Pěstování dýní

Vše o pěstování zeleniny
Odpovědět
Uživatelský avatar
Irule
Příspěvky: 4
Registrován: 16 dub 2013 11:52

Pěstování dýní

Příspěvek od Irule »

Dobrý den, poradil by mi někdo jak pěstovat dýně?jsem naprostý začátečník.do této doby jsem pěstovala pouze několik let bylinky a rozhodla jsem se ,že zkusim i zeleninu.


zátím mám jen vsazená semínka ale nevím co dál.vím že se rozsazují po zmrzlých, četla jsem i o pěstování dýní na sítích-má s tím někdo zkušenosti?


Budu velice ráda za každou radu a zkušenost, děkuji za odpovědi,


Irule


Uživatelský avatar
Eva Veget
Příspěvky: 18
Registrován: 29 lis 2012 20:45

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Eva Veget »

Dobrý den,


já jsem tedy také začátečník, ale vloni jsem již nějaké dýně vypěstovala. Jsou to dost nenáročné plodiny. Stačí si je předpěstovat doma a pak vysadit hlavně na sluníčko. Ve stínu nerostla. Měli jsme ji na vyvýšeném záhonu a plazila se z něho dolů a po trávě, plodů jsme měli z jedné rostliny asi 10. Sazenice se vysazují až po zmrzlících, ale někde jsem zase četla, že se dají sázet semena přímo do záhonu, což letos vyzkouším. Semínka jsem měla vlastní od loňska, pak mám také semena ze zakoupené dýně, které také dobře klíčí, tak snad na nich vyrostou i nějaké dýně :-)


Jinak dýně se také ráda plazí, tak když bude nějaká dostatečně pevná opora, tak to půjde i vertikálně.




Uživatelský avatar
Magda
Příspěvky: 42
Registrován: 20 bře 2012 18:10

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Magda »

Dobrý den...mám zkušenosti zatím jen s pěstováním hokaido...předpěstovala jsem je doma a pak zasadila do vyvýšeného záhonu s hodně kompostem na slunné místo...sklidila jsem menší kousky od cca 10 - 15 cm v průměru, ale vydržely mi až do března...


Letos jsem nakoupila více druhů semen...ale jelikož je chci vypěstovat na semena, nemohu je vysadit všechny , aby se mi nesprášily...



Tohle není z mé hlavy: Existují 3 odrůdy dýní - curcubita maxima, curcubita pepo a curcubita moschata (tedy velkoplodá, obecná a muškátová)


Do dýní c. maxima patří tykev velkoplodá, hokaido, solor,hubbard aj.


Do c. pepo patří cukety, tykev obecná např. kveta, špagetová...


Do c. moschata patří tykev butternut, serpentine


Mezi sebou se nespráší údajně různé odrůdy, ale druhy jedné odrůdy se sprášit mohou...


Nemám to vyzkoušeno...budu letos experimentovat a nasadím 3 různé odrůdy...


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Stepan L. »

Letos jsem sadil Lunga di Napoli a Waltham Butternat. Lunga je obrovska dyne, ktera by mela vydrzet uskladnena az do dalsi sklizne. Seminka jsem vysadil doma pred mesicem a predpestovane sazenice sly na zahon pred par dny. Nektere sly i na kompost. Pokud si chcete na dalsi rok nechat vlastni seminka a mate vice odrud, tak dejte sacky na par kvetu a opylujte rucne.


Uživatelský avatar
Irule
Příspěvky: 4
Registrován: 16 dub 2013 11:52

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Irule »

Dobrý den,všem děkuji za rady. semínka jsem předpěstovala a rostou jak z vody.možná jsem to trochu přehnala,mam 20 sazenic,jesště budu na ně muset najit misto:-)


Uživatelský avatar
Irule
Příspěvky: 4
Registrován: 16 dub 2013 11:52

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Irule »

Dobrý den, mohl by jste mi vysvetlit co myslite rucnim opilovanim?

Stepan L. říká:


Letos jsem sadil Lunga di Napoli a Waltham Butternat. Lunga je obrovska dyne, ktera by mela vydrzet uskladnena az do dalsi sklizne. Seminka jsem vysadil doma pred mesicem a predpestovane sazenice sly na zahon pred par dny. Nektere sly i na kompost. Pokud si chcete na dalsi rok nechat vlastni seminka a mate vice odrud, tak dejte sacky na par kvetu a opylujte rucne.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od jarda bon jovi »

Lunga di napoli není na nějaký delší skladování. Je to dáno vyšším obsahem vody a celkovou nedozrálostí v našich končinách.Velký dýně se dobře neskladujou.do vánoc jo a pak už to stojí za prd.mám na chodbě neustále 25 dýní tetsukabuto a je to vodvaz.vyzkoušel jsem na 20 odrůd dýní a už moc experimentovat nemusím. tetsukabuto, red kuri, longue denice, muškátová a do přesnídávek oranžovej butternut.


Ruční opílení je přenesení pylu štětečkem, aby se ti nezprášily cizím pylem.musíš ty květy chránit.....

Irule říká:


Dobrý den, mohl by jste mi vysvetlit co myslite rucnim opilovanim?

Stepan L. říká:


Letos jsem sadil Lunga di Napoli a Waltham Butternat. Lunga je obrovska dyne, ktera by mela vydrzet uskladnena az do dalsi sklizne. Seminka jsem vysadil doma pred mesicem a predpestovane sazenice sly na zahon pred par dny. Nektere sly i na kompost. Pokud si chcete na dalsi rok nechat vlastni seminka a mate vice odrud, tak dejte sacky na par kvetu a opylujte rucne.








Uživatelský avatar
Magda
Příspěvky: 42
Registrován: 20 bře 2012 18:10

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Magda »

To ruční opylování jsem pochopila, ale nevím, jak dál s tím sáčkem...nezapaří se mi ty květy? Díky za radu...zajímá mě to, protože mám 8 druhů dýní a myslela jsem, že letos vysadím jen 3...abych mohla mít semínka. Takto bych je mohla vysadit všechny a vždy po 2 květech (potažmo plodech)nechat na semínka...




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od jarda bon jovi »

8druhů??? To mne zajímá. zkoušíš, nebo pěstuješ ověřené? Ty květy jsou v pytlíku jen pár dní, od otevření květu po opadání okvětních lístků. Nemusíš do pytlíku, Někdo k sobě přilepí okvětní lístky isolepou a oni pak upadnou v celku, až plod po opílení vyroste.

Magda říká:


To ruční opylování jsem pochopila, ale nevím, jak dál s tím sáčkem...nezapaří se mi ty květy? Díky za radu...zajímá mě to, protože mám 8 druhů dýní a myslela jsem, že letos vysadím jen 3...abych mohla mít semínka. Takto bych je mohla vysadit všechny a vždy po 2 květech (potažmo plodech)nechat na semínka...







Uživatelský avatar
Magda
Příspěvky: 42
Registrován: 20 bře 2012 18:10

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Magda »

Ahoj Jardo...zatím mám vyzkoušené jen hokaido...loni mi šly hezky a poslední kus vydržel do března...


Proto jsem letos na zkoušku koupila různé druhy...jen některé z nich jsem předpěstovala ve fóliovníku...


Zkusím to s tím ručním opýlením...tím pádem mohu vyzkoušet všechny...



Díky za radu a jinak...topinambury už hezky hnízdí v záhonu...našla jsem jim nové, lepší místo...jen kdybych se nemusela tolik dělit s těmi potvorami hryzci...ty máme bohužel všude...



Odpovědět