Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zuzana Čítková
Příspěvky: 5
Registrován: 05 úno 2011 06:54

Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Zuzana Čítková »

Ahoj, neznáte někoho, kdo by prodal/směnil pravokořenné sazenice ovocných stromů a semenáčky ořešáku královského? Ideálně ze Středních Čech. Díky! Zuzana


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Na semenáčky ořešáků zapomeň. Katastroálná čekací doba na plody s nejistým výsledkem. Můj soused čekal 25 let a plodily mu kamenáče s mrnavými jadérky....


Nikdo pravokořenné stromy neprodukuje na prodej, protože by mu to nikdy ukzuz neschválil a navíc by to bylo drahé jako čokoláda skrze šílenou pracnost.Leda švesku domácí, kterou ničí šarka a  nebo durancie, jistě myrobalán.


Neber prosím vážně báchorky o zázračnch pravokořených stromech.... navíc podnoží můžeš eliminovat nějaké chyby v terénu, nebo tak něco. Třebas na vlhkém místě můžeš pěstovat  slivoně na žilience, páč má mělké kořeny, nebo menší habitus jabloně na menší zahrádku. Pravokořenné stromy se posledních 500 let nepoužívají, zřejmě se ví proč. Budeš li chtít, vysvětlím ti, jak lehce zpravokořenit  jakoukoli odrůdu stromů.


Když se někoho zeptám, proč pravokořené, tak sám neví. Kdybych já chtěl nějakkou alternativu, tak jablka na semenáči jaderničky, hrušky na pláněti, kadlátky na myrobalánu, když není mělko voda, a zbytek by se viděl. Kdybych měl zpravokořenovat, muselo by mi být méně než 25 let, abych z btoho něco viděl.


U pravokořených stromů je totiž nástup do plodnosti dosti dlouhý.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: se mi zdá, že trochu motáš pravokořenné (zpravokořeněné) a semenáče. Pokud zpravokořeníš ořešák, tak to bude pořád ta stejná odrůda ze které máš roub. Jenom nevím, proč by to někdo chtěl dělat, protože takovému ořešáku nenaroste pořádnej kůlovej kořen. Možná začít na semenáči vyrostlém přímo na místě a na ten roubovat, ale asi není nutné ani to. Normální přesazený roubovanec dává dobré výsledky.


Se schválením zpravokořeněných stromů by problém být neměl, vždyť i podnože se množí vegetativně.Odrůda by byla zaručená, tak v čem by mohl být problém?


No, ale jinak bych se také držel při zemi. Sám nějaké stromy zpravokořeňuju, ale většinou je vysazuju někde do okrajových houštin, nebo do experimentálních výsadeb. Jinak samozřejmě roubuju, nebo očkuju.


No a proč pravokořenné? To je přece jasné, protože to lidé mají z ekozahradních kurzů.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Myslím že nemotám.


Je třeba si uvědomit, že ŽÁDNÁ  odrůda nebyla vyšlechtěna pro vlastní kořeny, nýbrž VŽDY  pro podnož.


nikdy tedy nebude nástup podnože tak brzký, jak v případě idální podnože.díval jsem se do chetré knihy a rozdíl v nástupu plodnosti je 10 let v průměru. O semenáčkách jsem se bavil výhradně s ořechy....


Porostou bujně, to jistě, avšak je uvedeno na úrovni semenáčků, což je 400% více, než m9 v případě jabloní... Tolik dřeva, a poměrně méně plodů. To dřevo z něčeho ´musí vyrůst, takže dříve přijde vyčerpání půdy, což přijde VŽDY.


Obrovské stromy se hůře udržují, prosvětlují, sklízejí. V tmavém stromě s budou větve vyholovat a plodnost se přenese na okraje větví.


