Pěstování brambor v posekané trávě

Vše o pěstování zeleniny
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od jarda bon jovi »

stando, máš opravdu dobrý a nezávadný názor. a to se počítá.

STANISLAV SCHöNSTEIN říká:




RADIM BUFFALO TOBIAS říká:



a nemá někdo známého v laborce na hygieně nebo někde na vysoké škole, kde by se mohl provést rozbor něčeho , třeba ředkve či mrkve apod. vypěstované na pneumatikovém záhonku a na nepneumatikovém...??? myslím, že na ostravsku ani nekontaminovaná zemina neexistuje a ani v beskydech či jeseníkách...vše je prolezlé spadovým bordelem z nové hutě...co taky může někdo chtít po indech, když sami dělají nehorázný bordel tam u nich bez jakýchkoliv skrupulí...a metr na ně není...!!! nakopat jim řiť...!!! 
RADIM BUFFALO TOBIAS říká:
já se taky těch pneumatik nezastávám...jen mě to napadlo jako 1 y alternativ jak lehce vybudovat jednoduchý vyvýšený záhon...já je mám zatím několik kolem keřů rybízu aby mi je nevyryla prasata, nepopelily se mi pod něma slepice a neukosil bych si je...

jarda bon jovi říká:

Samozřejmě, záleží na úhlu pohledu....vybrat si to menší zlo z těch zel..........


O mikrovlnce ti to muselo ulítnout, páč musíš vědět, jak tevastující účinek má na živý organismus magnetron.


Nedej bože na vodu. Ale to je jiná story.


Pokud žiješ v přírodě a ta tě živí, jako mne již 15 let, tak ti samo od sebe vyvstane, co je a není košér.


Začneš chápat přírodu a přestaneš chápat lidi z města, úředníky, stát.Ty změny přidou samy a budeš za ně vděčný....


Na duhou stranu lidem nezbývá nic jiného, než šlapat v brázdě, čučet na bednu a ládovat se tím nejzdravějším margarínem. Nutno poznamenat, že  současnosti je na trhu velice málo potravin bez nějaké destrukční stopy.


Stejně jako duševní potrava.......


 


 




Aleš Smékal říká:


Škodlivost některých výrobků je dle mého názoru spíš otázka filozofická. Hodně lidí např. odmítá mikrovlnku (protože se bojí záření, kterému nerozumí), ale klidně si koupí v supermarketu přehnojené rajčata a papriky. Jde o to posoudit co je špatné a co je ještě horší. V dnešním světě je každý vystaven působení tolika chemikálií a jedů (ikdyž třeba v zanedbatelné koncentraci) že nějaký "jed" navíc už nehraje roli. To jsem samozřejmě zjednodušil, nechci tím říct že máme jíst cokoli a nezajímat se co v tom je. A taky se tímto nezastávám pneumatik. Jestli jsou ale škodlivé či ne posoudit nedokážu.












Uživatelský avatar
Adam Kelnar
Příspěvky: 10
Registrován: 09 pro 2013 11:26

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Adam Kelnar »

Dobrý den, chci se Vás zkušenějších zeptat, jestli by bylo k prospěchu věci při normálním pěstování zasypat brambory v brázdě slámou a klasicky přihrnout hlínu. Děkuji. Nemůžu si dovolit pěstovat v trávě a slámě, protože v mém bydlišti dost fouká a mám obavy, že by tráva poletovala po zahradě a k sousedům. 


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

ogare...když máš strach, že by ti ta sláma, seno a tráva poletovala po okolí, tak ten materiál navhči a zatiž třeba podélně položeným a ukotveným dlouhým prutem z lísky po každé straně zamulčovaného záhonu...no a když už si dáš tu práci a poryješ a naděláš války, tak bych tam pod ty kobzole dal radši hnůj či kompost...ale můžeš experimentovat...udělej klasický válek  děj tam hnůj, pak můžeš i zkusit v jiném nastlat pod kobzole mrvu, jinde zase slámu, trávu a pak i založit záhon na trávě a slámě...

