Pěstování brambor v posekané trávě

Vše o pěstování zeleniny
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jaroslav Holoubek
Příspěvky: 34
Registrován: 18 čer 2012 13:52

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Jaroslav Holoubek »

Ahoj, proc je tam ten karton?


Mam od podzimu pokrytou pudu posekanou travou, uvazopval jsem, ze tam jen prihodim ty brambory a zasypu nove posekanopu. Nechce se mi to davat pryc a podkladat kartonem a vracet zpet. Ma ten karton nejaky smysl?


Diky Jardis




HonzaK říká:


Já vloni zkoušel variantu s dírou od šroubováku a 30cm posekané trávy. Výsledek: nicmoc


resp. 30 cm byla moc vysoká vrstva, asi po 7 týdnech sem musel trochu ubrat, aby se něco vůbec vyklubalo a některé brambory se do díry od šroubováku netrefily.


Příště tedy poučen budu zkoušet max. 20cm vrstvu a jak popisoval Jarda ze začátku vlákna, do kartonu vyřežu kolečko, kam bramboru položím.







Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od HonzaK »

Karton, koberec(netoxický:) nebo podobné zakrytí půdy zabrání prorůstání plevele. Proto je nutné v kartonu u brambory  udělat otvor, aby mohla zakořenit.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

mi vydržely v 1 vyrstvě položené kartóny a jen zatížené cihlama celou sezónu...akorát mě štval twen všudepřítomný svlačec...!!!a ta díra v tom kartónu, to je přece jasné, ne...??? a na vyvýšeném záhonu, který jsem vybudoval zrecyklováním  betonových kusů odpadních příkopových žlábků, tak tam byly ty kartóny ještě v lepším stavu...dovnitř jsem navezl napřed větve a pak vrstvy hlíny, dřevného popela z kotle út, ztrouchnivělé bukové dřevo, štěpku z listnáčů, prasečí a králičí hnůj a pak zakryté opět hlínou a kartóny...ale opět i tady mi dělal problémy ten svlačec, co vyrážel se svými šlahouny z každé škvíry...


Uživatelský avatar
Jaroslav Holoubek
Příspěvky: 34
Registrován: 18 čer 2012 13:52

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Jaroslav Holoubek »

Ahoj,


mulcuju posekanou travou (bez kartonu) a zatim mi nikdy nic neprorostlo. Pokud je ten duvod zabraneni rustu plevelu, tak mi to prijde zbytecne. Trava udusi vse.


Ahoj Jardis



HonzaK říká:


Karton, koberec(netoxický:) nebo podobné zakrytí půdy zabrání prorůstání plevele. Proto je nutné v kartonu u brambory  udělat otvor, aby mohla zakořenit.





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Bebe »

Takto dopadli moje zemiaky v sene, na kartóne. Najväčšie a najmenšie hniezdo. Kde bola kyprejšia zem, tam boli zemiaky väčšie. Ak je zem udusaná, oplatí sa ju aspoň trochu prekopať. Pomôže aj vyhĺbená jamka, nielen položiť zemiak do diery v kartóne. Ešte lepšie je zasypať zasadený zemiak hrsťou vyzretého kompostu. Svlačec (pupenec) prerastal i moju vrstvu sena vysokú na konci 60cm. Nebolo ho ale toľko, že by to bol problém.



Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od HonzaK »

ano, to jsem zapoměl připomenout. každou bramboru jsem zakryl menší vrstvou kompostu.


jardis: tak to máš dobré:)) ono asi jak kde, každopádně s kartonem je to jistota




Uživatelský avatar
Maličkovina
Příspěvky: 17
Registrován: 11 led 2013 14:33

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Maličkovina »

Já bych koberec a folii jako mulčovací pomůcku nepoužíval. Když plast vystavíš povětrnostním podmínkám, začne  degradovat. Tzn. bude se drolit, nejprve samozřejmě nepatrně, ale tento proces je nastartován ihned po položení na zem a teplem, větrem a deštěm  dochází k oddělování miniaturních částeček plastů do půdy. A mít pohnojeno takovýmto výluhem, to už si mužeš rovnou koupit brambory pěstované na poli konvenčním způsobem, tj. za použití pesticidů a herbicidů a postřiků na "spálení" natě.


Z tohoto důvodu bych na takovouto mulč použil tradičnější materiál např. seno, rok předem.



jarda bon jovi říká:


Já to dělám tak , že rok předem rozprostřu na zamýšlené brambořiště starý koberec nebo silnou follii ze stavby hal....Plevel se vymýtí , ovšem že ne všechen, brouci, žížaly a kdejaká potvora to prokutá. Pak položím brambory na hlínu, která vznikla pod odstraněným krytem a zasypu slámou. Na slámu stelu trávu ze sekačky a jak jsou rostlinky vyšší, tak stlaní ukončím slámou skrze plísně a plevel. Po skllizni použiju záhonek pro cokoli dalšího. je to fajn koníček, ale pro obživu moc pracné. Na obživu počítám 20 až 30 metráků....Pro rodinu 5 členů plus babičky...Něco pro zvířata, něco pro lidi a zbytek na výměnu sadby či jiný bártr.......


 





Helena
Příspěvky: 68
Registrován: 09 úno 2013 19:53

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Helena »

Všechno hezký, ale když já nemám trávu, ale mám hodně loňského listí! Dá se to nějak využít při pěstování brambor? Napadlo mě udělat v hromadě listí  důlky  až na povrch půdy (původně tráva), položit brambor, zasypat trochou zeminy a nahoru slámu. Je to úplná blbost? Ona ta vrstva listí je vespod už úplně mokrá a trochu zetlelá, zdá se. Nebude to plesnivět? A bude to mít nějaké živiny?  Z půdy by asi mělo mít, ale co to listí, nezadusí mi to všechno?


Zkusila jsem to v malém s kartonem na trávě ( s trochou hnoje), posypané listím. Třeba to poroste....


S.O.S.:Strejdo Mičurine , a teď raď!


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od jarda bon jovi »

No jasně, vyzkoušej to, O nic přeci nejde a my ti budem všichni přát, abys měla kobzole jak pěsti.


Já třebas letos pokusničím O VLIVU na vývoj brambor s a bez dřevěného popela. Navíc tedy ještě s a bez ošetření přesličkovou jíchou, Což by mělo fungovat jako kouzelnej proutek na plísně.....


To zkoušení je přeci to nejlepčí.....


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »



Helena říká:


Všechno hezký, ale když já nemám trávu, ale mám hodně loňského listí! Dá se to nějak využít při pěstování brambor? Napadlo mě udělat v hromadě listí  důlky  až na povrch půdy (původně tráva), položit brambor, zasypat trochou zeminy a nahoru slámu. Je to úplná blbost? Ona ta vrstva listí je vespod už úplně mokrá a trochu zetlelá, zdá se. Nebude to plesnivět? A bude to mít nějaké živiny?  Z půdy by asi mělo mít, ale co to listí, nezadusí mi to všechno?


Zkusila jsem to v malém s kartonem na trávě ( s trochou hnoje), posypané listím. Třeba to poroste....


S.O.S.:Strejdo Mičurine , a teď raď!





Odpovědět