Řez meruňky

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Řez meruňky

Příspěvek od HonzaK »

Zdravím, potřeboval bych poradit ohledně řezu mladé meruňky zasazené toto jaro jako špičák. Dle návodu jsem zastřihl terminál, kde by se měla vytvořit korunka a zakrátil jsem existující větve. Za cca 1 měsíc stromek takto obrazil. Jak postupovat dále? kdy a jak opět řezat? Díky moc za rady





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Řez meruňky

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jako všechny peckoviny řezej od poupěte do konce květení.postupů je mnoho, já bych řezal takhle...


Vyber 4 až 6 kosterních větví  a jeden terninální výhon. Na ten nešahej. Pod terminálem všechny halouzky 20 až 30 centimetrů odstraň skrze konkurenci  a ponech pouze ty kosterní větve, které zastřihneš na konci o 3 až 6 pupenů, vždy za vnějším očkem, neb pupenem. Ideálem je kotlovitá, koruna, přičemž terminální výhon ve středu se po pár letech odstraní a vyvede se z některé kosterní větve. Pak jest otevřena cesta k nejzdravější, kotlovité koruně duté.Když to necháš být, budeš mít delší výhony bez rozvětvení a plodonosných výhonů. Chtělo by to fotku na podzim, páč se to může rozvětvit a nebo tak něco. Teď na to nešahej, jináč klejotok.....


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Řez meruňky

Příspěvek od HonzaK »

Jardo díky, já už z jara zastříh ten špičák, pač mi bylo řečeno, že se to musí a že tam pak bude spodek koruny. Zakrátil jsem i těch pár kosterních větví jak píšeš. Teď jsem zas někde četl, že meruňky během května stříhat dál, tak se ptám na ty čerstvý výrůstky na kmínku. Mám je odstranit nebo do podzima na to nemakat?

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Řez meruňky

Příspěvek od jarda bon jovi »

do jara nesahat.

HonzaK říká:


Jardo díky, já už z jara zastříh ten špičák, pač mi bylo řečeno, že se to musí a že tam pak bude spodek koruny. Zakrátil jsem i těch pár kosterních větví jak píšeš. Teď jsem zas někde četl, že meruňky během května stříhat dál, tak se ptám na ty čerstvý výrůstky na kmínku. Mám je odstranit nebo do podzima na to nemakat?



Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Řez meruňky

Příspěvek od HonzaK »


tak jo až do jara:)  díky



Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Řez meruňky

Příspěvek od HonzaK »




Tady jsou fota z podzimu.


Stromek se krásně rozvětvil. Poprosil bych opět o radu, které větve ponechat a které nikoliv.


Sic nemám žádné zkušenosti, ale něco mi říká, že by bylo fajn nechat minimálně ty 3 nejvrchnější, co se táhnou pěkně propočně do 3 směrů jako znak Mercedesu. Ještě nějaké?  Díky Jardo:))






jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Řez meruňky

Příspěvek od jarda bon jovi »

mno, já vím, že ti to bude líto, stejně jako mě, ale ten spodek budeš muset vošmikat, páč předpokládám, že nežiješ na jižní moravě, abys utáhl kmenný tvar vřetena. takže se k tomu bedem chovat jako ke stromku a všecky větývky pod korunkou ošmidláme , v době od poupěte do odkvětu, perfekcionisti tvrdí , při opadu prvního plátku okvětního léstku.......Pak bych to obalil, pokud to máš venku, třebas pletivem na králíky....Kosterní větve NIKDY NESMÍ  být v jedné výšce, te


dy naproti sobě, páč se při zatížení vylomí....


takže nech ty 3 mercedesácký a pod tím ještě 3, pěkně symetricky. vždy stříhej tak, aby na větývce bylo poslední vnější očko, tedy ven z koruny. A  ty velká mercedesácky bych zkrátil tak, aby měly konce zhuba ve stejné výšce, vždy na vnější očko.klidně je zkrať o půlku, a když to při úsušku občas zaliješ, bude to dobrý.I ty krátký halouzky, co chceš nechat zastřihni, klidně jen o pupen, neb dva, jak to vyjde na vnější očko, ale podpoříš tím růst.A k tomu kůlu to uvaž a ten stín na fotce vyřešíš motorovou pilou......


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Řez meruňky

Příspěvek od HonzaK »


jojo, ten spodek šmiknu, s tím jsem tak nějak počítal....


pletivo asi není třeba, neb to mám za plotem(i když:) a ten stín je tam jen na chvíli v podvečer, nicméně motorovkou by se moc nepořešil, páč je to chajda:)


každopádně díky moc, až to fiknu, tak sem zase hodim nějakou aktualizaci


díky






MilanX02
Příspěvky: 50
Registrován: 20 bře 2011 18:50

Re: Řez meruňky

Příspěvek od MilanX02 »

Ahoj,můžete doporučit nějakou odrůdu do 550m/česká sibiř nebo je to utopie?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Řez meruňky

Příspěvek od jarda bon jovi »

to je fakt těžký. myslím, že až tak nezáleží na namořské nížce, jako na situaci. totiž, v mrazové kotLině není možné v této výšce cokoli pěstovat s uspokojivým výsledkem, a  naopak, v 700 metrech v sluneční pasti plodí skvěle i broskvoně a réva.


Zkusil bych aprimiru, tedy křížence meruně a mirabelky, je velmi chutná, dle mého lepší, než průměrné merunky a pak bych sázel mysabelku nancyskou, která je skvělá.Ostatně, althanova je mnohem chutnější, než kdejaká merunka.....Vyhnul bych se čemukoli pozdnímu a ušlechtilým podnožím....

Milan říká:


Ahoj,můžete doporučit nějakou odrůdu do 550m/česká sibiř nebo je to utopie?





Odpovědět