Adam Kelnar říká:


Dobrý den, chci se Vás zkušenějších zeptat, jestli by bylo k prospěchu věci při normálním pěstování zasypat brambory v brázdě slámou a klasicky přihrnout hlínu. Děkuji. Nemůžu si dovolit pěstovat v trávě a slámě, protože v mém bydlišti dost fouká a mám obavy, že by tráva poletovala po zahradě a k sousedům. 





Uživatelský avatar
Adam Kelnar
Příspěvky: 10
Registrován: 09 pro 2013 11:26

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Adam Kelnar »

No planuju udelat vyvysene zahony na zeleninu, zryto mam, odhazu cca 50 cm hliny, dospodu dam jemne klaciky, na to slamu, na slamu zrytou zeminu, kterou posypu kompostem a drevenym popelem, na to dam opet slamu. Na jare to jen do hloubky pokopu a hotovo. Takhle chci jet zeleninu, bylinky apod. ale s tema bramborama se mi moc experimentovat nechce.


Nemam na ne moc mista, ale to co jsi napsal zkusim. Řadek s kompostem, slamou, travou a jestli seženu hnuj, tak i hnuj a uvidím, co dopadne nejlepe. Mám malou zahrádku jen pro sebe a rodinu a uz 3 roky pestuju bez chemie, ale u tech brambor to nejak hapruje. Maly vynos, tak jsem to chtel tou slamou vylepsit. Mylsel jsem, ze se dava kvuli vzdusnosti a teplu.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

ten vyvýšený záhon je o.k....nedělěj ho ale moc široký abys pak dosáhl do středu záhonu...dolů nemusíš dávat na základ jemné klacíky...klidně použij i pařezy co by byly moc těžké rozštípat...tam právě patří ty hrubé kusy a pak postupně jemnější...na nettu je na vybudování vyvýšeného záhonu mnoho návodů...já jsem tam naházel vše ze zahrady, můžeš i štěpku a mrvu z chlíva a kuřince...tzn. na dno ty sukovité pařezy a větve a pak jsem to vrstvil hnojem, posekanou trávou, listím, vykopanou hlínou ze základů záhonu, papír, hadry, kosti i nějaké ty přepálené plechovky a hřebíky...obvodové zdi jsem nedělal z prken či kmenů, ale z kusů betonu z bouračky...poohlédni se po okolí a hnůj určitě někde seženeš jen za odvoz...jak se ta vrstva tlením zbytků sesedá, tak ten vrch pak stále přihazuju zase listím, trávou, dřevným popelem nebo štěpkou...není třeba ani pak nějak rýt...jen udělat důlek sazokem nebo kopačkou...vrstva kartonu na povrchu mi vydržela teďka 2 roky...ale teď asi použiju netkanou textilii nebo štěpku...předloni jsem zasypal štěpkou záhon cibule hned po okopání asi tak na 10 cm a jen sem tam prorazila bršlice...největší bordel je ten proklatý svlačec...!!!


Uživatelský avatar
Adam Kelnar
Příspěvky: 10
Registrován: 09 pro 2013 11:26

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Adam Kelnar »

Ty mi čteš myšlenky :-). Pařezy mam a řešil jsem co s nima, ale dal jsem je na kompost, kterej používám v 3 letem cyklu. Kuřince jsem chtel dat, ale kamarad me odradil, ze pry hodne drasliku, fosforu....prej az na kvet, plod. Plechovky, hrebiky,nedavam, protoze 3 roky na rozklad se mi zdaji malo. Listi, trava apod. ale cetl jsem v ucenych knihach, ze oresak nepatri do kompostu...prej se rozklada strasne dlouho.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

