Pěstování dýní

Vše o pěstování zeleniny
Odpovědět
Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Samodiva »

Tak asi to budou ti samci. Každopádně jsem zjistila, že semenaření je tuze obtížná věc: že bych musela čekat u kompostu se štetečkem v ruce, abych vystihla správný okamžik, když se květ otevře. Protože jinak mě včely a jiný hmyz jistojistě předběhnou. Nevím, jak to kdo dělá, když pěstuje několik druhů dýní zároveň...



Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


běžným způsobem asi více druhů dýní na 1 pozemku pěstovat nepůjde...to je jako se rzí hruškovou...když je poblíž jalovec je s přírodně pěstovanýma hruškama většinou ámen...
Samodiva říká:


Tak asi to budou ti samci. Každopádně jsem zjistila, že semenaření je tuze obtížná věc: že bych musela čekat u kompostu se štetečkem v ruce, abych vystihla správný okamžik, když se květ otevře. Protože jinak mě včely a jiný hmyz jistojistě předběhnou. Nevím, jak to kdo dělá, když pěstuje několik druhů dýní zároveň...






PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od PilotPM »

Někde jsem četl, že na květy nasazují papírové pytlíky s gumičkou, aby nedošlo ke sprášení a nastupují tím štětečkem, nebo utrhnou samčí květ a zatřepou sním u samičího. Nicméně bych měl strach, že tím přiděláváním toho pytlíku bych ten květ ulomil.


Ještě samičí mívají pod květem takovou tu kuličku, z které je pak plod, to samčí nemají.



Jardo, ty jako pěstitel dýní ve větším předpěstováváš, nebo vyséváš rovnou na pole?

Samodiva říká:


Tak asi to budou ti samci. Každopádně jsem zjistila, že semenaření je tuze obtížná věc: že bych musela čekat u kompostu se štetečkem v ruce, abych vystihla správný okamžik, když se květ otevře. Protože jinak mě včely a jiný hmyz jistojistě předběhnou. Nevím, jak to kdo dělá, když pěstuje několik druhů dýní zároveň...






Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Vlasatej »

Nemáte někdo na výměnu semena Lunga di Napoli ? 


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Samodiva »

Já už s předpěstováním dýní nadobro končím, letos mi z předpěstovaných skoro nic nevylezlo a to co vylezlo, shnilo, nebo to pak sežrali slimáci; vysazené přímo na kompost se chytily dobře. 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od jarda bon jovi »

ano, myslel jSem si, že jsem sežral moudrost světa, co se dýní týká a letos jsme dostaLi po kulkách....mírná zima a slimáci to rozjeli ve velkým. z 60sazenic 20 přežilo.A to jsme dosívali a ty fašistický svině slimáčí mi zlikvidovali i sbírkové semena dýní, odkudsi z marzu, či co.


pýcha a pád....


předpěstovat či nikoli, to je otázka.Dýně, třebas hokkaido vyroste vždycky, stejně jako kopec jiných. Pak přijdou pokusy a zkoušíme jiné.A ejhle, jde to. No jo, vypěstovat už zvládnem, budou však dokonale zralé? Pouze zralé dýně totiž vykazují skvělou skladovatelnost, jako třebas mám na chodbě bedýnku s muskate de provance a longue denice, a iron cup je normálka. Muškátovka vydrží 6 měsíců a já ji mám 11. Aby dýně uzrály, potřebují čas a bez předpěstování to stíhají tak tak, páč v září přicházejí první mrazíky a je to v troubě. Důležitější, než předpěstování považuju vláhovou disciplínu.... sucho je kakastrofa. Letos jsem s časem úplně v řiti, ani jsem nenatáhnul zavlažovací hadici a dýně jsou v rukou božích... Ideál považuju výsev dýně v druhé polovičce dubna, i na prvního máje a přiklopit sklenicí.  A pilně zavlažovat zespoda, aby plísně přiš3ly co nejpozději, a nezabrzdily vyzrání plodů.


Přiznám se, že je o dýně obrovský zájem a lidi si to pomaličku začínají sumírovat, já však lítám v jiných prioritách....


Lunga di napoli  musí mít důvod k pěstování, páč se pěstuje těžko , nedá se skladovat a je vodnatá, v našich podmínkách dozrává velice obtížně. Ani v itálii nechutná nějak oslnivě.Longue denice mi dozrává a lidi ji milují v kompotech i jídlech.


Vyzkoušet se má všechno, semena nemám a ani nesemenařím, i když jsem to pytlíkově zvládl. Není čas a nemám ekonomické pohnutky k nějakému přetrhdílu. Co se chutí týká, mám zkoumání za sebou, cítím se vycukanej.Snad až bude vytápěný skleník, tak zkusím i nějaké tropické...


Dýním zdarr a těm dobrejm obzvláště....


Ajestli předpěstováváme? Určitě ano, ta jarní netrpělivost hraničí se šílenstvím... Když ti nechytnou předpěstované, vysejem, i když to bývá na hraně. Letos je vyjímečně podělanej rok, takže žádný depky....



Radek Kalfus
Příspěvky: 19
Registrován: 30 dub 2014 20:46

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Radek Kalfus »

Jo jo, slimáci jsou letos zase akční :(


Ale dýně jsem nakonec ubránil pomocí vytrvalého ručního masakrování slizáků (chodím si tak s nůžkama...), než rostliny povyrostly. Taky jsem zkusil kolem sazenic na záhoně, jakmile vykoukly první lístky, udělat takovou "ohrádku" - zapíchnout čtyři klacíky a omotat malířskou fólií. Igelit sice není perma, ale nic lepšího mě nenapadlo (perma ropuchy jsou přežraný k prasknutí). A kupodivu to slimejše dost zbrzdilo, i když byla "ohrádka" vysoká asi jenom 20 cm. Dovnitř lezli minimálně. Když jsem jim navíc kolem rozhodil nějaký ten vypletý materiál, tak se mu spokojeně věnovali a dali se pěkně likvidovat. No, ale dělat 60 ohrádek bych asi nechtěl ;) těch mejch 15 bylo ještě ok.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od Bebe »

Vyzerá to tak, že jeden rok sa lepšie darí predpestovaným a iný zase z výsevu, ale ktorý bude aký, na to kľúč zrejme neexistuje. Asi je najistejšie nevsadiť na jednu kartu, ale predpestovať i vysiať. Pri predpestovaných vieme, koľko nám vyklíčilo a vysiate majú kvalitnejšiu koreňovú sústavu a sú relatívne odolnejšie a netrpia presadzovacím šokom a teda stagnáciou rastu na novom stanovišti. Prirodzenej vlahy je tento rok zatiaľ dostatok, takže i keď sa menej rastlín ujalo, rastú rýchlo. Ešte záleží na tom, aby v záverečnej fáze nebolo vlahy cezpríliš, inak utrpí skladovateľnosť.


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od PilotPM »

Já jsem někde četl, že ty vyseté přímo do půdy ty předpěstované doženou. Ale jak píše Jarda, tak ta netrpělivost hraje pro předpěstování.


Jinak mě překvapuje, že Jarda tak haní tu Lungu diNapoli. Někdo ji vychvaloval až do nebes, co se týče chuti i skladovatelnosti i jednoduchosti pěstování, že už jiné ani nechcou.
Semínka jsem sice koupil, ale nevyšli mi, tak snad příští rok.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování dýní

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

jen dodávám mimo mísu pro jardu...žes poslal ty slibované révky...


Odpovědět