Podnož může eliminovat mnoho špatností , umožní pěstovat ve vyšších polohách nebo suchých podmínkách, naopak na mokru, nižší kmenné útvary a nebo  kdoví kde. Kdyby bylo výhodnější dělat pravokořené stromy, nedělaly by se podnože


bezvirozně metodou in vitro....... Ale to už je jiná story. Nic proti pravým kořenům, enem že někdo zblbnul mnoho duší a já nechápu proč. Mám knihy staré 250 let a roubuje se stále. Myslím již od husitů.Kde se to vzalo, a proč???


pokud bych chtěl napodobovat naše předky, dělal bych to, jak píše qnx. zasadit semínko, tedy jaderničky, aby se pámbíček nezlobil a narouboval bych na to požadovanou odrůdu. Žádné přesazování, trhání kořenů, žádné natáčení světových stran,..... Vyroste zdravý, veliký strom  obdařený dlouhověkostí. Proti m devítce bude v plodnosti o 7 až 10 let později, bude však mít konkrétní užitkové vlastnosti. zaručeně.


 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od QNX »

JBJ: byla vyšlechtěna pro podnož? Já jsem si vždycky myslel, že se šlechtí pro nějaké vlastnosti :-)


Jenže tady asi nejde o srovnání semenáč X roubovanec, ale o srovnání zpravokořeněný X roubovanec, nebo zpravokořeněný X semenáč. Pořád mám dojem, že pleteš semenáč (nejistá genetika) a zpravokořeněný strom (jasná genetika konkrétní odrůdy), který nevznikl generativním, ale vegetativním množením!


Jinak souhlasím s tím co píšeš a také dávám přednost roubovancům.


Jak je to s nástupem plodnosti u zpravokořeněných stromů netuším (ty nejstarší mám pouze 2 roky). J. Svoboda, který u nás zpravokořeněné stromy propaguje tvrdí, že nástup do plodnosti je časný. Tvrdí, že se to prořezávat vůbec nemá ........ Také v rozporu s poznatky genetiky tvrdí, že u semenáčů z pravokořenných stromů je větší šance na ušlechtilé potomky ............ nevím, jestli to už dokázal předvést v praxi, nebo jestli je to jenom jeho teorie, kterou vyučuje na ekozahradních kurzech, ale předpokládám, že je to stále pouze jenom jeho neověřená teorie. V té genetice J.S. vychází z nějaké práce Trofima Lysenka .......... Když jsem to probíral s odborníky, tak jsem dostal odpověď, že Lysenko byl úplnej debil :-) a že jeho práci nemůžu brát vážně. Stejně nehodlám šlechtit vlastní odrůdy jabloní, když je jich vyšlechtěných tolik, že je všechny nestihnu ani ochutnat. Tak to naštěstí nemusím řešit.


Pro zajímavost jsem si udělal pár desítek zpravokořeňěných jabloní a ty mám vysazené jako experiment (moderní i staré odrůdy). Další mám roubované  na jaderničkách, jiné na různých podnožích včetně zakrsajících. Z neprořezávání stromů jsem už dávno vyléčený. Také jsem měl podobně blbej názor a stromy neřezal ......... dodnes na to mám památku v podobě různých patvarů, které už nenapravím ........ale zase to můžu ukazovat jako odstrašující příklad. Naštěstí jsem k tomu názoru stromy neřezat tenkrát došel sám a tak můžu nadávat jenom sobě ........ kdyby mi to někdo poradil na nějakém kurzu, tak bych si to s ním asi teď po letech došel vyříkat :-( Raději se tedy držím osvědčeného roubovat, přece jenom ovocné stromy pěstujeme pro užitek a ne z ideologických důvodů :-)  V případě řezu zase dávám přednost menšímu množství zdravějších a větších plodů před větším množstvím plodů horší kvality a velikosti komplikující sklizeň i zpracování a tak prořezávám . ........... ale když se někdo nechá zblbnout ....... kdo chce kam .....


Nevím, třeba na tom zpravokořeňování něco je ....... když má někdo spoustu času a velké pozemky, tak ať si s tím hraje. Kdo chce sklízet ovoce, tak by asi raději měl zůstat u osvědčených metod ........přece jenom už jsou ověřené velice důkladně. Čas ukáže jestli je zpravokořeňování úplný nesmysl, nebo jestli to nějak užitečné je. Pár desítek let si na ty výsledky budeme muset počkat.



