdo skutečně pracující nemá dostatek (protože každý musíme řešit bohužel svoji základní obživu v tom dnešním otrockém systému . Tzn. zatím to vychází i dráž po stránce finanční.



Pokud ještě ani teď někdo nepochopí co má být smyslem této knihovny, pak to tu opravdu vzdávám pro nedostatek a pro tento účel potřebných spolupracantů. Jsme schopni produkovat stejné příklady, jak jsem uvedl či jde jen o ty nafouknuté bubliny ohledně spolupráce a uvnitř nich jen prázdný vzduch jak píše někdy správně i QNX  ?.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od QNX »

PetrNJ: Přečet jsem jenom kousek a pak jsem to zase přeskočil, protože znovu sklouzáváš  do osobních útoků. Čekal bych, že inteligentní člověk připomínku, že věnovat se v PERMAKULTURNÍ knihovně politice, ekonomii a průmyslu, ale nevěnovat se v ní tomu nejdůležitějšímu z permakultury, tedy PERMAKULTURNÍMU DESIGNU, vezme alespoň v úvahu. Víš co, já tady fakt končím. Udělejte si permakulturní knihovnu bez permakultury a hádejte se tam o politice. Já se dál budu věnovat PK designu a dál budu fušovat do mnoha oborů, protože bez poznání těch oborů nelze dělat PK design a jsem smířený s tím, že téměř ve všech těch oborech budou mé znalosti hluboko pod úrovní mistrů ........ ale bez toho, abych znal ty základy těch oborů, tak nikdy nebudu schopný přizvat si ty mistry a spolupracovat s nimi. Permakulturní designér by měl mít všeobecný přehled. Je mi fuk, že ty to nechápeš. Síla permakulturního designu spočívá právě v celostním přístupu a slabost současné civilizace spočívá v nadměrné specializaci díky které lidem úplně uniká celek.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Kolektivní vědomí alias společná knihovna - ano či ne ? (volná otevřená diskuse )

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Podle mého názoru je plán (nebo design :-) ) tak důležitý, že je nejspíš nejdůležitější ze všeho, dokonce (svým způsobem) důležitější nez sama realizace, a to nejen pro (permakulturní) zahradu/pozemek, krajinu. Na společnost atd. to nechci vztahovat, abych se do věci v tuto chvíli příliš nezamotala.


Podle toho, jak tu pročítám různé dotazy začínajících a o pozemku teprve uvažujících permawebáků, soudím, že plán - totiž co bude mým prostorem, jaké mám k dispozici prostředky, co je mým cílem a jak si práci na tom svém prostoru racionálně či jinak rozvrhnu - řada lidí vůbec neřeší a že rovnou jedná: kácí, mulčuje, staví apod. Jednají-li tak, protože jim rozmýšlení není vlastní, protože jsou spontánní, alternativně spontánní a nebo jim nikdo neřekl, že plán je grunt, to si netroufnu odhadnout.


Každopádně bych plán (nebo tedy design - mně je ten výraz dost proti srsti :-D ) postavila na první místo jakéhokoli textu na zahradní/pozemkové/krajinné téma, permakultura nepermakultura. Realizaci, jednotliviny a nejrůznější vychytávky vidím jako sekundární záležitost.



Bohužel moje vlastní zkušenosti se zahradou (krajinu nemáme) jsou příliš konkrétní, příliš vázané na naše specifické podmínky, a nejsem biolog-teoretik/zemědělec-praktik, abych dokázala fundovaně zobecňovat a někomu radit. Navíc by to bylo objevování Ameriky. Zeptejte se za dvacet třicet let, jestli budu živa :-) Jediné, čím bych mohla přispět, k lepšímu pochopení fungování jevu zvaného jedlý les, s tím mám fakt zkušenosti bohaté, přebohaté :-)



Odpovědět