Pravokořen

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
MarkétaX03
Příspěvky: 5
Registrován: 02 lis 2012 23:14

Pravokořen

Příspěvek od MarkétaX03 »

Dobrý den či večer, jsem začátečnice, můžete mi někdo vysvětlit asi banální termín " pravokořen" ?


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pravokořen

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Máte na mysli patrně přídavné jméno pravokořenný :-) Pravokořenný je takový strom/keř, který má své vlastní kořeny, není to roubovanec, ale semenáček. Stromek, který je roubovaný, má kořeny cizí, totiž té podnože, na kterou je roubovaný. 


Zatímco u roubovance můžete předem znát, jaká odrůda daného ovoce na něm poroste (je to jakýsi klon dárcovského klonu), u semenáčku nevíte předem nic - docela je možné, že Vám vyroste pláně.


Pak je ještě termín zpravokořeněný, to znamená, že přimějete roubovaný stromek, aby pustil kořeny nad místem roubování. Myslím, že tuto metodu dobře popisuje Jaroslav Svoboda ve své knize. Jestli tím docílíte lepších či horších výsledků, než kdybyste roubovaný stromek normálně zasadila do země, to je otázka - mj. je podstatné, co si od celé věci slibujete. 


MarkétaX03
Příspěvky: 5
Registrován: 02 lis 2012 23:14

Re: Pravokořen

Příspěvek od MarkétaX03 »

Děkuji za odpověď Petro, četla jsem článek "(Ne) řez ovocných stromů" na ekozahrady.com. Koupili jsme velkou zahradu se spoustou starých jabloní,  jednou hrušní,a třešní, najdou se tam i semenáčky. Jeden je určitě třešňový 3,5 m vysoký cca., a teď otázka, pokácet nebo ho nechat žít vlastním životem. Od malička slýchávám, že se musí vše roubovat, jinak z ničeho nic nebude, a z toho se vytvořilo dogma se kterým sem dosud žila! A tady vidím, že to je i jinak.


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Pravokořen

Příspěvek od Marek Parek »

Tak ono roubovani ma urcite svuj vyznam (casnost sklizni, udrzeni odrudy). Je na kazdem co chce vyzkouset a zda ma na to misto. Momentalne mam na zahrade nekolik semenacku jabloni, slivoni, tresni a oresaku .. ono staci par let nechat travu rust. Oresak ma orisky supeer, trnecky taky stoji za to. Tresni a jablek jsem se jeste nedockal .. Ale za plotem na pastvinach sou vyborne jadernicky a ty zkusim narizkovat a zpravokorenit ..


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pravokořen

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Markéta: Myslím, že se nejedná o dogma, ale staletími prověřenou zkušenost s roubováním a pláňaty :-) Záleží na tom, co od své zahrady očekáváte. My kupříkladu máme také starou zahradu, v dolní části ovocné stromy, v horní pestrý smíšený lesík. V lesíku rostou samá pláňata, ptačky tak akorát pro ptáky. Žádný bezprostřední užitek. Krásně to kvete, romanticky - fakt, a jednou, až ty staré stromy uschnou, bude čím topit. Proč ne, s tím horním  pozemkem se stejně nic moc rozumnějšího podnikat nedá, je to samá skála, a tak mají aspoň divocí živočichové pro sebe nějaký prostor. Ale v dolní zahradě žádné plané semenáčky nechci. K čemu? Dnes zasadím sto jabloňových jadérek, sto se mi jich zázračně ujme a za deset let zjistím, že na tom rostou jakési kyselé tvrdé malvice vhdoné do praku? Já jsem na takové experimenty stará - a navíc skeptická. Kdybych však měla stateček na samotě a bylo by mi dvacet, patrně bych z takových pláňat udělala divoký živý plot nebo větrolámek a třeba by při troše štěstí jedna nebo dvě jablůňky zarodily dobré ovoce.


Všechno prostě má své :-) Ostatně je otázka, zda semenáček musí být automaticky zdravější než roubovanec...


MarkétaX03
Příspěvky: 5
Registrován: 02 lis 2012 23:14

Re: Pravokořen

Příspěvek od MarkétaX03 »

To je pěkný odkaz.:) Švagr nám v dobré vůli pořídil před 10 lety jabloň Golden delicius, akorát je problém v tom, že byla vypěstována v jiné oblasti, a pro tu naši se nehodí, jsme v 600 metrech přibližně, takže plodí malinká jablíčka, která jsou něčím napadena. Ani o podnoži nic nevíme, super je , když si to člověk může vypěstovat sám.

Jitka M říká:


Mám k tomu ještě jednu připomínku: a to je podnož, na které je naroubováno. Pořád se řeší, zda pravokořenné stromy jsou lepší než roubované. Ale u těch roubovaných je strašně důležité koupit nejen odrůdu co chci, ale naroubovanou na správné podnoži. Tedy zhodnotit jaké jsou půdní podmínky, voda, jak velký strom má být... Pokud se sejde správná podnož, odrůda a podmínky, tak stromek roste krásně.


Podívejte se třeba sem, nebo na jiné info a pak zvažte, co chcete.


