Pěstování dýní

Vše o pěstování zeleniny
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od jarda bon jovi »

a vysázela jsi všechny topibrambory? semenařit se nauč, je to super, akoráth, že na to musíš myslet a nezapomenout, což je pro mne obrovský problém.bacha na zmrzlíky v pondělí, loni mým známým zdecimovali dýně......

Magda říká:


Ahoj Jardo...zatím mám vyzkoušené jen hokaido...loni mi šly hezky a poslední kus vydržel do března...


Proto jsem letos na zkoušku koupila různé druhy...jen některé z nich jsem předpěstovala ve fóliovníku...


Zkusím to s tím ručním opýlením...tím pádem mohu vyzkoušet všechny...



Díky za radu a jinak...topinambury už hezky hnízdí v záhonu...našla jsem jim nové, lepší místo...jen kdybych se nemusela tolik dělit s těmi potvorami hryzci...ty máme bohužel všude...






Uživatelský avatar
Magda
Příspěvky: 42
Registrován: 20 bře 2012 18:10

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Magda »

Právě proto ještě dýně nechávám ve fóliovníku a ty, co budu pěstovat rovnou ze semen, zaseju až po 15. květnu...loni jsem záhony stihla přikrýt při těch mrazech, co byly 18. května, takže zeleninu moc nezničily(kromě kukuřice), ale zlikvidovaly třešně...



Topinambury jsem vysázela všechny do 2 dlouhých řádků k zídce za chalupu...



To semenaření mě fascinuje...mám publikaci od Gengel o semenaření...letos jsem si zasadila na zkoušku 4 loňské kořeny petržele a také cibule, co zůstaly na záhonu...také mi zůstalo dost pastináků(tedy obrpastináků), tak tam 2 nechám na semínka...


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Patrik Stach »

Vloni jsem poprvé vysadil dýně. Na kompost 1x1 metr pět sazenic, Hokkaidó a Crown Prince. Těch pět sazenic rostlo tak, že jsem je musel sekat! Pět metrů trávníku v čudu, plazilo se to do čtyřmetrové výše po tůjích, úplně všude. Urodilo se celkem dost, ale díky mým zásahům mačetou zřejmě méně, než by mohlo.


O vzájemné sprašnosti jsem se dozvěděl až letos, když už jsem měl zasazena vlastní semena Crown Prince, takže kdo ví, může to být nakonec kříženec Hokkaidó i okurek :-)


Vysadil jsem opět na kompost, také jsem opatřil semena Zapallito, ta je keříčková (na naší malou zahradu jako dělané). Prubnu i dvě sazenice muškátové dýně. Něco se poplazí po zemi jako vloni, něco zkusím po provazovém žebříku po stěně domu.


Uživatelský avatar
Irule
Příspěvky: 4
Registrován: 16 dub 2013 11:52

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Irule »

mate někdo na zahradě slimaky?bojim se vysadit dyne ven ze me je sezerou,zatim je mam ve skleniku.slysela jsem,ze slimaci nezerou dyne kdyz uz maji listy chloupky.dala jsem tedy na zkousku 1 sazenicku ven a po 2 dnech byla od slimaku derava jak cednik


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Martin Gross »

Slimáci jsou potvory. Nejraději mají vytáhlé, pobledlé výhony, plné vody. Jako třeba předpěstované dýně. Cokoliv předpěstovaného ve skleníku, pařníku, za oknem je táhne, jako magnet. Moje rada je po výsadbě poprášit rostlinu něčím, co by se na slimáky lepilo a proto do prvního deště, nebo vydatnější rosy dají takové rostlině pokoj. Samosebou nezalévat přímo k rostlině, ale kousek stranou, aby voda prosákla ke kořenům zespod. Nebo zalévat do PET flašky bez dna a zátky, obrácené vzůru nohama a zapuštěné tak 5 -15 cm do země. Podle toho, kde má rostlina kořeny. Moje rada je: Pokud zbyla semínka, zasít rovnou semena do země. Pokud není slimejšů kriticky mnoho, mohlo by to mít 50 - 80% úspěšnost.


A moje rada nad všechny jiné mé rady? : KACHNY.  :-)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Martin Gross »

Jen pro přesnost: nejde tu o odrůdy, ale o botanické druhy. Odrůdy jsou už pak ty různé tvarové, chuťové a další odchylky. (goliáš, hokaido, či atlantic giant pro "maximu", cuketa, patyzon, jack o´ lantern pro "pepo" a máslovka, nebo sweet dumpling pro "moschatu"

Magda říká:


Dobrý den...mám zkušenosti zatím jen s pěstováním hokaido...předpěstovala jsem je doma a pak zasadila do vyvýšeného záhonu s hodně kompostem na slunné místo...sklidila jsem menší kousky od cca 10 - 15 cm v průměru, ale vydržely mi až do března...