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Byla vyšlechtěna pro konkrétní podnož, resp každá odrůda má svoji nejefektivnější podnož do konkretního prostředí konkretního kmenného tvaru, konkretního výsadbového vzorce nebo sponu.Vše za účelem zachování, nebo zajištění konkrétních vlastností ovoce.


Každá odrůda funguje jináč s různými podnožemi, které určují vzrůstnost, mrazuodolnost a bůhvíco ještě.


Lysenko byl opravdu idiot, který se chlubil mičurinovým peřím. Mám o tom dost literatury. Mičurin ve svých 80ti letech lysenkovi věřil jako nikomu jinému, avšak praktické zkušenosti neměl žádné. 
 
QNX říká:


JBJ: byla vyšlechtěna pro podnož? Já jsem si vždycky myslel, že se šlechtí pro nějaké vlastnosti :-)


Jenže tady asi nejde o srovnání semenáč X roubovanec, ale o srovnání zpravokořeněný X roubovanec, nebo zpravokořeněný X semenáč. Pořád mám dojem, že pleteš semenáč (nejistá genetika) a zpravokořeněný strom (jasná genetika konkrétní odrůdy), který nevznikl generativním, ale vegetativním množením!


Jinak souhlasím s tím co píšeš a také dávám přednost roubovancům.


Jak je to s nástupem plodnosti u zpravokořeněných stromů netuším (ty nejstarší mám pouze 2 roky). J. Svoboda, který u nás zpravokořeněné stromy propaguje tvrdí, že nástup do plodnosti je časný. Tvrdí, že se to prořezávat vůbec nemá ........ Také v rozporu s poznatky genetiky tvrdí, že u semenáčů z pravokořenných stromů je větší šance na ušlechtilé potomky ............ nevím, jestli to už dokázal předvést v praxi, nebo jestli je to jenom jeho teorie, kterou vyučuje na ekozahradních kurzech, ale předpokládám, že je to stále pouze jenom jeho neověřená teorie. V té genetice J.S. vychází z nějaké práce Trofima Lysenka .......... Když jsem to probíral s odborníky, tak jsem dostal odpověď, že Lysenko byl úplnej debil :-) a že jeho práci nemůžu brát vážně. Stejně nehodlám šlechtit vlastní odrůdy jabloní, když je jich vyšlechtěných tolik, že je všechny nestihnu ani ochutnat. Tak to naštěstí nemusím řešit.


Pro zajímavost jsem si udělal pár desítek zpravokořeňěných jabloní a ty mám vysazené jako experiment (moderní i staré odrůdy). Další mám roubované  na jaderničkách, jiné na různých podnožích včetně zakrsajících. Z neprořezávání stromů jsem už dávno vyléčený. Také jsem měl podobně blbej názor a stromy neřezal ......... dodnes na to mám památku v podobě různých patvarů, které už nenapravím ........ale zase to můžu ukazovat jako odstrašující příklad. Naštěstí jsem k tomu názoru stromy neřezat tenkrát došel sám a tak můžu nadávat jenom sobě ........ kdyby mi to někdo poradil na nějakém kurzu, tak bych si to s ním asi teď po letech došel vyříkat :-( Raději se tedy držím osvědčeného roubovat, přece jenom ovocné stromy pěstujeme pro užitek a ne z ideologických důvodů :-)  V případě řezu zase dávám přednost menšímu množství zdravějších a větších plodů před větším množstvím plodů horší kvality a velikosti komplikující sklizeň i zpracování a tak prořezávám . ........... ale když se někdo nechá zblbnout ....... kdo chce kam .....


Nevím, třeba na tom zpravokořeňování něco je ....... když má někdo spoustu času a velké pozemky, tak ať si s tím hraje. Kdo chce sklízet ovoce, tak by asi raději měl zůstat u osvědčených metod ........přece jenom už jsou ověřené velice důkladně. Čas ukáže jestli je zpravokořeňování úplný nesmysl, nebo jestli to nějak užitečné je. Pár desítek let si na ty výsledky budeme muset počkat.






Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od QNX »

JBJ: není v tom co píšeš dost velký rozpor? Byla vyšlechtěna pro konkrétní podnož X spousta kombinací podnoží+odrůd pro různé podmínky, kmenné tvary, různé výsadby? Není to náhodou tak, že odrůda byla vyšlechtěná především pro konkrétní vlastnosti a druh podnože (vlastně také odrůda) zase pro přizpůsobení na konkrétní podmínky, požadavky na vzrůst, kořenový systém a podobně? No, ale to jsme už zase dost daleko od pravokořenných stromů.



Zatím bych udělal závěr, že roubování podnoží je osvědčené stejně jako prořezávání stromů a přináší výsledky, ale naproti tomu neprořezávané pravokořenné stromy jsou dost pochybným podnikem  .......... ale pokud to má někdo vyzkoušené, tak sem s tím, určitě se na to rádi mrkneme. Semenáčky jsou také nejisté a pokud si člověk nechce hrát na šlechtitele nových odrůd tak asi udělá lépe když si naroubuje nějakou známou odrůdu.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od jarda bon jovi »


rozpor to bude,  ale v podstatě to myslím, jak to píšeš......
QNX říká:


JBJ: není v tom co píšeš dost velký rozpor? Byla vyšlechtěna pro konkrétní podnož X spousta kombinací podnoží+odrůd pro různé podmínky, kmenné tvary, různé výsadby? Není to náhodou tak, že odrůda byla vyšlechtěná především pro konkrétní vlastnosti a druh podnože (vlastně také odrůda) zase pro přizpůsobení na konkrétní podmínky, požadavky na vzrůst, kořenový systém a podobně? No, ale to jsme už zase dost daleko od pravokořenných stromů.



Zatím bych udělal závěr, že roubování podnoží je osvědčené stejně jako prořezávání stromů a přináší výsledky, ale naproti tomu neprořezávané pravokořenné stromy jsou dost pochybným podnikem  .......... ale pokud to má někdo vyzkoušené, tak sem s tím, určitě se na to rádi mrkneme. Semenáčky jsou také nejisté a pokud si člověk nechce hrát na šlechtitele nových odrůd tak asi udělá lépe když si naroubuje nějakou známou odrůdu.





Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Neon Proto »

Jestli můžu k těm semenáčkům - jak vlastně donutím semínko jablka (a dalšího ovoce) vyklíčit ve stromek? Vím jen, že se kolem toho motají pojmy jako stratifikace (nějaká doba za nějaké teploty?) a taky zbavení semínka nějaké ochranné neklíčící vrstvy? U Seppa jsem četl, že sadí semena z kvasu, před vypálením, že ztratily tu ochrannou vrstvu. Sančo mi říkal, že kdybych je snědl a někam hodil bobek, tak to taky poroste. Já zkusil naklíčit na vatě semínka z jablek z našeho sklepa a nic se neděje. A pak jsem našel venku po zimě jablko, prohnilé a semínka v něm byla bahno, tekla z nich šťáva, nepoužitelné. Tak by mě jen zajímala základní logika kolem tohoto. Jak to dělá člověk záměrně a jak to vlastně dělá příroda, když to jabko po zimě bylo bez kvalitních semen? Děkuji ;)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od QNX »

Neon Proto: metody stratifikace jsou různé, záleží na rostlině, něco jde chladem, něco se máčí v různých látkách, něco se obrušuje, nebo loupe. ..........příroda ta si počká, něco vyklíčí třeba až za dva nebo tři roky .........a v lese ti vyroste jeden stromek třeba ze 100 000 semen :-) 


Sančo má také docela dobré rady, mohl by to vyzkoušet třeba s kokosovým ořechem :-) To by pak koukal i Sepp Holzer ...... jo a pokud jsi anakulturník, tak ten kokosovej ořech musíš ještě před výsevem ocumlat. Dobrou chuť :-)


Odpovědět