Stará odrůda jabloň, hrušeň

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Uživatelský avatar
Qvitko von Lomnitz
Příspěvky: 35
Registrován: 09 bře 2010 07:30

Stará odrůda jabloň, hrušeň

Příspěvek od Qvitko von Lomnitz »

Ahojte! měla bych dotaz, zda má někdo dobrý tip na starou odrůdu buď jabloně nebo hrušně?díky


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Stará odrůda jabloň, hrušeň

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Podívejte se na tuto diskusi. Jinak mým vítězem je jednoznačně odrůda Matčino (Nonnetit) :-)


Uživatelský avatar
Magda
Příspěvky: 42
Registrován: 20 bře 2012 18:10

Re: Stará odrůda jabloň, hrušeň

Příspěvek od Magda »

Hodně je chválena i moravská jadernička...je odolná a může se pěstovat i ve vyšších polohách...má zajímavou chuť...a je k všestrannému použití...pěstoval ji můj děda...mně dorazí zítra společně se strýmkou, dřínem, mišpulí, myrobalánem, angrešty, rybízem a zimolezy...



Jinak matčino je opravdu jednička...chutí, barvou i vůní...


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Stará odrůda jabloň, hrušeň

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ono to je těžké. Každý máme jináč chlupatej jazyk a každej máme jiné cíle.Každej jsme jináč starej a tak můžeme čekat úrodu menší i větší čas.´Doporučoval bych se vyprdnout na STARÉ a NOVÉ odrůdy a ochutnávat. Taky je důležité vědět, kolik těch stromů můžeš vysázet a co od těch stromů, resp ovoce žádáš. Nezatracoval bych nic a ochutnával bych. Je zde již psáno mnohé. Vlastně asi všechno. Pokud žádáš mnoho, roztáhnul bych sklizeň na co nejdelší období konzumu.


Začít letním průsvitným, co nám zanechal strejda mičurin, pak nějaké chutné podzimní, a zimní. Matčino je skvělé, boskoop neurazí, strýmka je sice chutí ádní, ale vydrží nejvíce, i v krechtu, panenské sice pije krev s vlky, ale ten mošt se nedá popsat,jadernička má oproti´jiným lehkou svěží chut a neotravuje s tlustou šlupkou, rozhodně bych sázel rubín, i když není starej, ale tu chut nelze překonat, ani bych neplival na jiné moderní odrůdy. Kdybych měl čas, udělal bych si arboretum jabloní. Vlastně něco takového mám, 25 odrůd starých i nových, ale já bych je chtěl všechny....


Jo a je třeba nezapomenout na renety. Obecně platilo, že mají nejlečí chuť. Já nedám dopustit na sudetskou renetu, koženou a baumanovu.


Víte, proč se nepěstují staré odrůdy?? Páč je lidi nechtějí. Kdyby je chtěli, pěstovaly by se. Ovocnáři jsou sice fakt divní, ale nejsou to pitomci, aby šlechtili chuťově horší ovoce.


Proto sázejte všechno a raději přikupte sousedovic pozemky, než se žinýrovat.......A myslete na stáří, páč nekaždej rád lozí po vysokých žebříkách a padá z nich. Tedy k tomu jsou zákrsky.Sice se po nich v těchto kruzích plive, ale svoje místo na slunci rozhodně zaslouží.... 


Které jabko je nejlepší??? no přeci to naše.....
 


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Stará odrůda jabloň, hrušeň

Příspěvek od Martin Gross »

OK. To je nonetit takový hnus?, Že není nikde k dostání? Já bych takhle negeneralizoval. kožená jablka, a další. To dřív byly jen paskvily? :

jarda bon jovi říká:


Ono to je těžké. Každý máme jináč chlupatej jazyk a každej máme jiné cíle.Každej jsme jináč starej a tak můžeme čekat úrodu menší i větší čas.´Doporučoval bych se vyprdnout na STARÉ a NOVÉ odrůdy a ochutnávat. Taky je důležité vědět, kolik těch stromů můžeš vysázet a co od těch stromů, resp ovoce žádáš. Nezatracoval bych nic a ochutnával bych. Je zde již psáno mnohé. Vlastně asi všechno. Pokud žádáš mnoho, roztáhnul bych sklizeň na co nejdelší období konzumu.


