Pěstování brambor v posekané trávě

Vše o pěstování zeleniny
Odpovědět
Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

Ogaři + cérky...Má někdo praktické zkušenosti s pěstováním brambor v posekané trávě...??? Letos mám možnost hodně vleček posekané trávy ze hřbitova a veřejných parků ( i když bude asi dost práce probrat ten bordel mezi tím ) a tak bych chtěl zkusit to pěstování v mulči...Četl jsem doporučení na nastlání cca 30 cm a jiné zase, sadit do mulče, ale do hnízd vyplněných zeminou...No, zkusím to ¨obojí...

Zdena Javornická
Příspěvky: 11
Registrován: 19 úno 2011 18:31

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Zdena Javornická »

ahoj, já pěstuji již několik let brambory v posekané trávě - ze sekačky, na karton z velké krabice, který položím na zem - brání prorůstání plevele, položím naklíčené brambory (pod nimi dírka např. šroubovákem), na ně nasypu malou vrstvu kompostu a celé zasypu vrstvou posekané trávy, cca 30 cm, jakmile slehne, dosypávám - bramborám se daří výtečně


ahoj Zdena 


P.S. Pěstuju v pásu podél plotu jen pro vlastní potřebu, celé léto a podzim spotřebovávám vlastní, asi bych vypěstovala i něco na zimu, ale nemám zatím sklípek


Aleš Smékal
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2010 16:03

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Aleš Smékal »

Jen takový detail, k čemu je ta dírka šroubovákem?

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Martin Gross »

Pro prostup kořenů dolu k vodě. V trávě je mnoho látek, ale v zemi se taky ještě sem tam nějaká ta živina ještě najde.

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od jarda bon jovi »

Já to dělám tak , že rok předem rozprostřu na zamýšlené brambořiště starý koberec nebo silnou follii ze stavby hal....Plevel se vymýtí , ovšem že ne všechen, brouci, žížaly a kdejaká potvora to prokutá. Pak položím brambory na hlínu, která vznikla pod odstraněným krytem a zasypu slámou. Na slámu stelu trávu ze sekačky a jak jsou rostlinky vyšší, tak stlaní ukončím slámou skrze plísně a plevel. Po skllizni použiju záhonek pro cokoli dalšího. je to fajn koníček, ale pro obživu moc pracné. Na obživu počítám 20 až 30 metráků....Pro rodinu 5 členů plus babičky...Něco pro zvířata, něco pro lidi a zbytek na výměnu sadby či jiný bártr.......


 


Zdena Javornická
Příspěvky: 11
Registrován: 19 úno 2011 18:31

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Zdena Javornická »

správně:-)

Martin Gross říká:
Pro prostup kořenů dolu k vodě. V trávě je mnoho látek, ale v zemi se taky ještě sem tam nějaká ta živina ještě najde.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

no, já jsem zase někde četk nebo snad i slyšel, že lze brambory pěstovat i v igelitovém pytli a jak ta bramborová nať dorůstá, tak se přisypuje k ní další hlína či kompost, jakoby v patrech...že se pak docílí větší úrody z  vysazeného bramboru...to je patrně vhodné pro pěstování na balkóně...mě tak napadlo, že by tak šly použít i staré pneumatiky...vždy přidat 1 a dosypat ji hlínou...jako že je černá a tak by to fungovalo i jako miniaturní vyvýšený záhon a zemina v nich by se více prohřívala...takže by pak ty kobzole šly zasadit i daleko dříve na jaře...ale jistě by to šlo využít i pro pěstování něčeho jiného...jen by se do nich vyřezaly patřičné díry a do nich pak zasadily třeba jahody čí léčivky...například...

Uživatelský avatar
Marek Hrdina
Příspěvky: 204
Registrován: 10 bře 2010 19:33

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Marek Hrdina »

Tenhle postup používali domorodci v Andách - postavili kruh z kamenů a vyplnili hlínou a zasadili hlízu, když prorostla, tak se zvýšil kruh a dosypalo a tak až do výšky snad 1,5m, výnos byl prý dobrý. Jistě tu na permawebu s tím má někdo zkušenost a popíše své postřehy. Chtěl bych to za rok zkusit, protože mám malou zahradu.

Uživatelský avatar
Simona Pavlů
Příspěvky: 33
Registrován: 25 pro 2010 19:37

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Simona Pavlů »

Jalová otázka: kolik brambor cca je přibližně z jedné takto opečovávané rostliny?

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

ale nač ničit taková pěkná prkna...??? pneumatik je všude dost...

Petr Brhel říká:

s tím nadstavováním když brambora (správně valašsky zemák :-)) roste jsem našel dobrý nápad tady:


 


http://permaculturinginportugal.net/blog/potatoes-on-steroids/


 


myslím že by se to dalo dohazovat i tou posekanou trávou


 


možná také zkusím


 




Odpovědět