Letos jsem nakoupila více druhů semen...ale jelikož je chci vypěstovat na semena, nemohu je vysadit všechny , aby se mi nesprášily...



Tohle není z mé hlavy: Existují 3 odrůdy dýní - curcubita maxima, curcubita pepo a curcubita moschata (tedy velkoplodá, obecná a muškátová)


Do dýní c. maxima patří tykev velkoplodá, hokaido, solor,hubbard aj.


Do c. pepo patří cukety, tykev obecná např. kveta, špagetová...


Do c. moschata patří tykev butternut, serpentine


Mezi sebou se nespráší údajně různé odrůdy, ale druhy jedné odrůdy se sprášit mohou...


Nemám to vyzkoušeno...budu letos experimentovat a nasadím 3 různé odrůdy...





Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Martin Gross »

Dýně potřebují dvě věci: vodu a slunce. Pokud nemají vodu, kvetou už na 30 cm a nic neudělají. Při zastínění přestanou přirůstat na špičce výhonu a končí.


Základ je na živiny bohatá zem, nejlépe kompost, popřípadě kupa hnoje "za rohem", aby na něj dostala kořeny. A spoooooousta vláhy. Ne aby stála ve vodě, ale aby si kořenama mohla pro vodu "sáhnout" Tzn pokud na kompostě, tak ne na příliš nadýchaném. Mě pravidělně nabere nejvíc síly  v půlce léta, kdy kořeny prorostou moji kupu kompostu a jdou do země pod ním.


Viděl jsem kupu hnoje, nebo snad starý stoh, porostlý "dýňovím" a nevypadalo to špatně.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od jarda bon jovi »

Na kompostu ano, na hnoji ne, páč reagují překotným růstem a řídkými pletivy, na jídlo dobrý, na uskladnění a semenařinu špatný. všeho moc škodí. Na starém stohu naprosto ideální....

Martin Gross říká:


Dýně potřebují dvě věci: vodu a slunce. Pokud nemají vodu, kvetou už na 30 cm a nic neudělají. Při zastínění přestanou přirůstat na špičce výhonu a končí.


Základ je na živiny bohatá zem, nejlépe kompost, popřípadě kupa hnoje "za rohem", aby na něj dostala kořeny. A spoooooousta vláhy. Ne aby stála ve vodě, ale aby si kořenama mohla pro vodu "sáhnout" Tzn pokud na kompostě, tak ne na příliš nadýchaném. Mě pravidělně nabere nejvíc síly  v půlce léta, kdy kořeny prorostou moji kupu kompostu a jdou do země pod ním.


Viděl jsem kupu hnoje, nebo snad starý stoh, porostlý "dýňovím" a nevypadalo to špatně.





Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Hlad »

všechno co má přemíru dusíku se brzo zkazí a plesnivý a hnije kolikrát  už za živa,taky je tu ten měsíc ,před úplnkem vše překotně roste a ta pletiva jsou v tu dobu řídká i stromů  tak tu dobu vynechejte-nesklízejte,ani brambory,nic to nevydrží....


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

pokud jsi nasadila nebo budeš sadit hokaido, tak ti to stačí dát k plotu a nemusíš montovat žádnou síť...hokaido jsou malé dýně a tak ten plot příliš nezatěžují...ale můžeš sehnat staré karisítě nebo koupit ve stavebninách nebo ještě lépe sestavit z vyřezaných lískových prutů ( třeba ) a nechat po této konstrukci ty dýně plazit a vyvazovat je tam...můžeš to třeba zhotovit nad kompostem a tak ti to i ten kompost zastíní...když to zasadíš do kompostu, tak zase ho nebudeš moci plně odebírat...pokud chceš mít 1 velikou dýni, musíš ty ostatní plody pak odstranit a nechat jen 1 plod...ale k čemu to, že...??? je myslím lépe mít z rostliny třeba 5 menších dýní a ty pak postupně dle potřeby zpracovávat, než 1 velikou pro chlubení se před sousedy...jinak si myslím, že pěstovat dýně je jednodušší než brambory, které dýně může coby příloha plně nahradit...je třeba si spočítat, kolik asi dýní spotřebujeme za dané období a dle toho pak dýně vysadit...mi stačí na zimu cca 20 - 30 středních dýní...na což je asi třeba zasadit 7 - 10 sazeniček...


Odpovědět