Zapomněla jsem ten odkaz: http://www.ovocnedreviny.cz/index.php?s=podnoze


Já v tom také nemám jasno, a tak nyní vysazuji jabloně vedle sebe - roubovanou a pravokořennou, stejnou odrůdu, stejné místo. Za 10 let a víc si řekneme, jak se stromky mají....





MarkétaX03
Příspěvky: 5
Registrován: 02 lis 2012 23:14

Re: Pravokořen

Příspěvek od MarkétaX03 »

Děkuji, ořešák by se mi také líbyl.:) Vypadá to že budu muset nastudovat pár chytrých knih o řízkování ,roubování atd.

Marek Parek říká:


Tak ono roubovani ma urcite svuj vyznam (casnost sklizni, udrzeni odrudy). Je na kazdem co chce vyzkouset a zda ma na to misto. Momentalne mam na zahrade nekolik semenacku jabloni, slivoni, tresni a oresaku .. ono staci par let nechat travu rust. Oresak ma orisky supeer, trnecky taky stoji za to. Tresni a jablek jsem se jeste nedockal .. Ale za plotem na pastvinach sou vyborne jadernicky a ty zkusim narizkovat a zpravokorenit ..





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pravokořen

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jo jo, ono se to řekne. Pravokořenným oplégrem už nemůžete pracovat. Zůstane takovej, jakej je. Nemáte nástroj, jak přizpůsobit stromek nižšímu půdnímu profilu, vyšší spodní vodě a nebo naopak suchým stráním. Tam všude pravokořen nefunguje. Šel jsem časem až do roku 1850 a nikde ani hlesu o prravokořenných , maternicových neb bezpodnožných štěpech.  Pokud chcete laborovat, klidně tak čiňte, pokud vám o nic nejde. Pokud chcete ovoce, zasijte si jadérka jaderniičky moravské a na to si naroubujte co chcete. u peckovin myrobalán a u třešní ptačku.


Nějakej pitomec kdesi vymyslel pravokořené stromy, avšak tyto není kde brát.V přírodě nejsou... technika hřížení se takto nepoužívala, páč zanášela do mízy stromů mnoho nečistých šťáv, tedy byly stromky náchylné houbovým chorobám.Ještě mi nikdo neodpověděl, proč zrovínka pravokořenné stromy. Šílená nelogická dogmata obšlapujou kolem a my jsme z toho jako obvykle štajf. Vždyť se díky roubování ovocné stromy rozšířily i tam, kde by si ani nevrzly. I mičurinovo dílo o tom hovoří naprosto jasně a nesmlouvavě.Naučte se jednoduchému roubování se starými postupy....


Jen si proboha uvědomte, jak by vlastně vznikal stromek nějakých konkretních vlastností ze semínka. Jsem staromil a rád  čerpám z vědomostí našichh předků. Pravokořenné stromky tam nenajdete. Proč?? Nejedná se tedy o nějaký starý osvědčený a přírodou požerhnaný postup.....Ta myšlenka či postup vzniknul  v posledních 15ti letech. Jak hergot můžou ti novátoři vědět, jaký má kořeny matčino jablko, nebo boskoop, nebo jadernička, mělké, hluboké, jsou ůbec kmenotvorné, budou rodit za 5, deset nebo třicet let????Já bych třebas raději zavedl mnohoženství, nebo otrokářství, to by bylo zajímavější, ale prvej kořen je fakt jak ruská ruleta.....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořen

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: člověče, ty jsi evidentně nedostatečně indoktrinovaný! Nechceš si udělat ekozahradní kurz?


:-)


Uživatelský avatar
Mark7104
Příspěvky: 7
Registrován: 28 srp 2011 10:53

Re: Pravokořen

Příspěvek od Mark7104 »

Tu sú ešte podrobnejšie rozpísané podpníky, oplatí sa preštudovať celu stránku aby už mal každý vtom jasno :)


http://www.ovocinar.estranky.sk/clanky/jadroviny/podpniky-pre-jablone.html


http://www.ovocinar.estranky.sk/clanky/jadroviny/podpniky-pre-hrusky.html


http://www.ovocinar.estranky.sk/clanky/kostkoviny/podpniky-pre-slivky.html

Jitka M říká:


Mám k tomu ještě jednu připomínku: a to je podnož, na které je naroubováno. Pořád se řeší, zda pravokořenné stromy jsou lepší než roubované. Ale u těch roubovaných je strašně důležité koupit nejen odrůdu co chci, ale naroubovanou na správné podnoži. Tedy zhodnotit jaké jsou půdní podmínky, voda, jak velký strom má být... Pokud se sejde správná podnož, odrůda a podmínky, tak stromek roste krásně.


Podívejte se třeba sem, nebo na jiné info a pak zvažte, co chcete.


Zapomněla jsem ten odkaz: http://www.ovocnedreviny.cz/index.php?s=podnoze


Já v tom také nemám jasno, a tak nyní vysazuji jabloně vedle sebe - roubovanou a pravokořennou, stejnou odrůdu, stejné místo. Za 10 let a víc si řekneme, jak se stromky mají....





Odpovědět