Pěstování brambor v posekané trávě

Vše o pěstování zeleniny
Odpovědět
Aleš Smékal
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2010 16:03

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Aleš Smékal »

Možná to znáte, ale hodím sem toto:


http://www.ekozahrady.com/brambory_netradicne.htm


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

včera jsem se bavil se sousedem přes plot a on mi říkal, že za války zase prý vykopali díru a do ní nastlali trávu ve vrstvách s popelem z kamen a sadili tak brambory...takže něco podobného ale naopak...místo nahoru, dolů...myslím, že tento způsob ale není dobrý už jen y hlediska nemožnosti z jámy odvádět vodu po dešti a i z jiných aspektů...

Uživatelský avatar
Eva Zacharová
Příspěvky: 25
Registrován: 18 bře 2011 11:15

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Eva Zacharová »

Nevylučují pneumatiky nějaké chemikálie??? Nejsem si jistá jestli je to úplně vhodný materiál pro pěstování konzumních rostlin.



RADIM BUFFALO TOBIAS říká:
no, já jsem zase někde četk nebo snad i slyšel, že lze brambory pěstovat i v igelitovém pytli a jak ta bramborová nať dorůstá, tak se přisypuje k ní další hlína či kompost, jakoby v patrech...že se pak docílí větší úrody z  vysazeného bramboru...to je patrně vhodné pro pěstování na balkóně...mě tak napadlo, že by tak šly použít i staré pneumatiky...vždy přidat 1 a dosypat ji hlínou...jako že je černá a tak by to fungovalo i jako miniaturní vyvýšený záhon a zemina v nich by se více prohřívala...takže by pak ty kobzole šly zasadit i daleko dříve na jaře...ale jistě by to šlo využít i pro pěstování něčeho jiného...jen by se do nich vyřezaly patřičné díry a do nich pak zasadily třeba jahody čí léčivky...například...


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

no, to nevím...ale předpokládám, že asi ne...vždyť se používají i ke stavbě základů a zdí v přírodním stavitelství...a jsou vzrobenz z kvalitního materialu, ne...???

Uživatelský avatar
Eva Zacharová
Příspěvky: 25
Registrován: 18 bře 2011 11:15

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Eva Zacharová »

To je pravda, že se takto používají ale nějak jim prostě nevěřim na pěstování. Takhle by se pneumatiky měli vyrábět: http://nejlevnejsipneu.eu/uvod/z-ceho-se-pneumatiky-vyrabi.html


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od jarda bon jovi »

Já kdysi udělal z pneumatiky děckám pískoviště... Na slunku to smrdí,  špiní to černě a k přírodě to má fakt daleko....


I ty igelity a plasty působí docela vesele, zvláště u člověka, kterej má přírodu v úctě....


Ale proti gustu žádnej dišputát......Sám jsem hledal a našel....

Eva Zacharová říká:


To je pravda, že se takto používají ale nějak jim prostě nevěřim na pěstování. Takhle by se pneumatiky měli vyrábět: http://nejlevnejsipneu.eu/uvod/z-ceho-se-pneumatiky-vyrabi.html




Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

ale není každý igelit stejný...jsou i igelitové pytle používané v potravinářství a nemusíme použít pneumatiky z číny...pneumatiku co špiní jsem ještě osobně neviděl...a když už je to 1x vyrobeno, tak proč to nezrecyklovat...??? ve filmu architekt odpadu jsou použité pneumatiky a jiný odpad hojně používány a příliš nevěřím, že by používali něco závadného...když bych do 3 - 4 pneumatik poskládaných na sebe a vysypaných písčitou zeminou zasadil několik ředkví japonského typu, co mají krátkou vegetační dobu a pro svůj zdárný vývin potřebují kvalitní písčitou zeminu v zemním rovu aspoň 0.5 m vysokém, jelikož dorůstají cca 40 - 50 cm, tak by se snad ani případné škodliviny ani nestačily do půdy vyloužit...si myslím...možná, že by stálo za to vznést dotaz na hygienua při dnešním kvantu výroby pneu, se již přírodní kaučuk asi nepoužívá... 

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od QNX »

RBT: Igelit byl obchodní název pro folie z PVC od výrobce IG Farben.  To co dnešní lidé hovorově nazývají igelitem s tím původním výrobkem nemá nic společného (když nepočítám podobu a použití).


Představa, že když někdo používá pneumatiky (nebo libovolný jiný materiál), tak to nemůže být nic škodlivého je neuvěřitelně naivní. Podobně naivní je návrh vznesení dotazu na "hygienua" :-)


Tohle by byla otázka na toxikologa a ještě k tomu velice specializovaného, samozřejmě by musel spolupracovat s výrobcem použité pneumatiky a musel by od něj dostat přesnou recepturu (což samozřejmě výrobce nikomu nedá). Navíc ani výrobce pneumatiky nezná přesné složení, protože používá složky od dalších výrobců z řad chemického průmyslu a ti mu také složení neprozradí. Kdyby to byl hodně dobrý toxikolog, tak ti nakonec stejně přizná, že vlastně neví jak to může být nebezpečné. O průmyslovou toxikologii jsem se kdysi zajímal a mám z té doby v knihovničce ještě několik hodně tlustých knih, kde jsou stručně popsány tisíce látek (a další statisíce tam popsány nejsou, protože je ještě nikdo z toxikologického hlediska nezkoumal) Dokonce i u těch pár tisíc látek, které jsou prozkoumané docela dobře tam jsou pouze obecné informace ........... Jedovatost pneumatik nemáš šanci zjistit. Proto by bylo vhodné zachovávat předběžnou opatrnost a pro styk s pitnou vodou a potravinami je NEPOUŽÍVAT! Pneumatika je průmyslový výrobek a proto si zaslouží průmyslovou recyklaci. Používání pneumatik v potravinové zahradě považuji za "permakulturní omyl" 


Uživatelský avatar
Marek Hrdina
Příspěvky: 204
Registrován: 10 bře 2010 19:33

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Marek Hrdina »

Já bych si pneumatiky nedal ani do základu domu, jak se diskutuje jinde.

Aleš Smékal
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2010 16:03

Re: Pěstování brambor v posekané trávě

Příspěvek od Aleš Smékal »

Škodlivost některých výrobků je dle mého názoru spíš otázka filozofická. Hodně lidí např. odmítá mikrovlnku (protože se bojí záření, kterému nerozumí), ale klidně si koupí v supermarketu přehnojené rajčata a papriky. Jde o to posoudit co je špatné a co je ještě horší. V dnešním světě je každý vystaven působení tolika chemikálií a jedů (ikdyž třeba v zanedbatelné koncentraci) že nějaký "jed" navíc už nehraje roli. To jsem samozřejmě zjednodušil, nechci tím říct že máme jíst cokoli a nezajímat se co v tom je. A taky se tímto nezastávám pneumatik. Jestli jsou ale škodlivé či ne posoudit nedokážu.

Odpovědět