Společné pěstování hub a zeleniny

Vše o pěstování zeleniny
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od QNX »

Poustevník: Tak se nenech zmanipulovat, to je na tvém svobodném rozhodnutí.


Uživatelský avatar
Marian Both
Příspěvky: 11
Registrován: 28 úno 2012 10:45

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od Marian Both »

dobrá téma, myslím že v tomto je budúcnosť. pri sade mi májovkove kolečko prechádza do role, a či je tam pšenica, kukurica či repka, rastliny sú večšie zdravšie, listy tmavšie. dosiahnúť to na celej ploche, tak to nemá chybu. možno z apar rokov sa nebudu na pole rozhadzovať umeláče ale hubáče.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od jarda bon jovi »

¨houba neroste bez biomasy, bez humusu. Mycelium umí tran¨sportovat živiny do méně hojdnotné půdy, ale kde nic není, ani čert nebere.¨... A to bohužel drtivá většina zemědělské půdy u nás je. Pustá a prázdná.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od QNX »

JBJ: Je to tak, houbu je nutno krmit. Proto experimentuju s využitím saprotrofních hub při pěstování rostlin a jejich krmením štěpkou. Zkoušel jsem jít cestou mykorhizních hub, cestou N2Fix bakterií, cestou hnoje, cestou kompostu a tohle je cesta štěpky ........ v idelálním případě je potřeba použít všechny cesty. Jak vyladím optimální poměry, tak dám vědět ....... dejte mi ještě tak 40 let, pak budou vědět víc :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od QNX »

Tak mám první výsledky s pěstováním líhy jilmové ve štěpce a v drcené slámě ....... paráda. Je to velice chutná houba (vhodná i na sušení) a když k tomu přidám ještě potenciál zvyšovat úrodu zeleniny v zahrádce ...... :-) Počítám s líhou do své nové koncepce intenzivního pěstování v kolečkových zahrádkách, krásně mi do toho bude zapadat.


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od Jitka MX01 »

Pěkné, moc pěkné. Jen kde bereš tu štěpku? My klestí dáváme do záhonů, do vycpání kupek podél svejlů a do svejlů, děláme z nich větrné zábrany malým stromkům a žádné klestí nezbývá. Tedy, spíš je hromadně na pozemek vozíme odkud se dá. Štěpkování mi přijde jako poměrně pracné, ale je fakt, že nemáme žádný velký štěpkovač jako silničáři, ale jen takový trochu lepší domácí.


Ty houbičky jsou pěkné a takhle na okraji cestičky opravdu povedené. Dají se využít i piliny?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od QNX »

Jitka M. Štepkuju si sám. Pořídil jsem štěpkovač za malotraktor, přivařil jsem na něj kouli ze starého auta a na tu zapřáhnu vozík s nástavbou. Pak objíždím naše pozemky a dělám prořezávky. Za těch 17 let sázení už je co sklízet. Letos jsem uděl možná 15m3 štěpky a  ještě zhruba stejné množství mám v plánu. Mulčujeme s tím, slámu a karton už pomalu opouštíme. Přidáváme ji do kompostu, teď se chystám vyzkoušet jak z ní půjde dělat dřevěné uhlí na Terra preta. Dělám zelenou, hnědou i bílou štěpku, listnatou i jehličnatou ........ je to úžasnej materiál. Štěpkovač co mám má automatické podávání, tak si větev chytne a pak už si ji táhne sám. Papírově zvládá 15, nebo 20cm průměr (musel bych se mrknout), ale ten můj traktůrek to nezvládne. Výkonu má sice dost, ale začne mi prokluzovat spojka na vývodovou hřídel. Dělám tedy do cca 7cm a co je nad 7cm z toho řežu polínka na topení. Líha na listnatých pilinách půjde, nebo třeba na slámě, na špalcích, na pařezech.....



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od QNX »

Vedle pěstování hub na cestičkách ze štěpky ( jedno z mých využití "PK cestičky" o kterých jsem zde už psal) pracuju na další houbařsko-zahradnické metodě. Trochu jsem pokročil, tak přidám ještě jednu fotku. Je to nová metoda mykomulčování. Tedy další možnost jak nahradit staré metody mulčování. Na fotce je jeden z pytlů ve kterém připravuju mykomulč .... dnes si na té úrodě pochutnám, až to podpoří růst zeleniny pochutnám si znovu a jako bonus si ještě pochutnají půdní breberky. Není ta permakultura úžasná? :-) Pokud bude o tyto metody zájem, zařadím jejich výuku do programu našich PK kurzů.


Ten nůž je dlouhý 23cm


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od mastnacek »

Delas z toho smazenici nebo skvarky nebo co vlastne?

QNX říká:


Vedle pěstování hub na cestičkách ze štěpky ( jedno z mých využití "PK cestičky" o kterých jsem zde už psal) pracuju na další houbařsko-zahradnické metodě. Trochu jsem pokročil, tak přidám ještě jednu fotku. Je to nová metoda mykomulčování. Tedy další možnost jak nahradit staré metody mulčování. Na fotce je jeden z pytlů ve kterém připravuju mykomulč .... dnes si na té úrodě pochutnám, až to podpoří růst zeleniny pochutnám si znovu a jako bonus si ještě pochutnají půdní breberky. Není ta permakultura úžasná? :-) Pokud bude o tyto metody zájem, zařadím jejich výuku do programu našich PK kurzů.


Ten nůž je dlouhý 23cm





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Společné pěstování hub a zeleniny

Příspěvek od jarda bon jovi »

Tak to budem mít stejnej štěpkovač, jenom já štěpkuju na hromadu na zeni, nebo do lopaty čelního nakladače , abych pak už nemusel rukama....Houby jsou fajn, ale každoroční orgie na pastvinách mne nenutí nějak se v houbách angažovat.....


Spíše v trvalých kulturách, jako ostružiny, maliny, keře i stromky, to jo, to je fajn... Štěpku dělám jen s listím, připadá mi to takový ochucený....


Odpovědět