Začít letním průsvitným, co nám zanechal strejda mičurin, pak nějaké chutné podzimní, a zimní. Matčino je skvělé, boskoop neurazí, strýmka je sice chutí ádní, ale vydrží nejvíce, i v krechtu, panenské sice pije krev s vlky, ale ten mošt se nedá popsat,jadernička má oproti´jiným lehkou svěží chut a neotravuje s tlustou šlupkou, rozhodně bych sázel rubín, i když není starej, ale tu chut nelze překonat, ani bych neplival na jiné moderní odrůdy. Kdybych měl čas, udělal bych si arboretum jabloní. Vlastně něco takového mám, 25 odrůd starých i nových, ale já bych je chtěl všechny....


Jo a je třeba nezapomenout na renety. Obecně platilo, že mají nejlečí chuť. Já nedám dopustit na sudetskou renetu, koženou a baumanovu.


Víte, proč se nepěstují staré odrůdy?? Páč je lidi nechtějí. Kdyby je chtěli, pěstovaly by se. Ovocnáři jsou sice fakt divní, ale nejsou to pitomci, aby šlechtili chuťově horší ovoce.


Proto sázejte všechno a raději přikupte sousedovic pozemky, než se žinýrovat.......A myslete na stáří, páč nekaždej rád lozí po vysokých žebříkách a padá z nich. Tedy k tomu jsou zákrsky.Sice se po nich v těchto kruzích plive, ale svoje místo na slunci rozhodně zaslouží.... 


Které jabko je nejlepší??? no přeci to naše.....
 





Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Stará odrůda jabloň, hrušeň

Příspěvek od pk161 »

Jak daleko od sebe sázíte stromky?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Stará odrůda jabloň, hrušeň

Příspěvek od jarda bon jovi »

Nebyly to paskvily, měli jinou chuť, zákazníci chtějí to, co chtějí... Laciné uni´formní eurojablka, podtržená o tři týdny, aby vydržely v atmosféře rok.Silná šlupka už nefrčí, chemikálie nevadí, důležité je zelená nebo čevená barva, lesklá slupka, stopka, nálepka na každém kuse, nepřijatelné jsou červené žilky nebo růžové odstíny pod slupkou..... Jo, a když pak kousnete do euro jablka, máte chuť to flusnout prodavači do očí....Jenže, už není alternativa, česká jablka už budou zanedlouho prázdný pojem.´Jeden z tisíce má vlastní stromy.


Staré odrůdy nebyly většinou vhodné pro intenzivní výsadby v nízkých tvarech, což je podmínka pro ekonomický intenzivní pěstování. Extenzivně to nikdo nezaplatí, páč ty výnosy nepokryjí náklady na pěstování....dnes kvalita nikoho nezajímá, pouze cena.


Takže, politicky, halík, politicky......


Spony.... staré stromy 10x10 a moderní výsadbu mám ve čtvrtkmenech 6x5 metrů, 6 metrů mezi řadami a 5 za sebou v řadě.


Uživatelský avatar
Qvitko von Lomnitz
Příspěvky: 35
Registrován: 09 bře 2010 07:30

Re: Stará odrůda jabloň, hrušeň

Příspěvek od Qvitko von Lomnitz »

děkuji všem za tipy a názory-nakonec se budu pídit po Malinovém hornokrajském:o)


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Stará odrůda jabloň, hrušeň

Příspěvek od Patrik Stach »

Včera jsem zasadil svůj třetí (a na naší výměře 210m2 zřejmě poslední) strom: jaderničku moravskou. Ke slivoni a višni. a řeknu vám - už abych byl o pár let starší :)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Stará odrůda jabloň, hrušeň

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Jak je to s jaderničkou - nepotřebuje opylovače? 


Odpovědět