no, to listí vlašáku se rozloží asi do 2 let...záleží, kolik ho máš...já ho radši dám pod slepice do kurníku na trusník a do snáškových hnízd...jak to pak zaserou kuřincema, tak to pak stejně hodím na vyvýšený záhon spolu s ostatním zahradním odpadem. oni v těch knížkách píšou ledacos...když se pak podíváš do regálu v knihkupectví, vidíš tam řadu knih na 1 kopyto a vesměs stejného obsahu, jen s jinak seřazenými kapitolami, aby nebylo tak nápadné, že si ty obsahy " autoři " vzájemně vykrádají a z 4 - 5 knížek pak sesmolí další předraženou slátaninu pro chtivé neoruralisty v současném boomu honu za " zdravýma potravinama "...já mám ten vyvýšený záhonek asi v rozměrech 7 x 2 m a v mírném svhu, takže na 1 straně má cca 0.5 m  na jíné straně cca 1 m...takže se mi tam vejde vždy dost toho rostlinného a jiného marasu...2 - 3 kary kuřinců zase není tak moc na takovou plochu, řekl bych a ještě jak se to vše promíchá...jestli máš nějakého známého co dělá v technických službách, tak se s ním domluv a ať ti na jaře a během roku přiveze pár fůr listí a posekané trávy někde z parku či hřbitova, kde není plastový bordel...z 5 m3 trávy už máš pěkný základ na solidní záhon...ťukám si na čelo, jak vidím tady v okolí některé ty zbohatlické majitele superstřižených anglických trávníků, co posekanou trávu vyhazujou do popelnice nebo pak vyvezou v noci do blízkého lesa a pak si to samé ve formě nějakého předraženého granulovaného kompostu koupí v hobbymarketu...!!! já na ten vyvýšený záhon sadím zatím jen rajčata, dýně a okurky a tak mi ty silné kuřince v něm nevadí...mám i to štěstí, že mám známého chovatele koní a ten mi může dát i několik kontejnerů koňského hnoja...


Uživatelský avatar
Lenka Žaláková
Příspěvky: 15
Registrován: 10 bře 2010 13:29

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Lenka Žaláková »

zdravím z Provodova...my jsme zkušebně dali letos do starého sena co jsme nestačili sklidit, pár scvrklých brambor jen tak. A vyrostly opravdu nádherné kousky)..teď jsme cíleně udělali bramborárnu ze sena co se poseklo na pozemku a máme nachystáno na jaro. Můžete nahlédnout na facebook na stránku Permazahrada.


Helena
Příspěvky: 68
Registrován: 09 úno 2013 19:53

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Helena »

Vážení přátelé


hlásím výsledky " listového dortíku se slámovou polevou" - bramborového: hrormada loňského listí - lehce rozhrnutá, nadělané důlky, hrstka zeminy do každého, brambora, zasypané slabou vrstvou slámy (z estetického hlediska?)


Navíc- pod lípou, kousek od kadibudky - a vypadalo to krásně! A ještě to i vyrostlo a zaplodilo! Nebyl toho sice metrák, ale na první pokus -dobrý!  


Takže zdravím všechny experimentátory, dejte vědět, jak to poroste!


V tom dalším novém permakulturním roce všem přeji to nejlepší, brambory největší, jahody nejsladší,kukuřici nejbarevnější, tykve nejrozmanitější , prostě - ať Vám to všem roste!!!!!!   Helena


yarga
Příspěvky: 15
Registrován: 02 dub 2013 15:06

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od yarga »

Zdravím, pověřila jsem manžela sehnáním slámy pro pěstování brambor. Celý nadšený dnes přišel, že sehnal 300 velkých napůl rozpadlých balíků slámy jen za odvoz, kousek za vsí. Teď tu složil dvě káry, ale do slámy to má daleko, vypadá to spíš jako nabalíkovaná vojtěška. Používáte někdo kromě trávy, sena a slámy třeba i tu vojtěšku? Výsledek, zkušenosti.....?


Odpovědět