Společné pěstování hub a zeleniny

Vše o pěstování zeleniny
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od QNX »

Po letech jsem oprášil zajímavé téma společného pěstování hub a zeleniny. Kdysi jsem o tom psal článek ( překlad textu P. Stmetse popisující experiment Ch. Pishl) Ten text je TADY Už třetí rok pěstuju s úspěchem bramobory v seně  a používám tam houbu, které zvětšuje výnos o cca 30% a zároveň zlepšuje i zdravotní stav brambor. Proto jsem se rozhodl experimenty rozšířit i na další zeleninu a k tomu účelu zajišťuju sadbu houby Hypsizygus ulmarius. Zrovna mi přišla zpráva Rakouska, že houba už je na cestě a hned jak dojde, tak z ní  budeme dělat sadbu. Pokud by někdo chtěl experimentovat také, tak se mi může ozvat já podle toho zajistím potřebné množství sadby.


Helena
Příspěvky: 68
Registrován: 09 úno 2013 19:53

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od Helena »

Houba k bramborám- jak se jmenuje? Můžeš to trošku rozvést? Jaká zelenina, jak to funguje, nebo alespoň nějaký odkaz?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od QNX »

Helena: odkaz je v mém prvním příspěvku. Ale o tu houbu pro pěstování brambor teď nejde, tu nenabízím. Mám jí jenom omezené množství a to mají zamluvené účestníci našich kurzů. Nabídnout můžu tu líhu jilmovou pro pěstování zeleniny. To je navíc i jedlá houba, tak pak může být ze stejné plochy úroda zeleniny (větší) a ještě úroda hub.


Helena
Příspěvky: 68
Registrován: 09 úno 2013 19:53

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od Helena »

Promiň, nějak jsem se překoukla, ale jak jsem tam dflouho nebyla, nechce mě to pustit.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od QNX »

Injekční stříkačky obsahující suspenzi výtrusů mé "bramborové houby", tedy houby, která dokáže výrazně zvětšit výnos i zdravotní stav brambor při jejich pěstování v seně. Připraveno pro permakulturníky experimentátory. Tohle je ta houba, kterou veřejnosti nenabízím.  Co se týká líhy jilmové, tak z Rakouska už dorazila a zítra se začíná s výrobou sadby. Už se nemůžu dočkat :-) Když to dobře dopadne (a VIP permakulturníci si nerozeberou všechno), tak snad bude i pár sklenic sadby dostupných pro experimentátory z řad veřejnosti.


Helena: Pokud jsi zaregistrovaná, tak možná jenom nejsi přihlášená? Nebo nejsi ani zaregistrovaná a pak tě to tam nepustí.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od QNX »

Dnes jsem si byl u Vlastimila Šavelky (Planeta hub) vyzvednout sadbu líhy jilmové, kterou mi na zakázku namnožil. Je to pravděpodobně úplně první várka sadby této houby v ČR. Houba je to v ČR žijící, ale málo známá. Zajímavé na ní jsou dvě věci 1) měla by být velice chutná 2) pokud ji naočkujete do mulče na zeleninovém záhonku, tak vám může zvednout výnos zeleniny (a zároveň dá druhý výnos ze stejné plochy - jedlé houby). Víc jsem o této technice psal zde: http://sobestacnost.cz/PHPBB3/viewtopic.php?t=113 Ten text jsem psal někdy v roce 2009/2010 a celou tu dobu jsem se chystal na to, že líhu na zahrádce vyzkouším. Bohužel, nikdy jsem ji v přírodě nenašel a tak jsem nemohl vytvořit sadbu. Nakonec jsem líhu objednal ze zahraničí a necha si ji namnožit. Po 5 letech tedy přišel čas na další houbový experiment (o dobré zkušenosti s jinou houbou podporující růst brambor jsem psal už dříve ...... proto věřím, že i tohle bude fungovat). Pár sklenic sadby mám připravených i pro účastníky našeho kurzu PK designu, tak doufám, že těch experimentálních záhonků vznikne víc a budou z toho zajímavé výsledky. Na první fotce je sadba, na druhé výsledek pokusu z roku 1999 (proběhl na farmě Paula Stametse). Do houby vkládám velké naděje, protože s ní počítám pro použití v dalších PK technikách (PK zemědělství založené na cyklech využívajících pěstování dřevin a technika intenzivního pěstování v kolečkových zahrádkách :-)


Poustevník
Příspěvky: 4
Registrován: 22 dub 2014 21:55

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od Poustevník »

Z čeho mám ideálně vytvořit mulč na záhon, aby mi tam houby rostly, a jak dlouho se taková podsada vytváří?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od QNX »

Poustevník: Trochu jsem to popsal zde: http://sobestacnost.cz/PHPBB3/viewtopic.php?t=113


Já jsem tou líhou očkoval štěpku a peletky ze slámy. Roste to parádně. Nikdo nevěděl jak se líha bude chovat, protože ji tady asi ještě nikdo nepěstoval, ale zatím ji hodnotím jako velice snaživou. Teď ještě jak nám bude chutnat a kolik se jí urodí :-)


Poustevník
Příspěvky: 4
Registrován: 22 dub 2014 21:55

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od Poustevník »

Na té sladké stránce "soběstačnost" na kterou odkazuješ se člověk musí nejspíš registrovat, když se chce dozvědět o čem je... Působí to na mě manipulativně, a tak chci poprosit zda by to mohl někdo napsat sem. Mám za to, že stránky s názvem PermaWeb k takovému tématu přímo vybízejí.

Návod, tipy a triky: Z čeho a jak vytvořit mulč na záhon, aby tam spolu se zeleninou rostly i houby?

Předem všem moc díky za tipy!


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od Marek Parek »

Poustevník Mulčuj především tím co máš vhodného po ruce, štěpka (listnatých stromů), sláma budou houbám jistě chutnat ..  S očkováním hub do mulče zkušenost nemám ale i tak mi tam roste z jedlých (a léčivých) třeba ten hnojník inkoustový, zavlekl sem si s tím i smrž jedlý a při pletí mulčované plochy jsme narazili dokonce na nějaký druh lanýže který jsem vytáhl spolu s trsem trávy, kdy jsem lanýž i poprvé ochutnal... No a čekám na výsledek s límcovkou obří


Odpovědět